Sveikatos apsaugos ministras, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga, antradienį Seime pateikdamas naujausią informaciją apie koronaviruso plitimo suvaldymą šalyje, pabrėžė, kad atsipalaiduoti vis dar negalima. Ypač jis ragino įvertinti kelionių į kitas šalis būtinumą ir atsakomybę nesilaikant numatytų reikalavimų.

Aurelijus Veryga (Fotobankas)

Aurelijus Veryga (Fotobankas)

Nors karantinas šalyje atšauktas nuo birželio 17 d., vis dar nesiliaujama fiksuoti naujus koronaviruso atvejus. Nors nemažai dienų naujų susirgusių žmonių nustatoma vos vienas kitas, didelė dalis jų – įvežtiniai. Anot ministro, dėl tokios epidemiologinės situacijos neatsitiktinai sugrąžinta ir privaloma izoliacija grįžtantiesiems iš 50 valstybių.

Ministras pabrėžė, kad vykstant į kitas valstybes tiek darbo reikalais, tiek poilsiaujant reikėtų atsakingai vertinti kelionės kryptis.

Lėktuvai

Lėktuvai

„Nesinorėtų, kad atsitiktų tai, kaip atsitiko prieš virusui išplintant, kad gyventojams kažkur nuvykus jie neliktų įstrigę tose šalyse, jei šalys pačios, visgi matydamos tam tikras grėsmes, priimtų tam tikrus sprendimus dėl naujų ar pakartotinių sugriežtinimų. Nesinorėtų, kad  žmonės įstrigtų tose valstybėse ir netektų organizuoti papildomų skrydžių juos susigrąžinant į Lietuvą“, – sakė SAM vadovas, pabrėždamas, kad situacija išlieka labai dinamiška ir labai greitai keičiasi.

REKLAMA

A.  Veryga priminė ir apie atsakomybę asmenims, jei dėl jų kaltės bus užkrėsti kiti asmenys  ar patirs realią sveikatos žalą, jiems gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė. 

Ne per anksti atvėrė sienas?

Paklaustas, ar vis fiksuojant įvežtinius atvejus nėra apskritai paskubėta atidaryti sienų ir atnaujinti skrydžius, ministras pabrėžė, kad ne visada sienos kontrolė užkerta kelią fiziškai sergančiam asmeniui į ją sugrįžti.

„Jei kalbame apie atvejį iš JAV, mes įsileidžiam iš ten tik savo piliečius, o juos mes visada įsileidom. Kokia tai bebūtų šalis, mes visada turėjome teisę juos įsileisti. O šitas pavyzdys yra blogasis. 

Dažniausiai turėdavome gerus pavyzdžius, kada mūsų piliečiai elgiasi tinkamai, atsakingai, laikėsi rekomendacijų ar nurodymų ir tai buvo ta prielaida, kuri leido tinkamai suvaldyti infekcijos plitimą“, – sakė A. Veryga.

Ministras pabrėžė, kad jau ne kartą yra minėjęs, kad jei užsimiršime, elgsimės nepilietiškai, neatsakingai, nesilaikysime rekomendacijų ar nurodymų, infekcija plis nepriklausomai nuo to, sienos bus uždarytos ar ne. 

„Juo labiau kad yra ne tik oro uostai, juk fizinių sienų neturime, galima jas kirsti miškais. Žmonės gali rasti būdų, kaip kirsti sieną ir atvežti ligą.

Noriu paraginti atsakingumo, kad grįžę žmonės izoliuotųsi, o ne elgtųsi kaip neatsakingi vaikai, kurie demonstruoja drąsą, kur jos nereikia demonstruoti. 

Virusas nesupranta drąsos, jis naudosis be kokia proga išplisti, rasti naują nešiotoją ir toks bravūriškas pasišaipymas ir drąsos demonstravimas yra ne vietoje ir ne laiku“, – Seime kalbėjo jis.

REKLAMA

Įspėja dėl augančio sergamumo kaimyninėse šalyse

Gyventojai raginami atkreipti dėmesį į sergamumo rodiklius užsienio šalyse ir atsargiai rinktis keliavimo kryptis. Nors situacija trijose Baltijos valstybėse gerėja, SAM įspėja, kad sergamumas kaimyninėse šalyse tebėra aukštas, o kai kuriose pietryčių Europos šalyse fiksuojamas spartus naujai nustatytų koronaviruso (COVID-19) atvejų kilimas.

Štai Rusijoje ir Baltarusijoje naujai nustatomų atvejų skaičius išlieka aukštas, ir atvykimas iš šių šalių kol kas yra ribojamas. Naujų atvejų kreivė lėčiau leidžiasi ir Lenkijoje, nors ji jau atitinka kriterijus, leidžiančius atvykti iš šios šalies į Lietuvą be jokių apribojimų.

Skandinavijos regione naujų atvejų daugiausia nustatoma Švedijoje, kuri viena iš nedaugelio Europos valstybių netaikė griežtų karantino ribojimų. Ji tebėra įtraukta į koronaviruso labiausiai paveiktų šalių sąrašą, todėl šios šalies piliečiai ir joje teisėtai gyvenantys asmenys kol kas negali atvykti į Lietuvą.

Lietuviai jau planuoja vasaros atostogas šiltuosiuose kraštuose

Lietuviai jau planuoja vasaros atostogas šiltuosiuose kraštuose

Iš Švedijos arba per ją grįžtantiems Lietuvos piliečiams yra privalomas 14 dienų karantinas.

Sparčiau atvejų skaičius pastarosiomis savaitėmis pradėjo augti ir kai kuriose Pietryčių Europos valstybėse. Iš Vidurio Europos valstybių didesnis naujų atvejų skaičiaus kilimas užfiksuotas Čekijoje. Atvejų augimas stebimas ir Portugalijoje.

Primenama, kad visi atvykusieji iš užsienio turi galimybę išsitirti, net jeigu nejaučia simptomų. Norintys turėtų skambinti trumpuoju numeriu 1808 ir registruotis.

REKLAMA

Per praėjusią parą – vos vienas atvejis

Naujausiais duomenimis, per praėjusią parą patvirtintas vienas naujas koronaviruso atvejis, bendras skaičius išaugo iki 1817. Per praėjusią parą ištirti 4472 ėminiai, iš viso – 422 tūkst. 840.

Šiuo metu tebeserga 214 asmenų, 1515 – pasveiko, 86 žmonės yra izoliacijoje.

Nuo koronaviruso mirė 78 asmenys, dar dešimt koronavirusu užsikrėtusių žmonių mirė dėl kitų priežasčių.

Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruoti 27 įvežtiniai atvejai.

Nauja tvarka guldant pacientus į ligoninę

Taip pat pranešama, kad nuo liepos 1 d. įsigalioja nauja tvarka, kaip bus atliekami koronaviruso testai į stacionarą guldomiems pacientams. Nuo šiol tyrimai bus atliekami ne visiems pacientams, kaip iki šiol, o tik tiems, kurie atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu.

Tai reiškia, kad tyrimai bus atliekami tiems, kurie karščiuos, kosės, jiems bus pasunkėjęs kvėpavimas, pasireikš staigus uoslės ar skonio praradimas ar susilpnėjimas, arba jie 14 dienų laikotarpyje iki pasireiškiant simptomams bus turėję artimą sąlytį su patvirtintu koronaviruso infekcijos atveju, bus dirbę ar gydęsi slaugos ar globos namuose.

Naujoji tyrimų tvarka galios ir dienos stacionaro bei dienos chirurgijos paslaugoms. 

Kviečiame stebėti tiesioginės transliacijos įrašą:

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus), naudoti apsaugos priemones, vengti būriavimosi, nuo kitų asmenų išlaikant bent 2 metrų atstumą.

Pakeistas atvejo apibrėžimas

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgusi į su kelionėmis susijusius pokyčius, įsigaliojusius nuo birželio 1 d. , tikslina atvejo apibrėžimą. Nuo šiol galimai sergančiu, t. y. įtariamu atveju, bus laikomas žmogus, jaučiantis koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingus simptomus ir keliavęs ar gyvenęs tose užsienio valstybėse, kurios valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu įtrauktos į SAM kiekvieną pirmadienį skelbiamą šalių sąrašą. Jame nurodyta, kokios prevencijos, grįžus iš šių valstybių, privalu imtis.    

Taip pat ir toliau įtariamu užsikrėtusiu koronavirusine infekcija bus laikomas simptomus jaučiantis ir artimą kontaktų su sergančiu ar galimai užsikrėtusiu per pastarąsias 14-lika dienų turėjęs žmogus.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad, įvertinus Lietuvos epidemiologinę situaciją, nuo birželio 1-osios, tyrimai koronavirusinei infekcijai nustatyti atliekami pagal naują tvarką. Numatyta, kad profilaktinis testavimas bus vykdomas atsižvelgus į savivaldybės epidemiologinius rodiklius arba, kitaip tariant – įvertinus riziką konkrečioje savivaldybėje. Tikslingai toliau bus tiriami simptomus jaučiantieji, taip pat į ligonines planine tvarka guldomi pacientai bei užfiksavus infekcijos židinius, pavyzdžiui – užsikrėtus bendrabučio gyventojui.  

REKLAMA

Numatyta, kad toliau bus testuojami visi žmonės, kuriems pasireiškia bent vienas ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomas, t. y. temperatūra, kosulys, dusulys ir kita. Taip pat įtraukti papildomi simptomai, tai staigus uoslės ar skonio praradimas ar susilpnėjimas. Mažiau specifiški simptomai – galvos ir raumenų skausmas, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas ar viduriavimas.

Kaip ir iki šiol, bus tiriami visi asmenys, kuriuos ištirti nurodys Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, dirbantys infekcijos židiniuose, pavyzdžiui, kai susirgimo atvejis nustatomas bendrabučio tipo name. Be to, ir toliau tyrimai bus atliekami siekiant patvirtinti, kad žmogus jau pasveiko, vadinamieji – pakartotiniai tyrimai.  

Tai reiškia, kad privalomai nebus testuojami visi be išimties iš užsienio atvykstantys ar grįžtantys keliautojai, kaip yra šiuo metu. Jie bus tikrinami tuo atveju, jei jaus koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus.

 

Koks skirtumas
2020-06-30 13:54:05
Zmones dirbti vaziuoja is ubagu salies,ka daryti,kodel svedijoje nekrito ekonomika,niekas nk nestabde,kiek pazystamu gryzinejo ir ne vienas neuzsikretes,keista kazkaip....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Zose 2020-07-02 14:18:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išvažiavo tai patys ir parvažiuos. Gana to šūdo malti. Jei tokie kietuoliai ir supratę koks dabar laikas ir toliau keliauja tai tegul susimoka už kelionę.    ATSAKYTI
Hmm 2020-06-30 20:33:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegu ir buna isvaziave,niekas nevercia ju parsigabenti,zino isvaziuoti tai tegu zinosi kaip parvaziuoti.   ATSAKYTI
dr. 2020-06-30 14:35:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Dabar visi drąsūs,o buvo,kad visi sėdėjo ,kaip po šluotą.Kai vežė visus iš užsienio į Lietuvą,tai irgi visi buvo dėkingi.O dabar vėl visi asilai ir š.malantys.Ta mūsų tauta praranda ne tik sąžinę ,bet ir kultūrą.Ačiū Verygai už pastangas ir linkiu sveikatos    ATSAKYTI
Juozas 2020-06-30 14:35:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Ir vėl? Ir vėl Veryga?klausyk,Veryga,o kada laisvos Lietuvos tauta turės laisvę?Jos nėra!Ar tu aklas ministras?   ATSAKYTI
Ricardas 2020-06-30 14:15:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek pinigų gauni už šūdo malima VERYGA    ATSAKYTI
Ricardas 2020-06-30 14:12:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kiek pinigų gauni už šūdo malima VERYGA    ATSAKYTI
Koks skirtumas 2020-06-30 13:54:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Zmones dirbti vaziuoja is ubagu salies,ka daryti,kodel svedijoje nekrito ekonomika,niekas nk nestabde,kiek pazystamu gryzinejo ir ne vienas neuzsikretes,keista kazkaip....   ATSAKYTI
Sergio 2020-06-30 13:53:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
keliavom, keliaujam ir keliausim, ne tau Veryga sprest   ATSAKYTI
Edgaras 2020-06-30 20:39:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gyvuly tikiuosi padvęsi nuo koronos  
Nesiginčysiu, 2020-06-30 13:47:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nes nežinau ar tie, kuriuos parskraidino kariniu sraigtasparniu, sumokėjo už kelionę. Bet šiaip, žmonės labai brangiai mokėjo už bilietus ir skrido namo. Juk rašė, kad apie 50000 eurų kainavo pustustis traukinys iš Frankfurto ant Oderio iki Kauno. Bet čia valdžios kalte, nes premjeras sakė, kad lenkai leis dar 72 valandas tranzitu kirsti Lenkijos teritorija. Kiek dar kainavo ir lenkų palyda per Lenkiją. O vėliau visi ramiausiai plaukė keltų ir viskas.    ATSAKYTI
Stasys. 2020-06-30 13:35:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nuraminkit kas ta gaidi visai isprotejes .   ATSAKYTI
as 2020-06-30 13:26:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš pastebėjau viena visa ta laiką kur būdavo tos spaudos dėl karantino dėl korona nei vienas žurnalistas iš tu kur kapstosi kur kandus kur tikrai rupi žmoniu reikalai nei vienas iš ju čia neileidžiamas ar tik tu dundukų jaunu žurnalistu užduodami klausimai čia paruošemi nes nei vieno rupimo žmogui klausymo neivienas neatsako o tie ir negali gal ju klausti myžniai žurnalistai   ATSAKYTI
ver 2020-06-30 13:23:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kornovirusas reik galvot kaip dbr gyvenima pakelt o nesamonem uzsiminet.kiek galima jus kentet   ATSAKYTI
H 2020-06-30 13:11:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Sėdi susireikšmines ir panikuoja dėl vieno įvežtinio atvejo. O į poliklinikas jau galima registruotis normaliai? Visi sulaukia gydytojų konsultacijų, nebemiršta nuo širdies, inkstų ar kepenų ligų?    ATSAKYTI
Gražina N.-Ak. 2020-06-30 13:53:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip, Jūs teisūs.Mirė ir mirs dar ne tiek palyginti jaunų žmonių NE NUO KORONĖS ( savo "koronę" kiekvienas šimtmetis turėjo), o nuo praūiūrėtos, uždelstis ONKO, ligoa, širdies ir kraujagyslių, inkstų nepakankumo, laiku nepadarytų dializių ir kt...DEJA..Ir tai bus DAUG JAUNESNI negu tie 78, nors jų šeimoms, be abejo, ir jie šimtaprocentinė netektis...
(Pati patyriau, ką reiškia 2, 5 nėn. LAUKTI, kad priimtų SANTARA nebepaeinantį ligonį, kuris dar sausį visus reikalus pats tvarkė.Klusniai vykdydama komandas PALAUKIT /PALAUKIT NEGALIMA/NEGALIMA, sulaukiau lemtingos žinios ir jau PATI vėl turiu sukt galvą, KAS TOLIAU...  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Aiškėja, kaip kilo teisėjų ir advokatų korupcijos skandalas – minimas ir 1 kg kokaino (nuotr. stop kadras)
Šiaulių teismas atvertė narkotikų prekybos bylą. Tiriant šį nusikaltimą, buvo užčiuopti skandalingi advokatų ir teisėjų ryšiai, pasibaigę garsiąja teisėjų korupcijos byla. ...
TS-LKD (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas antradienį pakoregavo anksčiau partijos narių reitinguotą kandidatų į Seimą ...
Į sostinės senamiestį įvažiavusiems vairuotojams – naujovės (nuotr. stop kadras)
Sostinės Vilniaus senamiestyje eismo revoliucija ir galvos skausmas vairuotojams. Nuo šiol čia važinėti kaip nori ir kirsti teritoriją tranzitu yra draudžiama – visas ...
Pamatykite, kaip lietuvius visame pasaulyje sujungė tautiška giesmė (nuotr. stop kadras)
Liepos 6-ąją Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną „Tautišką giesmę“ giedojo ir visa Lietuva, ir tūkstančiai lietuvių visame pasaulyje. Nuo Baltijos jūros iki sostinės, ...
Smiltynės paplūdimius nusėjo negyvi vabzdžiai (nuotr. stop kadras)
Smiltynės paplūdimius nusėjo negyvi masyvūs vabzdžiai. Net septynių kilometrų ruože gulintys vabalai vieniems poilsiautojams kelia šleikštulį, o kiti tai vadina natūraliu ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų