Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Lenkai Ukrainoj nereikalauja lenkisku raidziu pase,nors ten ju labai daug gyvena. Todel kad zino bus pasodinti i savo vieta, ir bijo sugadint kaimyninius santykius. O toki maza silpna kaimyna kaip Lietuva galima paspausti pagasdint. Galvoju Tomasevskis siekdamas asmenines naudos kursto tautines nesantaikas, kenkia Lietuvai santykiuose su Lenkija, uz tai ji reikia baust, bet to negalima daryt nes situacija tik pabloges
Lietuva tokia maza valstybele, begant amziams vis nyksta lietuviu etnine teritorija, jau negriztamai praradom Seinus, Suvalkus, Gardina, Lyda, Asmena, Smurgainys, Breslauja , Karaliauciu. Paskutiniai ten uzsilike lietuviai tuoj isnyks. Toliau atejo eile Salcininkams, Eisiskems ir visam Vilniaus krastui. Dabar mes tuoj suderesim su lenkais, kad ten bus galima lenkiskai zymet gatviu pavadinimus, Lietuvos pase matysim lenkiskas raides. Net neabejoju kad sekantis zingsnis - lenkiski gyvenvieciu, vietovardziu pavadinimai. Akivaizdu kad Vilniaus kraste lietuviu procentas tik mazes. Lietuvos politikai pasiduos lenku spaudimui, neva del geru santykiu su kaimynu, parodys kad nesugeba kovoti uz savo tauta.
Geras straipsnis.
Taigi niekas nedraudžia antrame paso lape rašyti lenkiškai (identifikacijai). Ir ne tik lenkiškai, faktiškai reiktų leisti įvairiomis kalbomis. Nes ES yra kelios valstybės, naudojančios kirilicą - graikai, bulgarai ir kt. Jei žmogus pakeitęs pavardę grįš į Lietuvą - galės antrame lape užrašyti kirilica pavardę pagal rašybą. O pagal tarimą - visada bus 1 lape. Kitaip neišeina modernizuoti lietuvių kalbos. Ir viskas dėl to, ne kad raidės papildomos, o gramatika skirtinga. Užrašysi lenkiškais rašmenimis - o kaip linksniuosi kituose dokumentuose? Čia rašo mažaraščiai žmonės, neįvertinantys su kokiom problemom patys susidurs kituose lietuviškuose valstybiniuose ar oficialiuose dokumentuose - pvz. sutartyse, buhalteriniuose dokumentuose, spaudoje lietuviškoje.
Rūtele miela, apie kokią "teisę rinktis" tamstelė rašote?

Rašyti lietuviškai žodžius pagal kitos kalbos gramatines taisykles ir jų raidynu?

Deja, bet visiszkaj nusisznekace, nez galimaj neuzhtenka procelio suprasc, kame czja reikalas yr..:)
O kaipgi žmogaus teisė rinktis? Toks įstatymas įteisintų galimybę, o ne prievolę, pavardę keisti. Tuo labiau, jeigu ją pasikeis vos keliolika asmenų (kaip mano autorius), tai koks čia kalbos griovimas? Šitiek metų okupacijos ir kalbos draudimo neišnaikino lietuvių kalbos, o štai kelios keistos raidės piliečio pase šitiek žalos pridarys? Nejuokinkit svieto.
Labai teisingos Jūsų mintys - pataikyta tiksliai į dešimtuką. Kada gi mūsų valdantieji tai supras?
Bet kokia užsienietiškų užrašų ir rašmenų invazija į lietuvių kalbos erdvę (tiek viešąją, tiek dokumentų) palaipsniui "išplauna" lietuvių kalbos autoritetą ir menkina būtinybę ją mokėti.

Lygiai tą pačią nuoseklaus nutautinimo politiką lietuviams taikė lenkai (nepamirškite, kad masinės lenkų kolonizacijos į Lietuvos Valstybę iki 1920-1939 m. nebuvo - išskyrus lenkų kunigus), ir per keletą šimtų metų nemaža dalis mūsų tautos sulenkėjo.

Kaip tik todėl kuriant Lietuvių kalbos abėcėlę mūsų protėviai atsisakė lenkiškų raidžių (kurios jau buvo plačiai įsigalėjusios lietuvių raštijoje) ir pakeitė jas čekiškos abėcėlės raidėmis.

Lygiai taip pat vokiečiai, kaip ir lenkai, lietuviams įvedę vokiškas gotikines raides, palaipsniui, kultūriškai paveikdami, nutautino Mažosios Lietuvos lietuvius. Juk Didžiojoje Lietuvoje tuo metu jau naudojo lotyniškus-lietuviškus rašmenis, ir lietuviai iš skirtingų Lietuvos dalių nebemokėjo skaityti vieni kitų knygų.

Rusijos imperijoje valdžia taip pat bandė priversti lietuvius atsisakyti savo abėcėlės ir priversti vartoti kirilicą - garsusis "spaudos draudimas" - tai yra lietuviškų raidžių spaudoje draudimo laikotarpis 1864 - 1904.

Uždrausta visa spauda lietuvių kalba lotyniškais rašmenimis, išskyrus kirilica parašytus maldaknyges ir elementorius.

Vėliau lygiai tą patį darė sovietai, rusifikuodami ir lietuvius, ir visas kitas imperijos pavergtas tautas.

Beje, būtent sovietai dar iki WW2 pakeitė daugybės tautų istorinius rašmenis į rusiškus. Išsilaikė tik armėnai, gruzinai, lietuviai, latviai ir estai, nors ir visoms šioms kalboms jau buvo sukurti rusiški kirilicos variantai, ir po WW2 buvo keletą kartų siūloma juos įvesti. Tačiau sovietų valdžia, KGB įspėta, pabijojo masinių protestų ir net sukilimų. Tik vadinamojoje Moldavijos SSR buvo įvesta kirilica, nes taip bet kokia kaina sovietų valdžia siekė atskirti "sovietinius" rumunus ("moldavus") nuo "tikrųjų" rumunų Rumunijoje.

Mums dabar kaip tik būtina vykdyti atvirkštinę, labai griežtą lietuvybės palaikymo politiką, sukuriant Lietuvių kalbai ir lietuviškiems rašmenims neginčijamą valstybinį autoritetą ir jų vartojimo besąlyginį neišvengiamumą visose be išimties srityse.

Tačiau Lietuvą valdantys posovietiniai persidažėliai ir išdavikai stengiasi viską daryti, kad tik Lietuvių kalba ir lietuviška abėcėlė būtų suniekintos, o jas pakeistų užsienio kalbos ir rašmenys.

Žinoma, be jokios abejonės, tokių nelietuviškų rašmenų įteisinimas Lietuvių Tautos Valstybėje būtų naudingiausias lenkų šovinistams ir vietiniams nutautėjusiems šūdlenkiams, vis dar rėkaujantiems "Wilno nasze".
Tamsta klysti. Rusų kalbos ES nėra, bet yra rusiškom raidėm (kirilica) raštas - graikai, bulgarai ir dar kelios tautos naudoja ją. Taip kad nereikia čia pliaukšti ko gerai nežinai. Be to rusų kalba eina ir Euronews kanalas ir kitur naudojama rusų kalba.
Ponas Čikagieti, daugeliu atvėjų Jūs esate teisus. Deja, Tamsta nesuprantate, kad Vilniaus krašte taip vadinami lenkai (čia gyvena ne vien lenkai), inspiruojami didelės kaimynės slaptųjų tarnybų, puoselėja viltį įkurti čia savotišką anklavą (rezervatą). Leinkiškos abecėlės įvedimas - tai tik pradžia. Vėliau sektų kiti veiksmai. Ar Jūs žinote, kad šiame krašte lietuviams beveik neįmanoma gyventi, nes jie labai diskriminuojami?
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų