Vilniaus meras Artūras Zuokas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl žiniasklaidoje paviešintų faktų apie galimus neteisėtus Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų veiksmus.
TV3 žurnalistai trečiadienį gavo "Rubicon group" valdybos pirmininko Andriaus Janukonio ir sostinės mero A. Zuoko telefoninių pokalbių įrašus, kurie buvo paviešinti teisme nagrinėjant vadinamąją Vilniaus mero rinkimų bylą. TV3 žinių teigimu, perduodant šiuos įrašus pastebėtas Specialiųjų tyrimų tarnybai priklausantis automobilis, todėl manoma, kad pokalbiai galėjo būti paviešinti būtent STT iniciatyva.
A. Zuoko vertinimu, tokiais veiksmais STT pareigūnai peržengė bet kokias ribas akivaizdžiai kišdamiesi į politinius procesus.
Liberalcentristų sekretoriato išplatintame pranešime teigiama, jog "jau kuris laikas Lietuvos visuomenė stebi sąmoningą STT veiklą, nukreiptą prieš Liberalų ir centro sąjungą (LiCS), kai kuriuos jos narius, kitas Lietuvos politines partijas".
"Labai didelį susirūpinimą kelia sistemingos STT pastangos kištis į politinius šalies procesus ir partijų gyvenimą. Vakarykštis įvykis tik patvirtina STT agentų užmačias daryti įtaką politiniams procesams svarbių sprendimų išvakarėse: prisiminkime vadinamąsias žemgrobių bylas, dokumentų poėmius iš partijų būstinių prieš prezidento rinkimų antrąjį turą, sugretinkime juos su sunkiai suvokiamais STT agentų veiksmais ir netrukus vyksiančiu mūsų sąjungos suvažiavimu - ar tikrai tai vien tik sutapimai?" - teigė LiCS valdybos narys Artūras Melianas.
Į šiuos pareiškimus reagavo ir STT. Nuo šiol ji privalės deklaruoti savo santykius su politikais, žiniasklaida ir nusikalstamu pasauliu. Pasak STT vadovo Povilo Malakausko, tik taip bus galima užkirsti kelią galimam informacijos nutekėjimui.
Po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi STT vadovas P. Malakauskas žurnalistams teigė, jog tarnybinio patikrinimo metu jau nustatyta, kurie tarnybos pareigūnai naudojosi automobiliu, pastebėtu prie TV3 pastato. Tiesa, patys pareigūnai teigia nieko bendra su TV3 rodytu reportažu neturį.
Atliekamo tarnybinio patikrinimo P. Malakauskas detaliau nekomentavo, tačiau vylėsi, kad tyrimas neužtruks ir jam pasibaigus bus galima paskelbti rezultatus.
P. Malakausko teigimu, jei informacija pasitvirtins, išaiškinus kaltuosius jiems grės pačios griežčiausios bausmės - iki atleidimo iš darbo.
STT vadovas teigė, jog iš tokio pavienio atvejo, kuris dar tiriamas, negalima daryti apibendrinimų, jog STT yra politizuota.
"Manau, kad ši tarnyba nėra politizuota. Galimi atskirų žmonių kažkokie atvejai, kažkokie bandymai, bet sakyti, kad šita tarnyba yra politizuota, negalima", - teigė P. Malakauskas.
Jis pripažino, jog ir ateityje STT gali padaryti klaidų: "Kuo aukštesnes pareigas užimantys žmonės papuls į mūsų akiratį, tuo didesnė tikimybė, kad klaidos bus daromos. Bet jeigu klaidos yra naudojamos tam, kad pasakytum, jog Lietuvoje šita tarnyba nereikalinga, aš su tuo tikrai nesutiksiu", - kalbėjo P. Malakauskas.
Susitikime su prezidentu taip pat buvo aptarti STT vadovo pasiūlymai dėl įstatymų pakeitimų bei tarnybos struktūrinės reformos, kuriuos priėmus STT veikla taptų efektyvesnė.