• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bitės yra ne tik pavyzdingai darbščios, bet ir narsios, beatodairiškos kovotojos. Pajutusios pavojų, jos gelia pirmą jų kelyje pasitaikiusįjį.

REKLAMA
REKLAMA

Bičių įgėlimai kai kuriems žmonėms gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Ką daryti, jei įgėlė bitė? Kalbiname Kauno bitininkų draugijos pirmininką Juozą Jankauską.

REKLAMA

Bitės geluonį reikia skubiai ištraukti, ji negali to padaryti pati: bandydama nuskristi, ji nuo savo geluonies atsiplėšia ir mirtinai susižaloja. Jei skubiai neištraukiame, geluonis funkcionuoja toliau ir į žaizdą iš nuodų pūslelės išspaudžia 0,05–0,4 mg nuodų. Patekę į kraują nuodai įaudrina organizmą, sužadina specifi nių antikūnų gaminimą. Todėl po įgėlimo būtina kuo greičiau pašalinti nuodų šaltinį – aštriu daiktu braukti per geluonį iš šono, kad į žaizdą neišspaustume pūslytėje likusių nuodų. Virš įgėlimo vietos reikia uždėti guminį veržiklį. Įgėlimo vietą reikia atšaldyti, kad susitraukdamos kraujagyslės lėtintų nuodų plitimą organizme.

REKLAMA
REKLAMA

Bitės būna piktesnės per kaitrą ir lietingu oru. Jų įgėlimai pavojingi ne tik žmonių, bet ir gyvulių sveikatai bei gyvybei. Žmogus gali iškęsti keliasdešimt bičių įgėlimų. Sugėlus didesniam kiekiui, atsiranda pykinimas, vėmimas, drebulys, galvos skausmas. Tačiau didžiausią pavojų sukelia alerginės reakcijos, kurios išsivysto nuo vieno ar keleto bičių įgėlimų ir gali baigtis mirtimi. Alergiški bičių įgėlimams yra 1–2 proc. gyventojų. Juos gali ištikti sunkus anafi laksinis šokas: prarandama sąmonė, atsiranda traukuliai, arterinis kraujo spaudimas krinta iki 80/40 mmHg, pulsas pasidaro silpnas ar visai neužčiuopiamas. Nespėjus laiku suteikti medicininės pagalbos, žmogus gali mirti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sunkaus laipsnio anafi laksinio šoko atveju būtina nedelsiant suleisti 0,1 proc. 0,2–0,3 ml adrenalino šalia įgėlimo vietos ir aukščiau jos uždėti guminį veržiklį. Jei įgėlimo vieta nežinoma, į raumenis reikia suleisti 0,3 arba 0,5 ml adrenalino.

REKLAMA

Bičių įgėlimui jautriems žmonėms geriau vengti kontakto su bitėmis. Vasaros metu būnant lauke arti bityno, derėtų tinkamai apsirengti, veidą prisidengti tinkleliu, nedaryti staigių judesių ir neerzinti bičių. Patartina vengti turgaus, kur vasarą prekiaujama medumi, uogomis bei vaisiais, nevaikščioti basomis ten, kur gali būti bičių, namuose turėti lengvai surandamų aerozolių, kad būtų galima susidoroti su į namus patekusia bite, kol ji neįgėlė. Jei praeityje buvo sunkių alerginių reakcijų arba anafi laksinis šokas, derėtų turėti ne tik reikalingų vaistų, bet ir rinkinį, kuriame būtų vienkartinių švirkštų su adatomis, buteliukas spirito, vata, guminis veržiklis. Tokie rinkiniai bei vaistai turėtų būti kiek viename bityne. Juk kartais laiko būna labai mažai.

Šarūnas Preikšas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų