Prezidentės komandos byrėjimo metas arba apie ką ir kodėl tyli politinis elitas?

Stebina ir glumina – kartais tik tokiais žodžiais galima apibūdinti tam tikrus įvykius ar reiškinius. Ko gero, panaši situacija pastaruoju metu susiklostė ir Lietuvoje. Ir klausimų, atrodo, gerokai daugiau, negu atsakymų. O gal atsakymai yra, tik mes jų nematome?

Prezidentės patarėjai: kurie traukiasi, kurie lieka? 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė atsisakė liudyti įslaptintos informacijos nutekinimo byloje. Pareigūnai, tiriantys neteisėtą įslaptintos Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos nutekinimą žiniasklaidai, iš prezidentūros sulaukė atsakymo, kad šalies vadovė parodymų neduos, nes prezidentės apklausa esanti „perteklinis veiksmas“.

Ketvirtadienį LNK televizija paskelbė, kad atsisakymas motyvuojamas tuo, jog esant galimybei faktus nustatyti kitais ikiteisminio tyrimo duomenimis, prezidento apklausa yra perteklinis veiksmas, „kurio tikslai šiuo konkrečiu atveju, akivaizdu, nėra niekaip susiję su ikiteisminio tyrimo ir baudžiamojo proceso paskirtimi“. Teigiama, kad šis klausimas iš naujo galėtų būti sprendžiamas teisme, jei byla būtų perduota teismui.

Kaip jau skelbta, praėjusių metų spalio pabaigoje BNS paviešinus VSD informaciją apie galimas Rusijos informacijos atakas, prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo tyrimą dėl slaptos pažymos paviešinimo. Po mėnesio VSD pakeitė slaptumo žymą, sumažinusi jos lygmenį. Apie tai, kad įtarimai šioje byloje yra pareikšti prezidentės vyriausiajai patarėjai Daivai Ulbinaitei, viešai prabilo parlamentaras Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas.

Tačiau D. Ulbinaitė toliau sėkmingai dirba, o iš pareigų (kas galėtų paneigti ar patvirtinti, kad tai susiję arba nesusiję?) traukiasi Prezidentės vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jonas Markevičius. Oficialiai pranešama, kad nuo 2009 metų Prezidentės komandoje dirbęs pareigūnas traukiasi savo noru ir grįžta dirbti į karinę žvalgybą – Antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą prie Krašto apsaugos ministerijos, kuriame dirbo prieš ateidamas į rūmus Daukanto aikštėje. Beje, J. Markevičius toli gražu ne pirmas iš aukštų pareigų prezidentūroje pasitraukęs Prezidentės D. Grybauskaitės komandos narys.

REKLAMA

A. Nakas: kodėl tyli politinis elitas?

Gal laikas ne itin palankus – vieni po švenčių tebeatostogauja, kiti rimtais savais darbais užsiėmę, treti tikriausiai taip pat turi svarių priežasčių, tačiau faktas: politologai šios situacijos nekomentuoja.

Tuo metu visuomenės veikėjas, įvairių akcijų organizatorius bei aktyvus dalyvis, portalo „Ekspertai.eu“ redaktorius Audrius Nakas teigia, kad Prezidentės komandos narių pasitraukimo sureikšminti nereikėtų. Anot jo, labiau glumina kiti dalykai.

„Priežastys gali būti įvairios, bet patarėjų pasitraukimo nereikėtų sureikšminti. Vieni išeis, kiti ateis. Labiau glumina politinio elito pozicija dėl prezidentūros. Prieš metus mes paviešinome pokalbį su Irena Degutiene (praėjusios kadencijos Seimo pirmininke – red. past.), kuri labai taikliai, aiškiai įvardino, kas yra kas. Deja, jokios reakcijos nebuvo. Buvo eilinis skandalas – kaip ir nutekintos VSD pažymos atveju. Baigėsi ir baigėsi“, – portalui balsas.lt sakė A. Nakas.

„Glumina būtent didžiųjų politinių partijų neveiklumas. Visi žinome, kas yra kas. Prezidentė D. Grybauskaitė jau tiek kartų yra pažeidusi Konstituciją, kad pavyzdžiui, Rolandas Paksas kaip vaikas smėlio dėžėje atrodo prieš D. Grybauskaitę“, – savo požiūrį dėsto A. Nakas, situaciją pavadinęs „tragikomiškai liūdna“.

„Aiškiai matyti, kad didžioji politinė korupcija savo užuovėją randa prezidentūroje. Liūdna, kad neatsiranda politikų, kurie aiškiai pasakytų, kas yra kas ir kad taip tęstis nebegali“, – pridūrė jis.

Buvusi Seimo Pirmininkė I. Degutienė A. Nako minimoje situacijoje yra teigusi, jog „Seimas yra bejėgis ir virtęs apgailėtina dekoracija, kuri tik pridengia faktą, kad šalyje, vadinamoje parlamentine respublika, viskas valdoma komandomis iš „Baltųjų rūmų“ – prezidentūros“ (Ekspertai.eu citata).

Praskydusios patarėjų gretos

Pirmoji iš Prezidentės D. Grybauskaitės komandos pasitraukė Politikos analizės ir institucinių ryšių grupės vadovė Audronė Nugaraitė. Įkandin jos patraukė atstovas spaudai Linas Balsys, kiek vėliau – Komunikacijos skyriuje dirbusi jo žmona Irmina Medeišytė. Dar šiek tiek vėliau Prezidentūros spaudos tarnybą paliko konsultantas R. Žiobakas. Pasitraukusiųjų kompaniją papildė vyriausiasis patarėjas užsienio politikos klausimais Darius Semaška, nusprendęs grįžti į diplomatinę tarnybą.

REKLAMA

Nebeliko Prezidentės komandoje ir vyriausiosios patarėjos teisės klausimais Solveigos Cirtautienės. Šios jaunos moters pasitraukimo motyvai akivaizdūs – ji tapo mama, o daugelis kitų apsiribojo informacija, kad traukiasi savo noru. Tik L. Balsys prasitarė, kad iš pareigų traukiasi dėl to, jog jo ir prezidentės požiūriai vertinant kai kuriuos politinio gyvenimo aspektus.


Rašyti komentarą...
j
j.v.
2014-01-03 20:14:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
politinis elitas? tokio Lietuvoje nėra, yra tik naujalietuvių diktatūra...kas neįtinka tai ir sminga...kol kas...
Atsakyti
-1

P
Pikasas
2014-01-03 22:53:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Verta pastebėti, kad prezidentės D.Grybauskaitės puolimas pastaruoju metu labai suaktyvėjęs. Gal netgi puoselėjamos viltys, kad ji dėl visų tų pilamų šiukšlių pati atsisakys kandidatuoti. Na, o jei taip neatsitiks, tai tada valdančios koalicijos gudruolių bus atliekama analizė - kaip toliau elgtis? Vienas variantas, skirtas pirmam turui - platus pluoštas kandidatų, visų beveik pagal vieną kirpimą ir minimum agitacijos tam, kad dalyvauti rinkimuose.

Tai gali suveikti ir tada pamatysim ko dar nematę. Bus dvi savaitės iki antro turo susitelkti visoms,. visokių atspalvių neokomunistinėms jėgoms apie antrą finalistą. Turint savo pavaldume ryškią daugumą žiniasklaidos, pataikaujančią teisėsaugą ir konkrečią vykdomąją valdžią su solidžia finansavimo galimybe, galima daug pasiekti. Prisiminkime kad ir "hegemono" partijos pirmojo ryškų skrydį išsilaisvinusios šalies politikoje...

Pasakysiu dar tiesiau. Mano įsitikinimu, Lietuva vis labiau pasiduoda "penktos kolonos" įtakai ir vis labiau krypsta į kairę. Tas procesas su nedideliais patrūkčiojimais tęsiasi nuo "Dainuojančios revoliucijos" euforinių dienų. Štai tokioje situacijoje net ir dabartinė šalies vadovė su savo kontraversiška jaunyste tampa politinio centro figūra. Centro, kuris partinio pasiskirstymo prasme taip dorai ir nesusiformavo. Vienu metu į jį realiai pretendavo Liberalų sąjūdis, tačiau jo pirmininko E.Masiulio dabartinė raiška rodo, kad ir jame prasidėjusi giluminė destrukcija. Žiūrint iš esmės, prezidentė politiniame centre neturi aiškios politinės paramos. Sakyčiau, kad ji jame netgi visai vieniša. Konservatoriai, manau, kad tą Lietuvos riedėjimą neokomunistinėn pakalnėn mato ir nebejaučia, kad galėtų kokios sėkmės per prezidento rinkimus tikėtis. Tuo labiau, kad ir joks konkretus kandidatas iš dešinės stovyklos nėra raiškiau eksponuojamas, nors jau seniai tai reikėjo daryti, jei ta kryptimi rinkimams ruoštis.

Nemanau, kad į dabartinę prezidentę dešinieji žiūri pro rožinius akinius. Ji ne kartą galėjo nuvilti dar toje kadencijoje, kai dešinei šiaip taip buvo pavykę sulipdyti nelabai stabilią dešinės - centro koaliciją. Kaip joje elgėsi liberalcentristai bei pažangiečiai? - gerai pamenam. Prezidentė tokia trapia daugumos situacija drąsiai pasinaudodavo tenkindama savo, kartais netgi labai keistas kadrines ir kitokias užgaidas. Ir nežiūrint tų kaprizų, lemiamais momentais prezidentė parėmė A.Kubiliaus Vyriausybę, priimančia sunkius sprendimus krizės laikotarpiu. Žinoma, kad tuo ji dešinės elektorate, ir ne tik jame, teisėtai užsitarnavo tam tikrą pagarbą, kuri neišblėsta ir iki šios dienos.

Bet kuriuo atveju visiems kandidatams teks pateikti savo matomas šalies ateities vizijas. Manau, kad toje sąrašo kompanijoje, kokia dabar formuojasi, daugiausiai pasitikėjimo pelnys galima kandidatė Dalia Grybauskaitė. Ar ji gaus viešoje erdvėje pakankamai laiko - rimtas klausimas. Jei visiems reklamos laikomas bus paskirstytas vienodai ir bus netgi paaiškinama,kai tai demokratinis principas, tai bus dar viena "minkšta apgaulė". Kai tuntas kandidatų savo reklamose spardys kamuolį tik į vienus vartus, tai tokia situacija kažin ar būtų teisinga. O kur dar politinės privačios televizijos ir radijo laidos. Jų metu susodintų pašnekovų pulkelyje dažnai būna tik vienas iš dešinės pozicijų, kuriam laidų vedėjai išmokę mikliai burną viduryje minties užčiaupti. Prisižiūrėta tokių laidų iki soties ir dar su trupučiu.Tai kas tada belieka? Viskas paprasta. Telieka visiems rinkėjams aktyviai pasinaudoti savo politinio mąstymo gebėjimais, pritaikant tokias žinias "Vardan tos..." Jei bus mąstoma visos šalies vertybių kategorijomis - didesnių klaidų bus galima išvengti. Viskas mūsų rinkėjų, t. y. Tautos suvereno rankose.
Atsakyti
-2

v
vilnietė
2014-01-04 00:25:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prezidentūroje per didelę galią įgavo surašiusieji: "prezidento apklausa yra perteklinis veiksmas, kurio tikslai šiuo konkrečiu atveju, akivaizdu, nėra niekaip susiję su ikiteisminio tyrimo ir baudžiamojo proceso paskirtimi“. O jiems lengvai daro įtaką kiti veikėjai, kurie mano, kad valstybei naudinga tai, kas naudinga jiems. Poniai prezidentei gi visa šita kompanija atrodo maloni...
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų