Algimanta Pabedinskienė: kuriant socialinį modelį Trišalė taryba yra svarus partneris

Šiandien Trišalės tarybos posėdyje socialiniams partneriams buvo pristatytas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotas socialinio modelio projektas, apimantis užimtumo didinimą, darbo santykių reglamentavimo tobulinimą ir socialinio draudimo tvarumą, kuris turėtų padėti pakeisti teisės aktus ir taip suderinti darbo rinkos, socialinio draudimo ir mokestinės politikos instrumentus siekiant žmonių gerovės.

„Mūsų užduotis yra sukurti ir įgyvendinti tokį socialinį modelį, kad socialinė politika įgautų svorį ir prasmę, o žmogus taptų ašimi, į kurią nukreiptas rezultatas,“ – sakė ministrė Algimanta Pabedinskienė. Todėl, pasak ministrės, labai svarbus yra bendradarbiavimas su socialiniais partneriais, kurių įžvalgos ir komentarai padės rengiant galutines modelio išvadas, apimančias tokias sritis kaip gyventojų užimtumas, kova su nelegaliu darbu, skurdo ir socialinės atskirties mažinimas.

REKLAMA

Anot projektą pristačiusio Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekano profesoriaus Tomo Davulio, socialinio modelio tikslas yra piliečių socialinių ekonominių interesų patenkinimas. „Tai projektas, kuriuo siekiama atlikti tyrimus ir jų pagrindu parengti pasiūlymus, kaip subalansuoti darbo santykių bei užimtumo ir valstybinio socialinio draudimo sistemas,“ – teigė Davulis.

Pristatant socialinio modelio projektą socialiniams partneriams akcentuotos ekspertų pateiktos tarpinės išvados, kuriomis užimtumo didinimą siūloma įtraukti į makroekonominės politikos prioritetus, didinti paskatas gyventojams ir įmonėms įsidarbinti bei įdarbinti. Siekiant nelegalaus darbo mažinimo, siūloma taikyti atvirkštinio PVM mokėjimo sistemą statybų sektoriuje, atriboti nelegalų darbą nuo nedeklaruoto darbo ir diferencijuoti atsakomybę, įtvirtinti galimybę sumažinti skirtą baudą už nelegalų darbą darbdaviams, jei jie tinkamai įteisina darbo santykius su nelegaliai dirbusiu asmeniu bei nustatyti fiksuotą apmokėjimo už nelegaliai dirbusį darbuotoją tvarką, įteisinti paprastesnes legalias darbo ar savarankiško darbo formas namų ūkiuose, kur pasitaiko dažni nelegalaus darbo atvejai, pavyzdžiui, auklėms, namų šeimininkėms, namų tvarkytojams.

Mažinant nedarbo pasekmes daugiausiai dėmesio turėtų būti skiriama kvalifikacijos tobulinimo programoms, verslo kūrimo/skatinimo sąlygų gerinimui bei įdarbinimo agentūrų darbo tobulinimui.

Galutiniai modelio rezultatai turėtų būti pateikti dar šiais metais.  


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų