• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Labiausiai kalinius domina mokytojos

Irena ZUBRICKIENĖ

Kas labiausiai traukia nuteistuosius į mokyklą už grotų - žinių troškimas? Noras tinkamai išnaudoti laiką už grotų ir gauti papildomą dokumentą? Galimybė paįvairinti nuobodžią kasdienybę?.. Ką tik Kybartų pataisos namuose (Vilkaviškio sav.) įsteigtos Kybartų suaugusiųjų vidurinės mokyklos atidarymo šventė buvo gera proga tuo pasidomėti.

REKLAMA
REKLAMA

Tik trečia mokykla

Beje, Kalėjimų departamento duomenimis, mokslo metus įkalinimo įstaigose šiemet pradėjo apie 2000 nuteistųjų. Iš jų 900 - pataisos įstaigose veikiančiuose konsultaciniuose bendrojo lavinimo centruose ir už grotų dirbančiose vidurinėse mokyklose. Pastarųjų Lietuvoje iki šių metų rugsėjo buvo tik dvi - Kaune (Nepilnamečių tardymo izoliatoriuje - pataisos namuose) ir Panevėžyje (moterų pataisos namuose). Dabar trečioji įkurta Kybartuose.

REKLAMA

- 2007-ųjų birželio pabaigoje turėjau 41 nuteistojo prašymą mokytis suaugusiųjų vidurinėje mokykloje, todėl pradėjome domėtis tokios mokyklos už grotų steigimo galimybėmis, - pasakojo Kybartų pataisos namų direktorius Edmundas Žalys. - Kreipiausi į Marijampolės apskrities viršininko administraciją, kuri sudarė darbo grupę situacijai išanalizuoti. Tuo metu mūsų nuteistieji pageidavo mokytis 7 - 11 klasėse.

REKLAMA
REKLAMA

Nuteistųjų raginamo direktoriaus E. Žalio idėja buvo įgyvendinta tik po metų: mokymuisi pritaikytos kelios patalpos (klasės), įdarbintas suaugusiųjų vidurinės mokyklos už grotų direktorius Jevgenijus Šibajevas (beje, iki 2003-ųjų gruodžio vadovavęs Kybartų įkalinimo įstaigai), sukomplektuotas 14 mokytojų kolektyvas. Įrengti klases nebuvo sunku, nes Kybartų pataisos namuose visai neseniai buvo baigti galingi senos įstaigos rekonstrukcijų darbai - buvusi Kybartų atviroji kolonija - gyvenvietė iškeldinta į Pravieniškes (Kaišiadorių r.), o Kybartuose pradėjo veikti įprasti pataisos namai, kuriuose bausmę atlieka mažiausiai 2 kartus už įvairius nusikaltimus teisti vyrai. Šiuo metu čia kali per 380 nuteistųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tik laikraščiuose jie - žagintojai ir plėšikai"

- Manome, jeigu nuteistasis pats neprasitars, už kokį nusikaltimą patekęs už grotų, mūsų nedomins, ar jis žudikas, ar jis užkietėjęs vagis, - optimistiškai kalbėjo kelios per mokyklos atidarymo šventę užkalbintos mokytojos. - Tik laikraščiuose nuteistieji vadinami plėšikais, žagintojais ir tvirkintojais, o mums jie - tik mokiniai.

REKLAMA

Mokytojos tikino baimės dirbti su kaliniais neturinčios - antraip net nebūtų bandžiusios eiti į "zoną". Kai kurios tvirtino, jog tai - naujas jų gyvenimo iššūkis, ėmusis neįprastos, dar nepažintos veiklos, priverčiantis pasitempti ir skatinantis išbandyti savo galimybes. Beje, vienai mokytojai išsprūdo, kad ją vilioja ir geresnis uždarbis - mat mokytojaujant už grotų pamokos yra kur kas brangesnės. Į už grotų įsteigtą mokyklą visi pedagogai skubės pabaigę savo darbą kitose Kybartų ir Vilkaviškio mokyklose. Viena jauna mokytoja, korespondentės paklausta, ar nebijo įsivelti į saldžiabalsiais gebančių būti kalinių pinkles, kategoriškai atkirto, kad meilės romanų su kaliniais, kokių trokšta žiniasklaida, tikrai nežada! Ką gi, kaip sakoma, neperšokus per griovį ...

REKLAMA

- Man jau net šypseną kelia klausimai, ar mokytojai nebijos kalinių, ar per pamokas kampuose stovės prižiūrėtojai, ar nėra rizikos dirbant su tokiu kontingentu, - nuoširdžiai pripažino ką tik įsteigtos Kybartų mokyklos už grotų direktorius J. Šibajevas, kaip minėta, turintis didelę darbo su nuteistaisiais patirtį. - Bijai vilko - neik į mišką! Kas yra kaliniai? Tai žmonės, suklydę kasdienybėje. Bet jie ne žvėrys. Jie irgi nori taikiai gyventi, nori žinių, domisi naujienomis ir turi šviesesnės ateities viltį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Direktorius paaiškino, kad per pamokas mokytojai su nuteistaisiais dirbs be jokių prižiūrėtojų, tačiau kiekvienoje klasėje yra įrengti mygtukai, kuriais, reikalui esant, būtų galima skubiai išsikviesti už klasės durų dirbančius prižiūrėtojus.

Moterys "zonoje" laukiamos

- Ir mums juokinga, kad mūsų reikia baidytis, - neslėpė aštuntosios klasės kursą pasiruošęs "sukrimsti" nuteistasis, prisistatęs Arūnu (22 m.), nuteistu už plėšimą. - Kodėl turėtume pulti gražią moterį, atėjusią apšviesti mūsų protus? Jeigu apie tai būčiau galvojęs prieš dvejus metus, šiandien čia nenuobodžiaučiau.

REKLAMA

Arūnui pritardami linkčiojo ir keli kiti nuteistieji, teatralizuotai šūkčiodami, kad žinios - tai šviesi ateitis, ir kiekvienos šventėje dalyvavusios moters smalsiai klausinėdami, ar ji - mokytoja. O moterų iškilmėse buvo visas būrelis - ir mokytojos, ir pasveikinti atvykusios viešnios, ir nuteistųjų atviriems pokalbiams besižvalgiusios žurnalistės.

REKLAMA

Popieriniais varpeliais, kaspinais ir spalvingais balionais išpuoštoje salėje būsimieji mokiniai, išvydę didžiulį būrį kostiumuotų svečių (į mokyklos atidarymą nepasididžiavo atvykti ir Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Remigijus Gliaudelis, ir Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai, ir Marijampolės apskrities bei Vilkaviškio rajono vadovai), jautėsi kiek nejaukiai - dairėsi ir kartu slėpė akis, lyg jiems būtų kažko nepatogu. Nuteistuosius kiek išjudino tik jų garbei pakviesta pagroti kaimo kapela, salėje paskleidusi trankią liaudišką muziką. Nereikia net abejoti - kai kurie kaliniai pirmą kartą savo gyvenime stovėjo gerbdami "Tautišką giesmę" - Lietuvos himną, kai kurie pirmą kartą gavo mažutę dovaną iš nepažįstamojo rankų - sąsiuvinį ir parkerį. Nebuvo šioje šventėje būsimųjų mokinių posmų montažo, skanduočių, dainų ir pažadų siekti mokslo aukštumų, bet kiekvienas mokytis panoręs nuteistasis girdėjo svečių linkėjimus gyventi šviesiau ir džiugiau. Kaip teigė minėtasis R. Gliaudelis, knyga - vertas daiktas, mokantis gyvenimo tikslų siekti teisėtais būdais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Mokytojos! Moterys ir merginos! - vienas per kitą koridoriuje vėl šmaikštavo (arba nuoširdžiai atviravo) būryje nematomais pasijutę nuteistieji, vieno jų paklausus, kas paskatino neįprastomis sąlygomis griebtis vadovėlio. - Ir galimybė anksčiau pamatyti mamą!

Laiptelis laisvės link

Kaip pripažino įstaigos direktorius E. Žalys, mokyklą lankantys nuteistieji iš tiesų turės pliusą savo charakteristikoje, į kurią teismas, nagrinėjantis ankstesnio paleidimo į laisvę galimybę, tikrai kreipia dėmesį.

REKLAMA

Kybartų pataisos namuose duris atvėrusioje, svečių džiugiai išlinksniuotoje, kunigo pašventintoje suaugusiųjų mokykloje rugsėjį pradėjo per 80 mokinių. Tiek jų skaičius išaugo nuo pirmųjų prašymų steigti mokyklą. Mokiniai krims 5 - 12 klasių kursą. Jų padaryto nusikaltimo, už kurį atsidūrė už grotų, sunkumas laisvės mokytis nevaržo - taigi suole sėdės ir smulkus vagis, ir žiaurus prievartautojas. Kiekvienoje klasėje - po 15 - 20 mokinių. Priimti tik tie, kuriems iki bausmės pabaigos liko mažiausiai apie metus (kad tikrai įgytų žinių, o ne "užmušinėtų" pilko laisvalaikio dienas).

REKLAMA

- Viliuosi, kad "zonoje" mokslus krimtę vaikinai (čia kalinčiųjų amžiaus vidurkis - iki 30 metų) į laisvę išeis būdami doresni ir geranoriškesni, sugebantys pasverti, kas verčiau gyvenime - laisvė ir joje atsiveriančios visos galimybės ar juodos mintys, nesuvaldytas pyktis ir ilgi nelaisvės metai.

REKLAMA
REKLAMA

.................................

Kybartų pataisos namuose šiuo metu kali 2 nuteistieji, turintys aukštąjį universitetinį išsilavinimą, 4 - aukštesnįjį, 113 - vidurinį, 153 - pagrindinį, 86 - tik pradinį. Yra ir tokių , kurie neįgiję jokio išsilavinimo.

Visose Lietuvos įkalinimo įstaigose profesinio išsilavinimo šiais metais siekia beveik 1000 nuteistųjų, o aukštojo universitetinio - 5, studijuojantys Vilniaus pedagoginio universiteto Socialinės komunikacijos fakulteto dėstomą Socialinės pedagogikos specialybę.

Autorės nuotraukos:

- Šventinė iškilmių atmosfera - pirmas žingsnis į sėkmę (Kybartų PN 10)

- Nuteistuosius, panorusius mokytis, pagerbė gausus būrys svečių (Kybartų PN 13)

- Pataisos namų vadovas E. Žalys (kairėje) įteikė simbolinį mokyklos raktą mokyklos direktoriui J. Šibajevui (Kybartų PN 17)

- Buvo iškilmingai perkirpta simbolinė juostelė - kelias į klases už grotų (Kybartų PN 23)

- Kunigo pašventintose klasėse, tikimasi, ir Dievas padės mokytis (Kybartų PN 25)

- Mokyklos direktorius J. Šibajevas už grotų "sėdėjęs" jau daug metų

- Mokytojos nežadėjo meilės romanų su savo mokiniais

2008 09 02

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų