("BFL"/Andriaus Ufarto nuotr.)

("BFL"/Andriaus Ufarto nuotr.)

Liustracijos komisija ryžosi patikrinti, ar K.Prunskienę ir KGB siejusią bambagyslę nukirtusi byla nebuvo sufabrikuota, rašo „Lietuvos žinios“.

Kai rugsėjį buvo paviešinta naujų faktų dėl žemės ūkio ministrės, Valstiečių liaudininkų sąjungos (VLS) lyderės Kazimieros Prunskienės bendradarbiavimo su slaptosiomis sovietų struktūromis (KGB), Liustracijos komisija ėmėsi iniciatyvos atskleisti septyniolika metų trunkančios istorijos esmę ir kreipėsi į du su šia painia istorija susijusius teismus - Aukščiausiąjį (AT) ir Vilniaus apygardos (VAT). Komisija paprašė jų atsiųsti bylas, kuriose K.Prunskienė buvo tiek apkaltinta bendradarbiavimu su KGB, tiek išteisinta dėl šio fakto. AT atsakė neturintis minėtos bylos - esą ji perduota VAT Civilinių bylų skyriui. Šis Temidės atstovų bastionas kol kas tyli.

REKLAMA

Liustracijos komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas nei patvirtino, nei paneigė, jog antra byla, kurioje į naująjį Seimą neišrinktai K.Prunskienei pavyko atsikratyti KGB bendradarbės etiketės, gali būti sufabrikuota. „Mes prašome bylų, kad galėtume palyginti informaciją. Kodėl tai darome, protingi žmonės supras ir patys padarys išvadas“, - sakė komisijos vadovas.

Laukia informacijos

Paklaustas, ar tiki, jog pirmosios nepriklausomybės laikų premjerės byloje įmanoma sužinoti tiesą, A.Urmonas teigė nenorįs atskleisti visų kortų, nes kai kam tai padėtų iš anksto parengti atsakymus į iškilusius klausimus.

Liustracijos komisija taip pat tikisi sulaukti informacijos iš Vilniaus universiteto (VU) ir Žemės ūkio ekonomikos instituto apie dviejų dešimtmečių senumo K.Prunskienės užsienio komandiruotes. Žemės ūkio ministrė, baigusi ekonomiką, VU dirbo iki 1985-ųjų, institute - iki 1988-ųjų. Tuo metu ji dažnai vykdavo į užsienį, palaikė ryšius su įvairių šalių aukštosiomis mokyklomis ir mokslo institucijomis.

„Gavę informacijos galėtume spręsti, ar iš tokių kelionių sugrįžusi K.Prunskienė teikė informaciją specialiai saugumui, ar tai buvo grynai mokslinio pobūdžio ataskaita“, - aiškino A.Urmonas.

Jei sklaidant bylas atsirastų pagrindo įtarti, kad viena jų yra sufabrikuota, Liustracijos komisija dėl to galėtų kreiptis į prokuratūrą ir prašyti iškelti baudžiamąjį bylą.

Tikisi, kad Seimas taisys įstatymą

A.Urmonas viliasi, jog naujasis Seimas, į kurį pateko ir buvusi Liustracijos komisijos vadovė Dalia Kuodytė, ir liustracijos reikalais besidomintis istorikas Arvydas Anušauskas, pagaliau priims naują Liustracijos įstatymo variantą. „Galiojantis įstatymas neturi aiškios strategijos. Mes tik imituojame liustraciją“, - sakė A.Urmonas. Jis įsitikinęs, kad rezultatų įmanoma pasiekti tik tuomet, kai bus įvardytas liustracijos tikslas.

REKLAMA

Teigiama, jog sovietmečiu su KGB bendradarbiavo 150 tūkst. Lietuvos gyventojų. Per nustatytą terminą (2000-ųjų pirmąjį pusmetį) 1,5 tūkst. asmenų prisipažino turėję ryšių su šia struktūra.

Slapyvardį pasirinko pati

1992 metų rugsėjo 14 dieną AT Civilinių bylų kolegija tuometę Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatę K.Prunskienę pripažino sąmoningai bendradarbiavus su KGB. Po vienuolikos metų - 2003-iaisias - Vilniaus apygardos teismas per uždarą posėdį peržiūrėjo bylą ir paskelbė, jog nėra jokių įrodymų, kad K.Prunskienė buvo KGB bendradarbė. Šį sprendimą apeliacine tvarka siekė apskųsti Nepriklausomybės Akto signataras Balys Gajauskas, kurio vadovaujamos parlamentinės komisijos iniciatyva 1992-ųjų rugsėjį AT patvirtino sąmoningą K.Prunskienės „draugystę“ su KGB. Tačiau Apeliacinis teismas konstatavo, kad B.Gajauskas neturi teisės skųsti minėtą sprendimą.

Šių metų rugsėjį šalies žiniasklaidos priemonės pagarsino prieš septyniolika metų K.Prunskienės Italijos sostinėje Romoje duoto interviu, kuriame politikė dalijasi prisiminimais apie buvusius kontaktus su KGB darbuotojais, pasakoja, kaip atsirado „Šatrijos“ slapyvardis, ištrauką. „Man reikėjo pasakyti kokį nors simbolinį žodį, kuriuo galėčiau paskambinusi, neminėdama savo pavardės, prisistatyti“, - tuomet sakė K.Prunskienė. Anot politikės, slapyvardį KGB pasiūlė pasirinkti devintojo dešimtmečio pradžioje, tuo metu, kai ji rengėsi į komandiruotę Vokietijoje. Slapyvardis buvo reikalingas neva tam atvejui, jei prieš tarybinę pilietę Vokietijoje būtų surengta provokacija ir prireiktų kreiptis į sovietų specialiąją tarnybą pagalbos.

REKLAMA

Ketino paviešinti

Kai buvo paskelbtas minėtas interviu, ministrė taip pat tikino norinti sužinoti kai kurias savo bylos svarstymo detales. Ji žadėjo kreiptis į teismą ir prašyti leidimo paviešinti bylą. Tačiau prieš tai politikė sakė turinti įsitikinti, ar liudytojai, kurie davė parodymus per uždarą posėdį, sutiktų, jog tai būtų padaryta.

Į naująjį Seimą pateko (išrinktas vienmandatėje apygardoje, nors buvo ir VLS, neperkopusios 5 proc. barjero, sąraše) buvęs VAT Civilinių bylų skyriaus vadovas Konstantas Ramelis. Šio skyriaus teisėjas prieš penkerius metus padėjo K.Prunskienei atsikratyti „Šatrijos“ slapyvardžio - paskelbė išteisinamąjį nuosprendį. K.Ramelis tikino nieko bendra su šia byla neturėjęs.

Raimonda Ramelienė

Apie tai - LNK žinių reportaže

DJ Kulkosvaidis
2008-11-06 09:36:49
Gal pagaliau nuteis šitą Lietuvos išdavikę.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
to abc 2008-11-07 18:20:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik neapsiverk is gailescio sitai padlai.Ji seniai " dejo ' ant taves ir visos tautos.Isdavike,matosi is snukio.   ATSAKYTI
Tautietis 2008-11-07 12:34:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nekalbant dar apie tai, kad žvejams kvotų negavo    ATSAKYTI
2 abc 2008-11-07 10:07:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nebuk toks jautrus ar jautri. nieks cia nieko neniekina. Slinktu ji i seseli dirbti paprasto darbo ir niekas jos neprisimintu, bet lenda i valdzia, nori pavadovauti, nesveikos ambicijos, propogandos varymas uz musu visu pinigus- sitas nervina, erzina ir naturaliai kyla noras padeti ja i jai priklausancia vieta tarp KGB stukaciu   ATSAKYTI
abc 2008-11-07 09:21:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

man jau nejauku, kai vienas žmogus taip niekinamas. Bjaurėjausi kai "vakaro žinios" prieš kelias dienas tiesiog išsityčiojo iš p. Prunskienės.Pakelkit rankas kam p. Prunskienė yra pakenkusi. Taigi vienas neatsargus jos ištartas žodis galėjo turėti visai kitą prasmę, o jis priimamas kaip kaltės įrodymas. Na vienintelė p. Prunskienės klaida manau yra kunigaikštienės regalijų priėmimas.O juk Lietuvoje yra kur kas didesnių problemų.   ATSAKYTI
TT 2008-11-07 08:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viena Šatrija dar būtų maža bėda... Paperkami teismai ir neveikianti kova su korupcija turėtų būti Prezidento atstatydinimo pradžia.Lietuvos vadovas elgiasi kaip pašalietis.Gal vėl trukdo "tapkės"? Naujas seimas turi įgyti tautos pasitikėjimą ir nepaskęsti kasdienėj rutinoj ir nereikalingose tarppartinėse rietenose,priimti tinkamus teisėjų kontrolės įstatymus.   ATSAKYTI
2008-11-07 07:58:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoje 6-12 ha ūkių nebėra.Juos visus sugrūdo į 100 ha ūkius-tokia ponios Prunskienės politika.Lenkijoje puikiausiai išsilaiko iki12 ha ūkeliai patys.   ATSAKYTI
To Nurchachi 2008-11-06 21:41:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Va va nuo tavęs reiktų ir pradėti, šauly tu nabagėli...žudike nelaimėli...Tokie ir pražudys Lietuvą...   ATSAKYTI
Ote 2008-11-06 21:39:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek prisimenu is bendradarbes tame institute apie 1987 metus girdejau, kad Satrija patare nepergyventi del ataskaitu rasymo KGB gryzus is uzsienio, tai esa tik formalumas. O pirmo skyriaus darbuotoju tuo metu buvo Duzinskas veliau ejes Adamkaus patarejas zemes ukio klausymais pareigas, taip pat ten dirbo ir Eurpoparlamentare Andrikiene, yra ir daug kitu zmoniu is instituto dabar uzimanciu valstybines pareigas.    ATSAKYTI
Cikagietis 2008-11-06 21:03:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
.
Kaip tik isijungiu Balsas, tuoj pradeda baubti karve.

Mintinai zinau -tai prunskiene.

Butu geriau, kad dar is artoju varzybu nutrukes erzilas nusizvegtu Balse, kartu ar po karves...., nes turi buti dzentelmenas.

o geriausiai butu, kad su kanopa nutrenktu pruskienes, paks, psych.

O jei erzilas butu patriotinis, noreciau, kad is EU ir NATO Lietuvos spaudos puslapiu isspirtu rusu trema, putin, putin puppet perzydzient o ypac BNS/ELTA/kremlin kgb chuntos "troika" prorusiskas rasliavas.

Gal tada Balse isgirsime anglu, vokieciu, prancuzu kalbu pamokeles!   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2008-11-06 20:30:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Probanditiniai elementai,kuš!   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2008-11-06 20:29:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Padainuokime dainelę,kurią sukūrėV.Vysockis apie tokius kaip tu - "Jiesly v kranie niet vody".   ATSAKYTI
aisku 2008-11-06 14:10:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
JEI SATRIJA SUPRANTA EKONOMIKA... Nebutinai vadinama "irodyma" ty i Maskva isvezta popieriuka-pasizadejima butina surasti, juk visa savo veikla daug metu kniagynia demonstravo kam ji ir su kuo ji.   ATSAKYTI
to Antas 2008-11-06 14:05:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O Tata-„Vytautas“-„ Dėdulė“? Kam jam šitie slapyvardžiai?   ATSAKYTI
Antas 2008-11-06 13:41:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal nereiktų taip apsimetinėti kvailiu, Via Dolorosa. Įmonių ir įstaigų vadovai, kurie privalėjo turėti savo struktūrose kagėbistinius Pirmuosius skyrius, teikdami tiems skyriams jų reikalaujamą informaciją (būtų pabandę neteikti!) pasirašinėdavo savo pareigomis, vardais ir pavardėmis, bet ne slapyvardžiais. Prunskienė pati prisipažino pasivadinusi "Šatrija" neva prisistatymui SSRS diplomatinėms tarnyboms, jei prieš ją užsienyje būtų rengiamos kokios nors "provokacijos". Kokio dar didesnio prisipažinimo buvus slapta KGB informatore tau bereikia? Tik visiškas kvailelis gali patikėti, kad sovietinė pilietė Prunskienė privalėjo turėti idiotišką slapyvardį ir negalėjo prisistatinėti sovietinėms užsienio atstovybėms savo tikru vardu bei pavarde.    ATSAKYTI
>tikras lietuvis 2008-11-06 13:06:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tokius Latviu gatves komentatorius irgi iskapstys ir issius i placiaja tavo rodina.   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2008-11-06 12:45:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagal dabartinius duomenis ji nėra buvusi agente. Plius - nėra nukentėjusių nuo jos ryšių su KGB asmenų. Be to. Bylų teismai negali siuntinėti neteisinėms įstaigoms.Be to. Ši kliauza buvo išmesta tam,kad jai pakenkti per rinkimus. Tikslas pasiektas - ekonomikos profesorė nustumta į šalį. O konservai neturi savų žmonių,suprantančių ekonomiką. Pavasarį gali būti jau nauja koalicija.   ATSAKYTI
Nurchaci to Via Dolarosa 2008-11-06 10:31:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tik nesi pleiskanuotas rezervuotas storuliukas - Arvydas Pocius? Labai jau kagėbistiniai ir rezervistiniai tavo išvedžiojimai. Norėtumėte, kad jus, išdavikus, paliktų ramybėje. Na jau ne - visus išsiaiškinsime ir - prie sienos.
Kad AMB ir kiti išgamos kol kas neliečiami - šitą klaidą būtinai reikės ištaisyti. Ne Šatriją reikia palikti ramybėje, o juos (jus) visus susemti. Kad nebūtų Lietuvoje šitos rusiškos smarvės.   ATSAKYTI
777 2008-11-06 10:18:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Į kalėjimą šitą lervą.   ATSAKYTI
Via Dolarosa 2008-11-06 09:57:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu ir prikibo...Ar ji viena neišaiškinta? Jau neskanu... Tai juk Brazauskas buvo nominalus KGB vadas Lietuvoje ir niekas jo netampo kaip Šatrijos...juk gerai žinoma, kad kiekvienoj normalesnėj įstaigoje buvo pirmasis skyrius, KGB padalinys, kuris dirbo su įstaigos vadovų žinia, kiekvienos įstaigos vadovas turėjo "ryšių", pareigų, atsakinėti į KGB paklausimus, rašyti jiems ataskaitas apie kiekvieno užsieniečio lankymąsi ir kontaktus...Kam reikia tampyti tą moteriškę? Reiktų susitelkti gaudant tuos, kas dabar bendradarbiauja su užsienio žvalgybomis, kelia provokacijas, mulkina tautą, silpnina jos stuburą - vagia, dezorentuoja, kelia nusivylimo nuotaikas, menkina valstybę...   ATSAKYTI
DJ Kulkosvaidis 2008-11-06 09:36:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal pagaliau nuteis šitą Lietuvos išdavikę.   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Šnipiškės (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ateinantys septyneri metai Lietuvai gresia gerokai apkarpytu Europos Sąjungos finansavimu. Jau anksčiau prezidentu Gitanu Nausėda susitikę ministrai pareiškė, kad Lietuva ...
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nuo rugsėjo šalies profesinėse mokyklose bus steigiama 40 naujų etatų neformaliam mokymui, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. „Tai kaip kursai ...
Kijevo kotletai (Nuotr. Lithuanian in the USA)
Seime sąmyšis. Po tarnybinės etikos sargų pylos ministrui Narkevičiui už neapmokėtus pietus per dalykinius susitikimus, seimūnai nebežino, ar gali gerti kavą, mineralinį ...
Asociatyvi (nuotr. Fotodiena.lt)
Penktadienio vakarą, Dainavos rajoną užliejo tamsa. Kauniečiai informuoja, jog susidūrė su nesklandumais, kai dingo elektra. „Aplinkiniai namai irgi tamsūs matau“, – sunerimęs ...
Senjorus terorizavusi slaugė: močiučių nemušiau, ką paėmiau – grąžinau (nuotr. stop kadras)
Šiauliuose slapta ar per prievartą senolius svaiginusi ir iš jų turtą vogusi buvusi slaugytoja nuteista ilgiems metams kalėjimo. Tiesa, dar ateidama išgirsti šį nuosprendį ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų