Marius Dubnikovas. Europa demonstruoja raumenis, o Lietuva dėl to bus stipresnė

Prancūzė Christine Lagard, kuri vadovauja Europos centriniam bankui (ECB), žengė netikėtą žingsnį – birželio 4 dieną paskelbė, kad ECB didina obligacijų supirkimo (pinigų spausdinimo) programą papildomais 600 mlrd. eurų, ši programa išplečiama iki 1,35 trilijono eurų ir veiks mažiausiai iki 2021 birželio. Analitikai tikėjosi programos padidinimo 500 mlrd. eurų, tad paskelbtas skaičius 20 proc. didesnis nei tikėtasi.

(nuotr. Irmantas Gelūnas/Fotobankas)

Skaitant tokias naujienas atrodo, kad tai kažkur toli ir panašėja į skaičių žaismą, tačiau jie labai svarbūs kiekvieno ES gyventojo perspektyvoje.

Obligacijų programos plėtra reiškia, kad ECB per šalių centrinius bankus (taip pat ir Lietuvos centrinį banką) supirkinės valstybių ir stambių įmonių skolas.

Tai reiškia, kad realiai ilgą laiką skolų palūkanos dirbtinai bus laikomos itin žemame lygyje ir nekils problemų su valstybių skolomis (tarp jų ir sunkumų kamuojama Italija).

Valstybių skolų problemos eliminavimas reiškia tvirtą pasitikėjimą bendra euro valiuta – tai jau atsispindėjo net valiutų kursuose, kai penktadienį už vieną eurą buvo mokama beveik 1,14 JAV dolerio. Prieš tai buvo diskutuojama, kad šios valiutos gali susilyginti.

Žemos valstybių skolų palūkanos reiškia pinigų prieinamumą, o tai reiškia kad euro zonos narės, taip pat ir Lietuva, galės lengvai finansuoti savo programas ir biudžetus, net tuo atveju, jei reikės papildomo kuro spurtui. Šios palūkanos neišvengiamai veikia ir kitas skolos rinkas kaip būsto ar verslo finansavimas, nes palūkanos tempiamos žemyn.

REKLAMA

ECB politika drąsiai spausdinti pinigus nepanaši į tą kuri buvo prieš dešimtmetį ir Europa pradeda lenkti netgi JAV, kuri susiduria su daugeliu problemų – CPVID-19, santykiai su Kinija, pagaliau protestai su riaušėmis ir rinkiminis laikotarpis.

Čia verta prisiminti, kad Lietuva Europos kontekste yra tarp tų valstybių, kurios išvengė didžiausių pasekmių dėl viruso ir turėdama neribotą galimybę gauti pigių pinigų, gali išeiti nugalėjusi.

Tuo pat metu gyventojai drąsios ECB politikos šviesoje taip pat gali būti tikri, kad neteks mokėti dvigubų įmokų už būsto paskolas, o verslas gaus adekvatų finansavimą, kas leis kurti naujas darbo vietas.

Be to ECB savo sprendimu pademonstravo, kad pinigų bus tiek kiek reikės, tad šis pokštelėjimas gali būti nepaskutinis. Iš kitos pusės jo gali ir neprireikti, nes ekonomikose svarbu tendencija ir nusiteikimas, o tokie žingsniai daug ką nuramino.


Rašyti komentarą...
N
Nijolė,aidas ir ďijana
2020-06-05 15:49:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tik į priekį ir dar su naujomis idėjomis
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų