Nesulaukiami priedai COVID-19 infekcijos židiniuose dirbantiems medicinos darbuotojams, ne visose įstaigose, kiek žadėta, keliami atlyginimai – šie Seimo sveikatos reikalų komitete svarstyti klausimai įplieskė daug emocingų diskusijų. Kol Lietuvos gydytojų sąjunga kaltino įstaigų vadovus, kad lėšos darbo užmokesčiui kelti nepanaudojamos pagal paskirtį, šie atkerta, kad keliami tikslai yra sunkiai įgyvendinami.

Medikai (nuotr. stop kadras)

Medikai (nuotr. stop kadras)

Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) vadovas prof. Liutauras Labanauskas, pristatydamas praėjusių metų gydymo įstaigų pasiektus medikų darbo užmokesčio vidurkius, įžvelgė problemą, kad nors Vyriausybė įsipareigojimus vykdė ir skyrė pinigų, tačiau jie tikslo nepasiekia. Viena to priežasčių – neva administracija pasiimanti dalį pinigų. 

Vidurkį pasiekė tik pusė gydytojų algų

„Norisi pasidžiaugti, kad algų didėjimas buvo ir 55 proc. (maždaug 6100) šalies gydytojų pasiekė suplanuotą vidurkį. Deja, apie 28 proc. (apie 3120) yra tarp 80–100 proc., likę 17 proc. (apie 1900) yra tik kelio viduryje – jų atlyginimo vidurkis svyravo nuo 50 iki 80 proc.“, – skaičius pateikė jis.

REKLAMA

L. Labanausko teigimu, vertinant bendras tendencijas kyla klausimas, kodėl vienos įstaigos atidavė atlyginimams skirtas lėšas, ką, anot jo, rodo ir Valstybinės ligonių kasos (VLK) ataskaitos, o kai kurios įstaigos to nepadarė. 

Jis pridūrė, kad įstatymai reglamentuoja, kad kitur tokios lėšos negalėtų būti panaudotos, tad arba jos buvo panaudotos, arba guli sąskaitose ir neaišku, ko laukia.

„Imant didžiąsias universitetines ligonines, pavyzdžiui, Kauno klinikas kaip pavyzdinę ligoninę, čia pasiektas 367 eurų gydytojų atlyginimo vidurkis ir visais kėlimo etapais atiduoti praktiškai visi pinigai. 

Tačiau mus šiek tiek suglumino situacija Santaros klinikose, nes nors ir pasiektas vidurkis, praeitais metais atiduota tik 80 proc. lėšų. Tai reiškia, kad 20 proc. lėšų nebuvo panaudota atlyginimų kėlimui. 

Medikai

Medikai

Įdomiausia, kad Nacionalinis vėžio institutas panaudojo tik 42 proc. atlyginimams skirtų lėšų, tad šiemet kiek besistengtų, įstaiga vidurkio nepasieks“, – vardijo jis. 

Anot LGS vadovo, situacija respublikinėse, regioninėse ligoninėse yra nevienoda, bet yra ir tokių faktų, kuriuos reikėtų nagrinėti atskirai, kai gautos lėšos nebuvo panaudotos atlyginimų kėlimui. 

„Miestų, ypač didžiųjų, poliklinikos šiuo klausimu atrodo kaip ir neblogai, daug jų pasiekė vidurkį. Bet dalis irgi nepanaudojo visų lėšų. Dalis rajoninių ligoninių dalinai pasiekia numatytus skaičius, bet didžioji dalis neskyrė lėšų, kurios buvo išduotos“, – kalbėjo LGS vadovas.

REKLAMA

Jis pabrėžė, kad nors šie duomenys yra 2019 m., tendencijos rodančios, kad jei praėjusiais metais pilnai nebuvo skirtos lėšos, tai klausimas, ar šiemet pasiseks pasiekti rezultatą.

Augo vadovų užmokestis

L. Labanausko teigimu, viena priežasčių, kodėl gydytojams nėra didinami atlyginimai taip, kaip planuota, – lėšų perskirstymo problemos.

„Nežiūrint to, kad susitarime buvo kalbama apie sveikatos priežiūrą teikiančius specialistus, buvo labai daug gydymo įstaigų, kur lėšos naudojamos buvo administracijai. Čia sublizgėjusi yra Molėtų ligoninė, kuri turi minusinį procentą algų gydytojams kėlimą, bet 16 proc. daugiau skyrė administracijos darbo užmokesčiui.

Kupiškio ligoninėje net 45 proc. skirti administracijai. Stebina tokie dalykai, bet Kupiškio ligoninės vadovas šią klaidą, matyt, jau suprato atsistatydindamas, bet žmonėms tai pinigų jau negrąžins. Taigi keistas toks požiūris į pinigus, kurie buvo skirti darbuotojams ir kažkodėl vietoj to pakilo išlaidos administracijai“, – kalbėjo L. Labanauskas.

Santaros klinikų medikai

Santaros klinikų medikai

Jo teigimu, jau turimi ir šių metų duomenys, kad dabar pinigai yra skiriami administracijos darbo užmokesčio kėlimui, o ne gydytojams. 

„Todėl manome, kad reikėtų įpareigoti gydymo įstaigas iki birželio 12 d. pateikti savo darbo užmokesčio kėlimo vidurkius“, – aiškino LGS vadovas.

Jis pridūrė, kad dalis gydymo įstaigų – net tų, kurie vadovauja gydytojų vadovų sąjungai, nepakėlė atlyginimo už balandžio mėnesį, kaip buvo liepta. 

„Jei ir gegužį taip elgsis, jau bus dviejų mėnesių nuostolis“, – sakė jis.

Parlamentaro Raimundo Martinėlio paprašytas patikslinti, ar įstaigos minėtas lėšas uždirbo pilna apimtimi, nes jas reikėjo pagrįsti paslaugomis, L. Labanauskas teigė, kad į tai buvo atsižvelgta:

REKLAMA

„Kada buvo skaičiuojamos sumos ir rašoma sutartis, tuo metu buvo vertinama įstaigų finansinė padėtis. Taip ir buvo padaryta, kad tos sumos gautųsi ir įstaigos jų neuždirbti negalėjo.“

Rodikliai neįgyvendinami 

Į LGS vadovo pasisakymus itin audringai reagavęs Pasvalio ligoninės vadovas Rolandas Rastauskas tvirtino, kad svarbiausia priežastis, kodėl, kiek žadėta, nepadidinti atlyginimai, slypi kitur. 

„Manęs labai nenustebino profesoriaus, ministerijos atstovo L. Labanausko pranešimas, bet jo įvardijamos priežastys yra labai nereikšmingos ir nelabai pakeistų situaciją.

Sakoma, kad ne visos lėšos buvo panaudotos. Noriu pasakyti, kad didžioji dauguma rajonų ligoninių 100 proc. panaudojo ir dar pridėjo jų. Tai, kad lėšos buvo panaudotos plytelėms, paskoloms gesinti, tas giesmes seniai girdime. Gal kokia viena įstaiga ir panaudojo, bet neįsivaizduoju, kad daug kur tas būtų“, – kalbėjo jis.

Taip pat R. Rastauskas klausė, kas turėta omenyje kalbant, kad padidintas atlyginimas ne tik sveikatos priežiūros specialistams – ar įtraukti ir slaugytojų padėjėjai, rentgeno darbuotojai, laborantai ir t.t.

„Bet kuriuo atveju nebuvo įvardyta pagrindinė priežastis, kodėl yra tokie skirtumai. Taip yra dėl to, kad atlyginimų fondai yra didinami nevienodai. Jeigu dabar girdime ir ministerijos, kad vidutiniškai atlyginimai pakelti 18 proc., tai mūsų ligoninės fondas padidėjo tik 11,5 proc.“ – sakė jis.

Infekcinių ligų korpusas

Infekcinių ligų korpusas

Pasvalio ligoninės vadovas sakė atsimenantis, kai praeitais metais algos buvo keltos 15 proc., ministras vėlgi teigė, kad jos padidėjo 15 proc., nors realiai ligoninėje buvo pakeltos tik 10 proc.

REKLAMA

„Ministro klausiau, kaip iš 10 padaryti 15? Tai sakė, kad čia ne tiek svarbu procentas, kiek tai, kad visas lėšas atiduotumėt darbuotojams. Tai atiduodam. Bet toliau girdime kalbas, kad jei negauname 18 proc., o tada vadovai kalti ir panaudoja kažkur kitur. Tai noriu pasakyti, kad jei mums skyrė 11 proc., mes panaudojome 12, nes dar pridėjome savo lėšų“, – posėdžio metu kalbėjo R. Rastauskas.

