REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rinkimų naktį balsų skaičiavimą stebėjęs „Baltųjų pirštinių“ atstovas paviešino savo įspūdžius. Pasak jo, pervargę komisijos nariai buvo linkę klastoti rinkimų rezultatus. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teigia, kad pažeidimų nėra nustatyta.

Rinkimų naktį balsų skaičiavimą stebėjęs „Baltųjų pirštinių“ atstovas paviešino savo įspūdžius. Pasak jo, pervargę komisijos nariai buvo linkę klastoti rinkimų rezultatus. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teigia, kad pažeidimų nėra nustatyta.

REKLAMA

Rinkimus Šalčininkų rajone stebėjęs „Baltųjų pirštinių“ atstovas istorija iš vienos rinkimų apylinkės pasidalino socialiniuose tinkluose.

Norėjo įrašyti bet kokius kandidatus

„Iš balsų skaičiavimo stebėjimo Šalčininkų rajone grįžau 6 ryte. Kaip ~1000-čio rinkėjų apylinkei, čia yra labai vėlai.

Naktis. Biuleteniai suskaičiuoti, vyksta reitingavimo (pirmumo balsų) suvedimas į Rinkimų Vedlį (VRK programa). Taip bus nuspręsta, kurie Lenkų partijos kandidatai pateks į miesto tarybą. Reitinguotų daugiamandatinių biuletenių šūsnis ~600 vnt.

Po vieną suvedami skaičiukai.

Suvedus 600*5=3000 skaičiukų paaiškėja, kad nesutampa reitinguotų biuletenių skaičius. Rinkimų Vedlys prašo suvesti dar tris biuletenius, bet jų nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Komisija pavargusi. Visi siūlo įrašyti bet kokius kandidatų skaičius iš trūkstamų biuletenių ir baigti reikalą. Pirmininkė žiūri į stebėtojus ir supranta, kad jiems tai nepatiks“, – rašo jis.

REKLAMA

Rinkimus stebėjęs savanoris pasakoja, kad stebėtojai pirmininkei siūlo skambinti rinkimų apygardos komisijai, bet jai tai neatrodo gera mintis, nes „jie lieps viską perskaičiuoti“.

„Komisijos liūdesį ir beviltišką tylą nutraukia skambutis. Pirmininkė pažiūri į numerį ir labai giliai atsidūsta. Skambina iš tos pačios VRK, sistemoje matančios, kad vis dar nėra rezultatų. Negirdžiu pokalbio, bet girdžiu kaip pirmininkė rusiškai į telefoną sako „pas mus Balstosios Pirštinės, taip daryt negalim”.

REKLAMA
REKLAMA

<...> Komisija sėdi ir tyli, nes nežino ką daryt. Jie nori namo. Skaičiavimo procedūrą nuo pat pradžių jie atliko ne pagal Rinkimų Organizatoriaus Knygą, todėl ne tik įvyko šitos klaidos, bet ir dingo sugikliai leidžiantis tokią klaidą surasti. Stebėtojai pasiūlo metodą, kaip taupant laiką patikrinti visą suvestą šūsnį. Komisija įkalbama nepasiduoti.

<...> Metodiškai tikrinant pirmumo balsų kombinacijas kompiuteryje su kombinacijomis biuleteniuose, šūsnyje randami 2 nesuvesti biuleteniai, bet 1 vis dar lieka nerastas. Apie jį vėliau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eigoje nelaimių horizontas dar labiau išsiplėtė, nes tikrinimo metu stebėtojas pamatė, kad labai dažnai kandidatas „1“ būdavo suvedamas kaip kandidatas „25“. Sutikite, kad klaviatūroje 1 galima supainioti su 2, bet ne su 25. Šiandien žinome, kad Lenkų sąrašas gavo 19 mandatų, o kandidatas 25 pakilo į saugią 10 poziciją. <...>

Stebėtojai reikalauja taisyti, komisija taiso, tačiau visa pilna šūsnis taip ir nebuvo pertikrinta (tik apie dešimtadalis).

Likusio vieno biuletenio, kurio pirmumo balsų prašė Rinkimų Vedlys, bet pats biuletenis nebuvo rastas, likimas buvo toks. Komisija nusprendė į Rinkimų Vedlį įrašyti dažniausiai pasitaikiusią partijos narių numerių kombinaciją. Stebėtojai įspėjo, kad tai būtų rinkimų klastojimas. Tada komisija į Rinkimų Vedlį įrašė neegzistuojančių kandidatų numerius ir uždarė apylinkę“, – rašo socialiniuose tinkluose „Baltųjų pirštinių“ savanoris.

REKLAMA

VRK: klaidos buvo nedelsiant ištaisytos

VRK atstovė spaudai Indrė Ramanavičienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad ši situacija komisijai yra žinoma.

 „Baltųjų pirštinių“ stebėtojo protestas buvo gautas Šalčininkų rajono Baltosios Vokės rinkimų apylinkėje kovo 5 d. ir jau yra išnagrinėtas.

Konstatuota, kad rinkimų komisija atkreipė dėmesį į stebėtojo pastebėjimus balsų skaičiavimo metu, dėl nuovargio įvykusios žmogiškosios klaidos buvo ištaisytos nedelsiant, taip pat ir tai, kad stebėtojo protesto pabaigoje buvo nurodyta, kad „į stebėtojo pastabas komisijos nariai geranoriškai atsižvelgė ir daugeliu atvejų klaidas ištaisė“, todėl laikytina, kad stebėtojas pareikštame proteste prieštarauja pats sau.

REKLAMA

Dėl to buvo priimtas sprendimas stebėtojo protestą laikyti nepagrįstu“, – teigė I. Ramavičienė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad rinkimų stebėtojo įraše minima, kad komisija susiskambindavo su VRK, tačiau tai, anot I. Ramavičienės, neatitinka tikrovės. Pasak jos, matyt turima omenyje SRK (savivaldybės rinkimų komisija), kuri vienoje vietoje yra patikslinamai įvardinta kaip apygardos komisija.  

Siūlo amžiaus cenzą ir testą komisijai

„Baltųjų pirštinių“ savanoris su naujienų portalu tv3.lt pasidalino ir asmeninių idėjų santrauka, kaip balsų skaičiavimo procesą paversti sklandesniu:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Amžiaus cenzas komisijai. Vyresnio amžiaus žmonės po 13 valandų darbo (7 ryto–8 vakaro) jaučiasi panašiai kaip jaunas žmogus po trijų bemiegių naktų Berlyno klubuose. O po 13 valandų balsavimo rimčiausias darbas (skaičiavimas) tik prasideda ir tipiškai gali trukti 6–8 valandas.

Vyresnio amžiaus žmonės po tokio nuovargio labai dažnai yra tiesiog nepajėgūs naktį dirbti protinio darbo, ypač reikalaujančio didelio atidumo ir tikslumo (taip pat labai geros regos ir miklių rankų pirštų).

REKLAMA

2. Privalomas testas komisijai. Visi stebėtojai „Baltosiose pirštinėse“ turi dalyvauti mokymuose, perskaityti daug instrukcijų, Rinkimų organizatoriaus knygą, Rinkimų kodeksą, ir po to atlikti testą, kurio neišlaikę negali tapti stebėtojais. Mano žiniomis, tokie testai komisijos nariams nėra taikomi.

Tai yra būtina, nes komisijos nariai beveik niekada nebūna skaitę minėtų dokumentų ir skaičiavimo metu vadovaujasi ne istrukcijomis, o nuojauta. Taip pat, beveik visada komisijos nariai nesupranta, kodėl yra sukurtos tam tikros taisyklės, nuo kokių konkrečiai sukčiavimo rinkimuose būdų jos apsaugo.

REKLAMA

3. Apylinkės rinkimų komisija turėtų dirbti dviem pamainomis. Pirmoje gali dirbti vyresnio amžiaus komisijos nariai išduodantys biuletenius ir prižiūrintys balsavimą. Tačiau antroje pamainoje (balsų skaičiavimas) turi dirbti tik pailsėję, jauni aštraus proto, žvitrių akių ir miklių pirštų komisijos nariai (vyresnio amžiaus žmonės dažnai suklysta tiek negebėjimo fiziškai atskirti sulipusių biuletenių, tiek dėl pavargusių akių).

4. Rinkimų komisija turi labai griežtai laikytis Rinkimų organizatoriaus knygos instrukcijų. Iš mano patirties – to beveik niekada nėra laikomasi. Instrukcijos yra labai detalios ir skirtos skaičiavimo klaidoms išvengti, jos sukurtos mokantis iš daugelio ankstesnių rinkimų klaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui A: skaičiuoti pluoštą išrūšiuotų biuletenių yra privaloma dviem iteracijom: kiekvienoje turi skaičiuoti du komisijos nariai iš skirtingų partijų, vienas narys biuletenius skaičiuoja abiem rankom (ne pluošte užlenkinėdamas kampus, o dėdamas iš vienos krūvos į kitą), o kitas narys turi atidžiai stebėti. Antroje iteracijoje turi skaičiuoti kita komisijos narių pora. Rezultatai turi būti palyginami ir esant nesutapimui – perskaičiuojama dar kartą. Taip beveik niekada nėra daroma. Paprastai skaičiuoja vienas komisijos narys užlenkinėdamas kampus (neįmanoma stebėti) ir balsai yra neperskaičiuojami, nes visi yra pavargę ir nori namo.

REKLAMA

Pavyzdžiui B: Tarpiniai skaičiavimo rezultatai beveik niekada nėra suvedinėjami į Rinkimų Vedlį, dėl ko prarandama galimybė automatiškai aptikti nesutapimus (klaidas), taip pat to negali kokybiškai padaryti ir stebėtojai, nes tarpinius rezultatus komisijos pirmininkė užsirašo ant lapuko. Viso to pasekmė yra tokia, kad vėlai naktį skaičiavimo pabaigoje pastebėjus nesutapimų komisijos nariai nesirįžta perskaičiuoti visko ir tiesiog sufalsifikuoja nesutampančius skaičius.

REKLAMA

5. Nepriklausomų stebėtojų organizacijai reikia bent 2000 savanorių stebėtojų, nes maždaug tiek yra rinkimų apylinkių. Šiuo metu tas skaičius yra gerokai mažesnis. Idealiu atveju, nepriklausomų stebėtojų turi būti dvigubai daugiau (dvi rinkimų dienos/nakties pamainos).

Svarbu paminėti, kad partijų deleguoti stebėtojai de facto ten yra tik tam, kad anksčiau nei pasirodo oficialūs rezultatai savo rinkimų štabams praneštų tuos rezultatus. Jie beveik visuomet yra pasyvūs ir nedėmesingi, o ypač partijos sąrašo reitingavimo etape, kuomet jau aišku, kiek balsų surinko partija (mano praktikoje šis etapas apskritai yra nestebimas partinių stebėtojų).

REKLAMA
REKLAMA

6. VRK turėtų kelių mėnesių eigoje perskaičiuoti visus biuletenius (pvz., pasitelkdama VU TSPMI ar kitus studentus bei savanorius) ir skelbti neatitikimų statistiką pagal apylinkes (be teisės keisti rinkimų rezultatus, tik statistikos tikslais), o apylinkės turi gauti grįžtamąjį ryšį apie savo darbą (daug klaidų darančių apylinkių pirmininkai ir komisijų nariai turėtų nebedalyvauti kituose rinkimuose/referendumuose).

7. Pagal stebėtojų rekomendacijas kituose rinkimuose turėtų nebedalyvauti pakartotinių klaidų darantys komisijos nariai.

8. Partijos sąrašo reitingavimo nuskaitymą (suvedimą į Rinkimų Vedlio programą) galima mašinizuoti (panašiai kaip banknotų skaičiavimas), nes ši procedūra yra atliekama pati paskutinė, jos metu komisija yra labiausiai pavargusi ir klaidų ar manipuliacijų tikimybė yra labai didelė, proceso nestebi politinių partijų stebėtojai, o rezultatai yra mažiau įtakingi nei ankstesnių skaičiavimų, kuriuose skaičiuojamio partijų balsai.

Konservų ir Tapino irštva ten tos pirštinės - jau anksčiau pasižymėjusios kaip ne visai baltos. Pasitikėti jais negalima. Per Seimo rinkimus būtina tikrai nepriklausomų stebėtojų organizaciją sukurt iš visuomeninių judėjimų.
kitaip būtų nupirkti skaneriai ant balsadėžių, kurie metant biuletenį iškart ir nuskanuoja ir suskaičiuoja. Pasibaigus rinkimams užtenka tik prie kompiuterio pajungti. Duomenų neimanoma suklastoti, toks duomenų saugolimo metodas įmonėse naudojamas darbuotojų darbo laiko apskaitoje.
Reikia keisti visą šią sistemą , padaryti elektroninė . Arba namie prie kompiuterio , arba savo apylinkės , atėjo ir paspaudus mygtuką už ką balsuoja . Ir ne reikia bus skaičiuoti iki 4 val ryto .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų