Redas Vilimas/BFL nuotr.

Redas Vilimas/BFL nuotr.

Prezidento patarėja Aušra Rauličkytė turi tokią didelę įtaką prezidentui Valdui Adamkui, kad šis jos patarimu Trakų rajono apylinkės teismo pirmininke pasiūlė paskirti viešai garsioje byloje apsijuokusią teisėją Jolantą Malijauskienę.

Vilniaus 1-ojo apylinkės teismo teisėja J.Malijauskienė ir du jos kolegos Olegas Zaicevas ir Alenas Piesliakas prieš visą Lietuvą apsijuokė 2005 metų spalio 10 dieną, kai pusantrų metų nagrinėję bylą pagaliau pastebėjo, kad prokurorai ydingai surašė kaltinamąjį aktą. Tai garsioji neseniai mirusio rašytojo Vytauto Petkevičiaus byla, kurioje jis kaltinamas savo knygoje „Durnių laivas“ tyčia apšmeižęs mirusį asmenį - Lietuvos valstybės ir visuomenės veikėją Vytautą Landsbergį-Žemkalnį.

Šie trys pirmos instancijos teismo teisėjai paskelbė išteisinamąjį nuosprendį V.Petkevičiui, nes Generalinė prokuratūra neteisingai kvalifikavo galimą nusikalstamą veiką. Užuot rašytojui būtų pateikęs kaltinimus pagal BK 313 straipsnio 2 dalį už viešą melagingų prasimanymų paskelbimą apie mirusį asmenį, prokuroras Jonas Vytautas Dabašinskas pateikė kaltinimą už gyvo žmogaus šmeižimą. Generalinės prokuratūros 2004 metų gegužės 10 dienos kaltinamajame akte jau pirmame sakinyje nurodyta, kad V.Petkevičius įtariamas apšmeižęs mirusį asmenį, bet teisėjai tai pastebėjo tik tada, kai įvyko 11 teismo posėdžių, per kuriuos buvo apklausta 16 liudytojų, nukentėjusieji bei kaltinamasis.

REKLAMA

Netgi pastebėję, kad padarė klaidą pradėję nagrinėti turiniu ir forma ydingą kaltinimą, teisėjai nesugebėjo garbingai ištaisyti padarytos klaidos. Užuot grąžinę bylą prokuratūrai trūkumams pašalinti, jie išteisino V.Petkevičių.

Klaidas ištaisė kolegos

Vilniaus apygardos teismui teko taisyti šias J.Malijauskienės ir jos kolegų padarytas klaidas. 2006 metų sausio 17 dieną teisėjų kolegijos nutartimi pirmosios instancijos teismo nuosprendis buvo panaikintas, o byla sugrąžinta Generalinei prokuratūrai.

2006 metų birželio 20 dieną Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) septynių teisėjų kolegijos nutartimi paliktas galioti Vilniaus apygardos teismo sprendimas.

O dar po dviejų mėnesių, 2006 metų rugpjūčio 9 dieną Generalinė prokuratūra, tik po LAT nutarties pripažinusi, kad iš tiesų nesugebėjo tinkamai pateikti kaltinimo, ikiteisminį tyrimą dėl V.Petkevičiaus knygoje „Durnių laivas“ paskelbtų teiginių nutraukė, nes suėjo dvejų metų senaties terminas.

Teisėjai apgynė saviškius

Europarlamentaras Vytautas Landsbergis, gerai išmanantis teisės dalykus, nes pats rengė Teismų įstatymo pataisas, kurios sustiprino teisėjų nepriklausomumą, pareikalavo, kad teisėjams J.Malijauskienei, A.Piesliakui ir O.Zaicevui būtų iškelta drausmės byla dėl sąmoningai aplaidaus pareigų atlikimo.

Vilniaus apygardos teismo pirmininkas Artūras Šumskas iš pradžių neįžvelgė teisėjų veikloje etikos pažeidimų ir atsisakė kreiptis dėl drausmės bylos iškėlimo. Tačiau įsigaliojus Vilniaus apygardos ir LAT nutartims, kuriose nurodyta, kad apylinkės teismo nuosprendis panaikintas dėl esminių baudžiamojo proceso įstatymų pažeidimo, A.Šumskas pakeitė savo nuomonę.

REKLAMA

„Nors esant tokiems atvejams sutinkamai su LR BPK (Baudžiamojo proceso kodekso - red.) 234 straipsnio 2 dalimi byla net nepradėjus jos nagrinėti teisiamajame posėdyje turėjo būti grąžinta prokurorui, tačiau teismas ją nagrinėjo iš esmės ir priėmė nuosprendį, kuriame taip pat pripažino, kad kaltinamasis aktas ydingas formos ir turinio prasme“, - kreipėsi į Teisėjų etikos ir drausmės komisiją A.Šumskas.

Teismo pirmininkas nurodė, kad teismo padarytas įstatymų pažeidimas buvo susijęs su ilgalaikiu, bet nerezultatyviu bylos nagrinėjimu, trukdant teismo ir kitų asmenų laiką, bei su itin nepageidaujamomis galutinėmis pasekmėmis, kai dėl ilgalaikio bei neteisėto bylos nagrinėjimo apylinkės teisme suėjo senaties terminas ir dėl to liko neįvertinti kaltinamajam inkriminuoti nusikalstami veiksmai.

Tačiau Teisėjų etikos ir drausmės komisija, kuriai vadovavo Vyriausiojo administracinio teismo teisėjas Artūras Driukas, atsisakė iškelti drausmės bylą. Nemokšiškai bylą nagrinėjusius kolegas palaikė ir Teisėjų asociacija bei Vilniaus 1-ojo apylinkės teismo teisėjai, atsiuntę raštus, kad V.Petkevičių nepagrįstai išteisinę jų kolegos nenusipelnė drausmės bylos, kad teisėjai neprivalo aiškintis dėl priimtų sprendimų.

V.Landsbergio reikalavimas iškelti teisėjams drausmės bylą buvo įvardytas kaip politiko kišimasis į teisėjų nepriklausomumą.

Elementarus aplaidumas

LŽ kalbinti teisininkai sakė, kad pirmosios instancijos teisėjų klaidos nagrinėjant V.Petkevičiaus bylą - akivaizdžios. Teisėjas ar trijų teisėjų kolegija, gavusi bylą, pirmiausia privalo su ja susipažinti ir priimti nutartį, kad nėra kliūčių nagrinėti bylą teisme. Jeigu nustatoma, kad ikiteisminio tyrimo metu buvo surašytas iš esmės BPK 219 straipsnio reikalavimų neatitinkantis kaltinamasis aktas ir tai trukdo nagrinėti bylą, teisėjai privalėjo perduoti bylą prokurorui kaltinamojo akto trūkumams ištaisyti.

REKLAMA

Tai normali praktika, puikiai žinoma teisėjams ir prokurorams visoje Lietuvoje. Teisėjai daugybę kartų yra sugrąžinę bylas prokurorams, kad būtų pašalinti trūkumai iki pradedant jas nagrinėti teisme. Dėl nežinomų priežasčių J.Malijauskienė, A.Piesliakas ir O.Zaicevas neinformavo prokurorų apie jų padarytas klaidas V.Petkevičiaus byloje.

„Teisėjų etikos komisija atmetė šį klausimą visiškai tuščiai, - piktinosi kalbėdamas telefonu iš Briuselio europarlamentaras V.Landsbergis. - Aš turiu komisijos atsakymą, jis menkai atrodo. Dar man prikiša, kad aš todėl nepatenkintas teisėjų sprendimu, nes ne taip išsprendė, kaip aš norėjau. Tai negarbingas aiškinimas. Esmė ta, kad teisėjai pusantrų metų svarstė bylą pagal prokuratūros neteisingai suformuotą kaltinimą rašytojui, kuris apšmeižė mano tėvą. Teismas galėjo pats pakeisti straipsnį arba grąžinti prokuratūrai perrašyti, kad nebūtų tos klaidos. Bet teisėjai to nedarė ir apsimetė, jog nemato, kad ne tas straipsnis. Kai sugaišino beveik dvejus metus ir priartėjo senaties terminas, staiga pastebėjo, kad ne tas straipsnis. Arba tie žmonės tyčia tai padarė, apsimetė kvailiais, arba jie visiškai nekompetentingi kaip teisėjai. Tokie teisėjai neturėtų iš viso dirbti teisme.“

Rotacijos grimasos

Keista, bet kaip tik viena iš šios skandalingos istorijos veikėjų prezidento V.Adamkaus buvo pasirinkta į Trakų rajono apylinkės teismo pirmininkes. Dabartinė teismo pirmininkė Česlava Malinovska puikiai susitvarko su pareigomis, o atrankos komisija į šias pareigas ją įrašė pirmą. Tačiau prezidentas pasirinko blogiau įvertintą J.Malijauskienę. Kodėl?

REKLAMA

„Toks prezidento sprendimas, jis kreipėsi į Teisėjų tarybą, ir ši patarė dėl J.Malijauskienės skyrimo Trakų rajono apylinkės teismo pirmininke, - paaiškino prezidento patarėja Milda Vainiutė. - Tai daroma siekiant įgyvendinti rotacijos principą, nes Č.Malinovska jau dvi kadencijas iš eilės ėjo teismo pirmininkės pareigas.“

O ar žinojo prezidentas, kad jo pasirinktoji J.Malijauskienė kartais priima skandalingus sprendimus?

„Byla buvo toje medžiagoje, - tikina M.Vainiutė. - Pateikiant šitą personaliją prezidentui buvo aptariami visi niuansai. Bet aš nežinau prezidento motyvacijos, nes su prezidentu tarėsi Teisės departamento vadovė A.Rauličkytė, o ne aš. Aš tik pristačiau Teisėjų tarybai.“

Iškėlus rotacijos vėliavą keičiama ir be priekaištų dirbusi Prienų rajono apylinkės teismo pirmininkė Izolda Nėnienė. Teisėjų atrankos komisijos pirmąja įrašytą moterį keičia blogiau įvertinta kolegė iš Alytaus Irmutė Kliučinskienė.

Nors Prienų teisėjai netgi parašus surinko tvirtindami, kad I.Nėnienė puikiai vadovauja teismui, prezidentas nusprendė, kad dvi kadencijas teismui vadovavusią pirmininkę laikas pakeisti tokios patirties neturinčia kolege.

O gal ne prezidentas, o jo patarėja A.Rauličkytė taip nusprendė? Galbūt taip reikia, kad Trakų rajone, kur prokuratūrai vadovauja prezidento patarėjos giminaitis Artūras Rauličkis, teismui vadovautų kartais nepaaiškinamus sprendimus priimanti J.Malijauskienė?

Gal taip reikia, kad kolektyvo gerbiamą I.Nėnienę Prienuose pakeistų niekada teismui nevadovavusi I.Kliučinskienė?

Tik absurdo spektakliuose skandalingi teisėjai kyla karjeros laiptais: gerai dirbantys vadovai atleidžiami, o blogiau - savo postuose lieka dešimtmečiams.

Rūta Skatikaitė

va
2009-03-05 08:40:34
va dar karta adamkus parode savo slykstu snuki (veida, neleidzia orumas rasyti), jau taip bjaurum kad tegu jis greiciau dingsta is cia.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Darius 2009-03-14 18:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Malijauskiene kvalifikuota teiseja, dirbanti jau 10 metu, darbsti, teisinga ir kas svarbu drasi teiseja, nebijanti priimti teisingu sprendimu. Todel tokie straipsniai naudingi tiems, kurie siekia bet kokia kaina issilaikyti poste, juodindami kita.Be to, atskiru asmenu aiskinimai apie nepalankius teismo sprendimus leidzia suvokti kokio teisingumo jie troksta: tokio kuris palankus tik jiems.Bet ar taip turi buti sprantamas teisingumas.   ATSAKYTI
Rolkis 2009-03-06 03:37:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas OK !, butu keista jeigu kitaip baigtusi :)   ATSAKYTI
Petras 2009-03-05 18:53:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Supuvusi mūsų teisinė sistema, teisėjai už savo veiksmus ir sprendimus nėra atsakingi, faktiškai jie yra tarytum nepakaltinami. Štai ir šiuo atveju apsimetė klaunais, prikrėtė šposų ir liko nenubausti.   ATSAKYTI
SS Gauleiter 2009-03-05 16:01:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tas tapkinis Fermeris suvokia ką daro? Todėl visokios plekšnės jo patarėjos ir naudojasi tokia padėtimi.   ATSAKYTI
>galvoju 2009-03-05 15:02:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
cia ner ka galvot visi faktai rodo,beje cia slektzydis...   ATSAKYTI
v 2009-03-05 14:58:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ydomu grys dramblio ausys is mexiko ar nebe???   ATSAKYTI
v 2009-03-05 14:58:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ydomu grys dramblio ausys is mexiko ar nebe???   ATSAKYTI
petras 2009-03-05 13:12:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Matosi ,kad meiluze ,visi iesko jaunesniu.   ATSAKYTI
Paklausimas 2009-03-05 12:46:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl rašantis skatikas viską išdedą apie Malijauskienę, o nieko apie Malinovskajos bylą su sutuoktiniu. Juk buvo straipsniai, televizijos laidos. Išvada - gal tai nupirktas tendencingas straipsnis?   ATSAKYTI
galvoju 2009-03-05 11:46:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Adamkus kaip puslenkis tarnauj Lenkijai.   ATSAKYTI
>>>v 2009-03-05 11:15:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nemakaluok istorijos. Adamku, atsibasciusi vienisiu, be komandos, kazkokiu pogrindzio milijonieriu finansuojama(dabar tai 2K-oligarchu klanas) versiu tauta su didziule euforija issirinko, kai apie Paksa kaipo toki niekas nieko nezinojo.   ATSAKYTI
>> v 2009-03-05 11:00:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ta ateive is briuselio toks pats variantas,o sito fermerio niekas nerinko juk ji pastate isspyre liotcika ir viskas be to net prisiekt lopas nesugebejo...   ATSAKYTI
ogi 2009-03-05 10:48:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Adamkus visda buvo KGB istų pusėje. O išteisinusi stribą Petkevičių apšmeižus mirusįjį kaip tik ir nusipelnė Adamkaus paaukštinimo   ATSAKYTI
manau 2009-03-05 10:06:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Adamkus tur panegt ,kad jis dirbo fermeriu.   ATSAKYTI
vel 2009-03-05 10:04:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durniu laive nesutarimai vel .   ATSAKYTI
> v 2009-03-05 09:59:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantama, kam tas istorijas rasineji. Reikejo zmones sviesti pries desimtmetii, net perrinkote visi euforijoje. Dabar seneliukas is Meksikos prezidenturos raktu perduoti teatvaziuos. Nusibraukite voratinklius nuo akiu. Lygiai tokia istorija kartojasi su kita ateive is Briuselio. Paskaityk mano komentara 09:20   ATSAKYTI
v 2009-03-05 09:50:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi, Valdas Adamkus, tada Adamkevičius, 1944 m. pabėgo iš Lietuvos kariuomenės prieš mūšį su ginklu. Tai vadinama dezertyravimu. Tame mūšyje žuvo 200 lietuvių. Adamkus savo žygdarbius pratęsė Skuodo rajone Barstyčiuose, kur grąsindamas ginklu iš žmogaus atėmė arklį su vežimu. Arklio gal jam reikėjo sužeistiesems vežti ar šaudmenis į pozicijas? Ne. Jam reikėjo bėgti. Karo metu tai vadinama marodieriavimu. Toliau Adamkus su 4 sėbrais traukė vežimėlyje link Prūsijos. Pabėgo? Ne! Dabartiniame Pagėgių rajone rusai juos pasivijo. Areštavo. Iš penkių žmonių, kai juos rusai ištardė, dvejetas gavo po 10 metų kalėjimo ir tupėjo Sibiro konclageriuose. Likę trys sėkmingai atsidūrė Vokietijoje. Bet aišku kaip rusų šnipai. Ka jis veikė Vokietijoje? Jungtines Valstijas Adamkėlis pasiekė kaip rusų šnipas.
Fermeris gyvendamas pokario metais DP stovyklose Vokietijoje - isdave Rusijos NKVD agentams du kitus lietuvius...Buvo jie slaptai isgabenti i SSSR!..Galima tik isivaizduoti, kokiose sunkiose aplinkybese buvo Stalino - Berijos laikais nukankinti tie zmones.. Laukiau, ar Prez.Adamkus paneigs spaudoje, arba paves pries Red, Aurima Driziu byla Teismui isnagrineti... Nesulaukiau jau du metus - kazkokia jega " stipriai" Adamku laiko.Tame iakrastyje veliau buvo parasyta, kad Adamkus nuslepe savo „priesprezidentineje" deklaracijoje" JAV slaptuju tarnybu kapitonio laipsni, kaip ir pats Pocius paneige Seime, , , " Du zmones - bet panasios problemos! Vienas dirba - kitas nedirbs... Klaustukai biografijoje... Dabar - paziurekime is kitos puses - p.A.Pocius tai turejo atsisakyti VSD Vadovo posto, nes buvo KGB tik rezervininkas....O dabar Adamkus nuvyko i Amerika "savo portfelyje partvezti" i Lietuva naujo kandidato, kuris dirbo CIA!...Toks dvigubu standartu KGB ir CIA Adamkaus taikymas neatlaiko KRITIKOS.    ATSAKYTI
marginalai to va 2009-03-05 09:30:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esi bendramintis, nors ir biski trenktas, kaip mes su braliuku Vycka, iškritę iš medžių papuasai! Priimame į tikrų tautos pat…varijotų gretas! Sugebejai pasiekti MANO PROTINIŲ GABUMŲ lygį!!! Greičiau rašyk pareiškimą į tinklapį "SLAPTAI" mano vardu.
pagarbiai GINTARELIS MIUNCHAUZEN- VISOCKIS
Kovotojų Sankrušos prieš Bolševizmą, KGB-izmą-rezervizmą, vojarizmą ir zoofiliją Maršalkos (Vyt. Visockis) exercise asistentas $$$ KBSS ( Kaimo Bildukį Sajuzo Sanbezdžio) jefreitorius
   ATSAKYTI
sapaliojantiems komentaruose nesamones 2009-03-05 09:20:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas pagal konstitucija. Atvaziuoja vienisius klajunas is Cikagos, Briuselio, Tiesiai i Vaigausko kontora. Rezia. Esu nepartinis (Lietuvoje), draugu, komandos neturiu. Noriu buti Lietuvos prezidentu. Vaigauskas ta klajuna registruoja. Po daugybe pinigu kainuojancios vienisiaus, be komandos reklamos (dabartine vienise is Briuselio raklamuojama milziniskais pinigais antri metai), ji apkvailinta publika isrenka. Is kur vienisiaus rinkimams milijonu milijonai, kas sustato jam "komanda" - patarejus, kapu tyla. Prezidento milziniskos galios. Jis vienasmeniskai skiria-atleidzia visu lygiu teisejus. Jis savo nuoziura teikia skirti-atleisti seimui VSD,STT, prokuraturos, policijos vadus, tuo paciu sie valdininkai tampa pavaldus tik PREZIDENTUI.. Be prezidento teikimo seimas bejegis (Pociaus epopeja). Tuo paciu prezidentas niekam NEATSKAITOMINGAS. Del to teismuose, prokuraturoje, VSD didziausia korupcija. Is uzsienio atsibastes Lietuvoje tampa monarchu. Tik is kur islenda jo svita? Lygiai tas pats kartosis po siu rinkimu. Dziaukites, sukure toki konstitucini ""sedevra".   ATSAKYTI
Gal čia ??? 2009-03-05 09:16:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
...nes Generalinė prokuratūra neteisingai kvalifikavo galimą nusikalstamą veiką. Užuot rašytojui būtų pateikęs kaltinimus pagal BK 313 straipsnio 2 dalį už viešą melagingų prasimanymų paskelbimą apie mirusį asmenį, prokuroras Jonas Vytautas Dabašinskas pateikė kaltinimą už gyvo žmogaus šmeižimą..." GAL ČIA TAS PROKURORAS KUR DIRBO ŠIAULIUOSE ??? Oho koks mandras buvo, oho-oho-ho ;)   ATSAKYTI

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Medicininė kaukė (nuotr. stop kadras)
Koronaviruso pasekmės Lietuvoje – medicininių kaukių įsigyti tampa vis sunkiau ir vis brangiau. Kasdien kaukes naudojantys odontologai už jas dabar moka keturis kartus daugiau ...
Pinigai (Fotobankas)
Lietuva savo darbuotojams moka vieną didžiausių minimalių atlyginimų Rytų Europoje, tačiau nei ekonomistai, nei smulkieji verslininkai neskuba tuo džiaugtis. Ekspertai ir ...
Antakalnio g. Vilniuje girtas vairuotojas su „CityBee“ rėžėsi į „Toyota“ užpakalį (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Net trys žmonės išvežti į ligoninę po avarijos, kurią naktį Vilniuje sukėlė girtas vairuotojas. Važiuodamas dideliu greičiu jis rėžėsi į ta pačia kryptimi važiuojantį kitą ...
Blogai pasijutęs taksistas rėžėsi į medį ir sieną (nuotr. tv3.lt)
Blogai pasijutęs taksistas antradienį vakare Vilniaus senamiestyje nesuvaldė automobilio ir atsitrenkė į medį. Apie avariją Maironio gatvėje tarnyboms pranešta 19.30 val. Su ...
Klaipėdiečiai pasimetę: apie vamzdį girdi pirmą kartą, o kaltina juos (nuotr. stop kadras)
Dar vienas taršos skandalas Klaipėdoje. Dviejų daugiabučių gyventojai sužinojo, kad jų namų nuotėkos keliauja ne į miesto, bet į lietaus kanalizaciją, o iš ten į upelį ir į ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų