tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kadaise KGB Maskvoje turėjo šimtus konspiracinių butų, ten slėpė liudininkus ir rengdavo slaptus susirinkimus. Jie buvo vadinami „gegutėmis“ („kukushka“) ir registruojami netikrais vardais. Panaikinus KGB, daugumą „gegučių“ perėmė Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) ir Federalinė apsaugos tarnyba (FSO), o likusią dalį – Užsienio žvalgybos tarnyba (SVR). „The Insider“ išsiaiškino, kad dviem SVR saugiais namais naudojosi Putino dukros Marija ir Katerina, keli kiti „gegučių namai“ buvo slėptuvės iš JAV deportuotiems Rusijos šnipams. 

Kadaise KGB Maskvoje turėjo šimtus konspiracinių butų, ten slėpė liudininkus ir rengdavo slaptus susirinkimus. Jie buvo vadinami „gegutėmis“ („kukushka“) ir registruojami netikrais vardais. Panaikinus KGB, daugumą „gegučių“ perėmė Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) ir Federalinė apsaugos tarnyba (FSO), o likusią dalį – Užsienio žvalgybos tarnyba (SVR). „The Insider“ išsiaiškino, kad dviem SVR saugiais namais naudojosi Putino dukros Marija ir Katerina, keli kiti „gegučių namai“ buvo slėptuvės iš JAV deportuotiems Rusijos šnipams. 

REKLAMA

Sovietmečiu vienas iš butų Novinsky bulvare 25 Maskvoje buvo KGB stebėjimo postas, naudojamas JAV ambasadai stebėti. Bute visą parą budėjo operatyvininkai su specialia fototechnika – vos tik amerikiečių diplomatas įsėdo į automobilį, KGB agentai judėjo iš paskos.

Gorbačiovo „sausojo įstatymo“, galiojusio 1985–1987 m., metu pareigūnai bute slapta švęsdavo šventes ir vartodavo alkoholį. Nuo 1993 metų amerikiečių diplomatai nebebuvo filmuojami, o saugyklą perėmė Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba.

REKLAMA

Savininkas buvo tam tikras V. A. Stepanovas, kuris neturėjo nei gimimo datos, nei paso, nei artimųjų. Butas buvo registruotas 151 numeriu, nors pastate buvo tik 51 butas. Šioje „gegutėje“ vyko slapti SVR pareigūnų susitikimai su užverbuotais diplomatais iš Afrikos, Lotynų Amerikos ir Artimųjų Rytų.

REKLAMA

2010 metais prie įvažiavimo į kiemą buvo įrengtas užtvaras, bute atliktas prabangus remontas. Netrukus atvyko nauji nuomininkai – vyriausioji Putino dukra Maria Vorontsova ir jos vyras olandas Jorritas Faassenas. Sutuoktiniai bendravo angliškai, juos visą parą saugojo FSO prezidento saugumo tarnybos nariai.

Tačiau Voroncova ir Faassen buvo retai matomi Novinsky bulvare, jie pasirinko keliauti po pasaulį ir galiausiai išvyko gyventi į Nyderlandus. Pasak kaimynų, dabar bute retkarčiais pasirodo žilas vyras ir jauna moteris, kartą per mėnesį atvažiuoja rami valytoja.

REKLAMA

Jauniausia Putino dukra Katerina Tikchonova gyveno kitoje „gegutėje“ Mosfilmovskaja gatvėje 17/25. Sovietmečiu šis butas buvo naudojamas susitikimams su samdomais profesoriais iš įvairių Maskvos universitetų. Po to, kai turtas buvo perduotas SVR, butas buvo įregistruotas Larionovo pavarde, nenuostabu, kad jis neturi nei tapatybės duomenų, nei dokumentų, nei oficialios biografijos.

Tikchonova neilgai gyveno Mosfilmovskajoje, netrukus persikėlė į dvarą netoli Putino rezidencijos. Matyt, jos išvykimo priežastys buvo „narkomanai kaimynai“ ir daugybė vagysčių tame pačiame pastate.

REKLAMA
REKLAMA

Dar viena „gegutė“, esanti 8 Berežkovskajos krantinėje, slepia NSA perbėgėlį Edwardą Snowdeną (nors jis tokius gandus neigia). „Insider“ išsiaiškino, kad butas yra devintame aukšte ir KGB juo naudojosi nuo 1960 m.

Buvęs Latvijos KGB darbuotojas Borisas Karpičkovas, vėliau pabėgęs į Jungtinę Karalystę, prisiminė: „Ta pati „gegutė“ Berežkovskajos krantinėje, pačiame Maskvos centre, buvo pilnai įrengta, nors ir ne nauja, bet su gana kokybiškais baldais ir su visomis reikalingomis buities prekėmis (net švaria patalyne). Tai buvo trijų kambarių butas, kuriame niekas nuolat negyveno". 

REKLAMA

B. Karpičkovas sakė, kad Protochny Lane 2 yra dar vienas SVR užsienio kontržvalgybos skyriui priskirtas saugos skyrius. Tarp daugiabučio nuomininkų buvo įrašyti septyni asmenys be asmens tapatybę patvirtinančių duomenų – teisėtas „gegutės“ savininkas liko paslaptis.

2010 m. FTB atskleisti ir į JAV pabėgusio pulkininko Aleksandro Potejevo nustatyti Rusijos nelegalai buvo pakeisti į GRU pulkininką Sergejų Skripalį, SVR pulkininką Aleksandrą Zaporožskį, mokslininką Igorį Sutjaginą ir buvusį FSB agentą Genadijų Vasilenko. Tada visi buvę šnipai buvo sudėti į „gegutes“. 2 butas Nr. 8 Lyalin Lane gyveno bene garsiausia „nelegalių“ žvaigždė – Anna Chapman (Kuščenka). Anksčiau šiame name, kuris buvo pastatytas 1910 m. – po bolševikų revoliucijos gyveno keli žymūs partijos nariai, o juos suėmus „už šnipinėjimą ir trockistų organizacijos sukūrimą“, jų butai buvo perduoti KGB pirmtakei NKVD. Bendras Chapman buto plotas yra 46 kv.m., o teisėtas savininkas yra fiktyvi Fedorova E.T.

REKLAMA

Kartu su Chapmanu iš JAV buvo deportuoti KGB-SVR pulkininkas Michailas Vasenkovas, dirbęs slapyvardžiu Juan Jose Lazaro Fuentes, ir jo žmona iš Peru Virginia „Vicky“ Pelaez Ocampo. Vasenkovas šnipo karjerą pradėjo dar 1975 m., kai buvo išsiųstas į Peru pasivadinęs ispanų verslininku.

1983 metais jis vedė Peru žurnalistę Virginia Pelaez, o šeima galiausiai persikėlė į Niujorką, kur Vasenkovas vadovavo nelegaliai KGB Pirmojo direktorato (PGU) rezidencijai, kurioje buvo žurnalistų, verslininkų ir kairiųjų jaunimo organizacijų narių.

REKLAMA
REKLAMA

1990 m. uždaru SSRS Aukščiausiosios Tarybos dekretu Vasenkovas buvo pripažintas Sovietų Sąjungos didvyriu. Jis neprisipažino dirbęs Rusijos žvalgybai, kol į jo kamerą neatėjo SVR perbėgelis Aleksandras Potejevas ir neparodė jo asmens bylos, kurią pavogė iš Maskvos.

Maskvoje buvę šnipai buvo apgyvendinti buvusiame kavalerijos generolo Aleksandro fon Baumgarteno name, esančiame Plyuschikha gatvėje 53/25, 1 pastate. Iki 1995 m. „gegutė“ buvo registruota buvusio KGB majoro Andrejaus Podvoinikovo vardu, o vėliau Užsienio žvalgybos tarnybos saugyklos operatyviniuose įrašuose pradėjo vadintis „pašto dėžutė Plyushchikha 53/25“.

REKLAMA

Kitas žvalgybos agentas Andrejus Bezrukovas gyveno JAV prisidengęs Donaldo Howardo Heathfieldo vardu, o jo žmona Elena Vavilova – Tracey Lee Ann Foley vardu. Abu dirbo JAV armijos žvalgybos tarnyboje ir per 20 šnipinėjimo metų užmezgė daug ryšių JAV ir Kanadoje.

Po šnipų apsikeitimo paaiškėjo, kad sutuoktiniai neturėjo savo buto Maskvoje ir buvo apgyvendinti „gegutėjė“ Mozhaiskiy Val. Nuomotojas nurodytas kaip tam tikras R.D. Alidulinas. Kaimynai „The Insider“ sakė, kad niekada nebuvo susidūrę su niekuo, vardu Alidulinas. Tačiau jie varžėsi, kad pasakytų, kaip 2010 metais bute kitoje gatvės pusėje mirė nusipelnęs RSFSR gydytojas 73 metų Vladimiras Rogaylinas, o jo kūnas šešis mėnesius pragulėjo virtuvėje.

REKLAMA

Putino nurodymu Bezrukovas buvo pasamdytas patarėju didžiausioje Rusijos naftos kompanijoje „Rosneft“, o Vavilova užėmė panašias pareigas prekių milžinėje „Nornickel“. Abu yra parašę autobiografijas ir reguliariai pasirodo televizijoje, kad papasakotų jauniems žmonėms apie savo meilę Tėvynei. Jų sūnūs Timas ir Aleksas, gimę Kanadoje, gyveno Maskvoje su tėvais. Jie paėmė motinos pavardę ir jiems buvo išduoti Rusijos pasai: Timas tapo Timofei Vavilov, o Aleksas – Aleksandras.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau abu sūnūs užaugo ir siekė atgauti Kanados pilietybę. Kanados teismas stojo į brolių pusę ir, remiantis keletu pranešimų, gavę Kanados pasus iš karto išvyko iš Rusijos. Beje, vyriausias iš brolių Timas, kaip ir rašytojas Ianas Flemingas, Džeimso Bondo šnipų romanų serijos kūrėjas, priėmė naują pavardę – Flemingas.

SVR pulkininkas Michailas Kutsikas atvyko į JAV 2001 m. ir pasivadino Michaelu Zottoli, o po dvejų metų prie jo prisijungė jo žmona Natalija Pereverzeva-Kutsik, kuri keliavo su Kanados pasu, kuriame ji buvo Patricia Mills.

REKLAMA

JAV pora perdavė šifruotas žinutes į Maskvą, be to, turėjo daugybę pinigų talpyklų. Jie buvo suimti savo namuose Arlingtone, Virdžinijoje, ir iškart prisipažino šnipinėję JAV teritorijoje. Buvusius „nelegalius“ pasamdė artimas Putino draugas Nikolajus Tokarevas dirbti Rusijos naftotiekių monopolijoje „Transneft“.

Kutsikas buvo paskirtas konkurso skyriaus direktoriumi, o jo žmona – viešųjų ryšių direktore. Michailas buvo apgyvendintas „gegutėje“ Maskvos Kulakovo gatvėje, o jo žmonai buvo suteiktas butas verslo centre Bolšaja Poliankoje, kur SVR turi kambarį slaptiems susitikimams su savo agentais.

REKLAMA

Nors Kutsikas stengiasi likti nematomas, jo žmona tapo „Transneft“ veidu: ji nuolat dalyvaudavo viešuose pristatymuose ir seminaruose. Buvęs FSB direktorius Sergejus Stepašinas, dabar Imperatoriškosios ortodoksų palestiniečių draugijos pirmininkas, įteikė Pereverzevai-Kutsik pažymėjimą už „palaikymą“ draugijos renginiams. Buvusi šnipė taip pat gavo 7,5 mln. rublių (109 000 USD) vertės „Mercedes“ ir „Porsche“.

Požiūris į Pereverzevą-Kutsik „Transneft“ toli gražu nėra draugiškas – keli darbuotojai už nugaros ją vadino intrigante. Kai ji buvo perkelta į komunikacijos skyrių ir atleista iš viešųjų ryšių direktorės pareigų, kolega „LiveJournal“ paskelbė įžeidžiantį įrašą: „Nebebus kaspinų už kelis milijonus rublių ir Maskvos parkuose medžių duobių nekas ir jų neįkainos milijonais“.

„Insider“ aptiko dar 16 butų, esančių įvairiuose Maskvos rajonuose, adresus, kurie primena „gegutes“. Vienas iš jų, Akademika Bochvara gatvėje, Ščiukine buvo apvogtas, iš buto paimtas nešiojamas kompiuteris, kietasis diskas, atsuktuvų komplektas ir 5 tūkstančiai rublių (beveik 70 USD). Paaiškėjo, kad auka buvo KGB pareigūnas Vladimiras Bogoslavskis, buvęs SVR akademijos „nelegalų programos“ studentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų