Nerimo ženklai dėl gydymo paslaugų regionuose: jau dabar stoja darbas

Vis daugiau COVID-19 pacientų „barstant“ po įvairias šalies ligonines, jau tenka stabdyti planines paslaugas. Gydytojų vadovų sąjungos atstovo Vaidoto Grigo teigimu, nuo scenarijaus, kad darbas gali būti suparalyžiuotas, neapsaugota bet kuri gydymo įstaiga. 

Ligoninė (nuotr. Fotobankas.lt)
117

Šeštadienį įsigaliojęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas dėl leidimo užsipildžius 70 proc. lovų COVID-19 sergančius pacientus guldyti ne tik 5 pagrindinėse, bet ir kitose Lietuvos ligoninėse, kelia nerimą dėl sveikatos paslaugų prieinamumo. 

(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje

Nuogąstavimus dar labiau didina tai, kad kasdien fiksuojama vis daugiau protrūkių įvairiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Štai vienoje iš atraminių – Švenčionių rajono ligoninėje, į kurią jau planuota perkelti sergančiuosius iš Santaros klinikų, savaitgalį fiksuotas didelis COVID-19 protrūkis.

Nors į atramines ligonines centrinėse įstaigose nebetelpantys koronavirusu sergantys pacientai pradėti perkelti dar prieš gerą savaitę, vis dėlto patys įstaigų vadovai pabrėžia, kad daug veiksmingesnis planas būtų kuo daugiau ligoninių išlaikyti „švariomis“, o COVID-19 pacientus telki didžiuosiuose centruose.

Paralyžiuoja ligoninės veiklą

Molėtų ligoninės direktorius Vaidotas Grigas konstatavo, kad jo vadovaujama ligoninė, kaip ir daugelis kitų panašaus tipo įstaigų, personalo turi tiek, kiek pakanka tik dabartinėms paslaugoms garantuoti.  

„Taigi, natūralu, kad dalį gydytojų paskiriant dirbti į COVID-19 skyrių, kitos paslaugos vienareikšmiškai stos“, – portalui tv3.lt kalbėjo jis.

Toli ieškoti tokių prognozių išsipildymo nereikia. Marijampolės ligoninė – viena iš atraminių įstaigų persipildant LSMU Kauno ligoninės Infekcinių ligų skyriui – dar savaitgalį pranešė, kad dėl COVID-19 protrūkio nuo pirmadienio stabdanti planines paslaugas (taip pat – ir operacijas) stacionaro skyriuose.

REKLAMA

Dar vienas V. Grigo pateiktas, kaip sakė jis, iliustratyvus pavyzdys – situacija Šilalės ligoninėje. 

„Čia yra gana nemažas protrūkis ir esmės paralyžiuota įstaigos veikla. Tai realiai galėtų atsitikti bet kuriai gydymo įstaigai. Tad rajono gyventojai tam tikrą laiką gali likti be dalies gydymo paslaugų“, – neslėpė pašnekovas.

Vaidotas Grigas

Priima kitus pacientus

Nors COVID-19 skyrius Molėtų ligoninėje dar neaktyvuotas (įstaiga numatyta kaip atraminė Respublikinei Panevėžio ligoninei), pasiruošimas vyksta, numatyta, kur jis galėtų atsirasti.

Kaip pasakojo V. Grigas, kol gali, ligoninė tiesia pagalbos ranką kitoms įstaigoms priimdama necovidinius pacientus.

„Mes kol kas teikiame visas paslaugas, dirbame visu pajėgumu. Bet jau bendradarbiauja su Ukmerge, esant poreikiui priimsime jų terapinius ligonius. Taip pat dėl to esame kalbėję su Santaros klinikomis. Aišku, taip padėti galėsime, kol patys esame „švarūs“, neturime COVID-19 skyriaus, turime personalo“, – komentavo įstaigos vadovas.  

Siūlė kitokį modelį

V. Grigas priminė, kad Gydytojų vadovų sąjunga siūlė ir toliau laikosi tokio modelio, kad kuo daugiau ligoninių turėtų likti „švariomis“, į jas perkeliant terapinius pacientus. Tačiau atsakingoms institucijoms tokie siūlymai, jo teigimu, buvo neįdomūs.

„Reikėjo kiek įmanoma pildyti tas įstaigas, kur yra telkiami Covid-19 ligoniai, kur yra geriausi ištekliai, bet neužsikemšant tais lengvais ligoniais, juos paliekant gydytis ambulatoriškai“, – sakė gydytojas.

Jis pabrėžė, kad stacionare turėtų būti gydomi tik vidutinio sunkumo ir sunkūs ligoniai. Molėtų ligoninė gi yra numatyta tik nesunkiems COVID-19 ligoniams gydyti. 

REKLAMA

Anot V. Grigo, užtenka vieno koronavirusu sergančio paciento, kad „užsivestų“ visa grandinė.

„Jei kažkas kažkur nesuveikė, užtenka vieno kito paciento slaugos skyriuje ir „užsiveda“ didžiulė grandinė, praktiškai visas skyrius iškrenta ir automatiškai tampi covidine ligonine“, – pastebėjo pašnekovas.

Koronavirusas

Nebeturi Vidaus ligų skyriaus

Kaip pasakojo Ukmergės ligoninės vadovas Rimvydas Civilka, 28 lovų COVID-19 skyrius įstaigoje atidarytas dar lapkričio 5 dieną.

„Šiandien jau 9 lovos užimtos, taip pat planuojama, kad iš Santaros klinikų dar keturi pacientai bus atkelti, taigi pildomės gana greitai“, – sakė pašnekovas.

Antrindamas kolegai jis sakė, kad tikrai ne lovų problema yra svarbiausia, o kad tik užtektų personalo.

„Mes juk iš to paties personalo turime suformuoti komandas šitame skyriuje ir tas personalas negali dirbti kituose skyriuose. Tai, be abejo, nukenčia tam tikros paslaugos. Mūsų atveju dabar neturime Vidaus ligų skyriaus ir jei reiktų guldyti naujus pacientus, juos siunčiame į Širvintų ir Molėtų ligonines“, – sakė R. Civilka.

Ukmergės ligoninė (nuotr. TV3)

Pacientai sunkesni

Anot jo, kadangi dabar covidiniai pacientai patenka sunkesni nei pavasarį, reikia turėti pasiruošus ir reanimaciją.

„Todėl privalome galvoti ir apie planinius darbus ir juos mažinti, turiu omenyje, planines operacijas – tiek chirurgines, tiek traumatologines.  

Turime pasiruošti komandą tiek reanimaciniams tiek covidiniams, tiek „švariems“ pacientams, o personalas tas pats, neužtenka visiems“, – komentavo ligoninės direktorius.

REKLAMA

Jis sutiko, kad geriausias variantas būtų, kad tokie pacientai būti koncentruoti vienoje vietoje, bet esant tokiam plitimui kitos išeities tiesiog nelieka.

Veryga: turi baigtis COVID-19 pacientų vengimas

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, komentuodamas ekspertų tarybos paskelbtas rekomendacijas dėl to, kad turi būti įsteigta daugiau kaip 1,1 tūkst. lovų, pabrėžė, kad įstaigoms reikės imperatyvių nurodymų.

„Čia kalbama ne apie papildomas lovas, kalbama kiek apskritai koronaviruso pacientams gali reikėti. Sistema pagal šitas prognozes turėtų būti pajėgi susitvarkyti su šiuo iššūkiu, tik tiek, kad tas virš 1 tūkst. lovų tai reiškia, kad kiti skyriai bus verčiami koronaviruso skyriais, ten nebus galima guldyti pacientų, tai bus iššūkis sistemai, patiems medikams reikia persitvarkyti“, – kalbėjo jis. 

Jo teigimu, bus imperatyvūs nurodymai konkrečioms gydymo įstaigoms, nurodant, kiek lovų turi būti įsteigta koronaviruso pacientams. 

Aurelijus Veryga

„Tuos nurodymus turės įgyvendinti įstaigų vadovai, jie turės organizuoti darbą. Tikėkimės, kad baigsis atsikalbinėjimai ir bandymai išvengti koronaviruso pacientų. Suprantu, kad tiems, kurie neteko dirbti, tikrai yra baisu ir neramu“, – sakė A. Veryga.

Ministras yra ne kartą pabrėžęs, jog neišvengiamai gali nutikti taip, kad paslaugos bus stabdomos.

„Jos jau ir stabdomos. Ten, kur lovos perorganizuojamos į covidines, toje pačioje Vilniaus klinikinėje ligoninėje, ten jau paprasti pacientai nebegydomi, ten gydomi covidiniai pacientai“, – žurnalistams penktadienį kalbėjo A. Veryga.

Jo teigimu, jos nėra kaip nors dirbtinai ribojamos ar stabdomos, bet jų tiesiog sumažėja, kur įstaiga persitvarko ir teikia pagalbą covidiniams pacientams.

Naujausi A. Verygos komentarai apie pandemijos valdymą:


Rašyti komentarą...
D
Dajus
2020-11-09 18:02:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Veryga tu siesi į kaliejima ūž žmonių mirti tau taip baiksi savo karjera.
Atsakyti
-3

P
Pilietis
2020-11-09 18:53:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesusitvarko jau seniai, bet kai ,, arklių keisti" negali, tai tokie rezultatai. Visur infekciją stengiamasi lokalizuoti, o ne išmėtyti po visą teritoriją.
Atsakyti
-1

L
Lina
2020-11-09 17:53:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visose ligoninėse tiek ligonių, kad vos sutemus net šviesą bijo įsijungti.... turbūt taupo.....
Atsakyti
-5

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų