Panaudotą kaukę išmetate tiesiai į šiukšlių dėžę? Elgiatės neteisingai

Kaukes, pirštines ir kitas koronaviruso apsaugos priemones dėvint kiekvieną dieną, pastebima, kad didėja ir išmetamų apsaugos priemonių kiekis. Norint išmesti kaukes, galioja tam tikros taisyklės, tačiau atliekas rūšiuojančios įmonės pastebi, kad lietuviai panaudotų kaukių išmesti teisingai nemoka.

Medicininė kaukė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Galiojant reikalavimui visose viešose vietose dėvėti apsaugines veido kaukes, daugiau jų ir išmetama. Pagal rekomendacijas vienkartinę veido kaukę reikėtų keisti jai sudrėkus ir jokiu būdu kaukės ant veido nesidėti antrą kartą.

Žmogus prie poliklinikos

Išmetant kaukes reikėtų supakuoti

Vis dėlto ne visi žino, kaip teisingai išmesti panaudotą kaukę. Išėjus į miestą, parką ar net mišką, matyti šalia takelių primėtytų kaukių, o žvilgtelėjus į mieste pastatytas šiukšlių dėžes, taip pat matyti tiesiog ten įmestų apsaugos priemonių.

Aplinkos ministerija sako, kad šiaip šiukšlių dėžėn mesti koronaviruso apsaugos priemonių nereikėtų. Kaukes, vienkartines pirštines, servetėles, tualetinį popierių, asmens higienos priemones reikėtų mesti į atskirą maišą. Pripildytas maišas turėtų būti įdedamas į dar vieną maišą, sandariai užrišamas ir išmetamas į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.

Aplinkos ministerija sako, kad kol kas fiksuotų atvejų, kai dėl komunalinių atliekų būtų kilę protrūkiai, nėra.

„Pagal šiuo metu turimą PSO ir kitą informaciją, nėra pagrindo teigti, kad komunalinių atliekų srautas (per išmetamas buitines atliekas: vienkartines apsaugines kaukes, servetėles, higienos priemones ir kt.) galėtų būti koronaviruso plitimo židiniu. Jei būtų gauta kitokia informacija, Aplinkos ministerija nedelsdama atnaujintų rekomendacijas“, – tv3.lt komentuoja Aplinkos ministerija.

Šiukšles rūšiuoti teks bene visiems

Kaukės išmetamos neteisingai

Mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginius eksploatuojanti įmonė „Energesman“ keliuose šalies rajonuose apdoroja mišrias komunalines atliekas. Visos pristatytos atliekos būna išrūšiuojamos į antrines žaliavas, o dalis atliekų dar paverčiama ir kuru.

REKLAMA

„Energesman“ direktorius Aidas Ignatavičius pasakoja, kad taisyklingai išmetamų koronaviruso apsaugos priemonių matyti nedaug.

„Retai kada būna supakuota taisyklingai. Jos dažniausiai būna sudėtos į bendrą mišrių komunalinių atliekų maišą“, – tv3.lt pasakoja A. Ignatavičius.

Įmonės direktorius sako manantis, kad tokios atliekos iš viso neturėtų patekti į bendrus komunalinių atliekų srautus. A. Ignatavičiaus nuomone, visos koronaviruso apsaugos priemonių atliekos turėtų keliauti į pavojingų atliekų tvarkymo įmones.

„Be abejo, aš suprantu, kad sistema nėra pasiruošusi, kur jas dėti. Ar į atskirus konteinerius, ar prie jų. Teoriškai, viskas atrodo lyg ir gerai. Praktiškai, pati sistema nėra pasiruošusi“, – savo mintimis dalijasi A. Ignatavičius.

Šiukšlės

Atvežama dvigubai daugiau atliekų

Pavojingas atliekas tvarkanti įmonė „Toksika“ sako pastebėjusi dvigubai išaugusį atvežamų medicininių atliekų kiekį.

„Jei įprastai per mėnesį paimdavome ir saugiai sutvarkydavome apie 60 tonų medicininių atliekų, tai šiuos mėnesius, ypač lapkritį, galime prognozuoti, kad bus apie 150 tonų“, – tv3.lt komentuoja „Toksika“ vadovas Arūnas Dirvinskas.

Įmonė taip pat pastebi, kad antrojo karantino metu atliekų atvežama iš įvairesnių vietų. Jei pirmojo karantino metu į įmonę atliekų buvo atvežama iš ligoninių, mobilių patikros punktų, tai dabar vežama ir iš globos, slaugos namų, odontologijos ir kosmetikos kabinetų.

Pavojingos atliekos naikinti yra vežamos į Šiaulių rajoną, į pavojingų atliekų deginimo jėgainę. Atliekos į jėgainę patenka dėžėmis. Dėžės mašinomis būna užkeliamos į sukamąją krosnį, kur 1200 laipsnių temperatūroje yra sudeginamos.


Rašyti komentarą...
G
Gintaras
2020-12-05 13:42:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kuris savo kišenėje nešiojasi maišelius kaukėms dėti ir visada juos su savimi turi? Taisyklė teisinga, bet jos praktinis taikymas nerealus.
Atsakyti
-2

B
Broliai Moliai
2020-12-05 14:59:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
O apie aplinkos teršimą niekas negalvoja. Sudėk kaukę į du celofaninius maišus ir išmesk. Tuoj Palangos jūros maudysitės tarp kaukių su celofanais.
Atsakyti
-1

N
Nuomonė
2020-12-05 14:25:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pradžioj paaiškinkit, apie kokį KORONAVIRUSĄ rašot, nes jų yra ne vienas, o kelios dešimtys!!! Valdžia privalėjo sudaryti sąlygas, paaiškinimus, kur ,kaip, kada tos kaukės turi būti utilizuojamos!!! O nerašinėti nerašytų, negirdėtų taisyklių!! Kur neteisėto operacijų vadovo pasisakymai??? Sprendimai, NE ĮSTATYMAI, VERYGA NEĮGALINTAS PASIRAŠINĖTI ĮSTATYMUS, o sprendimus PRIVALĖJO PAGRĮSTI, KAS PADARYTA NET NEBUVO!!!!!
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų