Nors Žemėje gyvena daugiau nei 6 milijonai gyventojų, juos kankinantys nakties košmarai panašūs. Zigmundas Froidas sapnus vertino kaip mėginimą įgyvendinti iracionalius troškimus, kuriuos slopiname ne miego metu. Kita vertus, sapnai- pasąmonės atvaizdas, o tai reiškia, kad greta troškimų sapnuose įsikūnija ir baimės.
Vokietijoje buvo apklausta 2019 vyrų ir moterų nuo 14 metų amžiaus. Paaiškėjo, kad laimingieji vokiečiai nėra jau tokie ramūs, kaip gali atrodyti. Kamuojami naktinių košmarų vidurnaktį iš lovos pašoka daugiau nei trečdalis apklaustųjų. Nors baisius sapnus priimta laikyti mažų vaikų "užsiėmimu", suaugusiesiems taip pat ne visada pavyksta jų išvengti. Sapnų prigimtis iki šiol nėra kaip reikiant ištyrinėta, nors psichologai įsitikinę: košmarus sapnuoja tie, kurie yra patyrę psichologinę traumą, arba tie, kurie turi problemų dėl psichikos.
Remiantis apklaustųjų atsakymais, dažniausiai pasitaikantis naktinių košmarų siužetas- kritimas į prarają. Toliau pagal "populiarumą" - persekiojimo scenos. Vieni sapnuoja maniakus, kiti- kraugerius žvėris, dar kiti sapnuose regi savo viršininkus. Tokius siaubus sapnuoja šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis respondentų - 26 proc. Maždaug tiek pat - 25,1 proc.- sapnuoja, jog atsidūrė pavojuje ir neturi nė menkiausios galimybės ką nors pakeisti ar pasipriešinti. Dar vienas "populiarus" košmaras - vėlavimas į kokį nors svarbų renginį. Pvz., į vestuves, dalykinį susitikimą ar darbą. Tokie košmarai kamuoja 23 proc. apklaustųjų. O kas penktas pašoka iš miego išpiltas šalto prakaito dėl to, kad susapnavo artimo žmogaus mirtį ar dingimą.
Tik kas 10 prisipažino, kad jį baugina sapne regėti potvyniai ar žemės drebėjimai. Šiek tiek daugiau apklaustųjų - 12,5 proc.- pareiškė sapne išgyvenantys baimę prieš egzaminus. Darbas gi, gana retai pasitaikanti priežastis nerimui, todėl ir košmaruose ji pasitaiko itin retai: vos 7 proc. sapne išgyvena dėl atleidimo iš darbo.
Psichologai įsitikinę, kad išsivaduoti iš kankinančių ir sekinančių sapnų galima tik išsiaiškinus jų atsiradimo priežastis. Viena veiksminga vaikams taikoma metodika padeda ir suaugusiems. Pakanka nupiešti savo košmarą ir pažvelgti baimei į akis - naktiniai košmarai nebekankins.
Paruošė Vida JANKUTĖ