Nors kai kurios pasaulio šalys jau prabyla apie galimai kylančią antrąją koronaviruso bangą, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas prof. Saulius Čaplinskas mano, kad realiau galbūt būtų kalbėtų net apie trečią bangą. Negana to, priduria, kad su šiuo virusu gali tekti gyventi ilgą laiką ir daugiau įtampų gali lydėti ne tik artimiausią rudenį bei žiemą.

„Jau dabar pasaulis tapo kitoks ir jis bus toks arba kol savaime pats virusas neužges, nors kol kas matome, kad šiame etape tai yra neįmanoma. 

Taip pat daug kas priklauso nuo to, kaip jis mutuos, kiek žmonių įgis kolektyvinį imunitetą. Panašu, kad kol kas tai greitai nevyksta, tad belieka laukti vakcinos. Taigi mažų mažiausiai dar kitą rudenį ir kitą žiemą, ko gero, turėsime panašią problemą“, – kalbėjo ULAC vadovas.

Nežinomas paplitimo mastas šalyje

Profesorius, paklaustas, kaip vertinantis pirmus signalus apie kitose šalyse fiksuojamus galimai naujus viruso protrūkius, svarstė, kad galbūt jau reikėtų kalbėti net apie trečią bangą.

REKLAMA

„Pasakyčiau kitaip, ta pirmoji banga Lietuvoje buvo tie žmonės, kurie atvežė virusą. Ir čia nepadarėme visko, ką galėjome ir ką privalėjome padaryti, bet ką, pavyzdžiui, darė kolegos latviai – mes dėl įvairių priežasčių tų žmonių netestavome. 

Bėda ta, kad laiku nebuvo pasirūpinta testais. Ir toliau nuo tų įvežtinių atvejų ėjo antroji banga – vietiniai užsikrėtimo atvejai. Ir virusas paplito, tik bėda, kad nežinome, kur Lietuvoje paplito“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Kartu jis pabrėžė, kad didžiąją dalį užsikrėtimo atvejų lemia tie, kurie ligos plitimo metu nejaučia simptomų. 

(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje

„Ir mes dabar situacijos nežinome, kiek dabar kur yra tokių žmonių, kurie patys nežinodami perdavė virusą. Todėl tai, apie ką visi kalba – antrąją bangą, aš gal pavadinčiau trečiąja banga. 

Tada, kai vėl atsiras palankios sąlygos virusui plisti, ypač rudenį, kada grįšime į kolektyvus, būsime uždarose erdvėse ilgesnį laiką arti vienas kito, tada didesnė tikimybė kad nuo tų besimptomių atvejų atsiras tokių žmonių, kuriems išsivystys ryškūs ligos simptomai. O toks žmogus išskiria daugiau viruso ir galima turėti didesnį susirgimų šuolį“, – įspėjo pašnekovas.

Laukia sunkesnė banga?

Ar galėtų banga būti sunkesnė? Į šį klausimą profesorius atsakė dvejopai. 

„Viskas priklauso, ar virusas mutuos ir kaip mutuos. Bet ji būtų lengvesnė vien dėl to, kad būtume geriau pasiruošę – tiek medikai, tiek turėtume laboratorinę diagnostiką, apsaugines priemones“, – dėstė jis.

Plačiau kalbėdamas apie viruso mutavimo galimybes, pašnekovas pridūrė, kad visiškai įmanoma, kad virusas mutuos ir keisis.

REKLAMA

Keičiasi testavimas: Vilniaus mobiliame punkte COVID-19 tyrimai imami 2 srautais, registruojama kas 3 minutes

„Virusai turi tokią savybę. Jei atsitiks taip, kaip su gripo viruso, o taip pilnai gali būti, tai reikš, kad, tikėtina, jis mutuos į mažiau patogenišką pusę.

Bet gali būti ir atvirkščiai, nors pagal tikimybių teoriją gamtoje taip būti neturėtų. Kita vertus, jei taip atsitiks, jei ir bus sukurta vakcina, ji gali veikti tik tam sezonui, kaip ir gripo atveju. Be to, matome, kad kolektyvinis imunitetas, deja, prie šitos ligos taip greitai nesiformuoja“, – dėstė ULAC vadovas.

Susirgimų pasaulyje tik daugėja

Paklaustas, ką manantis apie svarstymus, kad antros bangos gali visai nebūti, S. Čaplinskas vėl siūlė paanalizuoti dabartinę situaciją.

„Matome, kad virusas yra, dauguma atvejų yra vietiniai ir jų toliau bus. Matome, kad pasaulyje dabar tik daugėja užsikrėtusių asmenų. Tad atsivėrus sienoms visada turėsime ir įvežtinių atvejų. Taip išeina, kad apsisaugoti nepavyks“, – konstatavo profesorius.

Kita vertus, jis sutiko, kad visiškai natūralu, jog pasaulis apsiprato ir priprato prie naujos grėsmės ir naujo patogeno.

Karantinas buvo per ilgas

Vis dėlto ULAC vadovas griežtas karantino priemones vertino nevienareikšmiškai.

„Kai iš Uhano virusas pradėjo plačiai plisti ir buvo aišku, kad yra vienas šaltinis, iš kurio plinta virusas, tai buvo visiškai logiška padaryti taip, kad būtų pristabdytas viruso plitimas, taigi pasitelktos trumpalaikės karantino priemonės.

Taip daryta dėl to, kad būtų galima spėti pasiruošti – pirmiausia – sveikatos sistemai, kuriai reikia pasiruošti tokių sunkių pacientų priėmimui. To pasekmes matėme ir Italijoje. Nespėjo tai  pirmai bangai pasiruošti ir ta pati Amerika, Rusija“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

REKLAMA

Visgi, jo teigimu, negalima ir toliau leisti, kad gelbėdami žmones nuo vienos ligos mes leistume mirti nuo kitos.

„Jau nekalbu apie ekonomiką ir kitus dalykus. Buvo aišku, kad tie kolosalūs suvaržymai, raginimas likti namuose, turėjo būti trumpalaikiai. Taip iš esmės buvo, tik gal kiek užsitęsė, tam kad būtų pasiruošta tam, kaip gyvensime toliau“, – ULAC vadovas.

Paprašytas patikslinti, ar manantis, jog karantinas Lietuvoje užtruko per ilgai, S. Čaplinskas su tuo sutiko.

„Kalbant apie Lietuvą, manau, kad taip, per ilgai. Bet kad iš pradžių jo reikėjo turbūt niekam nekyla abejonių – nebuvo diagnostikos, apsaugos priemonių, infekcijų kontrolės priemonės, kurios turėjo veikti, iki galo nesuveikė. Mes tarsi buvo buvome užmiršę užkrečiamąsias ligas“, – sakė jis.

Tikras ar dirbtinis virusas?

Pasiteiravus, kiek realu kad virusas galėjo „ištrūkti“ iš laboratorijos, S. Čaplinskas neskubėjo atmesti tokios versijos.

„Faktas yra tai, kad virusas iš turgaus labai plačiai išplito, bet pavieniai atvejai buvo registruoti ir prieš tai – dar gruodžio ar lapkričio pabaigoje. Toje pačioje Prancūzijoje palikti mėginiai tą rodo.

Kitas klausimas, kaip jis papuolė į Uhano turgų. Tai, kad jis iš ten išplito, faktas. Ar galėjo būti taip, kad tai – gamtos „produktas“? 

Antrą kartą susirgę koronavirusu neužkrečia kitų, skelbia mokslininkai

Šiandien daugiausiai žmonių visgi tuo tiki, bet yra tam tikri mokslininkų nuogąstavimai ir tam tikri pateikiami faktai, kad dėl tam tikrų manipuliacijų tyčia ar netyčia galbūt į koronavirusą įsimaišė kitų virusų genai – to paties ŽIV ar net tuberkuliozės. Čia iki galo dar neaišku, neapsiimu sakyti, kad tai tik sąmokslo teorija. Bet tai esmės nekeičia – šis virusas jau yra“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

ULAC vadovas pridūrė, kad apskritai gamtoje tiek daug virusų yra, ji pati juos nuolat sukuria ir juos tereikia surasti.

„Kitas dalykas, jei šio viruso savybės atsirado dėl tam tikrų manipuliacijų, tai pagal logiką turėtų būti taip, kad kas buvo natūraliai neintegruota, tai plisdamas virusas, pereidamas iš vieno žmogaus kitam, turėtų tų svetimų geno dalių atsikratyti. Tokiu būdu tikėtina prielaida, kad virusas turėtų mutuoti į mažiau „piktą“ pusę“, – pabrėžė jis.  

MARIJA
2020-06-23 17:30:04
menkas profesorius ,kuris ciulba uz babkes
Atsakyti
(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
rQlka 2020-06-26 10:08:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur ziuri tie 15min.lt ir kitokie melagingu ziniu tramdytojai... kaip gali skleisti melagingas, baukinančias žinias...    ATSAKYTI
irute 2020-06-24 22:46:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jau taip ir banguosim iki nublūdimo?   ATSAKYTI
Marke 2020-06-24 08:56:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negimęs politinis lavonas   ATSAKYTI
Aras 2020-06-24 07:54:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal eik pamiegot   ATSAKYTI
Ropė 2020-06-24 07:40:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baisesnio profesoraus būti negali. Savus žmones žudo įvairiomis formomis. Jei testais neužkrės koronos visai nebus. Jau mūsų iškrypėliai patys rašė, kad testai visiškai nepatikimi. Žmonės gydomi tik nuo koronos. Kur kitos ligos kaip gripas? Taip gali kalbėti ir rašyti psichikos ligonis arba parsidavėlis už pinigus. Pirmu atveju dar įmanoma gydyti, antru ne. Liūdna tavo ateitis.    ATSAKYTI
Bronius 2020-06-24 04:45:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodėl ne apie ketvirtą, penktą ir t. t.? Kiek jau bangų buvo eilinio gripo - nesuskaičiuosi. Vėl eiliniai gąsdinimai.   ATSAKYTI
nu 2020-06-24 00:59:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
baikit gasdint žmones ar už gasdinimą moka pinigus   ATSAKYTI
Morta 2020-06-23 22:00:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pas čiaplinskį į smegeninę jau ateina trečia bangą. Pirmos nebuvo, o jis burbuliuoja jau apie trečią. Valdžiažmogiams sekasi mulkinti nekaltus Lietuvos piliečius. Iškrypę žmogystos, ligonius gydykite, o ne nesąmones burbuliuokite.   ATSAKYTI
????? 2020-06-23 19:52:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reiktu aiskintis, kas sukure ta virusa ir koki tikslai?   ATSAKYTI
Isdavikas 2020-06-23 19:50:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Idomu, kiek jam sumokejo PSO ir geitsas? Ar ginkla laiko ireme i uzpakali?   ATSAKYTI
Vardas 2020-06-23 19:14:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Baikit suda malt,bus sesios bangos,nes sesi milijardai !!! ir daugiau nieko !!! SNIPSTAS   ATSAKYTI
Op 2020-06-23 18:53:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ale visai stogas nuvaziavo arba kalba uz pinigus triznius   ATSAKYTI
Ruta 2020-06-23 18:25:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Siuliciau iskart kalbet ir apie ketvirta ir penkta ir 99 banga juk nepamaisys   ATSAKYTI
Jo 2020-06-23 18:21:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ruosiasi į seimą   ATSAKYTI
MARIJA 2020-06-23 17:30:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
menkas profesorius ,kuris ciulba uz babkes   ATSAKYTI
Lina 2020-06-23 17:26:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
ČAPLINSKAI, KIEK PINIGŲ GEICAS SUMOKĖJO? AR TIEK ŽMONIŲ ŽINIAS NURAŠEI, KAD GALI BLEVYZGOT KĄ NORI??!! TAI GAL EIK MOKYTIS, BES TAVO DIPLOMAS PATVORĮ NUPIRTAS. DAEIS IR IKI TAVĘS EILĖ, NEBAUDŽIAMŲ NĖRA, YRA NENUBAUSTI.   ATSAKYTI
petras 2020-06-24 00:01:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O tavo diplomas? pagal rasta, tai matosi, kad nei 9 nebaigus   ATSAKYTI
Rimas 2020-06-23 17:18:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ale koks proto bokštas   ATSAKYTI
Pluke 2020-06-23 16:28:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Visai jau stogas nuvaziavo   ATSAKYTI
JOO 2020-06-23 17:24:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Plukei stogas nuvažiavo    ATSAKYTI
Ona 2020-06-23 20:40:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žmogeliai kokie jūs visi protingi    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Šviesoforas (nuotr. 123rf.com)
Po koronaviruso krizės Lietuvos ekonomika atsigauna, tačiau kas šalies gyventojų laukia rudenį? Tikėtina, kad tikrieji koronaviruso pandemijos padariniai šalies ekonomikai ...
TV3 Žinios. Artimieji pasipiktinę: Vilniaus kapinėse žolės niekas nepjauna, nes niekas neprivalo (nuotr. stop kadras)
Didžiausiose Vilniaus Rokantiškių ir Karveliškių kapinėse artimųjų kapus lankantys žmonės širsta, nes kelią iki artimųjų kapų tenka skintis per nešienautą aukštą žolę, kurioje ...
Taršos mokestis sukėlė galvos skausmą: „Regitros“ atstovas pripažįsta, kad logikos – nėra (nuotr. stop kadras)
Nuo liepos registruojant automobilį tenka pakloti ir taršos mokestį. Žmonės skundžiasi, kad kai kurių automobilių „Regitros" duomenų bazėje nėra, o registruojant juos ...
Minint Žalgirio mūšio metines Galvės ežere koncertavo 100 muzikantų (nuotr. stop kadras)
Priešais Trakų pilį šiandien susirinkę tautiečiai galimai tapo Gineso rekordo liudininkais. Minint Žalgirio mūšio 610-ąsias metines Galvės ežere koncertavo 100 muzikantų. Ir ...
Karšto romano pabaiga – vyras panoro atgauti prarastus 12 tūkst. eurų
Meilės apakintas vyras dėl mylimosios paaukojo 12 tūkst. eurų. Petras neabejoja, kad naujoji draugė iš pat pradžių buvo sumaniusi planą, kaip ištraukti kuo daugiau pinigų iš jo ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų