Lietuvos delegacijos atstovai Europos saugumo bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinėje Asamblėjoje, kartu su ukrainiečiais kelia 1932-1933 metais dirbtinai sovietų sukelto bado Ukrainoje problemą.
Paprastai klausimas gali būti keliamas, jeigu jį, be iniciatoriaus, remia dar bent dviejų šalių atstovai. Lietuva pirmadienį vykusiame Demokratijos, žmogaus teisių ir humanitarinių klausimų komiteto posėdyje parėmė Ukrainos norą prabilti apie tragediją, kurią vadina “tautos genocidu”.
Ukrainos parlamento Aukščiausiosios Rados Užsienio reikalų komiteto pirmininko Oleho Biloruso pasiūlytoje rezoliucijoje holodomoras, arba dirbtinis badas, susiejamas su stalinistinio Sovietų Sąjungos režimo žiaurumais, o iš visų ESBO valstybių Kazachstano sostinėje susirinkę parlamentarai skatinami savo šalyse priimti teisės aktus, pripažįstančius holodomoro egzistavimą.
Jungtinių Tautų (JT) Švietimo ir mokslo organizacija savo ruožtu jau yra pripažinusi, kad sovietai 1932-1933 metais specialiai sukėlė badą Ukrainoje, kurio metu žuvo keli milijonai žmonių.
Holodomoro klausimas jau yra įtrauktas į Demokratijos, žmogaus teisių ir humanitarinių klausimų komiteto darbotvarkę. Balsavimas dėl minimos rezoliucijos numatomas antradienį.
Didysis Ukrainos badas - holodomoras - prasidėjo 1932-ųjų balandį ir truko iki 1933-iųjų lapkričio. Šiuo laikotarpiu sovietų valdžia nustatė praktiškai neįgyvendinamus grūdų paruošų planus. Per 17 mėnesių Ukrainoje žuvo keli milijonai žmonių. Tikslus aukų skaičius nežinomas iki šiol, nes po kelerių metų vykusio Sovietų Sąjungos gyventojų surašymo duomenys Ukrainoje buvo suklastoti. Istorikų vertinimu, 1933-iųjų pavasarį Ukrainoje kas minutę iš bado mirdavo 17 žmonių, tūkstantis žmonių kas valandą, 25 tūkstančiai - kas dieną.
Badas apėmė beveik visą dabartinės Ukrainos teritoriją. Jo išvengė tik dabartinės Vakarų Ukrainos, tuo metu įėjusios į Lenkijos sudėtį, gyventojai. Šie įvykiai Ukrainoje pirmąsyk teisiškai įvertinti 20 amžiaus devintajame dešimtmetyje: Ukrainos išeivijos pastangomis sukurta JAV Kongreso komisija 1986 metais mirtį iš bado 1932-1933 m. Ukrainoje pavadino genocidu.
2006 metais Ukrainos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo holodomoras pripažintas ukrainiečių tautos genocidu. Ukrainos holodomorą pripažįsta vis daugiau pasaulio valstybių. Atitinkamus aktus jau priėmė 17 valstybių, tarp jų ir Lietuvos Seimas, kuris 2005 metais priimtu pareiškimu pripažino, kad 1932-1933 metais Stalino totalitarinio komunistinis režimas vykdė sąmoningą, kruopščiai suplanuotą ukrainiečių tautos genocidą.
Ukrainos prezidentas 2008-uosius paskelbė Ukrainos 1932-1933 m. holodomoro aukų atminimo metais.