Petras IVANAUSKAS
Praėjusiame "Akistatos" numeryje rašėme apie tai, kad alkoholiu dažniausiai žmonės apsinuodija, kai jo įsigyja ne parduotuvėse. Viena tokia nelaimė Kaune įvyko per garsiąją M. Gorbačiovo "perestroiką" apribojus alkoholinių gėrimų gamybą ir pardavimą. Apsinuodiję iš alkoholio perpardavinėtojos Agafijos Z. pirktu saldžiu gėrimu, pasimirė 15 žmonių. Aukų skaičius galėjo būti kur kas didesnis, tačiau medikai sugebėjo išgelbėti dar lygiai tokio paties būrio vyrų ir moterų gyvybes. Ant kojų sukelta Kauno milicija greitai išaiškino, iš kur pensininkė gavo mirtį nešančio gėralo, o kaltininkai buvo labai švelniai nubausti.
Prekiavo "cholera"
Žaliakalnyje gyvenusią pensininkę demaskuoti milicijos darbuotojams nebuvo itin sunku. Keli jos parduoto nuodingo skysčio gėrę vyrai, ligoninėse atgavę sąmonę, tuoj paminėjo bobulės Ancės (taip ją vadino daugelis aplinkinių gyventojų) adresą. Netrukus sulaikyta ir apstulbusi dėl pasekmių Ancė pareigūnams prisipažino, kad iš "Ragučio" gamybos vaisvandenių cecho (tada jis buvo dabartinėje Jonavos gatvėje) sargės ne pirmą kartą pirkusi 20 litrų talpos plastmasinį kanistrą maždaug 40 laipsnių stiprumo gėrimo, liaudyje vadinto "cholera". Pasak bobulės Ancės, turėjusios patikimą klientūrą, pirkėjai visados girdavę tą likerio skonį primenantį ir gerai "per stogą" vožiantį gėrimą. Niekas iki tol pretenzijų dėl blogo jo poveikio nereiškęs. Dalį to spirituoto skysčio pensininkė Ancė išpilsčiusi į puslitrinius butelius ir iškart pradėjusi pardavinėti. Prekyba ėjusi kaip iš pypkės, nes tuometinė valdžia sudarydavo kuo puikiausias progas pasipinigauti nelegalaus alkoholio pardavėjams. Buvo 1986 metų liepos 31-oji ir visi puikiai žinojo, kad nuo rytojaus pabrangs alkoholiniai gėrimai. Pagal sovietinės Lietuvos valdžios, uoliai vykdžiusios iš Maskvos gautas kovos su girtavimu direktyvas, logiką į parduotuves turėdavo būti vežamas tik minimalus kiekis svaigalų - taigi pabrangimo išvakarėse alkoholio parduotuvėse nebuvo įmanoma nusipirkti ir visi ištroškę traukė pas "bobutes". O tos, pasinaudodamos situacija, prekiavo kuo papuola.
Juodasis kanistras
Tuometinės Kauno milicijos ir prokuratūros darbuotojams pradžioje taip pat buvo neaišku, iš kur "Ragučio" ceche galėjo atsirasti nuodingų medžiagų. Tais laikais čia įvairiems gėrimams konservuoti buvo naudojama spirituota limonadų kompozicija (įvairių vaisių esencijos būdavo maišomos su spiritu, kurio vieno litro mišinyje būdavo net 800 gramų). Po to ji dar būdavo perpus skiedžiama sirupais bei ekstraktais ir visai nedideliais kiekiais pilama į vaisvandenius, kad šie per ilgesnį laiką neprarūgtų. Ne paslaptis buvo ir tai, kad dalį šio saldaus spirituoto skystimėlio cecho darbuotojai įsigudrindavo patys išgerti arba pavogę parduoti. Kai pensinio amžiaus sargė milicijos areštinėje ilgai nesispyriojusi pasakė juodąjį kanistrą su praskiesta limonado kompozicija pirkusi iš sandėlininkės, pareigūnai čionai atsivežė ir ją. Tik antrą dieną sandėlininke dirbusi moteris prisipažino plastmasiniame kanistre buvusią limonado kompoziciją praskiedusi sandėlyje rastu žalsvos spalvos "Tarchuno" ekstraktu ir pardavusi sargei. Skubiai išvertę sandėlį, milicininkai rado indą su jo turinio likučiais. Visi už galvų griebėsi, kai tyrimai parodė, jog tai nepaprastai nuodingas antifrizas - automobilių variklių aušinimo skystis, savo spalva labai panašus į limonadą "Tarchuną".
Priešnuodžiu tapo degtinė
Kol vyko tardymas, ligoninėse gausėjo mirusiųjų, gydytojai gan kukliomis turėtomis priemonėmis bandė gelbėti vis atvežamus apsinuodijusius žmones. Jų amžius buvo įvairus - nuo šešiolikmečių iki pensininkų. Dauguma jų gyveno netoli bobulės Ancės namelio esančiose Žaliakalnio gatvelėse. Anapilin iškeliavo ne vien girtuokliai, kaip teigė tuometinė spauda ir televizija.
Viena pirmųjų ligoninėje mirė šešiolikmetė Ingrida iš Jonavos, atvykusi į svečius pas tetą. Per pietus suaugusieji jai įsiūlė tik vieną taurelę nuodingojo gėrimo...
Trijų vyrų ir moteriškės kompanija su "choleros" buteliu nusileido laipteliais prie Neries. Pavaikščiojusi paupiu, moteris po kokių dešimties minučių nuėjo prie kompanijos, tačiau vyrus aptiko gulinčius ant žolės jau bemėlynuojančius prie tik pradėto butelaičio. Mirė net trys buvusios S. Žuko (dabar Žaliosios) gatvės 16-ojo dviaukščio namo gyventojai: sutuoktiniai Vidas ir Arvydas, jų kaimynė nebylė Jadvyga. Pastaroji prieš mirtį iš skausmo buvo nusidraskiusi drabužius.
Vyresni to rajono senbuviai pasakojo, jog kai kuriems nukentėjėliams gyvybes išgelbėjusi po nuodingo gėrimo išgerta normali degtinė - tuo metu ji suveikė kaip tikras priešnuodis.
Per tą masinį apsinuodijimą likęs gyvas Petras N. "Akistatai" papasakojo:
- Tą dieną triūsiau prie baigiamo statyti garažo, kai atėjo kaimynystėje gyvenantis draugas su pas Ancę pirktu žalsvo skysčio buteliu. Išgėrus tik po porą stikliukų to saldaus gėrimo, suėmė siaubingas miegas. Paskui namiškiai sakė, kad man ilgam buvo sutrikusi koordinacija. Visiškai atsigavau tik po dešimties dienų Vilniaus ligoninėje. Kaimynas Kostas tuo metu jau buvo palaidotas... Nuo to laiko ir rūkyti mečiau.
Vėliau buvo suskaičiuota, kad pasivaišinę pas bobulę Ancę pirktu gėrimu, per keletą dienų mirė 15 žmonių. Lygiai tiek pat žmonių medikams pavyko sugrąžinti į gyvenimą.
Bausmės
Susirūpinę sparčiai gausėjančiu girtavimo aukų skaičiumi, į Kauną iš Maskvos atskubėjo milicijos pareigūnų grupė, atvyko tuometinis Lietuvos TSR vidaus reikalų ministro pavaduotojas A. Žemgulis. Pareigūnai greitai išsiaiškino, kad antifrizą atnešė vienas iš anksčiau dirbusių sandėlininkų - padėjo į lentyną ir užmiršo...
Na, o valdžia ėmėsi organizacinių priemonių. Iš pareigų buvo atleisti kai kurie aukštus postus užėmę Kauno milicijos pareigūnai, nemalonumų susilaukė ir "perestroikos" įvaizdžio gadinimo neįžvelgę miesto partijos vadai. Atsakydami į tai, partiniame plenume jie iškėlė idėją, kad reikia parengti kompleksinę šeimų stiprinimo programą... O rudenį įvykęs tuometinis liaudies teismas bobulę Ancę (ji mirė prieš kelerius metus), "Ragučio" susivienijimo sandėlininkę J.I. ir sargę G.V. nuteisė 3-5 metams laisvės atėmimo. Po 1 - 2 metų dėl paskelbtos amnestijos jos buvo paleistos į laisvę.
Skanusis "Tarchunas"
Tas aušinimo skysčio panašumas į limonadą yra ne tik aprašytos nelaimės priežastis. Alytaus rajono gyventojas Alfredas norėdamas atsigaivinti gurkštelėjo iš automobilio salone rasto limonado butelio. Vyras buvo ištroškęs, tad išgėrė gerą stiklinę. Troškulį malšino ir kartu buvę draugai, bet jie nugėrė tik kelis gurkšnelius. Jau kitą rytą (tai atsitiko pernai gegužės mėnesį) Alfredas numirė. Tada ir paaiškėjo, kad į žalios spalvos 3 litrų talpos plastikinį "Tarchuno" limonado butelį buvo supilta irgi žalios spalvos aušinimo skysčio - tokio paties antifrizo kaip ir "Ragutyje".
Antifrize esantis etilenglikolis patekęs į žmogaus organizmą smarkiai padidina rūgštingumą, pažeidžia inkstus, kepenis. Įdomiausia tai, kad apsinuodijus etilenglikoliu, taip pat metilo alkoholiu, veiksmingiausias vaistas yra degtinė. Ji užblokuoja pavojingų medžiagų skilimą ir gali išgelbėti gyvybę.