• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Labiausiai paplitusi infekcija

Gripu kiekvienais metais suserga ir nuo jo visame pasaulyje miršta daug žmonių. Epidemijos registruojamos kiekvieną žiemą - jų metu paprastai perserga apie 20 proc. vaikų ir 5 proc. suaugusiųjų. Įprastinių epidemijų metu gripas kelia rimtą grėsmę sveikatai (ypač labai jaunų ir labai senų žmonių), taip pat gali grėsti lėtinėmis ligomis sergančių ir pagyvenusių žmonių gyvybei. Apie 80 proc. mirčių nuo gripo tenka vyresnių nei 65 metai amžiaus žmonių grupei. Artėja gripo sezonas, todėl trumpai priminti apie šią ligą paprašėme ilgametės Kauno 2-osios klinikinės ligoninės gydytojos infektologės Violetos Kanišauskienės.

REKLAMA
REKLAMA

- Trumpai priminkite, kas yra gripas, kaip juo galima užsikrėsti, kokie jo požymiai.

- Gripas yra viena iš labiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje. Jį sukelia virusai, kurie gali būti A, B arba C tipo. Paprastai užsikrečiama kvėpuojant oru, kuriame yra mikroskopinių lašelių su gripo virusu. Užsikrėtęs žmogus platina gripo virusą ir gali užkrėsti kitus per pirmas 7 ligos dienas, retais atvejais virusas gali būti išskiriamas 20-40 ir daugiau dienų. Norint, kad infekcija neišplistų, reikėtų sergančiuosius gripu (kol jie visiškai pasveiks) izoliuoti namuose. O tipiški gripo požymiai yra staiga iki 39-40 laipsnių pakilusi temperatūra, šaltkrėtis, silpnumas, galvos skausmas, skausmingi akių obuoliai ir viso kūno raumenų skausmas. Antrą ar trečią susirgimo dieną prasideda varginantis sausas kosulys, gali būti sloga, nosies užgulimas, gerklės skausmas. Ligai užsitęsus gali prisidėti antrinė bakterinė infekcija, kuri sukelia komplikacijas.

REKLAMA

- Kokios galimos komplikacijos?

- Dažniausia gripo komplikacija - plaučių uždegimas, nuo jos dažniausiai ir mirštama. Kiekvienais metais miršta nuo 15 iki 76 žmonių iš kiekvieno 100 000 susirgusiųjų. Kiekvieną sezoną Lietuvoje registruojami 1-4 mirčių nuo gripo atvejai. Taip pat galimas bronchitas, nosies ertmių, vidurinės ausies uždegimas, lėtinių infekcinių ir neinfekcinių ligų suaktyvėjimas, paūmėjimas. Rečiau vystosi širdies raumens, smegenų, nervų uždegimas.

REKLAMA
REKLAMA

- Ar gripas - dažna liga?

- Didesnių epidemijų metu perserga nuo 10 iki 30 proc. gyventojų. Lietuvoje kasmet registruojama apie 100 tūkst. susirgimų gripu. Miestuose sergamumo lygis - 20 proc. - 50 proc.. Tai reiškia, kad kas penktas kiekvieno Lietuvos miesto gyventojas šiais metais gali užsikrėsti gripu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kaip patartumėte išvengti gripo?

- Gripo profilaktikai prieš kiekvieną sezoną (rudenį) naudojamos vakcinos. Skiepytis reikia kiekvienais metais. Paprastai pradedame skiepyti spalio - lapkričio mėnesiais, imunitetui susiformuoti reikalingos 2 savaitės. Vakcinoje yra visų trijų gripo virusų antigenų, o Pasaulio sveikatos organizacija, atsižvelgdama į labiausiai paplitusias gripo viruso antigenines savybes, vakcinų sudėtį kasmet koreguoja. Skiepų efektyvumas siekia 70 - 90 proc.. Vakcinacija ypač rekomenduojama vyresniems nei 65 metų žmonėms, sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, bronchine astma, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukralige, lėtinėmis inkstų ligomis, asmenims, kuriems yra imunodeficitinės būklės, sveikatos apsaugos įstaigų darbuotojams, žmonėms, dirbantiems koletyvuose. Taip pat norint išvengti gripo, siūloma vengti ir masinio žmonių susibūrimo vietų. Uždaroje erdvėje (autobuse, traukinyje, lifte) rizika užsikrėsti gripu didesnė. Jei užsikrėtęs žmogus kosti, čiaudo, jo platinamas virusas išlieka ore apie dvi valandas.

REKLAMA

- Ar yra koks nors efektyvus gydymas nuo šios ligos?

- Gydymas tik simptominis: didesnis kaip 38,5 laispnių karščiavimas mažinamas paracetamoliu, į nosį lašinama kraujagysles sutraukiančių vaistų (po 2 lašus keletą kartų per dieną), mažinančių gleivinės paburkimą ir palengvinančių kvėpavimą per nosį. Skiriama vitamino C, polivitaminų preparatų, natūralių prakaitavimą skatinančių priemonių (aviečių, liepžiedžių arbata, karštas pienas su medumi ir kt.). Yra sudėtinių geriamų preparatų, į kurių sudėtį įeina vaistai nuo skausmo, karščiavimą mažinantys, nosies gleivinės kraujagysles sutraukiantys vaistai, vitaminas C. Intoksikacijos mažinimui rekomenduojama gausiai gerti šiltų skysčių - 2-3 litrus per dieną. Dauguma ligonių gydomi namie. Ligoninėje gydomi sunkiai sergantys ir tie, kuriems gripas komplikuojasi.

Kalbėjosi Sandra PUTRŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų