Nuteistųjų ryšiams su artimaisiais stiprinimui numatyti pasimatymai su sugyventiniais
Nuo šių metų kovo 1 dienos Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmes atliekantys asmenys turės galimybę dažniau bendrauti su savo artimaisiais - juos galės lankyti ir sugyventiniai.
Tokia galimybė atsirado teisingumo ministrui Petrui Baguškai pakeitus Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisykles. Šiose taisyklėse pakeistas procedūros, kurios reglamentuoja pasimatymų suteikimo tvarką. Teisingumo ministras taip pat pavedė Kalėjimų departamento direktoriui parengti ir patvirtinti šiam įsakymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.
Kaip žinia, leidimą suteikti pasimatymą duoda pataisos įstaigos vadovybė. Atsisakius suteikti pasimatymą, nuteistojo arba į pasimatymą su juo atvykusio asmens prašyme įrašomi atsisakymo motyvai.
Į pasimatymą su nuteistuoju atvykę asmenys privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, taip pat gimimo liudijimą - kai reikia nustatyti tėvystės (motinystės) ryšį, santuokos liudijimą - kai reikia nustatyti atvykusio asmens šeimos teisinį santykį su nuteistuoju.
Nuteistojo sugyventinis, kuris yra nurodytas suimtojo (nuteistojo) asmens anketoje, atvykęs į ilgalaikį pasimatymą privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir įrodymus apie bendrą gyvenimą su nuteistuoju ne mažiau kaip vienerius metus neįregistravus santuokos. Iki šiol dėl teisinių procedūrų buvo iš esmės apsunkinti pasimatymai su sugyventiniais, nes dažnai iškildavo klausimas, kas yra neginčijami įrodymai, jog abu asmenys yra sugyventiniai.
Pagal teisingumo ministro pasirašytus pasimatymų procedūrų pakeitimus, įrodymais gali būti laikytini pažyma iš Gyventojų registro tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos apie šeiminę padėtį. Tokia pažyma reikalinga norint nustatyti, ar toks asmuo nėra santuokoje su kitu asmeniu. Įrodymu laikoma pažyma apie bendro gyvenimo su nuteistuoju metu deklaruotą tą pačią gyvenamąją vietą, taip pat įrodymai dėl asmeninių ryšių palaikymo su nuteistuoju kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo bausmės atlikimo metu. Gali būti pateikti ir kiti faktiniai duomenys, patvirtinantys bendrą gyvenimą su nuteistuoju ne mažiau kaip vienerius metus neįregistravus santuokos.
Ilgalaikiai pasimatymai, kurie gali trukti iki dviejų parų, numatyti tik su sutuoktiniu, sugyventiniu ir artimaisiais giminaičiais (tėvais, vaikais, seneliais, vaikaičiais, broliais, seserimis). Su nuteistojo sugyventiniu ilgalaikis pasimatymas suteikiamas, jei sugyventinis yra nurodytas Suimtojo (nuteistojo) asmens anketoje ir jei nurodytas sugyventinis nėra santuokoje su kitu asmeniu bei pateikė įrodymus dėl bendro gyvenimo su nuteistuoju ne mažiau kaip vienerius metus neįregistravus santuokos. Už naudojimąsi pasimatymų patalpomis mokestis neimamas.