REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo vasario 1 d. Lietuvoje nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) bus galima skiepyti ne tik 11 metų sulaukusias mergaites, o ir berniukus. Be kita ko, šalis sulauks ir inovatyvesnių – net devynvalenčių vakcinų.

Nuo vasario 1 d. Lietuvoje nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) bus galima skiepyti ne tik 11 metų sulaukusias mergaites, o ir berniukus. Be kita ko, šalis sulauks ir inovatyvesnių – net devynvalenčių vakcinų.

REKLAMA

Plačiau apie tai papasakojusi Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja Lina Reinartienė nurodė, kad naujosios vakcinos šalį pasieks netrukus – iki vasario 1 d.

„Pirmosios vakcinos tiek berniukams, tiek mergaitėms, tai bus devynvalentė vakcina, pasieks prieš vasario 1-ąją dieną. Pirkimo sutartis jau yra sudaryta ir realiai į gydymo įstaigas vakcina bus pradėta vežioti artimiausiu metu. (...)

Anksčiau buvo perkamos įvairios vakcinos – pradėta skiepyti keturvalente vakcina, po to pereita prie dvivalentės, tačiau praėjusiais metais buvo priimtas sprendimas ir sveikatos apsaugos ministras patvirtino pakeitimus Nacionalinėje imunoprofilaktikos programoje ir tiek berniukai, tiek mergaitės bus pradėti skiepyti devynvalente vakcina“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ komentavo VLK atstovė.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu paskiepyti iki lytinio aktyvumo pradžios

Mergaitės nuo ŽPV pradėtos skiepyti dar 2016 m. rugsėjo 1 d., tačiau įsivažiavus šiam skiepijimui pradėta aktyviau kalbėti apie tai, kad naudą ši vakcina suteikia ne tik mergaitėms, bet ir berniukams, todėl nuspręsta, kad bus pradėti skiepyti visi vaikai.

REKLAMA

„Vaikai yra skiepijami dėl to, kad siekiama kuo anksčiau apsaugoti nuo žmogaus papilomos viruso, kad vėliau būtų galima išvengti ikivėžinių ir vėžinių susirgimų. Taigi kaip ir anksčiau bus skiepijamos 11 metų mergaitės, taip pat – ir 11 metų berniukai. Tai yra tie vaikai, kuriems vasario 1-ąją dieną bus 11 metų jie vėliau sueis, bus skiepijami nemokamai“, – kalbėjo L. Reinartienė.

Tačiau tie berniukai, kuriems bus 12 ir daugiau metų, nemokamai paskiepyti galima nebus.

„Priimant sprendimus yra skaičiuojamos išlaidos ir nustatomas tam tikras apskaitos taškas, lygiai taip pat buvo ir pradėjus skiepyti mergaites – palaipsniui yra padengiami visi vaikai ir tos mergaitės, kurios buvo paskiepytos 2016 m., kitais metais jos jau sulauks 18 metų ir taip palaipsniui bus paskiepijami visi žmonės“

REKLAMA
REKLAMA

Nors skiepijami nuo ŽPV gali būti ir vyresni vaikai, vis tik tą tektų daryti iš savo kišenės. 

„Esmė ta, kad rekomenduojama skiepyti ik lytinių santykių pradžios, tai yra kuo anksčiau, kol vaikai dar nėra užsikrėtę ŽPV, vėliau atsiranda didesnė tikimybė į žmogaus organizmą patekti žmogus papilomos virusui. Kai jis jau patekęs, vakcina tiek efektyviai neapsaugo. Bet į šiuos klausimus jau turėtų atsakyti gydytojai specialistai“, – konstatavo L. Reinartienė. 

Naudą duos po 10 metų ir vėliau

Jos aiškinimu, nors ir anksčiau buvo prieinamos tiek keturvalentės, tiek dvivalentės, tiek devynvalentės vakcinos, tačiau taip susiklostė, kad pastarąją skiepijama nebuvo:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visos jos apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio, tačiau devynvalentėė vakcina apima daugiau žmogaus papilomos viruso tipų ir ši vakcina apsaugo nuo didesnio skaičiaus susirgimų – ir ikivėžinių, ir vėžinių.“

VLK atstovė priminė, kad yra daugybė žmogaus papilomos virusų ir tik keletas jų sukelia vėžinius susirgimus, kiti gi sukelia įvairias karpas lytinių organų ne tik moterims, bet ir vyrams.

„Taigi devynvalentė vakcina apsaugo ne tik nuo gimdos kaklelio, bet ir išangės, tiesiosios žarnos, išorinių lytinių organų vėžio ir ikivėžinių susirgimų. (...) Aišku, turbūt vakcinos naudą matysime tik po 10 ir daugiau metų“, – pridūrė ji.

REKLAMA

Kaip plinta ŽPV?

ŽPV infekcija yra virusinė infekcija, dažniausiai perduodama lytiniu keliu per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu. Tai yra dažniausia pasaulyje lytiniu  keliu perduodama infekcija. Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos viruso tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. ŽPV tipai turi onkogeninių, t. y. galinčių sukelti vėžį, savybių. Vieni iš jų kelia mažą, kiti – didelę vėžio išsivystymo riziką. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.

„Didelės rizikos ŽPV gali sukelti išangės ir lytinių organų vėžį, tam tikrus galvos ir kaklo vėžinius susirgimus, kurie pasireiškia tiek vyrams, tiek moterims. Užsikrėtus mažos rizikos ŽPV, gali atsirasti lytinių organų ir išangės karpų“, – paaiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina be jokio gydymo, savaime. Tačiau kartais ŽPV pasilieka organizme ir sukelia lėtinį uždegimą arba kitas sveikatos problemas, kurios neretai priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį.

jums jau prota nurove su lyg korona....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų