Lietuvoje vykusiame tarptautiniame tarnybinių pasieniečių šunų čempionate pirmąją vietą iškovojo Suomijos sienos apsaugos pareigūnų ir jų keturkojų komanda. Suomijos atstovai stipriausi buvo ir asmeninėje įskaitoje.
Asmeninėje įskaitoje tarp 34 dalyvių su šunimis čempionais tapo suomis Marko Nishonenenas su vokiečių aviganiu Pake. Antrą vietą užėmė taip pat Suomijos pasienietis Teuvo Karkolas su vokiečių aviganiu Rudi. Trečią vietą laimėjo vienas geriausių VSAT kinologų Lazdijų rinktinės pasienietis Valdas Dumbliauskas su vokiečių aviganiu Sandra.
Suomijos pasieniečiai yra laikomi Lietuvos VSAT kinologų mokytojais. Prieš kelerius metus jie suteikė didelę pagalbą bei metodinę ir praktinę paramą apmokant VSAT instruktorius, perteikė savo ilgametę patirtį.
Tarnybinių šunų čempionate rungėsi visų septynių Lietuvos sienos fizinę apsaugą užtikrinančių VSAT rinktinių, taip pat Ignalinos atominės elektrinės apsaugos rinktinės bei Užsieniečių registracijos centro kinologų komandos.
Svečių teisėmis čempionate varžėsi Viešojo saugumo tarnybos kinologai su savo augintiniais, taip pat pasieniečių komandos iš Suomijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos ir Baltarusijos.
Visi keturkojai varžybų dalyviai - vokiečių ir belgų aviganiai.
Kinologai ir jų šunys varžėsi keturiose rungtyse: žmogaus paieškos ir vietos apieškos, žmonių pėdsekystės ir bendrojo paklusnumo.
Lietuvos pasienyje šiuo metu tarnauja apie 170 šunų. Jie labai padeda išaiškinant sienos pažeidėjus, nelegalius imigrantus, persekiojant kontrabandininkus, ieškant narkotinių medžiagų ir sprogmenų.
Maždaug 60 proc. pasienyje tarnaujančių šunų yra vokiečių aviganiai, 30 proc. - belgų aviganiai ir apie 10 proc. - labradorų retriveriai.
Pasieniečių kinologai nuolat kviečiami pagalbon policijai, kuomet reikia ieškoti dingusių žmonių, sekti "karštais" nusikaltėlių pėdsakais, aptikti pasimetusius gyvulius.
Pasieniečių tarnybinių šunų mokymų programa yra patvirtinta Tarptautinės kinologų federacijos.
,,Žaliosios sienos" apsaugoje tarnaujantys šunys mokomi pėdsekystės, asmenų paieškos, vietovės apieškos, kuri apima ir įkalčių surinkimą. Tokie šunys taip pat mokomi sulaikymo ir asmenų gelbėjimo.
Kiti šunys išmokomi darbti pasienio kontrolės punktuose - ieškoti narkotikų, sprogmenų, alkoholio, tabako ir ginklų. Tokie šunys dirba ir oro bei jūrų uostuose, naudojami rekontrolės procedūrose.
Patys geriausi šunys būna išmokyti visų išvardintųjų dalykų.
Šiemet Lietuvos pasieniečiai ketina įsigyti dar 20 šuniukų. Paprastai gerus rezultatus jie pasiekia po 2 metų mokymų.
Tačiau Lietuvoje pukius keturkojus darbuotojus išauklėja ne tik pasieniečiai. Štai Suomijoje baigėsi tarptautinės policijos pratybos, kuriose su savo keturkojais dalyvavo ir policininkai iš Lietuvos. Iš 40 šalių susirinkę ekspertai sakė, kad Lietuvos delegacijos tarnybiniai šunys labai ištvermingi, visas užduotis atlieka labai profesionaliai.