Rūdninkuose į karinę teritoriją buvo įsiveržta: sužaloti pareigūnai, padegtos padangos

Neteisėtų migrantų situacija šalyje toliau kaista. Pirmadienį pasieniečiai jėga nustūmė prieš pabėgėlių apgyvendinimą protestuojančius žmones Rūdninkuose, kurie blokavo važiuojamąją dalį. Pranešama, kad protestuotojai sužalojo du pareigūnus.

Antradienį Vidaus reikalų ministerija surengė spaudos konferenciją, kurios metu pateikė komentarus dėl policijos susirėmimo su protestuotojais ir situaciją ir kilusias grėsmes dėl kai kurių asmenų elgesio ir provokacijų Rūdninkuose.

Sužaloti du pareigūnai

Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius pasakoja, kad pirmadienį buvo įsiveržta į karinę teritoriją, buvo padegtos padangos.

„Jų tikslai du: arba padegti stovyklą, ruošiamą pabėgėliams, arba nukreipti mūsų apsaugos pajėgų dėmesį. Buvo pasikėsinta į mūsų sargybą, buvo du pareigūnai sužaloti. Buvo iškviestos specialiosios pajėgos – VST – kurie atblokavo išvažiavimą ir užgesino gaisrą kartu su priešgaisrine tarnyba ir įvedė tvarką“, – sako R. Pocius.

Į poligoną, jo teigimu, tarnaujantys pareigūnai negalėjo nei įvažiuoti, nei išvažiuoti iki 5 val. ryto: „Išsivažinėjome 5:30 val. ir pasikeitė pamainos“.

Žurnalistams R. Pociaus paklausus, kaip buvo sužaloti pareigūnai, VST vadas teigė, kad šiam įvykiui buvo ruoštasi ir viskas prasidėjo 21:30 val.

„Sunkvežimio padangų šiaip sau su žiebtuvėliu nepadegsi. Buvo praeita ne pro įėjimo išėjimo punktą, bet iš kitos pusės tvoros, kur pažeidžiama tvora ir padegtos padangos. Sureagavus mūsų apsaugai įvyko fizinis kontaktas, priešinosi įsiveržėliai, buvo panaudotos ašarinės dujos“, – sakė jis.

Jam antrino ir Ministrės Pirmininkės patarėjas Kęstutis Lančinskas, sakydamas, tai dalis susirinkusiųjų minios sugrįžo daug vėliau į teritoriją ir tai, rodo, kad protestas buvo suplanuotas: „Su tikslu pasipriešinti policijos pareigūnams“, – pridūrė K. Lančiauskas.

R. Pociaus nurodymu, vakar buvo sulaikyti 8 asmenys.

Rūdninkų poligonas, kuriame numatyta steigti migrantų stovyklą, yra valstybės karinė teritorija su ginkluotu apsaugos režimu.

Jame planuojama apgyvendinti iki 1,5 tūkst. migrantų.

Policininkai jėga patraukė žmones

Policijos pareigūnai pirmadienį jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie blokavo važiuojamąją dalį, protestuodami prieš neteisėtų migrantų apgyvendinimą šioje Šalčininkų rajono teritorijoje.

Keliasdešimt žmonių bandė blokuoti į poligoną vedantį kelią, kad į jį nepatektų sunkvežimiai, vežantys migrantų palapinių miesteliui įrengti reikalingus daiktus.

REKLAMA

Protestą stebėjusiems pareigūnams galiausiai pareikalavus pasitraukti nuo kelio, o daliai žmonių tai padaryti atsisakius, policininkai, susibūrę į maždaug dešimties grupelę, juos nustūmė.

Šiuos veiksmus lydėjo protestuotojų šūkiai „Gėda!“ ir vieno vyro, pasipiktinusio dėl „mušamų žmonių“, riksmai.

Policija tvirtina nenaudojusi perteklinės jėgos, o žmonės buvo nustumti jiems keliskart atsisakius vykdyti pareigūnų nurodymus pasitraukti nuo kelio.

Dėl teisėtų nurodymų nevykdymo buvo sulaikyti aštuoni asmenys, jiems vietoje išrašyti administracinių nusižengimų protokolai, BNS sakė policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis.

Netrukus po to, kai žmonės buvo nustumti nuo kelio, jie gyvomis eilėmis sustojo prieš poligono vartus, tačiau po kelių minučių atvykusi riaušių policija jas išardė, BNS pranešė įvykio vietoje dirbusi korespondentė. Šalikelėje likę protestuotojai pamažu išsiskirstė, tačiau poligono prieigose liko keletas žmonių.

R. Matonis teigė, kad praėjus kuriam laikui po numalšinto protesto poligoną saugoję Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai buvo priversti ašarinėmis dujomis vaikyti prie poligono likusius žmones, tačiau detalių incidento aplinkybių nurodė nežinantis.

Migrantus galės uždaryti į areštines

Neteisėtai Baltarusijos ir Lietuvos sieną kirtusius migrantus policija galės uždaryti ir į areštines – tokį sprendimą pirmadienį priėmė ekstremaliosios situacijos vadovė, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Kaip rašoma dokumente, apgyvendinimo vietose veikas, už kurias gali būti sulaikyti, padarę migrantai galės būti uždaromi į areštines iki 48 valandų.

Migrantai, neteisėtai kirtę sieną, taip pat galės būti uždaromi į areštines Valstybės sienos apsaugos tarnybos prašymu, tačiau ne ilgiau kaip 15 parų. Šiam laikui, kaip numato ministrės įsakymas, į areštines policija galės talpinti „apgyvendinimo vietose esančius užsieniečius, teismo sprendimu sulaikytus dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo ilgiau kaip 48 val., pagal Valstybės sienos apsaugos tarnybos kreipimąsi“.

REKLAMA

Policijai pavesta užtikrinti į areštines uždarytų užsieniečių apsaugą, maitinimą ir kitas jų teises jų laikymo areštinėse metu.

Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis antradienį informavo BNS, kad kol kas nė vienas migrantas nebuvo patalpintas į areštinę.

Sulaikyta 110 migrantų

Pirmadieni pasieniečiai, pirminiais duomenimis, sulaikė 110 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusių migrantų. 

Iš visų sulaikytų migrantų 93 prisistatė Irako piliečiais arba turėjo šios šalies dokumentus.

Užsieniečiams bus atliekami testai dėl COVID-19, o iki rezultatų gavimo šie asmenys yra izoliuoti. Įvykių aplinkybės tikslinamos, vyksta tyrimai. Apie pasiprašiusius prieglobsčio asmenis informuotas Migracijos departamentas, kuris nagrinėja tokius prašymus.

Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos iki vidurnakčio iš pirmadienio į antradienį bandė patekti 2 839 neteisėtų migrantų. Šis skaičius yra 35 kartus didesnis, nei buvo per visus 2020 metus. Pernai visame Lietuvos pasienyje sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104, 2017 m. – 72.

Nuo metų pradžios, pirminiais duomenimis, daugiausia migrantų sulaikyta Druskininkų savivaldybės ribose – 652. Šalčininkų rajone sulaikyti 637 neteisėtai iš Baltarusijos patekę užsieniečiai, Varėnos – 543, Ignalinos – 432, Švenčionių – 291, Lazdijų – 167.

Didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes.

Labai išaugus tokių atvejų skaičiui VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai.

Be to, pasieniečiams pagalbon atėjo pajėgos iš kitų Lietuvos institucijų, tarp jų kariuomenės, taip pat Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX bei Estijos pareigūnai.


Rašyti komentarą...
G
Gaila
2021-07-27 12:38:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Sitas seimas ir vyriausybe sugeba tik savus zmones skriausti,nesirupinti jais
Atsakyti
-17

l
lina
2021-07-27 12:27:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
gerai,kad moka lietuvis kovot uz savo teritorija,lai Bilotaite su Lansvergiu pas saves apgyvendina ko pas taikius zmones,susprogdint o nepadegt stovykla
Atsakyti
-21

V
Viva
2021-07-27 12:38:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kol ne velu, reikia uzkirsti tam kelia. Taskas.
Atsakyti
-16

SKAITYTI KOMENTARUS (132)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų