17
„Anadolu Efes“ – Eurolygos čempionai (nuotr. SCANPIX)

Stambulo „Anadolu Efes“ užkirto kelią lietuviškąjam trenerių štabui užsidėti Eurolygos karūną. Turkijos klubas finale 86:81 (15:22, 24:14, 26:22, 23:21) palaužė Šarūno Jasikevičiaus diriguojamą „Barceloną“.

17

Stambulo ekipa iškovojo pirmą savo istorijoje Eurolygos titulą. Labai arti Ergino Atamano auklėtiniai buvo ir 2019 m., kai finale suklupo prieš Maskvos CSKA.

Šarūnui Jasikevičiui nepavyko iškovoti penktojo savo Eurolygos trofėjaus. Lietuvis galėjo tapti vos antru lietuviu strategu laimėjusiu prestižinį turnyrą ir ketvirtuoju žmogumi tai padariusiu kaip žaidėjas ir kaip treneris.

„Anadolu Efes“ reguliarųjį sezoną baigė treti, ketvirtfinalyje įveikė Madrido „Real“, pusfinalyje palaužė Maskvos CSKA.

„Barcelona“ dominavo reguliariajame sezone ir užėmė pirmąją vietą. Ketvirtfinalyje pavyko perlipti Sankt Peterburgo „Zenit“, pusfinalyje eliminuota Milano „AX Armani“.

Šiose rungtynėse teisėjavo lietuvis Gytis Vilius. Jis tapo vos antruoju tautiečiu istorijoje teisėjavusiu Eurolygos finale. Paskutiniu tokiu buvo Romualdas Brazauskas.

„Barcelona“ rungtynes pradėjo užtikrinčiau ir viską pradėjo nuo gerai pažįstamos gynybos. Per pirmąjį ketvirtį tylėjo Shane‘as Larkinas ir Vasilije Micičius, o užsikūrę katalonai susikrovė dviženklę persvarą (15:25).

„Barca“ sumažino apsukas, o to užteko įsibėgėti S. Larkinui. Gynėjas per pirmąją pusę išprovokavo net penkias pražangas ir visus savo 9 taškus surinko nuo baudų metimų linijos.

Svarbių metimų pridėjo aukštaūgis Tiboras Pleisas ir turkai į rūbinę išsinešė nežymų pranašumą (39:36).

Po pertraukos „Anadolu Efes“ lyderiai užsiaugino sparnus. Įsibėgėjo Vasilije Micičius – sezono MVP pelnė du dvitaškius ir tolimą metimą su pražanga. Jam puikiai talkino ir S. Larkinas, o tai leido įgyti dviženklį pranašumą (52:41).

„Barcai“ itin trūko solidesnio Nikolos Mirotičiaus indėlio, bet iniciatyvos ėmėsi Cory Higginsas. Amerikiečio tritaškių salvės leido kvėpuoti varžovams į nugarą prieš lemiamą kėlinį (65:58).

Ketvirtajame kėlinyje „Barcelona“ susitvarkė reikalus gynyboje. Itin svarbus buvo P. Gasolio išėjimas – veteranas užvėrė varžovams kelius baudos aikštelės link. Keli sėkmingi epizodai puolime leido išlyginti rezultatą (69:69).

Lemiamu metu iniciatyvą perėmė „Anadolu Efes“ gynėjai. Kiekvienai „Barcos“ atakai atsakymą radę V. Micičius ir S. Larkinas likus dviem su puse minutės sukūrė savo komandai pranašumą (79:74).

C. Higginsas bandė taisyti situaciją, bet lemiamus vinis sukalė tie patys V. Micičius su S. Larkinu. „Anadolu Efes“ – Eurolygos čempionai.

„Barcelona“: C. Higginsas 23 (4/6 trit., 7/7 baud. met.), Kyle'as Kuricas 18, Brandonas Daviesas 17 (11 atk. kam.), N. Mirotičius 11 (9 atk. kam.), Leandro Bolmaro 7, Alexas Abrinesas ir Victoras Claveras po 2, P. Gasolis 1 taškas.

„Anadolu Efes“: V. Micičius 25 (6/10 dvit., 2/4 trit., 5 rez. perd., 3 atk. kam., 28 naud. bal.), S. Larkinas 21, S. Šanli 12, Bryantas Dunstonas ir Adrianas Moermanas po 6, Tiboras Pleisas 5, Krunoslavas Simonas ir Chrisas Singletonas po 4, Rodrigue'as Beaubois 3 taškai.

Rungtynių eiga:

Ketvirtasis kėlinys: „Barcelona“ 81:86 „Anadolu Efes“

„Barcelona“ kėlinį atidaro spurtu 4:0. Atmosfera kaista iki maksimalus lygio – ar laukia vienas geriausių visų laikų finalų? (62:65) Įspūdingą bloką S. Šanli išrašo veteranas P. Gasolis, bet rezultatas likus 8 minutėms nesikeičia.

Laikas ištirpo iki šešių minučių. Ekipos apsikeitė taškais, įtampa tiesiog tvyro ore. S. Larkinas didina turkų pranašumą (64:69). B. Daviesas jam atsako tritaškiu (67:69). N. Mirotičius išlygina rezultatą! (69:69) Lieka penkios minutės.

V. Micičius po pertraukėlės smeigia tolimą metimą (69:72). C. Higginso atsakymas – du taškai su pražanga (72:72). Liko mažiau nei 4 minutės – S. Larkinas kitoje atakoje atsilygina tokiu pačiu būdu (72:75).

B. Daviesas įmeta dvitaškį (74:75). Jam atsako C. Singletonas (74:77). Lieka dvi su puse minutės, o V. Micičius artina „Anadolu Efes“ prie Eurolygos trofėjaus (74:79).

C. Higginsas sumeta baudos metimus likus mažiau nei 2 minutėms (76:79). V. Micičius skrodžia gynybą – lieka 1 min. 19 sek. (76:81).

S. Larkinas prie baudų metimų linijos neklysta ir kristalizuojasi vaizdas, kad „Anadolu Efes“ taps čempionais (76:83).

Trečiasis kėlinys: „Barcelona“ 60:65 „Anadolu Efes“

C. Higginsas smeigia tritaškį, bet džiūgauti ilgai netenka. V. Micičius pelno dvitaškį su pražanga ir „Anadolu Efes“ grasina pabėgti (39:44). V. Micičius, panašu, užsikūrė – dar vienas dvitaškis (39:46). Situacija nesikeičia ir prabėgus pustrečios minutės (41:48).

Š. Jasikevičius niršta ir ne veltui. B. Daviesas užšoka ant tritaškį metančio V. Micičiaus – metimas taiklus ir dar baudos metimas. Toks neatsakingas poelgis gali kainuoti ir rungtynes (41:52).

C. Higginsas gynyboje blokuoja S. Larkinas ir kitoje pusėje pelno taškus. Jei žaidimo eiga nesikeis, „Barca“ turės labiau remtis patyrusiu amerikiečiu (48:57). C. Higginsas tęsia asmeninį šou – jau 18 taškų, bet „Anadolu Efes“ vis randa atsakymų (54:63).

N. Mirotičius bando save prikelti. Tritaškis tikslus, bet lyderio pagalbos reikia kur kas daugiau (58:65). Kol kas N. Mirotičiaus sąskaitoje 5 taškai.

Antrasis kėlinys: „Barcelona“ 36:39 „Anadolu Efes“

Š. Jasikevičius kelia kumštį į viršų. Jaunasis L. Bolmaro žaidžia svarbiausias savo karjeros rungtynes ir jose pelno dvitaškį su pražanga (25:15).

L. Bolmaro užsidirba nesportinę pražangą, o „Anadolu Efes“ iškart tuo naudojasi. Dviženklis pranašumas mažėja iki trijų taškų po T. Pleiso tritaškio. Š. Jasikevičius šaukia žaidėjus pasitarimui (25:22).

Kiek primigusi gynyboje „Barca“ vėl surakino varžovus. C. Higginsas realizuoja baudos metimus, ant katalonų suolelio nuotaikos vėl geresnės nei kitoje pusėje (29:24).

T. Pleisas ir S. Larkinas kerpa sparnus katalonams. Pirmasis kartu su S. Šanli veda į priekį „Anadolu Efes“ – kartu sumetė 13 taškų (29:30).

S. Larkinas išprovokavo jau penkias pražangas. Mažylis prie baudų metimų linijos pavertė taškais visus devynis baudos metimus (29:34).

„Anadolu Efes“ po pirmosios rungtynių dalies yra arčiau Eurolygos titulo (36:39). Košmariškai finalas klostosi katalonų lyderiui N. Mirotičiui (0 tšk., -5 naud. bal.). „Barca“ kontroliuoja V. Micičių (4 tšk., 4 naud. bal.), bet turkai realizavo 10 iš 11 baudos metimų.

Pirmasis kėlinys: „Barcelona“ 22:15 „Anadolu Efes“

Rungtynės aktyviau pradėjo katalonai, bet turkams keturis taškus sumetė S. Šanli (4:4). Situacija toliau nesikeičia – „Barca“ puolime įvairi, o S. Šanli renka septintąjį savo tašką (6:7).

Išties įspūdinga. Š. Jasikevičius kol kas neturi atsakymų „Anadolu Efes“ vidurio puolėjui S. Šanli – aštuoni taškai per keturias minutes (6:8).

„Barca“ į priekį trukteli buvęs žalgirietis B. Daviesas. Amerikietis suvertė penkis taškus iš eilės ir katalonai vėl priekyje (11:8). Toli pabėgti nepavyko – K. Simonas mažina atstumą (11:10).

Š. Jasikevičius užsidirba techninę pražangą. Treneriui reikia tramdyti emocijas, nes prieš akis dar labai daug krepšinio. C. Singletonas tai paverčia trim taškais (12:13).

„Barcelona“ vėl veržiasi į priekį. B. Daviesas pelno du, C. Higginsas prideda tris ir sukauptas didesnis nei vieno metimo atstumas (17:13).

Ar realu, kad Š. Jasikevičius patrauks į rūbinę Eurolygos finalo metu? Emocingasis strategas vėl veržiasi į aikštelę po teisėjo švilpuko, bet šį kartą technine nubaudžiamas E. Atamanas. Dabar jau „Barca“ atgavo prarastus tris taškus (20:13).

Baigiasi pirmasis ketvirtis. Į akis krenta prastas turkų gynėjų linijos žaidimas. V. Micičius, S. Larkinas ir R. Beaubois kartu surinko vos 3 taškus.

Startiniai penketai:

„Barcelona“: Brandonas Daviesas, Nikola Mirotičius, Victoras Claveras, Cory Higginsas, Nickas Calathesas.

„Anadolu Efes“: Sertačas Šanli, Chrisas Singletonas, Krunoslavas Simonas, Vasilije Micičius, Shane'as Larkinas.