REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietijos sostinėje Berlyne pagaliau bus atidengtas memorialas, skirtas į nacistinio režimo lyderį Adolfą Hitlerį pasikėsinti mėginusiam dailidei Georgui Elsneriui, rašo „Spiegel Online“.

REKLAMA
REKLAMA

1939 metų lapkričio 8 dieną, prabėgus vos 9 savaitėms nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios, A. Hitleris priėmė vieną iš lemtingiausių XX amžiaus sprendimų. Kaip ir kiekvienais metais jis nuvyko į Bavariją, kad paminėtų alaus pučo, kurį ten mėginta įvykdyti prieš 16 metų, metines.  

REKLAMA

Tiesa, tais metais pagrindinis fiurerio dėmesys buvo sutelktas ties karu Lenkijoje ir A. Hitleris būtinai turėjo grįžti į Berlyną. Atgal į sostinę jis planavo skristi lėktuvu, tačiau oro sąlygos privertė uždaryti Miuncheno oro uostą. Galiausiai paskutiniu metu A. Hitleris nusprendė atgal keliauti naktiniu traukiniu ir būtent dėl to jo kalba iškilmių metu buvo baigta anksčiau nei planuota. 21 val. 7 min. A. Hitleris baigė savo kalbą ir paliko alaus salę. Po 13 minučių salė sprogo. Per sprogimą žuvo 8 žmonės, dar 63 buvo sužeisti. Fiureris išvengė pasikėsinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Bombą salėje padėjo ir istorijos eigos vos nepakeitė dailidė Georgas Elsneris. Tiesa, prireikė dešimtmečių, kad jo vaidmuo būtų tinkamai įvertintas. Nacistinė propaganda teigė, kad G. Elsneris negalėjo pasikėsinimo įvykdyti vienas ir jį buvo užverbavusi Didžiosios Britanijos žvalgyba. Dieną po pasikėsinimo G. Elsneris bandė pabėgti į Šveicariją, tačiau buvo pagautas pasienyje. Savo dienas jis baigė koncentracijos stovykloje, kur po karo jam buvo planuojama surengti parodomąjį teismą, kurio metu esą būtų atskleisti G. Elsnerio ryšiai su britų žvalgyba. Tačiau 1945 metais, kai nacių pralaimėjimas darėsi praktiškai neišvengiamas, A. Hitleris davė leidimą nužudyti G. Elsnerį. Jis mirė 1945 metų balandžio 9 dieną Dachau koncentracijos stovykloje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ne vien naciai galvojo, kad G. Elsneris buvo tiesiog marionetė ir vykdė kieno nors kito įsakymus. Tarkime, dalis prieš nacius kovojusių vokiečių manė, kad pasikėsinimas buvo surežisuotas tik tam, kad esą būtų įrodyta, jog fiurerį saugo dieviškoji apvaizda.

Tačiau dabar, prabėgus beveik 69 metams nuo kone sėkmingo pasikėsinimo, Berlyno miesto valdžia nusprendė atidengti memorialą G. Elsnerio garbei. Trečiadienį Berlyno menų akademijoje pradėtas atviras memorialo kūrimo konkursas.

G. Elsneris dabar yra puikus drąsaus ir ryžtingo kovotojo su nacistiniu režimu simbolis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų