Irena ZUBRICKIENĖ
Pagaliau sulauktos mokinių atostogos - deja, ne vien malonumų ir poilsio metas. Lietuvos sveikatos informacijos centro (LSIC) duomenimis, vien dėl skendimų kasmet į šalies mokyklas po vasaros nebegrįžta viena klasė mokinių. O kur dar avarijos keliuose, nelaimės buityje, vaikų smalsumą patenkinę "nuotykiai" ar atostogaujantiems nepilnamečiams spendžiamos nusikaltėlių pinklės...
Po maudynių - gedulo gėlės
Vos tik baigėsi mokslo metai, maudynių vietą prie Kupiškio marių ties Kunigiškių kaimu (Kupiškio r.) paženklino gedulo puokštė ir žvakė. Čia vieno šeštadienio popietę kartu su draugais buvo atvažiavusi pasimaudyti ir Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos devintokė Aistė V. (15 m.). Ant marių kranto poilsiavo daug atostogaujančių paauglių. Besimaudydami vaikai pastebėjo, kad nardžiusi Aistė paniro po vandeniu ir nebeišniro. Jokio pagalbos šauksmo, jokios sumaišties nebuvo. Paaugliai dar mėgino ieškoti draugės, tačiau skenduolę po kelių valandų surado ir ištraukė tik gelbėtojai, kurie su trišakiu kabliu mergaitės kūną užkabino 4 metrų gylyje ir vos 8 metrų atstumu nuo kranto. Kodėl paskendo gimnazistė, po įvykio buvo tik spėliojama.
Ką tik prasidėjusios atostogos tragiškai galėjo baigtis ir Sasnavos vidurinės mokyklos (Marijampolės sav.) trečiokui Ernestui (10 m.). Tądien buvo švenčiamas jo gimtadienis - šeima poilsiavo prie netoliese tekančios Šešupės. Vienu momentu Ernestas, plaukiodamas ant pripučiamo čiužinio, nuo jo nuslydo ir pradėjo skęsti. Gelbėti sūnaus šoko jo tėtis Juozas Mačys (40 m.). Jis vaiką išgelbėjo, o pats staiga paniro ir pradingo po vandeniu. Skenduolį ištraukė atvykę narai.
Rugsėjį galėjo būti tuščias ir marijampoliečio Emilio V. (9 m.) mokyklinis suolas. Berniukas, su artimaisiais poilsiaudamas prie Nemuno ties Grinaičių kaimu (Šakių r.), popietę braidžiodamas paupiu, staiga slystelėjo gilyn - pataikė į dugno duobę. Vaiką įtraukė vandens sūkurys, bet čia pat žvejojęs motinos draugas marijampolietis Virginijus Packevičius (47 m.) metė meškerę ir šoko į vandenį. Jis sugriebė skęstantį Emilį ir, stumtelėjęs kranto link, perdavė jo motinai ir broliui, o pats nebesugebėjo išsivaduoti iš itin sraunios Nemuno srovės. Beveik nemokėjusį plaukti vyrą pradėjo sparčiai nešti ir murkdyti vanduo, kol paskandino. Narai stebėjosi, kad poilsiautojai buvo pasirinkę netinkamą vietą: čia labai gilu, daug sūkurių, itin srauni srovė, dugne - išgraužtos duobės.
LSIC duomenimis, daugiausia nuskęsta 1 - 14 metų vaikų, o pagal mirtingumą skendimai užima antrąją vietą po mirčių dėl autoįvykių. Vilniaus visuomenės sveikatos centro gydytojos Astos Razmienės nuomone, nepilnamečių tragedijos vandenyje - tai suaugusiųjų priežiūros stoka. Anot gydytojos, suaugusieji turi būti itin budrūs prie vandens: neleisti maudytis nežinomose vietose, būti šalia, stebėti besimaudančiuosius, neskaityti, nežaisti kortomis, nekalbėti telefonu ir panašiai. Labai svarbu - vaikus nuo mažens mokyti plaukti. Saugiausios maudynės - tik specialiai tam skirtose vietose, kur dirba gelbėtojai.
Skubantys į "karą keliuose"
Padidintos rizikos vieta atostogaujantiems ir laisviau nusiteikusiems mokiniams - šalies keliai. Kauno Kalniečių vidurinė mokykla, net nespėjus baigti egzaminų maratono, jau amžinai atsisveikino su savo abituriente Sandra M. (19 m.), nebespėjusia išlaikyti 2 egzaminų. Mergina mirė išvakarėse patyrusi avariją - važiavusi savo draugo prieniškio Manto Joneliūno (20 m.) vairuojamu motociklu "Kawasaki". Pora vyko pas vaikino tėvus. Birštono seniūnijoje, likus vos keliems kilometrams iki Prienų, ties kapinėmis, motociklas susidūrė su priešpriešiais važiavusiu automobiliu "Mazda". Po susidūrimo motociklas atsidūrė pakelės griovyje. Jam verčiantis, Mantas buvo nusviestas apie 20 metrų, o Sandra - apie 50. Nors abu buvo su apsauginiais šalmais, bet patyrė mirtinus sužalojimus. Kas buvo avarijos kaltininkas, bus atsakyta po išsamaus tyrimo.
Sandra buvo vienturtis šeimos vaikas. Baigusi ji ketino studijuoti architektūrą arba dailę. Labai aktyvi ir gabi mergina vasarą būtų dalyvavusi Dainų šventėje...
Panašiai nutrūko ir Batniavos pagrindinės mokyklos (Kauno r.) šeštokės Karolinos K. (13 m.) gyvenimas, pastaruoju metu jau šuoliavęs vasaros atostogų ritmu. Pareigūnai neslepia: tragediją prišaukė nerūpestingas paauglių elgesys.
Lemtingąjį vakarą Bubių kaimo gyventoja Karolina, kilusi iš 10 vaikų auginančios šeimos, važiavo prabangiu visureigiu "Land Rover Freelander" kartu su dar 3 nepilnamečiais. Tėvų automobilį vairavo tokios teisės dar neturintis vienos Kauno gimnazijos moksleivis Rokas S. (16 m.). Bubių kaimo žvyrkelyje, už posūkio, nesuvaldyta mašina staiga nuvažiavo nuo kelio ir apsivertė mažiausiai 5 kartus. Karolina iškrito iš visureigio ir žuvo patyrusi sunkią galvos traumą. Iškrito ant kelio ir jaunasis vairuotojas bei žuvusiosios vyresnė sesuo. Jie, kaip ir kartu važiavęs ir po smūgio mašinoje įstrigęs devintokas Linas S., patyrė įvairių sužalojimų. Pirminiais tyrimo duomenimis, avarija įvyko dėl didžiulio greičio (120 km/val.!) ir vairuotojo nepatirtes. Rokas tėvų visureigį buvo pasiėmęs apgaule: melavo, esą reikia parsivežti benzino motoroleriui, o iš tiesų paaugliui magėjo tik pasipuikuoti vykstant į pasimatymą. Susidariusi kompanija skubėjo prie Nemuno. Visi paaugliai buvo neprisisegę saugos diržų. Mašiną vairavusio Roko laukia nemalonumai policijoje, sąžinės graužatis, gali tekti stoti prieš teismą. Štai kokios "patirties" jis įgijo per vasaros atostogas.
Beje, tragedijos sukrėstai Batniavos mokyklos bendruomenei ši avarija priminė dvi ankstesnių metų vasaras, kai vandens telkiniuose paskendo du mokyklos pradinukai.
Ruošiant šį straipsnį, šalies policijos įvykių suvestinės vėl skelbė naujus faktus apie eismo nelaimes, per kurias žuvo ar buvo sunkiai sužaloti atostogaujantys nepilnamečiai.
Nelaimių ieškosi ir patys
Nelaimių, kurios tyko kone už kiekvieno kampo, vaikams, pasirodo, neužtenka: jie, dusdami nuo savo tylių svajonių ir fantazijų, neretai nelaimes prisišaukia patys.
"Akistata" jau rašė, kaip Kybartų globos namų (Vilkaviškio r.) auklėtinis Donatas (10 m.), sumanęs šiek tiek praturtėti, staiga atsidūrė Kauno klinikose. Berniukas, iš miestelio teritorijoje esančiame muitinės terminale stovėjusio automobilio pavogęs baką benzino, nutarė jį parduoti vyresniems globos namų auklėtiniams. Pirkėjams perpilant benziną, skysčio prisilaistė šalia butelių, ir vienam paaugliui kilo noras švystelėti uždegtą degtuką. Baigėsi tuo, kad kilusi liepsna pačiupo netoliese stovėjusio Donato kelnes. Berniukas apdegė apie 15 procentų kūno - kojas ir pilvą. Jo atostogos - klinikų palatoje.
Dar tragiškiau baigėsi kito paauglio noras praturtėti. Girkalnio kaimo (Raseinių r.) gyventojas Artūras J. (13 m.) rytą kartu su seserimi (16 m.) nupėdino prie atokiau esančios elektros pastotės. Jiedu tikėjosi prisilupsią spalvotųjų metalų ir parduosią. Vos tik Artūras, nulaužęs pastotės spyną, įsibrovė vidun ir prisilietė prie laidų, jį nutrenkė aukštos įtampos srovė. Sesuo matė, kad brolį pradėjo purtyti, ir išsigandusi puolė bėgti namų kryptimi ieškoti pagalbos. Deja, Artūrui jau nebuvo galima pagelbėti. Energetikai tik gūžčioja pečiais: smalsuoliai ir ilgapirščiai nepaiso jų perspėjimų apie didžiulį pavojų naršant po elektros įrangą, liečiant laidus. Darbuotojai dažnai randa išplėštus elektros pastočių užraktus, apdegintą aplinką. Tokių tragiškų nelaimių, kai pastotėse žūsta vogti atėję asmenys, šalyje kasmet būna po kelias.
Iškritę iš įprasto ritmo
- Kam - malonumai, o kam - skausmas, kančia, slauga, ašaros, nerimas - štai tokias vasaras matome mes, medikai, - patikindamas, kad vasarą ligoninių palatose padaugėja atostogaujančių mokinių, sakė Marijampolės ligoninės traumatologas ortopedas Gediminas Akelaitis. - Medikams - įtemptas darbas ir nuolatinis neramus laukimas. Klasių duris užvėrę mokiniai tą pačią minutę atsipalaiduoja, atsiduria kitokioje aplinkoje, iškrenta iš įprasto ritmo, gyvena kitu režimu. Jie tokie laisvi, kad praranda bet kokį budrumą ir savisaugą, tokie savimi pasitikintys, kad adrenalino ieško nepaisydami rizikos. Nuo ryto iki vakaro laisvos dienos - tai paskata organizuotis būreliais prie vandens telkinių, o ten tyko traumos: jaunuoliai atvežami į ligonines susipjaustę, pasitempę, išsinarinę, prasiskėlę ir taip toliau.
Gydytojo nuomone, kaimuose gyvenantys vaikai labiau užimti - dirba kartu su tėvais ūkyje, o miestiečiai, jeigu neišvyksta pas giminaičius ar į brangiai šiais laikais atsieinančias stovyklas, "šlifuoja" gatves. Kaimo vaikų dažniau tyko pavojai dirbant su žemės ūkio technika, miesto - visi kiti. G. Akelaitis teigė, kad vasarą vaikų patirtos traumos yra rimtesnės: jeigu besimokant būna daugiau lūžių nukritus ar susistumdžius, tai vasarą - galvos, stuburo traumos (pavyzdžiui, nardant), pjautiniai, durtiniai sužalojimai buityje ar gatvėje. Dviračiai, mopedai, motoroleriai, tėvų automobiliai, anot gydytojo, - irgi vasaros pagunda, neretai - su kraujo skoniu.
- Tik tėvų priežiūra ir įgytos atsargumo pamokos, budri savisauga gali sumažinti nelaimių ir tragedijų skaičių vasarą, - sakė gydytojas G. Akelaitis.
Ričardo PASILIAUSKO nuotr.:
1) Vasaros gamta ne visada teikia atostogaujantiems tik skaidrią nuotaiką
2) Gydytojas G. Akelaitis neslepia, kad vasara medikams - neramaus laukimo ir įtempto darbo sezonas
Irenos ZUBRICKIENĖS nuotr.:
3 ir 4) Vaikai saugiausi, kai atostogauja kartu su tėvais
5) Kai kuriuos vandens telkinius jau ženklina gedulo gėlės
6) Policininkai išlydėjo mokinius į saugią vasarą, bet rugsėjį - jau dabar aišku - į mokyklas sugrįš ne visi vaikai ..................................................... (Gausybė nuotraukų - tik pasirinkimui, jeigu redakcijoje nėra ko nors geriau.)