Miškuose daugėja grybų – atsakė, kur jų daugiausia

Besikeičiant gamtai sulaukiame vis daugiau skaitytojų nuotraukų su nepaveiksluotais grybais. Kiekvienas stengiasi įamžinti vis įdomesnį ir gražesnį. Mes siūlome ir pasižiūrėti, ir sužinoti šį bei tą apie grybų rinkimą. 

37

Grybų rinkimo sezonas Lietuvoje tęsiasi beveik visą pavasarį, vasarą ir rudenį, bet daugiausia grybų Lietuvoje surenkama nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo pabaigos.

(37 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Skaitytojai pasidalino savo grybų laimikiais

„Lietuvoje grybų rinkimo sezonai yra du – pavasario (balandis – gegužė, tuo metu renkami briedžiukai, bobausiai, pavasarinės balteklės ar avižėlės ir valgomieji tampriukai) ir vasaros-rudens sezonai (prasideda liepos-rugpjūčio mėn. ir baigiasi spalio mėn., renkami didžioji dauguma valgomųjų grybų). Priklausomai nuo klimatinių sąlygų, daugiausia grybų Lietuvoje surenkama nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo pabaigos“, – kalbėjo Vilniaus universiteto Botanikos ir genetikos katedros profesorius mikologas Ernestas Kutorga. 

„Masinis grybų rinkimas prasideda birželio pabaigoje, po Joninių ir baigiasi spalį, priklausomai nuo orų, nors bendrai, pavieniai grybai dygsta iki pat sniego iškritimo. Pirmosios valgomos rūšys išdygsta iš karto po sniego nutirpimo ir auga iki pat sniego iškritimo, iki temperatūra nusileidžia žemiau nulio. Juos renka daugiau fanatikai arba specialistai, nes labai atvėsus orams jau nemalonu eiti į mišką daug kam“, – pasakoja mikologas Jonas Kasparavičius. 

Dzūkijoje daugiausia grybų?

Dzūkijoje daugiausia miškų, todėl ir grybų čia pasitaiko daugiau, nei kitur. 

„Pietrytinėje Lietuvos dalyje auga daugiausia miškų (pavyzdžiui, Dainavos, Kapčiamiesčio ir Rūdninkų girios), ypač miškingas yra Varėnos rajonas (net 66 proc. miškingumas). Be to, čia vyrauja pušynai, yra beržynų ir eglynų – šio tipo miškuose auga dauguma valgomųjų grybų. Todėl nenuostabu, kad tinkamais metais Dzūkijoje surenkama ir parduodama grybų supirktuvėms daugiausia grybų Lietuvoje“, – kalbėjo mikologas Ernestas Kutorga.

 „Grybams reikia visų pirma miško, reikia tinkamo miško ir tinkamo miško amžiaus. Labai jauname miške, kokiame pušyne, augs kazlėkai. Bet pagrindiniai grybai auga vidutinio amžiaus miške ir kelis dešimtmečius 3- 4 auga gana intensyviai, vėliau sumažėja, sename miške įvairovė didesnė, bet labiau sumažėję kiekiai. Senus miškus pas mus kerta, kerta plynai ir paskui reikia laukti kokių trisdešimt metų, kol pradės labai intensyviai augti“, – kalbėjo Jonas Kasparavičius.

REKLAMA

Grybų augimą lemia ne tik lietaus kiekis

Lietus grybams yra svarbi sąlyga derėti, tačiau svarbios ir oro sąlygos, dirvožemio drėgmė.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų