Valdžios atstovai vėl pripažino, kad tūkstančiai klerkų nesugeba atlikti savo darbo. Tad tenka samdytis užsieniečius. Nors valstybės auditoriai ne kartą atskleidė šį absurdą, šiemet Finansų ministerija vėl siūlo už žinias dovanoti 3,5 mln. litų. Tačiau žiūrintys į tai iš šalies neabejoja, jog taip pinigai “įsisavinami„ aukščiausios valdžios naudai.

Už patarimus – 3,5 mln.

Kasmetinė praktika, kai už dešimtis milijonų samdomi užsienio ekspertai, konsultuojantys teisiniais, ES lėšų ar kitais klausimais, niekur nedingo ir šiemet. Finansų ministerija paskelbė už 3,5 mln. litų pirksianti konsultantus, kurie klerkams patarinės, kaip skirstyti ES paramą. Laimėjusieji konkursą garantuotą uždarbį turės net trejus metus.

Ministerijos Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidas Petrokas „Vakaro žinioms“ paaiškino, kad konsultantais naudosis net 15 institucijų. Esą jų prireikė todėl, kad 2010–ųjų rugsėjo 10 d. baigėsi ankstesnė sutartis su konsultacijas vykdžiusiu Viešosios politikos ir vadybos institutu. Jam taip pat buvo sumokėta 3,5 mln. litų. V.Petrokas, paklaustas, kam reikia užsienio konsultantų, jei ministerijose yra dešimtys specialistų, dirbančių su ES parama, jis leido suprasti, jog šiems trūksta kompetencijos. Tad bet kuriuo atveju tektų įdarbinti naujus žmones.

REKLAMA

Proto trūksta visiems

„Buvo apskaičiuota, kad būtų pigiau samdyti konsultantus iš išorės. O naudą gauna ne vien Finansų – visos ministerijos, projektus įgyvendinančios institucijos. Jų iš viso yra 12. Samdyti ekspertus iš išorės yra normali praktika visoje ES„, – teisino valdžios sprendimus specialistas.

Jis tikino, kad konsultantai ne tik ves įvairiausius kursus, bet ir padės rengti kažkokias metodikas.

„Vyks ir metodikų rengimas – pajamų skaičiavimo metodika, finansų inžinerija. Čia reikėjo daug ekspertinės pagalbos. Dar laukia didžiulis darbas, kaip viską suprogramuoti“, – pripažino mūsiškių nekompetenciją jis. Milijonus ministerija nusprendė leisti net po to, kai Valstybės kontrolė 2010 metų balandį pateikė stulbinančius duomenis: per trejus metus įvairiausiems konsultantams buvo išdalyta apie 70 mln. litų. Institucijos esą neretai pirko tokias paslaugas, kurias pagal pareigybių aprašymus privalėjo atlikti jų darbuotojai, tad valstybės lėšos buvo švaistomos. Pavyzdžiui, samdyti „ekspertai„, o ne institucijos klerkai, rengdavo net teisės aktus. Labiausiai taip „nusikaltusios“ buvo Ūkio, Aplinkos ir Energetikos ministerijos. Negana to, anot valstybės auditorių, institucijos dažnai net nesiteikia pateikti visuomenei informaciją, iš kokių asmenų pirko projektų rengimo paslaugas, tad didėja ir neteisėtos įtakos įstatymams galimybė.

Pinigai plaunami

Valstybės kontrolės Komunikacijos departamento vadovė Orijana Jakimauskienė tvirtino, kad piktnaudžiavimų samdant ekspertus – apstu bei neabejojo, kad panašūs pavyzdžiai parodo, jog praktikos mėtyti valstybės pinigus tuščiai valdžios institucijos atsisakys dar negreitai.

„Būdavo tokių atvejų, kai perkamos labai smulkios, labai abejotinos vertės ir kokybės konsultacijų, tyrimų, teisinės paslaugos. Tai vertiname neigiamai. ES atveju, dažnai yra reikalavimas pirkti išorės stebėsenos, vertinimo paslaugas. Be abejo, būna išimčių. Bet ir šiuo konkrečiu atveju, ar paslaugų pirkimas yra būtinas, paaiškės tik atlikus auditą„, – sakė O.Jakimauskienė.

REKLAMA

70 – Tiek milijonų litų, pasak Valstybės kontrolės, per trejus metus valstybės institucijos išleido įvairiems konsultantams

Dangstomi savi interesai

Algirdas BUTKEVIČIUS – buvęs finansų ministras:


Rašyti komentarą...
P
PP
2011-01-10 17:21:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kažin ar užsienietis žino kaip vietiniai ponai linkę dar nuo sovietmečio kombinuoti ,o tas specialisto mokymas reikalingas "sovietinio kombinavimo " (liet. pinigų plovimo ,vogimo) maskuotei?
Atsakyti
0

g
griekas
2011-01-10 17:39:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
o juk viskas prasidėjo taip nekaltai - važiavo chebra senais laikais pirkti "privatizavimo schemų" , tai ir dabar jau be pašalinės pagalbos savarankiškai dirbti ,kai tiesiog mėtosi "valdiškos babkės" nenori ir ,aišku, nemoka.
Atsakyti
0

L
LIETUVIS
2011-01-11 12:26:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Didesnio apsurdo negali ir būti, jei SEKMOKO energetikos ministerijoje dirba beveik visi neišmanantys energetikos specialybių. Kokia šalyje bėra TVARKA IR TEISINGUMAS, jei ministerijos neduoda uždirbti Lietuvos specialistams? Turime labai puikių mokslininkų, ekspertų, bet Kubiliaus Vyriausybei brangesni užsieniečiai. Taip ir išplaunami pinigai iš Lietuvos. Už pinigų iššvaistymą abejotiniems reikalams, ministrai neatsako. Kas ir kada sustabdys pinigų švaistymą?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų