Lietuvos kaimuose reikėtų šerifų
Irena ZUBRICKIENĖ
- Tarnybiniais telefonais aprūpinti visus kaimiškųjų apylinkių inspektorius iki 2008-ųjų Vidaus reikalų ministerija (VRM) gal ir bus pajėgi, tik ar beliks kam tuos telefonus duoti?! - nevengdamas hiperbolizuoto įspūdžio, anonimiškai replikavo vienas Suvalkijoje dirbantis policininkas, išgirdęs apie vidaus reikalų ministro Raimondo Šukio nurodymus dėl mobilaus ryšio planų. - Kaimo apylinkės inspektoriaus - "šerifo" - įvaizdis - dar ne mums.
Kam namas, jei nėra kam jame gyventi?
Apie tai, kad šalies kaimo apylinkių inspektoriai neturi tarnybinių mobiliųjų telefonų, ministras R. Šukys sužinojo vasaros pabaigoje, susitikęs su Panevėžio apskrities pareigūnais.
Šiuos paraginęs paviešinti savo tarnybinių telefonų numerius ir taip paskatinti žmones labiau pasitikėti policija, svečias netikėtai išgirdo, kad inspektoriai tarnybinių mobiliųjų apskritai niekada nėra turėję.
Kiek sutrikęs ir nustebintas šalies policininkų "patronas" tučtuojau nurodė Policijos departamentui išsiaiškinti, kaip buvo vykdoma Kaimo gyventojų saugumo ir policijos inspektorių veiklos gerinimo 2003-2005 m. programa, kurioje inspektorių mobiliajam ryšiui buvo numatyta beveik 300 000 litų. Kartu pasidomėti, kaip policininkai aprūpinti kitomis darbo priemonėmis: ekspertiniais lagaminėliais, uniformomis, kompiuterine technika. Anot ministro, esant reikalui, būtina parengti naują Policijos inspektorių veiklos gerinimo programą.
"Akistatos" kalbinti pareigūnai teigė, kad minėtoji įranga yra kiekviename tarnybiniame automobilyje, ir jų kaimiškose vietovėse jau netrūksta - visi aprūpinti taip, kad miesto inspektoriams tik pavydą kelia. Tačiau, kaip taikliai yra pasakęs ministras R. Šukys, inspektorių aprūpinimas naujais visureigiais netenka jokios prasmės, jeigu žmonės negali skubiai jų išsikviesti. Anot jam pritariančių pavaldinių, juk ir namas nereikalingas, jeigu nėra kam jame gyventi...
Apylinkės inspektorius - geriausias draugas
VRM skelbia, kad šiuo metu šalyje dirba 960 apylinkės inspektorių, o 138 trūksta. Senokai ne paslaptis, kad į skurdo pagraužtą policiją specialistai priviliojami sunkiai. Savo tarnybos įsikibę tvirtai laikosi tik keliolika metų policijoje dirbę pareigūnai - jie laukia pensijos. O jaunimas linkęs paieškoti kur geriau ir šilčiau - pavyzdžiui, užsieniuose.
Išskirtinį dėmesį kaimo apylinkių inspektoriams VRM vadovas parodė neatsitiktinai: neseniai atliktoje visuomenės apklausoje apie VRM veiklą šalies gyventojai, paklausti, ko pirmiausia turėtų imtis ministras, nurodė, kad reikėtų ypatingą dėmesį skirti kaimo gyventojų saugumui ir greitesniam reagavimui į pranešimus. "Policininkui svarbiausia - labai greitai atvykti į įvykio vietą ir mandagiai bendrauti su žmonėmis, o paskui kas jau bus, tas bus, - prieš pusmetį Suvalkijos policininkus yra mokęs R. Šukys. - Suprantama, inspektorius nesugrąžins pavogtos vištos ar malkos kiekvienam nukentėjėliui, tačiau žmogus tikrai mažiau pyks, jeigu atskubėjęs policininkas jį užjaus".
Ir išties kaimo žmogui, kurį nuskriaudė vagis, plėšikas ar chuliganas, pirmiausia maga pasiskųsti savo apylinkės inspektoriui, kuris, kaimiečių įsitikinimu, turi atlikti ypatingą misiją - būti jų guodėjas, užtarėjas, globėjas, net ir kaltininkų moralinis teisėjas. Todėl ir VRM ministras supranta, kad būtent nuo apylinkės inspektorių pirmiausia priklauso, ar policija bus keiksnojama, ar policininko vardas bus tariamas su pagarba ir dėkingumu.
- Geras inspektorius, kaip ir geras kaimynas - į jį pagalbos galima kreiptis bet kurią gyvenimo akimirką, - sakė R. Šukys. - Jis yra arčiausiai ir gali padėti greičiausiai, todėl apylinkės inspektoriaus telefono numeris kiekvieno gyventojo telefone turi būti kaip geriausio draugo - įrašytas pirmuoju! Šie numeriai šalyje turi būti skelbiami viešose, matomiausiose vietose - seniūnijų, paštų, parduotuvių, mokyklų skelbimų lentose. Už tarnybinius pokalbius inspektoriams turi būti paskirtas tam tikras pokalbių apmokėjimo limitas.
Numeris - ant kiekvieno stulpo?
VRM duomenimis, 60 procentų šalies gyventojų teigia, kad jų santykiai su policininkais, dirbančiais jų gyvenamojoje vietoje, yra geri. Kaime pasitikinčiųjų policija padaugėjo 16 procentų. Tačiau tokių kaimo inspektorių, kurie prilygtų, kaip sakė R. Šukys, anglosaksiškųjų valstybių šerifams, mums pažįstamiems tik iš užsienio filmų, dar labai mažai. O turėtų būti. Tokių, kurie gyventų savo aptarnaujamoje teritorijoje (o ne atvažiuotų iš rajono centro ar kitos seniūnijos tik prireikus) ir būtų centrinė tos teritorijos ašis, įtrauktų kuo daugiau žmonių į viešosios tvarkos saugojimą ir saugios aplinkos kūrimą, inicijuotų bendruomenės būrimąsi į saugios kaimynystės grupes, skatintų tapti policijos rėmėjais, konsultuotų gyventojus.
- Inspektorius turi stengtis, kad kuo daugiau apylinkės, kaimo žmonių jį pažinotų, turėtų informaciją apie jo darbo laiką, vietą, telefono numerį, - kartojo R. Šukys. - Didžiąją savo darbo laiko dalį skirti ne kabinetiniam darbui, o kasdieniam bendravimui su gyventojais. Šitaip inspektorius lengviau išaiškintų tvarkos pažeidimus ir nusikaltimus, sėkmingiau nagrinėtų gyventojų skundus.
"Akistatai" apsilankius keliuose Suvalkijos kaimuose, nepavyko rasti nė vienos skelbimų lentos, kurioje jau būtų įrašytas apylinkės inspektoriaus telefono numeris. Apklausus per 30 žmonių, nesutikta nė vieno, kuris į savo mobiliojo telefono atmintį būtų įsivedęs inspektoriaus telefono numerį.
- Kai labai reikės, paskambinsiu mūsų apylinkės inspektoriaus mamai, su kuria bendraujame, ir ji pasakys sūnaus telefoną, - sakė Gižų kaimo (Vilkaviškio r.) gyventoja Marija Budrevičienė. - Mums gerai, kad mūsų inspektorius Vytas Klimavičius - vietos gyventojas, pažįstamas nuo mažiuko. Iki šiol aš pasitikiu policija, nors labai rimtų problemų lyg ir neturėjau.
- Aš mūsų policininko telefono nežinau, bet prireikus tikrai sužinočiau seniūnijoje, - antrino ir gižietis Juozas Kazinevičius. - Kartą jau reikėjo, tai taip ir buvo. Nežinau, ar gerai būtų, jeigu apylinkės inspektoriaus telefono numeris būtų užrašinėtas visokiose lentose - kada jis ilsėtųsi? Juk tyčia skambinėtų visokie chuliganai ir pramuštgalviai.
- Aš nesu už tai, kad apylinkės inspektoriaus telefono numeris būtų randamas ant kiekvieno stulpo! Ar tai pakels policijos prestižą? Nereikia pulti į kraštutinumus, - savo nuomonę dėstė ir Gudelių seniūnijos (Marijampolės sav.) seniūnas Algirdas Murauskas. - Gyventojai žino, kad tą telefoną visada gaus seniūnijoje - ateis ir gaus kartu dar ir su seniūnijos darbuotojų patarimais. Kita vertus, tas numeris ir taip nėra paslaptis: jeigu žino keli gyventojai, tai vienas per kitą greitai susižino ir kiti. Melagingi skambučiai ir pokštai turėtų plūsti tik iš pradžių, tuos numerius paskelbus, o paskui liautųsi, nes ir išdaigininkams pabostų.
Savas inspektorius - tai ir yra "savas"
VRM ministro linkėjimas, kad kuo daugiau kaimų turėtų čia pat gyvenantį ir dirbantį apylinkės inspektorių, vertinamas prieštaringai. Dauguma "Akistatos" kalbintų kelių kaimų gyventojų pritarė, kad vietoje gyvenantis "apylinkinis" - didesnį ramumo ir saugumo jausmą žadinantis faktas. Tačiau jau minėtas patyręs Gudelių seniūnas A. Murauskas, turėdamas galimybę palyginti laikotarpius, kai tame pačiame kaime tvarką prižiūrėjo jame gyvenantis policininkas, ir kai epizodiškai atvykdavo inspektorius iš kitur, linkęs laiduoti už atvažinėjantį pareigūną. Esą savas - tai ir yra "savas": gali būti perkalbėtas pažeidėjų, prašomas atleisti ir nuslėpti, tampomas bei spaudžiamas brolių, pusseserių, bičiulių ir kaimynų, o svečiuosna atvykstantis policininkas - didesnis autoritetas. "Savas", pavyzdžiui, vargu ar imsis išdraskyti pilstuko tašką, kuris neša pelną artimam kaimynui?..
- Blogiausia - kai apylinkė gyvena išvis be inspektoriaus, - sakė A. Murauskas. - Mums teko tokia dalia apie porą metų. Tada tikrai blogai - prireikus net nežinai, kam skambinti. Kai inspektorius mums ir vėl buvo paskirtas, pajutome, kad visos iškilusios tvarkos ir elgesio problemos sprendžiamos operatyviau, yra ką kviesti pabudėti renginiuose ar vykti kartu į reidą.
Nuolatinė "Akistatos" skaitytoja Birutė Dežicienė, Liudvinavo miestelio (Marijampolės sav.) gyventoja, irgi linkusi apylinkės inspektoriaus privalumus skaičiuoti ne pagal jo gyvenamąją vietą, o pagal pareigūno charakterį ir požiūrį į darbą. Esą geras ir maloniai bendraujantis žmogus - dar nereiškia esąs geras policininkas: apylinkės inspektorius turi pelnyti gyventojų pasitikėjimą, pagarbą, o gyvenadamas toje pačioje vietovėje privalo atskirti, kada baigiasi draugysčių bei giminysčių ribos ir prasideda tarnybos reikalai. Anot Birutės, argi apylinkės inspektorius "nepalaimins" (nenuslėps) neblaivaus vairuotojo, su kuriuo vakar pats maloniai leido laiką?
- Principingas, drąsus, teisingas - toks turi būti apylinkės inspektorius, nepriklausomai nuo jo gyvenamosios vietos, - sakė B. Dežicienė. - Turi būti toks, kad gyventojai nesakytų, jog iš jų inspektoriaus - tuščia vieta, arba neliūdėtų, jog kaime gyvena keli policininkai, o kaimiečių kasdienybė - nerami.
Vienintelis "viliotinis" - uždarbis
Išgirdusi apie tokius gyventojų reikalavimus kaimo inspektoriams, Pilviškių nuovados (Vilkaviškio r.) vadovė Irma Kriščiūnienė, paprašyta pritarti arba sukritikuoti, pasidžiaugė, kad šios kategorijos pareigūnai gyventojams reikalingi, tačiau neslėpė, kad tai - "svajonių inspektoriai". Pareigūnė įsitikinusi, kad vien giriamų apylinkių inspektorių padaugėtų tik tada, kai jų etatų visose nuovadose būtų įsteigta dar daugiau (kiekvienam sumažėtų aptarnaujama teritorija), o atlygis už darbą būtų kur kas didesnis, negu yra dabar (apie 1000 litų), - jis policininku dirbančiam vyrui leistų tvirtai jaustis esant šeimos galva.
I. Kriščiūnienei linkęs pritarti ir Gižų apylinkės inspektorius Vytas Klimavičius. Dar tik 9 mėnesius dirbantis, bet jau perspektyviu laikomas pareigūnas, rodos, turi viską tarnybos sėkmei: gyvena savoje apylinkėje (kaip šerifas), yra visų pažįstamas ir mėgstamas, turi ir gabumų, ir noro dirbti, atokiausias apylinkės sodybas pasiekia tarnybiniu visureigiu, kuriame yra visa būtina įranga (kaip ir daugumos jo kolegų). Tik didesnis atlyginimas, kaip neslėpė jaunas inspektorius, būtų nemenka paspirtis vyti šalin mintis apie geresnio darbo paieškas. "Nekenktų" ir tarnybinis mobilusis telefonas - jo numerį pareigūnas duotų kiekvienam apylinkės gyventojui. Paklaustas, kaip reaguotų į naktinius piktų pokštininkų skambučius, V. Klimavičius neslėpė manąs, kad iš apylinkės inspektoriaus neturėtų būti reikalaujama dirbti visas 24 valandas per parą, išskyrus budėjimo paras. Juk ir kaimo "šerifui" gyvybiškai reikalingas poilsis, kad kitą dieną nuo pat ryto jis vėl būtų aktyvus ir darbingas, sveikai ir operatyviai mąstantis.
Gal į vakuojančias šalies kaimo apylinkių inspektorių vietas būtų galima prisivilioti pareigūnus tarnybiniais butais, nors šiaip šis vajus - jau kritikuojama sovietų laikų atgyvena (ypač po privatizacijos)? "Akistatai" savo pasvarstymus išdėstė Kalvarijos policijos apylinkių inspektoriams vadovaujantis Svajūnas Martinkėnas: tarnybinį butą ar kambarį naujas inspektorius turėtų suvokti ne kaip apdovanojimą visam gyvenimui, o tik kaip laikiną pastogę virš galvos - esą kol dirbi, tol ją turi, o paskui ji atitenka naujam darbuotojui. Apie savo šeimos gyvenimo ateitį, anot S. Martinkėno, tokie pareigūnai turėtų galvoti iš anksto, kad vėliau netektų įsikibus laikytis tarnybinio buto ir virkauti, jog policijai atiduota visa jaunystė, o galų gale nebėra kur išsikraustyti...
- Apskritai tai kaimų apylinkių inspektoriai gyvena geriau už miesto apylinkių, - tarsi apibendrino temą Marijampolės policijos nuovados viršininkas Arvydas Magonitaitis. - Štai pas mus kaimiškose vietovėse užimti visi apylinkių inspektorių etatai, o mieste trūksta net 4 (iš 11). Pastarieji neturi tarnybinių mašinų su reikiama įranga, jie turi aptarnauti didesnes teritorijas, daugiau gyventojų. Jeigu pas mus trūktų kaimo policininkų, tvirtai žinau, kad tą nišą greitai užimtų patruliai iš miesto. Tad išskirti kaimo apylinkių inspektorių darbo problemų nereikėtų.
Pinigai, automobiliai, planai
Dauguma minėtų problemų sprendimų priklauso nuo finansų. VRM skelbia, kad Kaimo vietovių gyventojų saugumo ir policijos apylinkės inspektorių veiklos gerinimo 2003-2005 m. programai įgyvendinti buvo reikalingi beveik 65 milijonai litų. Tuo tarpu iš Vyriausybės buvo gauta tik dešimtoji dalis - 6,5 milijono.
Kaimo vietoves prižiūrintiems apylinkės inspektoriams 2006-aisiais buvo skirti 65 specialūs automobiliai "Mitsubishi Pajero Sport" su radijo stotimis, nešiojamais kompiuteriais, fotoaparatais, eksperto lagaminais bei alkoholio matuokliais. Policijos įstaigoms, esančioms prie išorinių Europos Sąjungos sienų, skirti 103 specialūs automobiliai "Mitsubishi L200" su analogiška įranga. Taip pat paskirstyta 111 išperkamosios nuomos būdu įsigytų specialiųjų policijos automobilių. Policijos nuovadoms ir kitiems darbo kabinetams paskirstyta 1 900 000 litų. Tokia pat suma skirta ir šiemet. Tiek pat pinigų taip pat planuojama skirti ir 2008 metais Artimiausiu metu į policijos įstaigas išriedės dar 144 specialieji policijos automobiliai.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo:
- VRM ministras R Šukys kone kasdien išgirsta apie naujas policijos problemas
Rolando ŠMIGELSKIO nuotr.:
- Gižų apylinkės inspektorius Vytas Klimavičius linkęs priminti, kad apylinkės inspektoriui reikalingas ir laisvalaikis
- Pilviškių nuovados vadovė Irma Kriščiūnienė žino: apylinkės inspektorius jų tarnyboje sulaikytų didesnis atlyginimas
- Gižų kaimo gyventoja Marija Budrevičienė savo apylinkės inspektorių susirastų per jo mamą, kurią pažįsta
- Gižų kaimo gyventojas Juozas Kazinevičius užjaučia kaimo policininkus, kuriems naktimis tyčia skambinėja chuliganai
- Liudvinavo miestelyje gyvenanti Birutė Dežicienė sako, kad geras žmogus - tai dar nebūtinai geras policininkas
- Šis tarnybinis policininko būstas Suvalkijoje ilgamečiam pareigūnui dabar - problemų ir rūpesčių našta: tai vienintelis turimas būstas, o karjera - jau į pabaigą
- Kaimų skelbimų lentose apylinkių inspektorių mobiliųjų telefonų numeriai kol kas neskelbiami
- VRM ministras norėtų, kad visi gyventojai savo mobiliuosiuose telefonuose turėtų apylinkės inspektoriaus telefono numerį, įvestą kaip pagrindinį
- Laimos GRIGAITYTĖS nuotr.:
- Gudelių seniūnas Algirdas Murauskas nelinkęs reikalauti, kad kaimo apylinkės inspektorius gyventų tame pačiame kaime