"Mano dantukai kaip kaltukai..."
"Norėčiau, kad savo laikraščio puslapiuose, - rašo skaitytoja iš Vilniaus Gabrielė S. - papasakotumėte apie mažylių dantukų priežiūrą ir pasitaikančias problemas".
Į Sandros Putrūnaitės klausimus atsako gydytoja odontologė Aistė Mikelionienė.
- Ką reikėtų žinoti tėveliams, auginantiems vaikučius, kuriems ką tik prasikalė pirmasis dantukas?
Vaikučių dantimis turi būti rūpinamasi nuo pat ankstyvos vaikystės, kai pradeda dygti pieniniai dantys, t. y. nuo 6-8 mėnesių. Jau pačius pirmuosius dantukus reikia valyti drėgna marle ar švariu audeklu po pusryčių, o ypač vakare, prieš miegą. Kūdikiams nuo 6 mėn. gali būti naudojami silikoniniai permatomi šepetukai. Jie atrodo kaip antpirščiai ir maunami ant rodomojo piršto. Šie šepetukai tinka tik priekiniams dantims ir netinka krūminių dantų vagelėms valyti, nes jų labai trumpi ir stori silikoniniai šereliai. Be to, išdygus dantukams reiktų atpratinti vaiką nuo naktinių maitinimų mamos pienu, mišiniu, o ypač kenkia saldūs gėrimai, arbatėlės.
- Kada reikia pradėti vaiką mokinti valytis dantukus?
- Išdygus pirmiems pieniniams krūminiams dantukams, maždaug 1-1,5 metų vaikučiui reikia pradėti naudoti vaikišką minkštą dantų šepetėlį be pastos. Beje, iki 6-7 metų dantis vaikams turi valyti tėvai. Kol mažylis neišmoksta rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti tinkamai išsivalyti dantis. Be abejo, mažas vaikas gali pats pratintis valyti dantis šepetėliu, bet pabaigti dantų valymą turi tėvai. Be to, mama ir tėtis turi patys būti pavyzdžiu, kurį vaikas stebės ir imituos.
- O kada dantų pasta jau reikalinga?
- Antrais gyvenimo metais galima pradėti naudoti vaikišką dantų pastą, kurios reikia dėti labai nedaug - maždaug tiek, kokio dydžio yra vaiko mažo pirštuko nagas. Remiantis naujausiais tyrimais laikoma, kad toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas net vaikučiui nurijus.
- Kaip pasirinkti tinkamiausią dantų šepetuką ir pastą? Į ką atkreipti dėmesį?
Vaikams siūlyčiau pirkti tik vaikiškus minkštus arba labai minkštus šepetėlius, turinčius mažą galvutę (2-2,5 cm ilgio, 10 mm pločio), nes vaikų dantenos yra jautrios, turi didesnį polinkį kraujuoti. O pastą reikia rinktis pagal tai, kiek jos sudėtyje yra fluoro, o jo turėtų būti 250-500 ppm (reiškia "parts per million" - fluoro koncentracija milijono dalelėmis, 1000 ppm atitinka 0,1 proc. gryno fluoro arba 0,76 proc. natrio monofluorfosfato, arba 0,2 proc. natrio fluorido). Tai nurodyta ant dantų pastų pakuočių. Bet pajūryje, Kretingos, Kelmės, Mažeikių, Joniškio, Pakruojo rajonuose ir kitose vietovėse, kur fluoro vandenyje pakanka ar yra per daug, vaikams iki 6 metų reikia valyti dantis be pastos arba vartoti pastą be fluoro.
- O ką galėtumėte pasakyti apie vyresnius vaikus, kuriems jau daugiau 6 metai?
- Apie šeštuosius gyvenimo metus prasikala pirmieji nuolatiniai dantys. Svarbu "nepražiopsoti" pirmųjų nuolatinių krūminių dantų ir juos valyti nuo pat prasikalimo. Pilnai išdygus rekomenduojama padengti šiuos dantis silantais - spec. medžiaga, kuria užliejamos vagelės. Ši medžiaga užpildo įdubimus, neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašui, be to išskiria fluorą, taip sutvirtindama dantį. Reikia pradėti naudoti pastą, turinčią daugiau fluoro (1000-1100 ppm). Kadangi 6 metų vaikas jau yra sąmoningas, jam reikia suprantamai paaiškinti, dėl ko reikia valyti dantukus. Taip pat reikia parodyti, kaip sudrėkinti šepetėlį, išspausti ant jo pastos. Palengva išmokyti vaiką taisyklingai valyti dantis, t.y. ne tik priekinius, bet ir šoninius, užpakalinius ir kramtomuosius dantų paviršius, ne tik išorinę, bet ir vidinę jų pusę. Valyti šepetuku reikia ne tik horizontaliai, bet ir sukamaisiais judesiais. Valant apatinius dantis, braukoma iš apačios aukštyn, o viršutinius - iš viršaus žemyn. Valyti reikia ne trumpiau kaip 3-5 minutes. Rekomenduojama po kiekvieno valgio išskalauti burną. Norėdami apsaugoti dantis nuo ėduonies, pasistenkime, kad vaikai valgytų kuo mažiau produktų, kuriuose daug rafinuoto cukraus: saldainių, sausainių, pyragaičių, uogienės ir konservuotų produktų, į kuriuos pridėta cukraus. Kad dantų emalis neskeldėtų ir netrupėtų, neduokite vaikams po karštų patiekalų tuoj pat šaltų gėrimų ir valgių.
- Kada pirmą kartą reikia vaiką nuvesti pas odontologą?
- Pirmas vizitas pas odontologą turėtų būti profilaktinis, kai vaikui išdygsta pirmieji dantys (1,5- 2metų). Gydytojas patars tėvams, kaip vaikui taisyklingai prižiūrėti dantis, kad jie negestų. Pirmas apsilankymas - puiki galimybė vaikui susipažinti su odontologijos kabinetu, jo personalu, kad išvengtų dantų gydymo baimės ateityje. Bet dažniausiai tėvai atveda savo atžalas tada, kai vaikutis pasiskundžia dantų skausmu.
- Kokios dažniausios vaikų dantų ligos? Kaip jų išvengti?
- Vaikų amžiuje labiausiai paplitusios ligos - dantų ėduonis (kariesas), gingivitas (dantenų uždegimas) ir žandikaulių bei dantų anomalijos. Taip pat vadinamasis "buteliuko" kariesas - tai daugelio pieninių dantų karioziniai pažeidimai, kurie vystosi, kai vaikas maitinamas iš buteliuko ilgiau nei įprasta. Šios ligos priežastis yra ne tik buteliuko naudojimas, o iš esmės tai naktinio maitinimo bėda. Dvimečiai, trimečiai vaikai, negalintys atprasti nuo čiulptuko, mėgsta vakare prieš miegą pasilepinti gerdami iš buteliuko pieną, sultis, saldų mišinėlį ar arbatą. Lietuvoje dantų ėduonis labai paplitęs: net 68 proc. trimečių vaikų dantų ir 94 proc. šešiačiamečių dantų jau pažeisti ėduonies. Dar blogesni vyresnių vaikų dantys: ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 proc. dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 proc. penkiolikamečių dantų. Kariesas atsiranda dėl įvairių priežasčių: dėl burnoje įsikūrusių mikroorganizmų, ardančių emalį, dėl cukraus, maitinančio bakterijas, dėl mineralų trūkumo organizme, dėl seilių sudėties. Tačiau labai daug lemia ir paveldima kaulinio audinio struktūra. Todėl tėveliams, kuriems nuolat tenka būti odontologų pacientais, reikėtų atidžiai sekti ir atžalų dantukų būklę. O tiems, kurie turi sveikus dantis, verta prisiminti, kad ir vaikų dantys bus sveiki tik tada, jei rūpinsitės jų higiena. Beje, gal ir keistai skambės, tačiau dažnai kariesas atsiranda persirgus kitomis ligomis, t.y. susilpnėjus imunitetui. Jei mažiukas vis serga peršalimo, infekcinėmis ligomis, reikėtų dažniau lankytis ir pas odontologą. Kariesas - ne tik dantukų bėda. Dažnai tai viso organizmo būklės rodiklis. Tai būdinga tik vaikams. Gingivitas - tai dantenų liga, kurios metu dantenos yra pažeidžiamos bakterijų sukelto uždegimo. Pagrindinė priežastis yra bakterinio apnašo kaupimasis ant dantų, užsilaikęs maistas tarp dantų, netaisyklingai išdygę, susigrūdę vaikučio dantys. Gydymo esmę sudaro vaiko mokymas teisingai valytis dantis, dantų ėduonies gydymas, senų plombų korekcija, kreivų dantų ir sąkandžio korekcija.
- Tikriausiai daugelis prisimename sovietinių laikų stomatologijos kabinetus, kiek vaikams būdavo baimės, kai tekdavo juose apsilankyti. Kaip yra dabar, kaip pavyksta mažuosius pacientus prikalbinti apžiūrėti ir gydyti dantukus?
- Žinoma, dabar aparatūra modernesnė, atsirado nuskausminimo metodai, keičiasi ir odontologų požiūris į mažuosius. Yra vaikų, kurie visiškai nejaučia jokios baimės odontologų kabinetams, tačiau yra ir tokių, kuriuos prikalbinti apžiūrai būna labai sunku, tam labai svarbu gydytojo mokėjimas bendrauti su vaikais ir tėvų pagalba. Manau, gerumu galima daug ką padaryti.
Šiais laikais gydymas yra visai neskausmingas, todėl tikrai nesukels mažyliui blogų prisiminimų. Su vaiku visą laiką bendraujame. Būsimą adatos dūrio vietą patepame nuskausminančiu geliu, kvepiančiu vaisiais. Ir tik po to nuskausminame naujausiais saugiais anestetikais. Išvalę ėduonies ertmę, dantukus atstatome įvairių spalvų plombomis, todėl vaikams visas vizitas yra lyg žaidimas. Vėliau jie patys noriai rūpinasi, kad nebūtų juodų skylučių.
Tačiau jei vaikas labai bijo ir yra rimtų indikacijų, naudojama bendrinė nejautra. Taip yra tuomet, kai vaikas turi daug nesveikų dantukų, juos stengiamasi visus užgydyti vienu metu, kad po to beliktų tik profilaktiniai patikrinimai. Tačiau tai atliekama tik tretinio lygio įstaigose, su tėveliais prieš tai aptariamos galimos komplikacijos ir tik jie gali nuspręsti, ar taikyti vaikui bendrinę nejautrą.
- Kas kiek laiko vaikams reikia lankytis odontologo kabinete?
- Paprastai visos šeimos sveikata rūpinasi bendrosios praktikos arba šeimos gydytojas. Pastebėjęs vieną ar kitą problemą, jis gali nusiųsti pas specialistus. Ruošiantis į pirmąją klasę rekomenduojama apsilankyti ir pas odontologą. Net ir neturint jokių akivaizdžių problemų, patartina profilaktiškai apsilankyti pas odontologą kas pusę metų. Nereikia gąsdinti vaiko vizitu pas odontologą.