T. Čyvas (Balsas.lt nuotr.)

T. Čyvas (Balsas.lt nuotr.)

Kaip ir buvo galima prognozuoti, prezidentė Dalia Grybauskaitė laimėjo rinkimus ir liko dar penkeriems metams vadovauti. Tai dėsninga, nes ji vienintelė iš visų startavusių kandidatų to tikrai norėjo.

Pergalė be kovos

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas Zigmantas Balčytis pergalės nuo pat pradžių nei planavo, nei siekė. Tas pats pasakytina ir apie likusius kandidatus, išskyrus D. Grybauskaitę. Nepaisant to, kad ji nebelaikoma Deus ex Machina, kad, pagal pirmojo turo duomenis, prarado trečdalio milijono rinkėjų paramą, ji laimėjo. Dešinysis rinkėjas antrajame ture, kaip ir tikėtasi, buvo labiau motyvuotas, nes prezidentę rėmė konservatoriai ir liberalai, o ji savo ruožtu rinkosi patriotinę retoriką. Tai padiktavo ir tarptautinės realijos. Rinkimų kampanijos aspektu Rusijos agresija prieš Ukrainą dešiniesiems buvo neabejotinai naudinga kaip kontekstas.

REKLAMA

Ką prezidentė D. Grybauskaitė šnekėjo apie užsienio politiką kadencijos pradžioje, mažai kas atsimena, o priminimas daugeliui jos rėmėjų neretai sukelia įniršio priepuolius, tad šįkart netemdysime jiems pergalės džiaugsmo – ūmai prasimušusi superpatriotinė retorika ir pažadai „nepardavinėti Lietuvos už sviestą“ iš dalies suveikė.

Z. Balčytis ir antrajame ture nesiekė pergalės. Nebuvo kokių nors derybų su iškritusiais kandidatais, siekiant ne formalios, o realios jų paramos. Kandidatas neišnaudojo savo pranašumų (antai į visus susitikimus nevažinėjo su šeima, ją demonstratyviai glėbesčiuodamas, kaip jo vietoje būtų daręs suinteresuotas D. Grybauskaitės oponentas, ir t. t.), ramiai ir tykiai išlaukė antro turo, apsiribodamas mėginimais neskaudžiai įgelti kokiu atviru laiškeliu ar debatų fraze. Kovos nebuvo ir nieko įdomaus neįvyko. Iš dviejų velionio komunistų vado Algirdo Mykolo Brazausko mums paruoštų kadrų Lietuva pasirinko ramiai.

Ką švenčia dešinieji?

Rinkimai į Europos Parlamentą, nepaisant kai kurių žiniasklaidos priemonių rėkavimo apie sensacijas, didelių staigmenų irgi nepateikė. Na, aplenkė konservatoriai socialdemokratus, o Liberalų sąjūdis gavo daugiau, nei tikėtasi, – galbūt tų pačių konservatorių sąskaita. Bet tai ir viskas, kuo opozicija gali pasidžiaugti, nes susumavus valdančiojo bloko (LSDP, Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos lenkų rinkimų akcija) ir opozicijos (konservatoriai bei liberalai) rezultatus visgi išeina, kad valdantieji gavo daugiau mandatų ir gerokai didesnį nuošimtį rinkėjų balsų.

REKLAMA

Net ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pergalė yra gana sąlyginė, nelygu, kokį palyginimą laikysime atskaitos tašku. Antai, 2009 m. ir 2014 m. rinkimų į tą patį Europos Parlamentą rezultatai. Palyginkite ir paskaičiuokite, kas daugiausiai neteko ar prisidėjo (pagerėjimas žalia spalva, pablogėjimas – raudona):

Preliminarūs rinkimų EP rezultatai 20104 m. (nuotr. asm. archyvo)

Preliminarūs rinkimų EP rezultatai 20104 m. (nuotr. asm. archyvo)

(Pastabos – 2009 m. Lietuvos rinkėjai balsavo dėl 12 mandatų, dabar dėl 11. Rinkėjų aktyvumas 2009 m. (kai nebuvo antrojo prezidento rinkimų turo) – 25,09 proc. Dabar jis buvo bemaž dvigubai didesnis. 2014 m. skaičiai preliminarūs, bet esmė jau vargu ar keisis).

Visgi matyti, kad bendrai valdančiajai koalicijai priklausančios partijos susišlavė 49,54 nuošimčio balsų. O Seimo opozicijoje esantys konservatoriai ir liberalai jų gavo 32,52 proc. Tad nelabai aišku, kur matomas tas „esminis lūžis“ ar „sensacinga pergalė?“. Jų nematyti net ir lyginant su pastaraisiais Seimo rinkimais. Rezultatai daugiamandatėje apygardoje buvo tokie: LSDP – 18,38 proc., TS-LKD – 15,06 proc. Vietomis susikeista, tačiau pokyčiai nežymūs.

Galima sakyti, kad konservatoriai pagaliau aplenkė socialdemokratus po to, kai Andriaus Kubiliaus Vyriausybė esą paaukojo populiarumą Tėvynės labui vykdydama nepopuliaras reformas. Lygiai taip pat galima atkirsti, kad konservatoriai jau antri metai opozicijoje ir turi palankią poziciją valdžios kritikai. Be to, prezidento rinkimus laimėjo jų remta kandidatė ir net šitai nepadėjo pasiekti sensacijos, apie kurią jau mėginama trimituoti. Taip – socialdemokratų aplenkimą galima laikyti psichologiniu laimėjimu, jei jis labai reikalingas. Na, galbūt dar kas nors nori atskirai atšvęsti, kad į Europos Parlamentą ateina tokie naujokai kaip Gabrielius Landsbergis ir Antanas Guoga, kurį, beje, viešai labai giria Viktoras Uspaskichas. Tebūnie šventė.

REKLAMA

Tiesa, tuo pat metu A. Kubilius sako, jog Lietuvoje pralaimėjo Kremlius. Kartu tiek jis, tiek jo kolega, liberalų vadas Eligijus Masiulis, kalba apie pasiryžimą kurti naują koaliciją „nuo balto lapo“. Tikėtina, kad jei toks scenarijus pavyktų, šventė dešiniųjų stovykloje būtų kiek panašesnė į tikrą. Rezultatų statistika tam jokios rimtos dingsties neduoda. Ir nelabai aišku, ar koalicijai iš esmės nepasikeitus, – o gali ir taip atsitikti, – Kremlius vėl bus nugalėjęs? Klausimas labai painus, tad šampaną dar pataupykite.

 

linksmybės
2014-05-26 16:16:23
Kubilius džiaugiasi lyg savo rankomis būtų kelias plytas iš Kremliaus sienos išlupės, o ta siena nuvirtusi :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kęstas 2014-06-14 05:35:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šalis be gabaus jaunimo yra šalis be ateities:

Kodėl Dalia Grybauskaitė parėmė pražūtingą Lietuvai, bet naudingą skandinavų bankams Lietuvos studentų apmokestinimą? Ogi todėl, kad skandinavų bankai Dalios Grybauskaitės komandoje griežė pirmu smuiku. Ponas Udrėnas, Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas ekonomikos (!) klausimais, yra buvęs SEB banko vyriausiasis analitikas [1].

Kodėl toks studentų apmokestinimas neša didžiulę žalą Lietuvai? Nes gabiausi abiturientai žino, kad jiems gręsia galimybė brangiai sumokėti už prasto lygio studijas ir masiškai emigruoja. Protų nutekėjimas jaunimo tarpe yra pats skaudžiausias šaliai. Šalis be gabaus jaunimo yra šalis be ateities.

Kodėl toks apmokestinimas naudingas skandinavų bankams? Nes skandinavų bankai išduoda tas paskolas. Prie mūsų žemų atlyginimų, tokios paskolos daro vargšus studentus vergais bankams likusiam gyvenimui.

Daugiau apie tai - surašant Google paieškoje: mokslas-studijos-ekonomika.   ATSAKYTI
Patrijotas 2014-05-29 13:07:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
jug visi žino kad čyvas yra židas   ATSAKYTI
Nurchaci 2014-05-29 12:59:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gera analizė.
Vis dėl to mūsų rinkėjai infantilūs, jei juos paskatino balsuoti už Grybę rusų agresija Ukrainoje. Atrodytų, tik akli, kurti ir beraščiai nežino apie jos burokevičines ištakas, tai kaip galima asocijuoti ją su dešinumu?   ATSAKYTI
Vasco da Gama 2014-05-28 14:10:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Konservatoriai kažko apsivalgė. 2 jiems yra daugiau, negui keturi.   ATSAKYTI
Pikasas2 tęsinys 2014-05-28 10:32:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokius pokylius kada prezidentūroje ruošti ar jų atsisakyti - prezidentės Dalios Grybauskaitės apsisprendimo teisė. Fejerverkai labiau tinka visaliaudinėms šventėms, kaip Naujiems Metams, Nepriklausomybės dienai atžymėti. Žinoma, sveikintina jei prie jų surengimo prisideda ir verslas, kuris ne tik labiausiai suinteresuotas valstybės klestėjimu, bet ir turi tokiems parėmimams lėšų. Kai Lietuva kol kas yra ES milijardinės paramos gavėjos statuse, prabangūs pokyliai būtų tam tikras nonsensas. Tačiau gerai surežisuoti renginiai, skirti įvairių veiklos sričių atstovams gali geriau padėti pajusti bendrą valstybės reikmių pulsą bei jų dalyviams pasijusti vertingomis asmenybėmis. Tokiems renginiams nebūtini nuo valgių ir gėrimų lūžtantys stalai, o būtina renginio dvasingumas bei prasmingo bendravimo galimybės. Labdaringi koncertai tokių renginių metu galėtų būti rengiami ne tik iš prezidentinių reprezentacinių lėšų. Dažnam kolektyvui ar atlikėjui būtų netgi garbė tokiuose koncertuose dalyvauti net ir tada, jei jų profesionalus pasirodymas būtų neapmokamas. Įvairių sričių menininkai dažnai pasigenda konkrečios finansinės paramos, tačiau jiems viešumas tokiame lygmenyje taip yra vertybė, kurianti kiekvieno dalyvio įvaizdį.

Žinoma, tokie renginiai negalėtų prilygti pompastiškumu turčių rengiamoms pramogoms, bet ir esmė bei tikslai tokių renginių gerokai skiriasi. Nereikėtų žiūrėti į prestižą kaip į kokį niekinį faktą. Jis visuomenėje taip yra svarbus ir nereikia niekam apsimetinėti, kad taip nėra. Kalbant konkrečiai apie dabartinę šalies vadovę, jos darbo ir bendravimo stilius kadencijos eigoje gerokai keitėsi. Daugelis su ja susidūrusių teigia, kad tai labai šilta asmenybė. Kaip ją vertina "prisidirbusieji" - kitas atvejis. Verta tikėtis, kad bus išieškotos dar įvairesnės prezidentės bendravimo su visuomene formos, kurios patenkins ir tas visuomenės grupes, kurios jaučiasi šiek kiek primirštos. Tikiu Lietuvos gera ateitimi. Jei visi kartu jos sieksime - taip ir bus.


   ATSAKYTI
Pikasas 2014-05-28 09:27:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

"Jausmas, kurį D. Grybauskaitei reikėtų įveikti " pas delfistus

KOMENTARAS STRAIPSNIUI

Po ilgokos pertraukos vėl paviešintas interviu su "gerietiška" prezidentės darbo kritika. Manau, kad išsakytos L.Donskio ir Š.Liekio mintys yra gan prasmingos ir į jas dera įsiklausyti šalies vadovei. Jei žvelgti dar giliau, tai atsirandi filosofijos platybėse. Būtent ten, kur gimsta įvairios ideologijos. Suprasti tą sudėtingą procesą pravartu ne tik intelektualams, net ir funkcionieriams. Įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžia negali normaliai veikti, jei jos grandys, kuriuos sudaro pavieniai politikai ir valdininkai prastai suvokia filosofines bei ideologines sroves ir jų siūlomus prioritetus bei konkrečius įgyvendinimo metodus. Sakyčiau, kad netgi valstybės vystymosi strategijos ir taktikos paieškose tai yra kasdieninė būtinybė.

