Nusikaltėliai Kauną ir Domeikavą pavertė "milijoniniais miestais"
Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Balandžio pabaigoje Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnas komisaras Eugenijus Ušinskas dalyvavo kaip liudininkas viename Vokietijoje vykusiame teismo posėdyje, kur buvo nagrinėjama penkių lietuvių baudžiamoji byla. Vokietijos teisėtvarkos pareigūnai mūsų tėvynainius kaltino plėšimais. Vis dėlto pareikštus kaltinimus teismas atmetė ir lietuvaičius išteisino. Tiesa, visi jie buvo deportuoti iš šalies. Iki teismo posėdžio suimtieji Vokietijoje kalėjo maždaug pusmetį. Deja, ne visiems lietuvaičiams taip pasiseka. Vokietijos Federacinės policijos valdybos duomenimis, maždaug pora tūkstančių lietuvių įtraukti į "juoduosius sąrašus". Šie žmonės įtariami padarę daugybę įvairių nusikaltimų. Prieš kurį laiką Vokietijoje buvo sulaikyta didžiulė mūsų tautiečių, vogusių automobilius, grupė. Minėtoje nusikalstamoje grupuotėje bendrai veikė net kelios dešimtys vyrukų iš įvairių Lietuvos regionų. Vienus pavogtus (daugiausiai prabangius) automobilius jie gabendavo į Lietuvą, o iš čia - į Rusiją, Ukrainą, Kazachstaną, kitas buvusios SSSR šalis, kitus - į kaimynines Vakarų Europos valstybes, tačiau dažniausiai į Afriką. Jie dirbdavo kartu su nusikaltėliais iš buvusios Jugoslavijos, Rusijos. Kuo baigsis ši byla - neaišku, tačiau šįkart lietuvaičiai "cypės" greičiausiai neišvengs. Tačiau kalėjimas Vakarų Europos įkalinimo įstaigose tokių žmonių perdaug nebaugina. Atlikę bausmę (ji paprastai nebūna labai griežta), o paskui deportuoti iš šalies, šie vyrukai sugeba greitai įsigyti suklastotus pasus ir vyksta atgal į Vakarų Europą tęsti ankstesnę nusikalstamą veiklą. Tiesa, "verslo" rūšis gali būti greitai keičiama - jei nepavyksta pavogti automobilio, braunamasi į butus, vagiama iš parduotuvių, užpuldinėjami žmonės arba pinigai uždirbami gabenant kontrabandą, pardavinėjant padirbtą valiutą... Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai vos ne kasdien gauna kolegų iš užsienio prašymus pateikti duomenis apie vieną ar kitą jų akiratin patekusį lietuvį.
Iki šiol tarp užsienyje atsidūrusių lietuvių nusikaltėlių populiariausias "užsiėmimas" yra automobilių vagystės. Daugiausia tokių nusikaltimų užfiksuojama Vokietijoje - tai viena didžiausių Vakarų Europos šalių, kur gyvena daug pasiturinčių žmonių, kur yra daug prabangių mašinų, todėl ji vagišiams itin patraukli. Tačiau be lietuvaičių dėmesio nelieka ir Olandija, Belgija, Prancūzija... Žodžiu, galima drąsiai teig, jog lietuviai naršo po visą Europą. Senojo žemyno valstybių pareigūnų duomenimis, mūsų tėvynainiai vagia viską, kas duoda pelno. Tai reiškia, jog vagia ne tik pačius automobilius, bet labai dažnai juos apiplėšia - grobia juose paliktus ne tik vertingus, bet ir visai menkaverčius daiktus, drabužius, netgi smulkmenas. Tokia nusikaltėlių grupuotė (sulaikyti penki jai priklausę lietuviai, daugiausiai anykštėnai) Vokietijoje užsiėmė būtent automobilių apiplėšimais. Šalies teisėsaugos pareigūnai tiria net 500 epizodų, kuriuose, kaip įtariama, dalyvavo suimtieji. Kol kas neaišku, kada bus baigta tirti ši nepaprasto mąsto medžiaga ir byla atsidurs teisme. Itin gudriai savo nusikalstamą veiklą organizavęs šiaulietis (jis net buvo įregistravęs įmonę vieno vokiečio vardu) šiuo metu nuo Vokietijos pareigūnų slepiasi Lietuvoje, galbūt net savo namuose. Įtariama, jog maždaug per metus šis vyriškis kartu su bendrininkais pagrobė ne mažiau kaip dešimt gerų vilkikų, pakeitė jų išvaizdą (perdažė, suklastojo identifikavimo numerius), vėliau visus pervarė į Rusiją ar kitas buvusios SSSR šalis ir pardavė. Teigiama, jog šis lietuvis, kurio duomenų nenori atskleisti net ir Lietuvos pareigūnai, Vakarų Europos vežėjams padarė milijoninius nuostolius. Kuo pasibaigs vagišiaus ir užsieniečių pareigūnų dvikova lieka neaišku, nes Vokietijos pareigūnai nesuinteresuoti savo kolegoms lietuviams perduoti bylos medžiagą, kad nusikaltėlis būtų teisiamas jų gimtojoje šalyje, o tuo tarpu mūsų pareigūnai savo piliečių perduoti kitų valstybių institucijoms negali. Tačiau ar neatsitiks taip, jog minėtas šiaulietis, pasitelkęs pagalbon suklastotus dokumentus, netrukus ramiausiai važinės tos pačios Vokietijos keliais ir vėl organizuos vilkikų vagystes.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro komisaro E. Ušinsko teigimu, mūsų nusikaltėliai labai stipriai keičiasi. Jie ne tik stengiasi "perkąsti" sudėtingų apsaugos sistemų veikimo principus, bet taip pat rimtai mokosi kalbų, elgesio taisyklių, kultūros, netgi ypatingą dėmesį skiria savo išvaizdai. Tokie žmonės bando prisitaikyti prie šalies, kurioje vykdo nusikalstamą veiklą, gyvenimo būdo, stengiasi neišsiskirti iš vietinių gyventojų savo elgesiu. Be to, lietuviai stiprina ryšius su užsienio nusikalstamu pasauliu. Jie kartu sėdi kalėjimuose, susipažįsta, susidraugauja, galiausiai susitaria dėl bendros veiklos. Vis dėlto, kaip bebūtų keista, tačiau, Vokietijos pareigūnai tikina, jog lietuvių kol kas jie nelaiko nusikaltėliais Nr. 1. Šiuo metu vokiečiams didžiulį nerimą kelia albanų, buvusios Jugoslavijos valstybių piliečių siautėjimas. Na, o lietuvaičiai-nusikaltėliai tarp savo kolegų turi autoritetą, yra gerai vertinami, nes nesiskiria nuo europiečių savo išvaizda ir kultūra. Tenka pripažinti, jog mūsų tėvynainiai labai puikiai išmano užsienio valstybių teisinę sistemą. Pavyzdžiui, jie stengiasi aplenkti Vokietijos Bavarijos žemę, nes žino, kad čia baudžiamieji įstatymai lyginant su galiojančiais kitose šalies žemėse, žymiai griežtesni. Tačiau "prispirti bado" neišsižada ir Bavarijos. Paprastai nusikaltėliai renkasi turtingesnius kraštus, kur yra ką vogti.
Kartais klausimai, kuriuos pateikia kolegos užsieniečiai mūsų pareigūnams, pastaruosius netgi prajuokina. Pavyzdžiui, vokiečiams labai įdomu, kiek milijonų žmonių gyvena Kaune arba Domeikavoje... Tenka aiškinti, kad Kaunas "netraukia" nė pusės milijono, o Domeikava - tiktai gyvenvietė... Mat, pasirodo, jog sulaikytieji dažniausiai pasirodo esą iš minėtų vietovių. Mūsų policijos pareigūnų nuomone, jeigu Lietuvoje situacija gerės (priešingai nei, pavyzdžiui, Albanijoje, kur be skurdžios ekonomikos fiksuojami itin aršūs etniniai nesutarimai), užsienyje atsivers darbo rinka, kur bus galima legaliai įsidarbinti, nusikaltėlių skaičius turėtų mažėti.