Lietuvos krepšinio rinktinė pademonstravo du skirtingus veidus olimpinio krepšinio turnyro pradžioje. Sekmadienio rungtynėse su brazilais Jono Kazlausko auklėtiniai per du kėlinius susikrovė 30 taškų persvarą, tačiau per likusią dvikovos dalį vos ją išsaugojo. Nepaisant dramatiškos pabaigos lietuviai iškovojo pirmąją pergalę 82:76 (27:17, 31:12, 12:23, 12:24).

Šaltakraujiškai rungtynes pradėję lietuviai netrukus ėmė diktuoti savo sąlygas ant parketo ir jau po pirmojo kėlinio susikrovė 10 taškų persvarą 27:17. Tačiau tai buvo tik pradžią – nepaprastai taikliai tiek dvitaškius, tiek tritaškius metę mūsų šalies krepšininkai varžovus varė į neviltį. Įpusėjus dvikovai komandas skyrė praraja – 58:29.

Po pertraukos J. Kazlausko auklėtinius tarsi kas pakeitė – klaidos, netaiklūs metimai leido brazilams atsitiesti, o lyderio L. Barbosos pavyzdžio įkvėpti turnyro šeimininkai visą lietuvių pranašumą ištaškė iki 4 taškų – 75:71. Laimei, mūsų šalies krepšininkams pavyko atlaikyti šturmą ir švęsti pirmąją pergalę.

Rezultatyviausi žaidėjai:

Lietuva: M. Kalnietis 16 (8 rezultatyvūs perdavimai), P. Jankūnas - 15, R. Seibutis - 11, J. Mačiulis ir D. Sabonis po 10, M. Kuzminskas - 8, A. Kavaliauskas ir J. Valančiūnas po 6, R. Javtokas, V. Kariniauskas, M. Grigonis po 0, A. Juškevičius nežaidė.

Brazilija: L. Barbosa - 21, R. Neto - 14, Nene Hilario - 11.

Įspūdingiausi rungtynių epizodai:

Rungtynių eiga

Pirmas kėlinys

J. Mačiulis, J. Valančiūnas, M. Kalnietis, R. Seibutis ir D. Sabonis pirmieji žengia ant parketo. Komandos apsikeičia klaidomis, pirmuosius taškus lietuviams pelno J. Valančiūnas. Netrukus jis kartu su Nene atsiduria ant parketo ir susiima už peties, tačiau tęsia rungtynes. Sužaidus 3 min. rezultatas lygus – 4:4.

R. Seibutis taikliu tritaškiu išveda Lietuvos rinktinę į priekį – 10:8. Lietuviai kiek stringa kibioje varžovų gynyboje, o šeimininkai lygina rezultatą 12:12. Penkiais taškais iš eilės M. Kalnietis padeda susikrauti apčiuopiamą persvarą 21:14. Pirmuosius taškus olimpiadoje pelno D. Sabonis ir sunerimę varžovai prašo minutės pertraukėlės. M. Kalnietis greitoje kontratakoje krauna kamuolį iš eilės. Po pirmo kėlinio Lietuva pirmauja 27:17.

Antras kėlinys

Antrasis kėlinys nemaloniai prasideda lietuviams, J. Kazlauskas ima minutės pertraukėlę. Pagaliau sėkmingai sužaidžia J. Valančiūnas, kraudamas iš viršaus ore pakabintą kamuolį. M. Kuzminskas šauna iš toli ir Lietuva pirmauja 33:19. R. Seibutis pasižymi puikiu bloku, o M. Kalnietis dviem baudos metimais didina skirtumą iki 19 taškų (43:24).

R. Seibučio tolima taikli bomba perpildo varžovų trenerio Rubeno Magnano kantrybę - brazilai ima minutės pertraukėlę, o Lietuvos nacionalinė ekipa susikrauna rekordinę dvigubą persvarą - 48:24. Skirtumas baigiantis kėliniui jau nepadorus - 30 taškų. Įpusėjus rungtynėms 58:29.

Trečias kėlinys

Po pertraukos aktyviau ir sėkmingiau žaidžia brazilai, lietuviai pelno vos 2 taškus per 3 minutes, J. Kazlauskas ima minutės pertraukėlę. Brazilai vėl ima šaudyti tuščiais, iniciatyvos Lietuvos komandoje imasi P. Jankūnas. Atotrūkį mažina L. Barbosa, tačiau M. Kalnietis atsako taikliu tritaškiu. Įpusėjus ketvirčiui – 68:39.

Nerimas lietuvių stovykloje - J. Valančiūnas priverstas sėstis ant atsarginių žaidėjų suolo, kai L. Barbosa brūkštelėjo pirštais vidurio puolėjui per akį.

Laimei, trauma nerimta – JV netrukus vėl pasirodo aikštėje. L. Barbosos vedami varžovai pastebimai ima diktuoti sąlygas trečiame kėlinyje. Į aikštę J. Kazlauskas pirmą kartą meta gynyba garsėjantį R. Javtoką. Trečią kėlinį lietuviai pralaimi 12:23, tačiau vis dar pirmauja 70:52.

Ketvirtas kėlinys

Lietuvos krepšininkai mėgina nusiraminti ir išlipti iš duobės, į kurią įkrito trečiame kėlinyje. Atrodo, lengva nebus, brazilai „ant bangos“ – mažina skirtumą iki 15 taškų (70:55). J. Kazlauskas bando suderinti komandą per minutes pertraukėlę. M. Kuzminskas šaudo iš toli pro šalį, R. Seibutis nutraukia tritaškiu taškų badą. Įpusėjus kėliniui 75:62.

Kitą sezoną „Žalgiryje“ žaisiantis brazilas A. Lima surenka penkias pražangas ir sėda ant atsarginių suolo. C. Felicio baudos metimu mažina J. Kazlausko auklėtinių pranašumą iki 10 taškų. J. Valančiūnas gauna penktą pražangą ir sėda ant atsarginių suolo. Lietuvos aukštaūgiai nesugeba atkovoti kamuolių po krepšiu, brazilai nesunkiai dar labiau mažina skirtumą – 75:71. D. Sabonis pelno du taškus su pražanga ir traukia komandą iš gilios duobės – 77:71.

Likus žaisti 17 sek. P. Jankūnas pelno svarbius taškus nuo baudos metimo linijos – antrąjį mėgina „nuimti“ brazilas, tačiau kamuolys įkrenta ir teisėjai įskaito du taškus – 80:73. D. Sabonis prasižengia penktą kartą, o M. Marquinhos pelno tris taškus baudos metimais. M. Kalnietis pelno du taškus baudos metimais ir įtvirtina nervingai pasibaigusią pergalę 82:76.