Prezidentė D.Grybauskaitė nuolat pabrėžia savo atsiribojimą nuo partijų ir tuo pačiu nuo politizuotų visuomeninių organizacijų. Esu įsitikinęs, kad toks požiūris yra taip pat spraga, kurią derėtų užpildyti didesniu žinojimų apie partinę veiklą demokratinėje visuomenėje. Žinoma, kol kas mūsų visuomenės mąstyme yra dar gajus populistinis požiūris, kad partijos yra visuomenės blogis. Tokia nuomonė mūsų žiniasklaidoje yra peršama nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo. O juk būtent partijos kartais sugeba ne tik akumuliuoti pažangias idėjas, bet ir jas pateikti visuomenei tinkama forma. Ilgokai tai buvo siejama su "hegemono" partijos kraupiu įvaizdžiu, tačiau tai neišblėso net ir tada, kai partijos, laimėję rinkimines kovas tampa įtakingais svertais valstybės valdyme.

Žinoma, Lietuvoje egzistuoja ir tokių partijų, kurios pozityvumo savo veikloje turi labai nedaug ar net kenkia visuomenės interesams kurti laisvą, demokratinę šalį. Tačiau būtent totalinė priešprieša prieš visas partijas sudaro tokią makalynę, kurioje vis sunkiau darosi atsirinkti tas politines jėgas, kurios yra ir naudingos ir perspektyvios. Atsirado tokie naujadarai, kurių veikla būna akivaizdžiai artima Rytų imperijos interesams. Keistai atrodo tokių jėgų didelis finansavimas ir didžiulis reklamavimasis. Sunku būtų patikėti, kad tai tik mūsų eilinių piliečių parama. Kokie gali būti kiti lėšų kanalai? - galima tik spėlioti. Vienas kitas skandalas sudrumsčia prūdo ramybę, tačiau sukeltos bangelės per maurus neskuba pasiekti jo krantus.


   ATSAKYTI
to Pikasas 2014-05-29 13:06:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Prezidentė D.Grybauskaitė nuolat pabrėžia savo atsiribojimą nuo partijų..."
Gal nejuokinkite? Jai dirbo net dviejų partijų - konservatorių ir libersąjūdistų štabai, o naiviam rinkėjui buvo aiškinama, kad ji yra "nepriklausoma" kandidatė.
Tai - žemiausios prabos niekšybė ir apgaulė.
Net šlykštu skaityti.  
Pikasas 2014-05-27 16:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva, net ir išrinkusi į Europarlamentą keletą marginalų, taip keistai, kaip Prancūzija ar Anglija neatrodo. Tai, kad dešinieji radikalai politiniame rate yra šalia ultrakairiųjų praktika patvirtinta teorija. Panašiai maivytis, kaip tą daro kraštutinių tų šalių lyderiai yra labai smagu, kai žinai kad Rusijos imperijos monstras tolokai, o parama už paramą kišenėms netrukdo. Kaip balsuotojų mąstymas kryptelėjo euroskeptikų link? - reikia išsamios analizės. Priežasčių tam šviečiasi daug, o kurios jų svarbiausios? - reiktų aiškintis. Tokioms nuostatoms susiformuoti padėjo kai kurių pietinių šalių įžūlumas finansuose ir įtartinų emigrantų bangos. Čia ir religijų, ir mentaliteto skirtumai savo neigiamą vaidmenį turėjo. Bet kuriuo atveju Europos Sąjungos laukia sunkesnis periodas, negu buvo prieš tai. Nemanau, kad paminėtos ir nepaminėtos problemos sužlugdys ES, bet gero daug nepridės. Esame tarp tų naujokių, kurioms finansinė parama - švaraus oro gurkšnis. Jei suskubsime tinkamai ja pasinaudoti, gal išmoksime ir mes giliai įkvėpti. Kitu atveju "penkta kolona" su žinoma parama gali galutinai pridusinti.   ATSAKYTI
bulius 2014-05-27 10:33:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Konservatoriai laimėjo. Prarado mandatą, gavo mažesnį procentą, bet laimėjo :) Prastūmė į valdžią komunistę ir tatos anūką. Pergalė.   ATSAKYTI
Kaunas 2014-05-27 09:52:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
čyvai, tiesiog akyse degraduoji, net negali garbingai pralaimėti, tu, raudonskūrių dainiau.   ATSAKYTI
Tomas Čyvas 2014-05-27 10:09:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką jums atsakyti... Nelabai suprantu, ką aš pralaimėjau? Balsavau už TS-LKD, tai išeitų, kad kažką laimėjau. Tai ir bandau išsiaiškinti - ką?  
mikas 2014-05-26 17:20:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Konservatoriai naiviai mano, kad DG yra jų korta :) Kvaila.   ATSAKYTI
Mikui 2014-05-29 13:02:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieko jie nemano. Tiesiog Landsbergio ir Kubiliaus spintose yra kažkokie skeletai, ir Kremlius apie tai žino.  
REFERENDUMAI - TIKROJI DEMOKRATIJA 2014-05-26 16:53:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kuo skiriasi rinkimai nuo referendumo, ir kodėl referendume verta balsuoti? Rinkimuose tu nieko nesprendi, tik išrenki atstovą, kuris paskui už tave 4-5 metus priima sprendimus, kurie dažnai neatitinka tavo nuomonės, ir net pažeidžia tavo interesus. Referendume tu pats priimi sprendimus, tu pats sprendi. Kodėl Šveicarija yra turtinga? Todėl, kad gyventojai referendumais lengvai gali panaikinti korupcinius, valstybei ir žmonėms nenaudingus politikų sprendimus. O ir Šveicarijos politikai, žinodami apie šią piliečių teisę, stengiasi priimti teisingus įstatymus ir sprendimus. Referendumas yra gera kovos priemonė pries korupciją, valstybės lėšų švaistymą. BIRŽELIO 29 DIENĄ VYKS PIRMASIS LIETUVOS ISTORIJOJE PILIEČIŲ INICIJUOTAS REFERENDUMAS. Tai proga Lietuvą padaryti Šveicarija, ne iš karto, bet pamažu, žingsnis po žingsnio. Ar praleisi šią progą?   ATSAKYTI
Clo 2014-05-29 13:00:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei Jūs čia apie referendumą apie "žemės nepardavimą", tai jis prieartins mus ne prie Šveicarijos, o prie Rusijos.  
linksmybės 2014-05-26 16:16:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kubilius džiaugiasi lyg savo rankomis būtų kelias plytas iš Kremliaus sienos išlupės, o ta siena nuvirtusi :)   ATSAKYTI
Tomas Čyvas 2014-05-26 16:14:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne. Tiesiog nematau esminių bėdų dėl jų.   ATSAKYTI
Valstietis 2014-05-26 14:43:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tomai, nuliūdino rezultatai?   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Andrius Jakimčuk (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pripažinkit, keista matyti, kad lietuvių daina „Eurovizijoje“ lažybininkų vertinama kaip favoritė laimėti konkursą. Po dešimtmečių nusivylimų ir „mūsų vėl neįvertino“ ašarų ...
Asociatyvi (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)
Kalendorinis pavasaris jau praktiškai ant nosies: dar savaitė ir atsisveikinsime su žiema. Tačiau tokia šiluma, kokią turime vasario mėnesį, anksčiau džiaugdavomės tik kovą ar ...
Asociatyvi (nuotr. 123rf.com)
Rašau jums, nes mane ypač palietė jūsų žurnalistės Monikos Kasnikovskytės straipsnis. Perskaičiau ir supratau, kad užtenka mums visiems tylėti, todėl savo nuomonę nutariau ...
Tadas Povilauskas
Praėjusiais metais nedarbo lygis, kurį apskaičiuoja Statistikos departamentas, šalyje nelauktai ūgtelėjo – vidutinis metinis nedarbo lygis 2019 metais buvo 6,3 proc., arba 0,2 ...
Edwardas Lucasas (nuotr. Fotodiena.lt)
Miuncheno saugumo konferencija – bauginama vieta pristatyti naują idėją. Jos dalyviai – vieni svarbiausių ir labiausiai išmanančių žmonių pasaulyje. Atkreipti jų dėmesį sunku, ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų