• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Juokiasi puodas, kad katilas juodas

Žilvinas VIZGIRDA

Nors vis dažniau Lietuvoje sunkius nusikaltimus padaro nė 14 metų neturintys paaugliai, tikros bausmės jiems negresia.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje baudžiamojon atsakomybėn paaugliai traukiami tik nuo 16 metų, o už ypatingai sunkius nusikaltimus - nuo 14 metų. Tiesa, įstatymuose numatyta, kad judėjimo laisvė gali būti ribojama ir jaunesniems nei 14 metų nusikaltėliams, jeigu jie kelia pavojų žmonių gyvybei, turtui ar sveikatai, tačiau tokie atvejai reti.

REKLAMA

Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, bausmės tapo daug liberalesnės, o paaugliai tuo ir naudojasi. Jie puikiai žino savo teises, tik gaila, kad nenori turėti jokių pareigų.

Pataisos namai ar sanatorija?

Pataisos namais nepilnamečių šiandien nepagąsdinsi. Kol kas vienintelė vieta Lietuvoje, kur kalinami nusikaltę paaugliai, yra Kauno nepilnamečių pataisos namai. Juose jaunaisiais nusikaltėliais labai gerai rūpinamasi, nes visi žino, kad reikia laikytis ES standartų. Neaišku kodėl, bet tie Europos standartai labai retai taikomi pensininkams, ligoniams ar seneliams, o štai nusikaltėliai naudojasi visomis privilegijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi šis rašinys ne apie senelius, o apie nepilnamečius nusikaltėlius, tad sugrįžkime prie jų. O sugrįžę pamatysime, kad Kauno nepilnamečių pataisos namai jauniesiems žmogžudžiams, žagintojams, vagims ir plėšikams yra kaip sanatorija. Čia puikios gyvenimo sąlygos, yra galimybė sportuoti, užsiauginti raumenis, kad išėjus į laisvę taptų dar agresyvesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlikta šimtai įvairiausių tyrimų, apklausų, kurios rodo, kad nepilnamečiai (ypač tie, kurie yra arti pataisos namų slenksčio ar jau pabuvoję juose) nebijo nei policijos, nei tėvų, nei mokytojų, o tik vienas kito. Bijo stipresnio su didesniais raumenimis, nes šis apiplėš, sumuš ir netgi gali užmušti.

REKLAMA

Nusikaltėliai jaunėja

Per 7 šių metų mėnesius paaugliai įvykdė 2605 nusikaltimus. 169 iš jų itin sunkūs - nužudymai, sunkūs sveikatos sutrikdymai, seksualinio pobūdžio nusikaltimai. Statistika rodo, kad dažniausiai nusikalsta 16-18 metų paaugliai, tačiau vis dažniau išgirstame ir apie dvylikamečių ir dar jaunesnių vaikų padarytus nusikaltimus.

REKLAMA

Pasikalbėjus su Seimo nariais, išryškėja dvi tendencijos. Vieni mano, kad bausmes reikia griežtinti, o kiti, remdamiesi atseit civilizuotų šalių praktika - esą griežtesnės bausmės nusikalstamumo nemažinančios - yra prieš griežtinimą. Bet ir vieni, ir kiti sutinka, kad nenormalu, kai nužudę žmogų paaugliai vaikšto kaip didvyriai žinodami, kad net ir įstatymas yra jų pusėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Akistata" pasidomėjo, kokia tvarka baudžiami paaugliai civilizuotose valstybėse, ir pamatė, kad kai kuriose šalyse baudžiami ir jaunesni nei 14 metų vaikai.

Mirties bausmė - keturiolikmečiui

Mūsų valdžia labai mėgsta JAV, ši šalis yra ir mūsų draugė, ir gynėja, ir, aišku, civilizuotos valstybės pavyzdys. Ir ką jūs manote - toje labai civilizuotoje valstybėje vaikai yra teisiami nuo 10, o kai kuriose JAV valstijose - net nuo 6 metų amžiaus. Yra net specialūs paauglių teismai, tačiau tokio teismo teisėjas, pežiūrėjęs bylą, turi teisę jos atsisakyti ir perkelti ją į suaugusiųjų teismą. O juose ypač žiaurūs nusikaltėliai, net ir vaikai, gali būti nuteisti ir mirties bausme. Tokia bausmė numatyta 38 valstijų įstatymuose.

REKLAMA

Pastaruoju metu JAV įstatymai dar griežtinami. Pavyzdžiui, Tenesio valstijoje visai panaikintas amžiaus limitas už žmogžudystes ir kitus žiaurius nusikaltimus. Šioje valstijoje net ir dešimtmetį už žmogžudystę teistų kaip suaugusį. Šiaurės Karolinoje vaikai teisiami nuo 13 metų. Floridos teisėtvarka anksčiau savo prioritetus orientavo į vaikus, o dabar "geriausi norai vaikui" pakeisti į "geriausi norai visuomenės saugumui".

REKLAMA

Svarbiausia - visuomenės saugumas

Nepilnamečiai mirties bausme teisiami ne tik JAV, bet ir musulmoniškuose kraštuose: Irane, Saudo Arabijoje, Pakistane, Jemene ir Nigerijoje.

Europoje - savi prioritetai, tačiau ir čia kai kuriose vasltybėse teisiami ir jauni nusikaltėliai. Olandijoje į teismą keliauja paaugliai nuo 12, Prancūzijoje - nuo 13 metų, o Didžiojoje Britanijoje - nuo 10 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mes dabar svarstome, ar nevertėtų teisti jaunesnius nei 14 metų nusikaltėlius, o britai diskutuoja, ar nevertėtų baudžiamąją atsakomybę taikyti nuo 8 metų. Tai irgi dėl to, kad nusikaltėliai ir ten jaunėja. Pernai Anglijoje ir Velse jaunesni kaip 10 metų paaugliai įvykdė 2840 nusikaltimų. Pusė jų - vandalizmo aktai, padegimai ir kitokie smulkūs nusikaltimai. Gal tai procentais ir nedaug, nes iš viso buvo įvykdyta 5,5 milijono nusikaltimų, tačiau juristai pasisako už įstatymų sugriežtinimą, nes visuomenės saugumas yra svarbiau už vaikų neliečiamybę.

REKLAMA

Aišku, yra ir kitokių nuomonių. Didžiosios Britanijos vaikų teisių gynėjų argumentai tokie: balsuoti jaunas žmogus gauna teisę nuo 18 metų, lytiškai santykiauti - nuo 16, o štai baudžiamojon atsakomybėn jis gali būti patrauktas jau nuo 10 metų. Vaikų teisių gynėjai siūlo paauglius teisti kaip ir Lietuvoje - nuo 14 metų.

REKLAMA

Nepilnametis iki 21 metų

"Akistata" pasidomėjo ne tik kaip teisiami jaunuoliai kitose valtybėse, bet ir kokia situacija buvo tarpukario Lietuvoje. Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu asmenys iki 17 metų laikyti mažamečiais, o nuo 17 iki 21 metų - nepilnamečiais. Teisdami mažamečius, teismai pirmiausia išsiaiškindavo, ar teisiamasis suvokia padaręs nusikaltimą, ar gailisi, ir tik tada spręsdavo, kaip nuteisti. Jei teisėjas matydavo, kad namuose mažametį perauklėti nepasiseks, siųsdavo jį į Kalnaberžėje ir Jurdaičiuose įsteigtus auklėjimo namus nepilnamečiams.

REKLAMA
REKLAMA

Nepilnamečiams kaip kardomoji priemonė galėjo būti skiriama tėvų priežiūra, siuntimas į vienuolyną ar drausmės ir auklėjimo įstaigą. Nesant atskirų vietų, jie galėjo būti įkurdinami ir bendrajame kalėjime - tik atskirose kamerose.

Mažamečių teismai

Sekant Amerikos, Anglijos pavyzdžiu, ir Lietuvoje buvo numatyta steigti mažamečių teismus. Nuo 1925 metų Kauno 5-ojoje nuovadoje mažamečių bylas nagrinėjo taikos teisėjas, tačiau daugiau tokių teismų įsteigti nespėta, nors diskusijos apie jų reikalingumą vyko.

"Naujosios Romuvos" žurnale 1936 metais teisininkas Izidorius Kurklietis rašo, kad būtina steigti specializuotus mažamečių teismus. Autoriaus nuomone, gynėjų kalbos, daugybė publikos, užsikabinęs kryžių teisėjas slegia jauną žmogų, sukelia nusivylimą arba tuščios garbės jausmą, norą išgarsėti savo darbais. Kartu kvota ir tardymas asmenų, nepažįstančių vaikų psichologijos, sudaro galimybę mažamečiui nuslėpti nusikaltimą, meluoti ir apgaudinėti. Autorius teigia, kad buvo daug atvejų, kai specialiojoje įstaigoje nuoširdžiai išpasakojami visi nusikaltimai, o policijoje ir teisme išsiginama, išsisukama ir šitaip išvengiama bausmės. Todėl jis ir siūlo steigti ikiteisminę tiriamąją skirstymo įstaigą su joje dirbančiais gydytojais, psichiatrais, specialiomis laboratorijomis.

REKLAMA

1937 metais žurnale "Sveikata ir darbas" atspausdintame straipsnyje apie mažamečių socialinę globą rašoma, kad mažamečių teismų, socialinės globos nebuvimas, apleistos įstaigos yra bendri Lietuvos gyvenimo trūkumai. Straipsnis užbaigiamas žodžiais: "Žmonija tik tuomet nustos buvusi mažamečių žmogžudžių, vagių ir plėšikų bendrininkė, kuomet ji visa apimtimi atliks savo pareigas vaikų atžvilgiu, o kol to ji nėra padariusi, turi pasakyti sau: aš turiu nusikaltėlių, ir tai esu nusipelniusi".

Suaugusiųjų veirodis

Kaip matome, praėjo gerokai daugiau nei pusė amžiaus, tačiau ir šiandien šie žodžiai yra tokie aktualūs, kaip ir 1937-aisiais. Sociologai, psichologai, teisininkai vienu balsu tvirtina, kad vaikai iš suaugusiųjų perima visą vertybių sistemą ir yra suaugusiųjų elgesio veidrodis. Jei vaikai auga tokioje aplinkoje, kur kasdien girtaujama, mušamasi, pjaustomasi peiliais, tai ir jie tampa agresyvūs, smurtauja, žudo.

Valdžiai tai mažai rūpi. Milijonai litų skiriami kalėjimams, globos, kūdikių ir vaikų namams. "Šios įstaigos gimdo naują prievartą, valdiškuose namuose užaugę vaikai nebemoka gyventi normalioje visuomenėje", - tai neseniai doc. Dainiaus Pūro išsakyti žodžiai.

REKLAMA

O dabar - dar viena citata, kuriai jau daugiau kaip 60 metų. Mažamečių teisėjas Lindsėjus: "Mes išleidžiame tūkstantines sumas baudžiamiesiems įstatymams, kalėjimų ir kalėjimų sargų išlaikymui, bet esame perdaug šykštūs mažinant nusikaltėlių. Mes steigiame kalinių globos draugijas ir nejučiomis ruošiame kalinius".

Žodžiu, ir tada teisėjas, ir dabar Vaikų psichikos raidos centro direktorius išsakė tą pačią mintį - gailime pinigų nusikaltimų prevencijai, o vėliau verkiame, kad nusikaltėliai jaunėja. Pažiūrėkime ir į nepilnamečių pataisos namus. Didžioji dauguma atliekančiųjų bausmes yra arba augę tik su motina, arba iš internatų ar globos namų. Arba kas tampa prostitutėmis? Irgi lygiai tas pats kontingentas kaip ir kolonijose.

Vaikų psichologai sako, kad būtina mokyti tėvus - ypač vienišas motinas -, kaip reikia auginti vaikus. Būtina jiems patarti, ką daryti, kai vaikai išeina į gaujas, bėga iš namų. Tačiau iki šiol niekas to nedaro, niekas nebando užbėgti nusikaltimams už akių, o bėga iš paskos ir tik konstatuoja faktus.

Kitais metais įsigalios Nepilnamečių minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymas. Jame numatyta, kad nusikalsti linkę paaugliai privalo lankyti specialistų konsultacijas, dienos centrus, dalyvauti įvairiose programose. Bus pertvarkomos dabartinės specialaus ugdymo įstaigos, steigiamos naujos. Tačiau kad įsitikintume, ar naujasis įstatymas veikia, prireiks dešimtmečių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų