Piniginės baudos pažeidėjų negąsdina: vaikams internetu nusipirkti alkoholio ir tabako – vienas juokas

Lietuvoje nuotolinė prekyba elektroninėmis cigaretėmis bei jų priedais draudžiama. Tačiau į portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja, kurios nepilnametis vaikas, šių prekių internete įsigyja be vargo. Valdininkai pripažįsta, jog ekonominės sankcijos neveikia: ne kartą piniginėmis baudomis auklėtos įmonės ir toliau vykdo šalyje draudžiamą veiklą. Maža to, sustabdyti prekybos – nė neketina.

Elektroninė cigaretė (nuotr. Fotolia.com)

Portalui tv3.lt moteris rašė, jog vaikas nepilnamečiams draudžiamų prekių internete įsigyja naudodamasis „Paysera“ sąskaita. Esą kodėl ši bendrovė, teikianti elektroninio atsiskaitymo paslaugas, nekontroliuoja, ką naudodamiesi šia sąskaitą gali įsigyti nepilnamečiai?

„Šiuo metu „Payseros“ sąskaitą galima atsidaryti nuo 7 metų su tėvų sutikimu. Registruojantis reikia pateikti asmens dokumentą, nuotrauką, užpildyti anketą. Tai turi būti pilnai identifikuotas žmogus pagal šalyje priimtus galiojančius, įstatymus,“ - tikino Vytautas Urbonas, „Paysera“ komunikacijos vadovas.

Anot pašnekovo, perkant internetu tabako ar alkoholio gaminius, pardavėjai turi įsitikinti ar pirkėjai turi teisę tai daryti.

REKLAMA

Tūkstantinės baudos – neveikia

Remiantis įstatymu, šalyje draudžiama nuotolinė prekyba elektroninėmis cigaretėmis bei jų pildikliais. Įmonėms nesilaikančioms šio draudimo numatytos ekonominės sankcijos nuo 289 eurų iki 868 eurų. Už pakartotinius pažeidimus per 1 metus baudos siekia nuo 868 iki 1448 eurų.

„Mūsų praktikoje šios ekonominės sankcijos yra taikomos. Kaip bebūtų liūdna, šiemet tai pačiai įmonei netgi 2 kartus taikėme baudas: kartą gegužę 1300 eurų ekonominė sankcija buvo skirta, o liepos mėnesį 1500 eurų. Ta pati įmonė buvo ir anksčiau bausta už tuos pačius pažeidimus. 2016 metų balandį, tais pačiais metais ir spalį,“ - kalbėjo Jurgis Kazlauskas, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas.

Esą ši situacija patvirtina faktą, kad ekonominės sankcijos nepasiekia tikslo. Vos kelios įmonės, sulaukusios baudų, nutraukė draudžiamą veiklą.

„Kai kurie į baudas visiškai nereaguoja. Turbūt reikėtų svarstyti kokios yra techninės ir teisinės galimybės apriboti tokių elektroninių parduotuvių veiklą. Mano nuomone, tai būtų efektyvesnė priemonė. Mes tą mintį esam svarstę, aptarę, bet kol kas dar ankstoka įvardinti, kad taip bus daromar ar ne,“ - sakė J. Kazlauskas.

Parduotuvės veiklos nutraukti neketina

Elektroninių cigarečių bei jų priedų internetu galima nusipirkti www.ecodumas.lt svetainėje. Vienas iš jos įkūrėjų, Edvinas Izokaitis sako, nė neketinantis nutraukti, šalyje draudžiamos veiklos.

„O kaip jums atrodo kodėl? Įsivaizduojat, pas mus yra didelė konkurencija, ne mes vieni prekiaujame. Lygiai taip pat kitos Europos sąjungos šalys prekiauja. Tai jei mes neprekiausime, didelė dalis mūsų klientų būtų labai nepatenkinti,“ - sakė E. Izokaitis.

Vyras įsitikinęs, jog draudimai nesumažins vartojimo.

„Tai tėvų reikalas, kaip jie auklėja vaikus. Ar internetu ar ne, jei norės, vaikas nusipirks draudžiamų prekių. Gali juk ir paprašyti, kad kas nors kitas nupirktų. O kai ateina pas mus į parduotuvę mama, atneša elektroninę cigaretę ir pardavėja paklausia ar žinot, kad ji 200 eurų kainuoja? Tada mama net nukrenta iš nuostabos. Paaiškėja, kad vaikas pinigus ar pavogė, ar iš močiutės pasiėmė, ar tai gimtadienio ir kalėdų pinigai sudėti į tokias prekes,“ - kalbėjo E. Izokaitis.

Draudimas žlugdo verslą

Anot pašnekovo, įmonė sulaukusi baudų, jas visuomet sumoka, tačiau valdžios siūlymų, leidžiančių verslininkams tęsti veiklą – nesulaukia.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų