Antradienį kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė elektroniniu būdu surinko visus 20 tūkst. rinkėjų parašų, reikalingų norint dalyvauti rinkimuose. Portalo tv3.lt kalbinti ekspertai pripažino, kad tai – įspūdingas pasiekimas, kuris kandidatei gali atnešti ir postūmį rinkiminėje kampanijoje, ir žalos.

I. Šimonytės programinių nuostatų pristatymas (nuotr. Fotodiena.lt)

I. Šimonytės programinių nuostatų pristatymas (nuotr. Fotodiena.lt)

„Nepaprastai vertinu visų pasirašiusių piliečių paramą ir palaikymą – jie įkvepia ir įpareigoja. Dėkoju Jums, esate nuostabūs! Esu sujaudinta visų vienybės ir susitelkimo, tačiau kviečiu nesustoti – kiekvieno Jūsų parašas svarbus“, – po parašų surinkimo išplatintame pranešime džiaugėsi I. Šimonytė.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė, politologė Ainė Ramonaitė tv3.lt sakė, kad tokį greitą ir sėkmingą reikalingų parašų surinkimą lėmė tai, kad socialiniuose tinkluose politikė turi didelį ir aktyvų gerbėjų ratą, kurie anksčiau aktyviai ragino I. Šimonytę dalyvauti rinkimuose.

„Matome, kad iš tiesų tai buvo realūs žmonės, kurie tikrai nori tos kandidatės. Jie yra socialinių tinklų aktyvūs vartotojai, todėl ta informacija turėjo labai greitai pasklisti“, – kalbėjo profesorė.

REKLAMA

Pašnekovė tvirtino, kad I. Šimonytės rinkėjų negalima taip lengvai apibrėžti tik kaip socialinių tinklų vartotojų, nes vien „Facebook“ naudoja apie 1,5 mln. lietuvių.

„Tai yra pakankamai daug. Tikrai laisvai galima laimėti, jei juos visus pritrauktų“, – teigė A. Ramonaitė.

Politologės teigimu, šis pasiekimas išryškino pagrindinį I. Šimonytės rinkėją – tai jaunas, išsilavinęs miesto žmogus, aktyvus interneto ir socialinių tinklų vartotojas.

Ryšių su visuomene agentūros „INK agency“ vyresnysis partneris Kęstutis Gečas teigė, kad šioje situacijoje pasimatė tam tikras rinkėjų inertiškumas, kai I. Šimonytės gerbėjai aktyviai viens kitą skatino palaikyti kandidatę.

„Šiuo metu skaičius yra nemažas, netgi sakyčiau, didelis, įvertinus, kad tai įvyko labai greitai. Tačiau iki rinkimų pergalės toli, nes Lietuvoje yra daugiau nei 2 mln. rinkėjų. Tai jos surinkti daugiau nei 20 tūkst. parašų yra apie pusantro procento rinkėjų. Klausimas, ar ta aktyvioji dalis, kuri pasirašė, stumtels likusius visuomenės sluoksnius“, – svarstė K. Gečas.

Šimonytės banga

Portalo tv3.lt kalbinti pašnekovai sutaria, kad greitas reikalingų parašų surinkimas gali suteikti teigiamą postūmį I. Šimonytės rinkiminei kampanijai.

„Aišku, tai įspūdį padaro, nes žmonės mėgsta laiminčius, o ne pralaiminčius kandidatus. Tokia sėkmė savaime pagerina šios kandidatės šansus“, – kalbėjo A. Ramonaitė.

Pasak pašnekovės, Lietuvoje rinkėjai dažnai keičia nuomonę, tad tie kandidatai, kurie yra „ant bangos“, gali pritraukti neapsisprendusius ir taip dar labiau iškilti. Šiai minčiai pritarė ir K. Gečas.

REKLAMA

„Didelis kiekis parašų per trumpą laiką sukuria tam tikrą minios psichologijos faktorių, kada atsiranda toks jausmas, kad visi balsuoja už ją, vadinasi ir aš balsuosiu. Jeigu šita kryptis išsilaiko, yra labai gerai“, – pasakojo viešųjų ryšių specialistas.

K. Gečo teigimu, jei šis sukeltas masiškumo ir palaikymo įspūdis išsilaikys visus šiuos keletą mėnesių iki rinkimų, I. Šimonytė gali tikėtis tikrai gerų rezultatų.

Gali atsisukti prieš Šimonytę

Tačiau, pasak K. Gečo, šis I. Šimonytės pasiekimas gali ir pakenkti kandidatei.

„Oponentai gali naudoti klasikinę taktiką, kad už Ingridą balsuoja miestiečiai, elitas, o už mane balsuoja provincija ar paprasti žmonės“, – samprotavo pašnekovas.

Viešųjų ryšių specialisto teigimu, jei I. Šimonytės oponentai tokią retoriką pradės aktyviai naudoti, ji gali suveikti, nes susipriešinimas šiuolaikinėje politikoje yra labai stiprus.

„Klausimas, kuri grupė yra skaitlingesnė, aktyvesnė, gindama savo pasirinkimą, tiek komunikuodama, tiek paragindama žmones privačiai“, – svarstė K. Gečas.

Pasak A. Ramonaitės, I. Šimonytė dar stipriau bus pozicionuojama kaip aukštesnio socialinio statuso kandidatė ir natūralu, kad tai daliai rinkėjų bus nepriimtina.

„Taip pat, ji yra Tėvynės sąjungos kandidatė, kas iš karto dalį žmonių atbaido. Tam tikros ribos yra, bet ji kažkaip sugebėjo iki šiol pakankamai gerai neutralizuoti tą konservatorių kandidatės įvaizdį. Man atrodo, kad ji tas Tėvynės sąjungos „lubas“, tokias pakankamai žemas, yra pramušusi savo asmeniniu įvaizdžiu“, – teigė profesorė.

REKLAMA

Jei I. Šimonytei parašų rinkimas buvo labai sėkmingas, tai kitam reitingų lyderiui – premjerui Sauliui Skverneliui – kol kas sekasi sunkiai. Pagal elektroniniu būdu surinktus parašus jis iki šiol yra paskutinėje vietoje ir nusileidžia mažiau visuomenėje žinomiems kandidatams, tokiems kaip Alfonsas Butė ar Kazimieras Juraitis.

„Čia matosi toks išsisegmentavimas elektoratų labai ryškus. To galima ir buvo tikėtis, apklausos rodo, kad yra skirtys tam tikros“, – kalbėjo A. Ramonaitė.

Nors I. Šimonytė ilgą laiką buvo suprantama kaip aukštesnio socialinio sluoksnio kandidatė, S. Skvernelis ne visada buvo „apačių“ kandidatas, kokiu jį dabar pristato valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Galima pastebėti tam tikrą skirtumą, nes po Seimo rinkimų S. Skvernelio populiarumas buvo didelis tarp visų sluoksnių, nebuvo tokios ryškios skirties, o dabar ryškėja ir ryškėja. Šis dalykas dar kartą parodė, kad išsidiferencijavo kandidatai. Jis liko ne miestietiškos jaunatviškos, o kitokios visuomenės dalies kandidatas“, – tvirtino A. Ramonaitė.

Portalas tv3.lt primena, jog pasirašyti už kandidatus galima tinklalapyje rinkejopuslapis.lt. Kandidatus palaikyti galima ir pasirašius ant popierinių lapų. Tačiau svarbu prisiminti, kad pasirašius elektroniniu būdu, ant lapų pasirašyti nebegalima, nes tada bus anuliuojami abu parašai.

Trečiadienį skaičiai dar paaugo

Trečiadienio popietę už konservatorių remiamą kandidatę jau pasirašė daugiau kaip 27 tūkst. žmonių. Už jos artimiausią varžovą Gitaną Nausėdą pirminius balsus atidavė daugiau nei 14 tūkstančių. O štai atostogaujančiam premjerui – liūdnesni internetiniai popieriai. Šiandien už jį pasirašiusiųjų skaičius perkopė vos du tūkstančius, o vakar nesiekė nė tiek, skelbia TV3 Žinios.

REKLAMA

„Aš nemanau, kad artėjantis prie 2000 balsų internete palaikymo parašų skaičius yra prastas Sauliui Skverneliui. Turint galvoje, kad Ministro Pirmininko rinkėjų bazė yra kita, tiek palaikymas internete yra kitas“, – kalbėjo premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas. 

Sociologai turi paaiškinimą tokiam rėmėjų internete pasiskirstymui. 

„Pirmiausia rodo elektorato ypatumus. Šimonytės elektoratas yra jaunesnis, o Skvernelio – pats seniausias“, – mano sociologas Vladas Gaidys.

Įdomu tai, kad S. Skvernelis iki pat šios akimirkos yra sulaukęs mažiausiai palaikymo iš visų kol kas registruotų pretendentų, o jų šią akimirką – 11. Likusieji 4, reikiamus dokumentus pateikę vėliau, į sąrašą bus įtraukti netrukus. 

Visgi pernelyg džiūgauti esą dar anksti ir I. Šimonytei. Vien internetu besinaudojantis jaunimas kelio į pergalę nenuties.

„Reikia patraukti į save ir kitus žmones. Ne tik jauni, turi būti ir pensininkai, ir iš kaimo. Tik tada laimėsi Prezidento rinkimus“, – mano V. Gaidys.

Visi pretendentais registruoti asmenys galės rinkti ir parašus popieriniuose lapuose. Ieškoti tokių rėmėjų jie ketina pradėti artimiausiu metu.

Daugiau apie tai žiūrėkite TV3 Žinių siužete:

Sima
2019-02-20 21:41:23
Nieko gero ta Simonyte. Nieko gero nepadare.Sake, kad " nera pinigu".
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Aldona 2019-02-28 14:14:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Balsuosiu už tą kandidatą, kuris stengsis grąžinti mūs pinigėlius iš apvogusio Snoro , apgaulės būdu įpiršusio kažkokias obligacijas atseit įsiteisinusias.Tai ir aukščiausieji valdininkai prie to prisidėjo?   ATSAKYTI
Vida 2019-02-21 21:17:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
šimonytė pagal jai taip gerbiamo,,,,kubiliaus ir nukriošusio senelio pamokymus, mums duos lazdą ir terbą juk prie konservatorių valdymo taip buvo,,,atsimerkime   ATSAKYTI
Dominyja 2019-02-21 21:00:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Man labiau patinka,kai parašus renka.Pasirašai su źmogum pakalbi kas neaišku išsiaiškini.Očia kaip kokie nusikalteliai pasislėpę po elektroniką.Nu nežinau ar àš balsuosiu nepakalbėjus gal kažką slepia.Vėl išubagins ,kaip per naktinę reformą. Būkime būdrus!   ATSAKYTI
vytas 2019-02-21 20:40:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
ar nereikėtų patraukti atsakomybėn už Snoro banko pražudytus pusę milijonų eurų ,jai ir kubiliui buvo pranešta kad Snoro bankas nemokus trūksta 800 milijonų litų 2009 m kad reikia imtis priemonių ,,jeigu butų tos pačios priemonės priimtos būtų užtekę sukaupto indėlių draudimo fondo pinigų , artai ne nusikaltimas ,nepriėmus laiku priemonių Lietuva patyrė pusę milijardo eurų nuostolį    ATSAKYTI
to trojus 2019-02-21 16:23:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Na ir asilai tie šakiečiai, nori mus įkinkyti į amžiną bakininkų jungą per tarpininką nosėdrą. Paskaitykit Ldiena.lt portalą, kur kaip tik šiandien yra str. apie nosėdros kenksmingą veiklą visai Lietuvai.   ATSAKYTI
Prezidentas A.Juozaitis 2019-02-21 16:21:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Rinkimai parodys, kad laimės Sąjūdžio pirmtakas, filofas, rašytojas Arvydas Juozaitis, kuris artimas ir inteligentijai, ir paprastam kaimo ir darbo žmogui.   ATSAKYTI
Gedas 2019-02-21 14:45:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ar lizinginio patarėjas Skirmantas malinauskas yra koks nors įtariamo Druskininkų mero Ričardo Malinausko giminaitis? kas žinote? labai jau veideliai panašūs.....   ATSAKYTI
trojus 2019-02-21 14:04:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Šakiai balsuos už Nausėdą. Ačiū, kolūkyje jau gyvenome.   ATSAKYTI
Mažeikietis 2019-02-21 14:03:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Aš ne tik pasirašiau, bet eisiu gegužės 12 d. ir balsuosiu už Šimonytę. Nekenčiu karbauskio.   ATSAKYTI
Klaipidietis 2019-02-21 20:12:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Koncervatoriai padovanojo Mažeikių nafta ,balsuok jų atstove padovanos tau terbą ir lazdą  
Žvelk giliau 2019-02-21 14:01:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Parašų rinkimas parodė, kad Lietuvoje yra daug mąstančių žmonių ir jie neužlips ant rusijos numesto agrokoncerno marionetės grėblio. Nereikia menkinti Lietuvos žmonių pasiryžimo ir siekio pasipriešinti kuriamai karbauskio- širinskienės diktatūrai.   ATSAKYTI
Aldona 2019-02-21 13:57:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kviečiu Tautą agrokoncerno savininko Karbauskio ir jo satelito lizinginio užguitą eiti ir balsuoti gegužės 12 dieną ir užbaigti pradėtą darbą.    ATSAKYTI
JANINA 2019-02-21 12:29:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
GERB. SIMONYTE ,JUS BUDAMA KUBILIAUS VYRIAUSYBEJE PRIES KRIZE NUREZET DIRBANTIEMS PENSININKAMS PENSIJAS NET 70 PROCENTU, KONSTITUCINIS TEISMAS ISAISKINO , KAD BUVO PAZEIDIMAS,AR GALI ZMOGUS PAZEIDES KONSTITUCIJA VADOVAUTI VALSTYBEI , AS MANAU KAD NEGALI NET BOLATIRUOTIS,
IR DAR SKOLINOSI IS BANKU 9 PROCENTAIS METINIU PALUKANU VIETOJE 3 PROCENTU. SIMONYTE SUDARE GRAFIKA GRAZINTI PENSIJAS PER 5 METUS,TIKRIAUSIAI TUREJO GALVOJE KAD PER 5 METUS DALIS ISMIRS IR NEREIKS GRAZINTI VEL GI BUS SUTAUPYTA.ACIU VALSIECIU PARTIJAI KURIE ATEJE I VALDZIA RADO PINIGU IR GRAZINO ,NEREIKEJO LAUKTI 5 METU. PENSININKAI GERAI PAGALVOKIT    ATSAKYTI
Pensija 2019-02-21 20:51:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir ka gi Skvernelio valdzia gražino ?...savo kišenes praplatino ,kad daugiau šlamančių tilptu ,o mažai tureję ,tures dar maziau .Tai ir yra
vadinama indeksacija .???  
algistamas 2019-02-21 12:23:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Ingrida Simonytė būdama fin. ministre, valdė pinigus, o kadangi jų išseko, nutarė bristi giliau ir tapus prezidente būti dar laimingesne.   ATSAKYTI
sima 2019-02-21 11:56:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
vargas valstybei, kurios prezidentas yra mentas. Apsidairykit po pasaulinius pavyzdžius.   ATSAKYTI
Ot 2019-02-21 13:49:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Nesvarbu koks darbas dirbamas, svarbu kaip jis atliekamas ,svarbu kaip dirba žmogus. Ar nereiktų policijos Lietuvoj?  
Laima 2019-02-21 11:26:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
O aš dabar prieš Šimonyte nes koncervatorius nepalaikiau ir nepalaikysiu ka pridirbo Kubilius ..Kaktys....ir nekalbant...Lsnsbergiu dinastyja......A.Ramonaite nepykit gal ir giminsitė mano esat ..bet ta kompanyja turėtu buti seniai ju milijonai išaiškinti....   ATSAKYTI
Liu 2019-02-21 11:22:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodėl, spausdinami įdiotiški komentarai? Kas, juos, užsako? Čia irgi, rinkiminė akcija?    ATSAKYTI
Jonas 2019-02-21 09:12:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kaip nėra pinigų? O kur ji dėjo tuos, kur iš mūsų (o labiausiai pensininkų) atėmė krizės metais, ir dar neatidavė? Kur?   ATSAKYTI
Petras 2019-02-21 08:05:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Nieko nereiškia ta priešrinkiminė nepatikrinta reklama . Šimonytė tingėjo ir pirštą pajudinti eilinio LR piliečio naudai per konservatorių vykdytas naktines reformas. Pagrindinis rinkėjas bus pensininkai ,kuriuos nuskriaudė Konstituciją pažeidę konservatoriai. Jie nelips ant to paties grėblio...Pažiūrėsim ,kai dugną dėsim.   ATSAKYTI
Vous avez cherché pour Hegnar.no (@Hegna 2019-02-21 07:24:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Neighbourly Community Groups, Leaders and Organisations
   ATSAKYTI
Aldona 2019-02-21 03:50:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Skvernelis tai Karbauskio marionetė .....   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų