Ekspertai tvirtina, kad į valdančiąją koaliciją kviestos Darbo partijos programoje yra originalių, tačiau abejotina, ar efektyvių ir skaidrių, pasiūlymų.
Pakviesta jungtis į valdančiąją koaliciją Darbo partija pareikalavo, kad būtų vykdoma jos programa. Tačiau ją pamatę valdantieji tą pačią minutę pasigailėjo kvietę šios partijos atstovus į savo glėbį Seime. Išnagrinėję pateiktą programą Vyriausybės ekspertai ją pavadino ekonominiu absurdu. O Darbo partijos pirmininkas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas smagiai kėlėsi savo reitingus, pareikšdamas, kad dėl tos programos sėkmės užstatytų visą savo turtą.
Vietoj pensijų – maisto krepšeliai
Seimo Darbo partijos frakcijos narys, buvęs ūkio ministras Kęstutis Daukšys nelabai nori kalbėti apie programą. „Aš realiai tos programos neruošiau. Negaliu nieko ir pasakyti“, – VL teigė parlamentaras. Paklaustas, ar jai pritaria, ilgai tylėjo, paskui tepasakė: „Tai mūsų partijos pasiūlymas.“ Ir nė vienas iš Seimo „darbiečių“ prie programos neprisidėjo. Ją V.Uspaskichas parašė su savo samdytais ekspertais.
Programos esmė tokia: sumažinti visus mokesčius (PVM būtų 7 proc., pajamų mokestis – 10 proc., „Sodros“ – 8 proc., sveikatos draudimo – 2 proc., pelno – 5 proc.), o jokių valstybės išlaidų nekarpyti. Vyriausybės ekspertai pabrėžė, kad valstybės ir „Sodros“ biudžetai dėl tokių sprendimų netektų 10–14 mlrd. litų pajamų.
„Negalima ištraukti atskirų dalykų iš konteksto. Reikia žiūrėti į visumą. „Sodros“ ir PVM mokesčių sumažinimas būtų nukreiptas į tai, kad kurtųsi daugiau darbo vietų, Lietuvos įmonės būtų konkurencingesnės. Reikia svarstyti, galima ir ginčytis. Bet tik bendrame kontekste galima vertinti, ar ta programa padės įveikti krizę“, – sakė K.Daukšys.
Pasišovęs drastiškai mažinti „Sodros“ pajamas V.Uspaskichas siūlo pensininkams ir invalidams kas mėnesį suteikti 100 litų vertės maisto produktų krepšelius. „Suprantamas rūpinimasis silpniausiais. Reikia juk žmones apsaugoti nuo bado. Iš ko išgyvensi, kai po „revoliucijos“ pensijos sumažėja tris kartus“, – ironizuoja ekspertai.
Lengvatos nuosavam verslui?
Ypatingų lengvatų (kitokios mokesčių politikos) V.Uspaskichas siekia „ūkio šakoms, kurios užsiima gamyba ir savo produkciją parduodamos vidaus rinkoje konkuruoja su importuojama“. O eksportui siūlo įvesti 7 proc. PVM mokestį, kuris dabar nulinis. Vilniaus universiteto profesorius ekonomistas Jonas Čičinskas stebisi tokiu „išradingumu“.
Pasak jo, kaip tik eksportas labiausiai padėtų ekonomikai atsigauti. „Priešingai reiktų daryti: eksportui turi būti lengvatos. Labai reikia didinti pardavimą užsienyje. Skatinti vidaus prekybą nelabai perspektyvu: rinka nedidelė ir dar neaišku, ar dėl tų lengvatų sumažės kainos, ar tik pelnas didės“, – svarstė J.Čičinskas.
Pasak jo, Europos Komisija net neleistų tokios diskriminacinės politikos: vienas įmones remti, kitų ne. „Tai ką, „Krekenavos mėsa“ sunkiai dirba – mažiname jai mokesčius? „Utenos mėsa“ eksportuoja – jai nemažiname? Negalima taip. Konkurencijos taisyklės neleidžia“, – aiškino J.Čičinskas. Pasak jo, galima juokauti, kad ta programa V.Uspaskichas stengiasi pasidaryti lengvatų savo verslui ir dar norėtų, kad valstybė supirktų jo dešras pensininkų krepšeliams. „Galima įžvelgti tokį interesą, bet tiek to jau. Paikas planas ir be šios įžvalgos. Nežinau, kodėl jis paskelbė nebijodamas apsijuokti“, – svarstė ekonomistas.
K.Daukšys pritaria, kad nuostata remti vidaus rinkoje dirbančias įmones – ne pats geriausias sumanymas. „Man labai sunku būtų atskirti, kas vidaus rinkai dirba, kas ne. Ta pati įmonė ir vidaus rinkai gali dirbti, ir užsienio. Gal dar reiktų tobulinti tą pasiūlymą. Bet logika čia tokia: stiprinti mūsų šalyje dirbančias įmones, kad jos galėtų išlikti per krizę, išlaikyti darbo vietas, apginti Lietuvos gaminį ir konkuruoti su importiniu“, – aiškino Darbo partijos narys.
Jis neigė, kad tą programą V.Uspaskichas sukūrė savanaudiškai. „Pigus dalykas taip įtarti. Na, kiek tų V.Uspaskicho įmonių – penkios šešios, o lengvatos turėtų įtakos gerokai didesniam skaičiui Lietuvos gamintojų. Aš abejoju, kad jis taip siektų pasigerinti savo padėtį. Nemanau, kad V.Uspaskichas būtų toks trumparegis ir toks nepolitiškas žmogus“, – gynė partijos vadovą K.Daukšys.
Migloti mokesčių kriterijai
Darbo partijos programoje yra siūlymų, kaip padidinti valstybės pajamas. Be 20 proc. pajamų mokesčio už dividendus, sumanytas dar 48 proc. „verslininko solidarumo mokestis už dividendus“. K.Daukšys mano, kad tai būtų morališkai teisinga: „Jei verslas gauna tam tikras mokesčių lengvatas, tai moralu būtų susimokėti nuo tos dalies, kuri jam liko, ne 15, o 50 proc.“.
„Didžiulis dividendų apmokestinimas nepadės. Tuomet dividendai nebus mokami, veikiau pelnas bus investuojamas ir „išplukdomas“ į kitas šalis. Net jei ir būtų mokami tokie dideli dividendų mokesčiai, vis tiek jie toli gražu nekompensuotų biudžeto pajamų sumažėjimo“, – stebėjosi J.Čičinskas. Taip pat programoje siūloma elektros, dujų ir šilumos tiekimo įmonėms „įvesti 5 proc. turto mokestį ilgalaikiam turtui, įkalkuliuojant į tiekiamos energijos kainą“.
V.Uspaskichas energetikos kainų padidinimą aiškino taip: „Kiek čia bobutei už vieną lemputę padidės, o įmonėms daug.“ K.Daukšys pridūrė: „Ir ne vien energijos tiekimo įmonė tuos pinigus gautų, dar ir valstybė. Pasiūlymas svarstytinas. Nieko nepadoraus čia nematau.“ Bet, pasak J.Čičinsko, labai negerai didinti gamybos sąnaudas – bet ką, kas brangina prekes ir paslaugas.
Laisvosios rinkos instituto ekspertas Vytautas Žukauskas tvirtino, kad Darbo partijos siūlomoje programoje yra originalių, tačiau abejotina, ar efektyvių ir skaidrių, pasiūlymų.
„Viešbučiams ir restoranams siūloma perpus sumažinti nekilnojamojo turto mokestį, jei jie per metus apyvartą padidina 20 proc. Transporto srityje sumažėjus krovinių vežimui siūloma daugiau nei 10 proc. „taikyti skatinimo programą ir stebėti procesus“. Vargu ar galima kelti šalies konkurencingumą taikant skirtingus mokesčių tarifus įmonėms pagal miglotai apibrėžtus kriterijus“, – teigė V.Žukauskas. „Mūsų partija tikėjosi, kad Vyriausybė pritars tai programai ir pati pagal ją parengs įstatymų projektus. Jei nerengs, tada rengsime mes“, – žadėjo K.Daukšys.
Lina Pečeliūnienė