Buvusi pareigūnė įspėja: nuteistuosius sekanti įranga neveikia

Seime kelią skinantis siūlymui kai kuriems kaliniams taikyti amnestiją, teisingumo ministras Elvinas Jankevičius ramina – šie asmenys kontrolės neišvengtų, juos prižiūrėtų probacijos tarnybų pareigūnai, galėtų būti skirtos ir apykojės. Vis dėlto tiek pareigūnai, tiek apykojų nešiotojai įspėja – šie prietaisai veikia nekokybiškai.

11

Vienas besiskundžiančių apykojės veikimu – baikeris Laurynas Baltrūnas, kuriam policija apykoję skyrė, kol vyksta ikiteisminis tyrimas dėl galimo dingusio baikerio Aivaro Kilkaus nužudymo. Sekimo įrenginį L. Baltrūnas nešioja nuo vasario, kai buvo paleistas iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo. Baikerio teigimu, nuo to laiko įrenginys pažeidimus fiksavo kone kasdien.

„Kurioziškiausia situacija, kai nuvykau į teismą, teisme buvau su advokatais ir prokuroru, jis, būdamas kišenėje, užfiksavo, kad aš nuo jo paties nutolau. Ir prokuroras matė – buvo kaip įrodymas“, – TV3 pasakojo L. Baltrūnas.

(11 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Baikeris L. Baltrūnas papasakojo, ką reiškia gyventi su apykoje: pažeidimai kone kasdien

Nuteistieji patiria per daug įtampos

Baikerio įtarimus dėl prastai veikiančios apykojės patvirtino ir buvusi Jurbarko rajono Probacijos tarnybos pareigūnė Inga Molevaitė. Paprašyta papasakoti apie apykojų kokybę, buvusi pareigūnė nukirto – jos veikia labai blogai.

„L. Baltrūnas yra visiškai teisus, kas liečia apykojes. Man keista, kad tik dabar pradėjo apie tai šnekėti. Kai tik buvo nupirktos tos apykojės prieš maždaug 2 metus iš Norvegijos, probacijos pareigūnų jos buvo testuojamos metus. Po testavimo mes pasakėme, kad jos praktiškai neveikia arba veikia labai blogai. Buvo tokių neaiškumų ir problemų su tomis apykojėmis, kad, pavyzdžiui, žmogus sėdi pas mus kabinete, mes jam sudarinėjame dienotvarkę, o mums rodo, kad jis kitame miesto gale“, – tv3.lt pasakojo I. Molevaitė.

Ir tai ne vienintelis kartas, kai pareigūnė pastebėjo, kad apykojų veikla streikuoja: „Esu pati nuvažiavus, rodė man, kad žmogus yra tam tikroje vietoje, bet jis iš tikrųjų buvo namuose. Pamačiau, kad jis namuose, pranešiau mūsų valdžiai, kad jis tikrai nepažeidinėja sąlygų, bet mes turime fiksuoti, kaip pažeidimą, o žmogus turi aiškintis“.

REKLAMA

(44 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Policija imasi taikyti apykojes

I. Molevaitė pabrėžia, kad už du apykojės užfiksuotus pažeidimus, net jei žmogus sėdėjo namie, bet prietaisas rodė klaidingą informaciją, ją dėvintis asmuo turi stoti prieš teismą aiškintis, kodėl neva nesilaikė savo dienotvarkės. Buvusi pareigūnė net pasakoja apie atvejus, kai nuteistieji apykojes mieliau keičia į įkalinimą.

„Grįžta iš įkalinimo įstaigos žmogus anksčiau laiko, jis sutinka dėvėti apykoję, bet grįžęs pasiprašo į įkalinimo įstaigą, nes neatlaiko tos pareigūnų priežiūros. Jis nuolat pareigūnams turi įrodinėti, ko nebuvo. Nuteistieji laikosi priežiūros, jie visiškai nenori turėti jokių reikalų su teisėsauga, jie nori išsilaikyti priežiūrą, kad viskas butų gerai. Nes jie supranta, kad, jeigu nebus pažeidimų, jiems nuims apykoję ir bus laisvi“, – teigė pašnekovė.

Nepakeliamas pareigūnų krūvis

I. Molevaitė pasakoja ne kartą pranešusi savo valdžiai apie apykojų gedimus, šie kreipėsi į technikus, tačiau prietaisų netikslumo priežastis nebuvo nei išaiškinta, nei pašalinta.

Buvusi pareigūnė palaiko norą plėsti apykojų tinklą ir mažinti įkalinimo įstaigose kalinčių asmenų, tačiau akcentuoja, kad pirmiausia reikia išspręsti gendančios technikos problemą.

„Jeigu mes matome, susiduriame su didelėmis problemomis, tai reikia čia ir dabar spręsti tą problemą, reikia nustatyti tam tikrą terminą, kad būtų patikrintos apykojės, reikia bendrauti su pareigūnais, nuteistaisiais, daryti apklausą, o tik tada priimti tokį sprendimą, kuris nulems labai daug žmonių likimų“, – kalbėjo I. Molevaitė.

Buvusi pareigūnė iškelia ir dar vieną problemą – probacijos pareigūnai per daug apkrauti darbu, mat žmonių trūksta, o funkcijų – daug.

„Dabar probacijos pareigūnai turi ir bylas tvarkytis, ir kontrolę sekti, ir užsegti apykojes, ir nuvažiuoti pas žmogų, ir prižiūrėti. Kai dirbau, dirbau viena. Turėjau ir į teismą spėti nueiti, ir su policija bendrauti, ir nuvažiuoti žmogui uždėti apykoję, aiškintis, kur kada jis nuėjo. Vienam žmogui to padaryti neįmanoma. Tai jeigu dedam daugiau apykojų žmonėms, jeigu norime, kad žmogus gyventų laisvėje, turime labai smarkiai pagalvoti, ką daryti su pačiais pareigūnais – ar didinti jų etatus, ar leisti daugiau žmonėms dirbti“, – sakė I. Molevaitė.

REKLAMA

Problemos – pavienės

Vilniaus policijos viršininkas Saulius Gagas patikino žinantis apie L. Baltrūno atvejį, tačiau teigė, kad taip veikianti apykojė – išimtis iš taisyklės, o apskritai naudojama technika yra patikima.

„Kaip ir kiekviena technika – būna ir gedimų, ir sutrikimų, kadangi jos veikia GPS GSM pagrindu, tai priklauso nuo ryšio, kuris yra toje vietovėje. Bet šiuo metu Lietuvos teritorijoje beveik 99 proc. Lietuvos teritorijos padengta. Yra išimčių“, – teigė S. Gagas.

Apykojės sistema susideda iš kelių įrenginių: stacionaraus aparato namuose ir į telefoną panašaus įrenginio. Apykojės nešiotojo vietą policija gali stebėti bet kada, o įvykus pažeidimui budintys informuojami pranešimu. Tokiu atveju nešiotojo imama ieškoti ne tik skambinant, bet ir gyvai.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2018-10-02 06:56:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Teisti reikia netikusiai veikiančias norvegiškas apykojes pirkusius ir įdiegusius kalėjimų departamento pareigūnus. Mokesčių mokėtojų pinigai išmesti į balą ,pridaryta skriaudos žmonėms. Dabar problemas LR valdžia meta ant apykojes nešiojančiųjų pečių. Ką nuveikė tuo klausimu TM kur jų misija ir atsakomybė?
Atsakyti
-2

N
Na
2018-10-02 09:15:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dabar ta buvusi pareigūnė bus paduota į teismą už problemos isviesinima spaudoje, o ne pranešimą atatinkamoms institucijoms. Tas jau vyksta su piliečiu, pranešusi viešai apie netinkamai veikiancia e.sveikata sistema. Jam kelia baudžiama byla galima sakyti už tai, kad vagiui nepranešė, kad jis nemoka vogti.
Atsakyti
-1

R
Rina
2018-10-02 11:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kazkokia nesamone... Nenorima pripažinti, kad apsipirkome... O tie dalykai lemia zmoniu likimus... Liudna.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų