Kas namuose šeimininkas - aš ar tarakonas?
Jei grįžus iš atostogų ar kolektyvinio sodo jums kilo toks klausimas, vadinasi, reikalai prasti. Laikas tarakonams "parodyti" jų vietą. Paskelbti karą ir išvyti "okupantus" iš savo teritorijos pagal visas karinio mokslo taisykles.
Įnamiai
Priešo vardas - rudasis tarakonas, liaudyje kartais dar vadinamas prūsoku. 10-13 centimetrų ilgio. Vidutinė gyvenimo trukmė - 4 mėnesiai. Nepaprastai vislūs - per metus tarakono patelė 3-4 kartus padeda po 30 kiaušinių. Mėgsta šilumą. Esant minusinei temperatūrai žūsta. Aktyvūs nakties metu. Kaip tik tuo metu, nuo 11-12 valandos vakaro, skelbia karą jūsų maistui. O ėda viską: nuo žalios mėsos iki vaisių ir daržovių, nuo popieriaus iki žmogaus fekalijų. Graužia maistą drėkindami jį seilėmis. Dažniausiai mėgaujasi išbarstytomis kruopomis ar trupiniais. Ypač mėgsta saulėgrąžų aliejų.
Priešo dislokacijos vietos
Tarakonai gyvena ten, kur šilta, pakanka maisto ir drėgmės. Trumpiau tariant, virtuvėje. Tamsesniuose kampeliuose: lentynose, stalo ar spintelės stalčiuose, už ir po šaldytuvu, kriaukle, mikrobangų krosnele. Gali "įsikurti" ir kambaryje, pavyzdžiui, už radiatoriaus (šildymo metu) arba knygų spintoje (ten popierius ir įrištos knygos ypač skanios). Kiaušinius deda arti vandens šaltinių: spintelėje po kriaukle, po vonia ar net gėlių vazone.
Priešininkų manevrai
Prieš užpuldami jūsų butą, tarakonai siunčia į žvalgybą jauną patinėlį - žvalgą. Tas pažymi savo kelią feromonais (tokiomis kvapą skleidžiančiomis dalelėmis). "Jaukesnį" kampelį "paženklina" ekskrementais. Ir tada jo pėdsakais jūsų butą užplūsta visa tarakonų bendruomenė. Įprastiniai maršrutai - per ventiliacijos angas, plyšius lubose ar grindyse, laukujes duris, o vasarą - net per atdarus langus.
Ginkluotė kovoje su "okupantais"
Cheminis ginklas.
Aerozoliai. Jais apipurškiamos tarakonų armijos dislokacijos vietos. Nuodingo skysčio (insekticido) dalelės patenka ant vabzdžių "odos", greitai prasiskverbia į jų vidų ir sunaikina. Lygiai taip pat insekticidas veikia tarakoną ir per kojas, kai šis bėgioja apipurkštu paviršiumi.
Jaukas ir gaudyklės
Tai tokios plastikinės dėželės, kuriose paslėpti nuodai. Aromatingi ir skanūs (prisotinti kukurūzų ar riešutų aliejumi). Paragavęs tokių "vaišių" tarakonas žūsta ne iš karto, o tik po kelių valandų. Su savimi į aną pasaulį jis gali išsivesti dar du tris savo brolius (bet tik ne 50 - netikėkite reklamomis!), jei tik šie prisilies prie nuodais apsikrėtusiojo išterliotų ūsų. Arba jei jie iš bado sugrauš "galus atidavusiojo" lavonėlį.
Geliai
Tai nuodai tūbelėse, kvepiantys šokoladu ar kitokiais skanėstais. Jis punktyrine linija užtepamas tarakonams gyvybiškai svarbiose vietose: prie kriauklių, šiukšlių kibirų, virtuvės stalo. Ypač patogu užtepti tokiu geliu visokius plyšius (po šaldytuvu, grindjuostėmis). Gelis specialiai gaminamas kartaus skonio, kad juo nesimėgautų naminiai gyvūnėliai - katės, šuneliai ar graužikai.
Pieštukai
Naudojami taip pat kaip ir geliai. Tik juo ištepama vientisa linija. Trūkumas tas, kad pieštuko dulkelės greit susimaišo su namų dulkėmis.
Klijų gaudyklės.
Nuodingų medžiagų čia nėra. Tabletė-masalas tarakoną privilioja į kartoninę dėžutę, į kurią patekęs jis mirtinai prilimpa.
Karo veiksmų strategija
Jei jūsų bute dar nėra tarakonų, nedelsdami užimkite gynybines pozicijas. Todėl, kad kaimynų butas jau gali būti okupuotas. Pirmiausia papurkškite aerozoliu aplink laukujes buto duris ir ventiliacijos groteles, kad nė vienas tarakonas neperžengtų jūsų teritorijos. Paskui pastatykite gaudykles-jaukus ir periodiškai juos keiskite.
Jei tarakonai pas jus jau gyvena, pabandykite pirmiausia išsiaiškinti jų kiekį klijų gaudyklės dėka. Jei per dieną pagavote tik 2-3 tarakonus, vadinasi, šių įnamių dar nėra daug ir "susitvarkyti" su jais galima gaudykle-jauku.
Jei klijų gaudyklėje radote dešimtis tarakonų - pats laikas skelbti jiems tikrą karą. Išneškite iš virtuvės indus ir produktus. Išplaukite visus stalčius ir lentynas. Paskui negailėdami išpurkškite virtuvę aerozoliu. Visur, kur tik galėjo žengti tarakono koja. Palikite "kovos lauką" dviem trims valandoms. Paskui kruopščiai nuplaukite stalą, spinteles, lentynas, kriauklę (po kriaukle ir šaldytuvu neplaukite). Po savaitės pastatykite gaudykles-jaukus. Bet ne anksčiau, nes aerozolio liekanos atbaidys nuo jų tarakonus). Geriausios gaudyklės-jaukai "Combat" - jos iš tiesų efektyvios, todėl, kad veikliajai, jo viduje esančiai medžiagai hidrometilnonui tarakonai dar neįgiję atsparumo. Bet praėjus trims mėnesiams pakeiskite gaudyklę jau su kita veikliąja medžiaga, pavyzdžiui, chlorpirifosu. Dar po kurio laiko keiskite gaudykles su dar kita veikliąja medžiaga. Tokiu būdu tarakonai neįgaus atsparumo kuriam nors nuodui ir jūs nugalėsite.
Karo pobūdis
Teisingas karas. Mat mums, žmonėms, tarakonai labai pavojingi. Jie perneša visokias ligas: dizenteriją, kirminų kiaušinėlius, tuberkuliozę, šlapimtakių infekcijas. Jie net ir negyvi mums kenksmingi. Jų išdžiūvę "palaikai" sutrupa, susimaišo su namų dulkėmis ir sukelia alergiją. Pavyzdžiui, Maskvoje ir Maskvos srityje apie trečdaliui visiems nuo namų dulkių kenčiantiems alergikams išaiškintas padidėjęs jautrumas tarakonams.