Jis pridūrė, kad pasiekti deklaruojamą vidutinio užmokesčio rodiklį rajono ligoninėms yra absoliučiai neįmanoma, nes daugiau nei 50 proc. ligoninių metinis balansas būna minusinis. Kartu jis prašė LGS vadovo neklaidinti komiteto narių.

L. Labanauskas gi atkirto, kad dalis rajoninių – Visagino, Kuršėnų, Vilkaviškio, Raseinių, Kelmės – ligoninių sugebėjo pasiekti vidurkius.

„Svarbiausia, kad šiandien diskutuojame ne apie vieną rajoninę ligoninę ar Santaros klinikas, o bendrą šalies vidurkį. Ir sakome, kad už praeitus metus nebuvo atiduoti visi pinigai ir tai rodo, kad nebus pasiektas pakėlimas“, – sakė jis.

Vadovai sako sau algų patys didinti negalintys

Savo ruožtu Respublinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Steponkus pastebėjo, kad ypač jautrūs atlyginimų, paslaugų įkainių didinimo klausimai turėtų būti aptariami ir ištransliuojami vieningai.

„Dabar gi truputį gėda besiklausant emocingos ir medikams nelabai priimtinos retorikos. Norėčiau pabrėžti, kad nė vienas iš vadovų sąmoningai nesistengia pabloginti darbuotojų padėties.

Juo labiau pats vadovas sau pasikelti atlyginimo negali, tą paprastai daro steigėjas. Administracija nėra ta dalis žmonių, kurie „suvalgo“ lėšų dalį, šalia sveikatos priežiūros darbuotojų yra ir virėjai, slaugytojų padėjėjai, laboratorijų darbuotojai ir kt. ir juos priskirti prie administracijos nėra etiška“, – kalbėjo D. Steponkus.

REKLAMA

Kalbėdamas apie nuo balandžio turėjusius augti atlyginimus Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos tarybos pirmininkas pastebėjo, kad kaip neretai nutinka, visi geri dalykai daromi atbuline data.

„Mes realiai tik gegužės pradžioje gavome tas sutartis ir galėjome tik prognozuoti. Be to, manipuliacija 9 proc. ir 18 proc. nėra visiškai teisinga, nes 18 proc. yra didinamas bendras mokos fondas, o balas, net ne įkainiai, bet balas už paslaugas didėja vidutiniškai 9 proc. Kartu dar yra grėsmės, kad nesuteiksime paslaugų tiek, kiek galėjome suteikti iki karantino.

Tas lėšas užsidirbti bus sunku. Taip pat yra padidėjusios išlaidos asmens apsaugos priemonėms ir jos nesumažės. Mes gavome jų iš valstybės rezervo fondo, bet priemones didžioji dalis įstaigų perkasi pačios. Taip pat dar yra cikliškumas“, – pabrėžė jis.

Kartu D. Steponkus pridūrė, kad nerimą vadovams kelia ir tiesiogiai infekcijos židiniuose dirbančių medikų priedai, kuriems lėšos dar nėra gautos: 

„Šioje vietoje buvo daug lūkesčių suteikta, deja, tie lūkesčiai kol kas dar nekompensuoti. Dėl to yra sudėtinga vadovams. Didžioji jų dalis išmokėjo šituos priedus darbuotojams, bet yra sudėtinga atsakyti į klausimą, ar tie pinigai pasieks gydymo įstaigas, ar ne.“

Ligonių kasa tegali patarti

VLK Ekonomikos departamento direktorė Simona Adamkevičiūtė posėdžio metu patvirtino, kad istoriškai tikrai matoma, kad darbuotojų atlyginimų didinimui skirtos lėšos naudojamos ir administracijos darbuotojų, ir kito personalo, neteikiančio asmens sveikatos priežiūros paslaugų, padidinimui. Ji priminė, kad be kita ko didėjo ir minėtųjų darbuotojų minimali alga, o vadovų atlyginimai kito, nes nuo 2019 m. keitėsi jų užmokesčio apskaičiavimo tvarka.

„Visa tai yra įstaigų vadovų sprendimai ir atsakomybė, mes tegalime padėti analizuoti situaciją ir pateikti ją jums ir padėti priimti sprendimus, kaip ir vadovams, bet neturime galimybių juos paveikti“, – pridūrė VLK vadovas Gintaras Kacevičius.

Gintaras
2020-06-04 13:41:10
Amžinos lietuviškos problemos. Ir už prastovas ne visi minimalių atlyginimų išmokas gavo. Darbdaviai pasidalino: pusę sau ir pusę (200€) darbuotojui. Štai toks lietuviškų darbdavių supratimas. Aukščiau sėdintys susižeria sau :) Tokie turėtų grąžinti pinigus į biudžetą ir tai mažų mažiausia, ką galima padaryti. Sodinti už grotų reikėtų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Lietuve 2020-06-15 16:35:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ogi, už ką jie nori tų algų, juk visas tuntas prižiūrėjo, kelis sergančius korona, tai ir kelis atlyginimus tereikėjo mokėti, kiti galėjo eiti nemokamų atostogų   ATSAKYTI
Pacientė 2020-06-15 14:12:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labiausiai nuskriaustos seselės ir sanitarytės,kurios neturi sąlygų darbo metu dirbti antroje įstaigoje,kaip daktarai.Apie jas niekas nekalba.O daktarai ir teisininkai dar Petro 1-jo laikais buvo pašventinti į atskirą luomą,kad jiems atlyginimų nereikia mokėti ,nes ir taip susirinks pinigus iš ligonių namams ir kelionėms po pasaulį   ATSAKYTI
Vinculis 2020-06-11 17:46:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vadinasi, Verygos reitingas 1 balu kris.   ATSAKYTI
Pusamžis 2020-06-08 15:45:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pinigai kišenės pasieks, tik ne tų medikų kurie sunkiausiai dirbo ir rizikavo, o valdininkų ir visokio plauko aferistų.    ATSAKYTI
Saule 2020-06-08 14:14:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik tegu nebedejuoja medikai -- pinigų pinigų ir daugiau nieko , o žmonės , kurie moka sveikatos draudimą - negauna paslaugų - poliklinikos nedirba .... o pinigai tai eina -- turėtik medikai bent jau śąžinės dėl saves , jau nežiūrint priesaikų...(tiesiog naudojates ale tokia padėtim , o kokia ji -- restoranai , kavinės dirba ) žmogui ligos atveju nėra kur kreiptis , ne v8si galim " paremti" privačias klinikas , o ir ne visi išduoda atsakymus raštiškai , konsultuoja , susimoki ir piš ...turbūt aišku kodėl neduoda jokių išrašų.
Norėtusi kreiptis į medikų profsąjungą -- kur Jūs - dabar tylit , kai pinigai ne už ką mokami ..... Paraginkit kolegas , kad kiltù noras dirbti ir gelbėti žmones ....Negalvojat , kad įvaryti į kampą ir žmogelei ims streikuoti , priminkit , kad mokam sodrai sveikatos draudimą -- o gal turim teisę nemokėti , nes negaunam paslaugos! O gal Strazbūras padėtu....
.   ATSAKYTI
Pušis 2020-06-07 09:28:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gėda klausyti pono Staponkaus, isdalino 2 mln nežinia kam, neteisingai skaičiuoja vid. darbo užmokestį, nusižengdami darbo kodeksui, rodo netikrus skaičius ir jokių derybų su LGS. Pelninga ligoninė, o algos mažiausios, pinigai dingsta    ATSAKYTI
LIGONIŲ KASOS 2020-06-04 23:05:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
GALĖTŲ NORS KIEK KONTROLIUOTI, KUR NAUDOJAMI PINIGAI, O NE TIK UŽSIMERKTI Į VADOVŲ SAVAVALIAVIMĄ IR NEAIŠKŲ LĖŠŲ PANAUDOJIMĄ..    ATSAKYTI
Špygų 2020-06-04 14:59:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kam jiems mokėti,juk pusė ligoninių pasiruošė ir uždarė ligonines,mat laukė kokio koroninio,bet neišsipildė.Ir nedirbdami nori gauti atlyginimą   ATSAKYTI
Pacientė 2020-06-04 14:48:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vistiek jie verks ir lakstys po kelias gydymo įstaigas,o mes paskui juos:pirmoj įstaigoj nemokamai, toliau mokamai.Negali daktaras sėdėti dviejuose etatuose per dieną   ATSAKYTI
Dinga 2020-06-04 14:05:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai poliklinikų medikams reikia sumažinti atlyginimus, jie juk nedirba. Sėdi užsidarė ir verkia, kaip jiems sunku.   ATSAKYTI
Butkus Jonas 2020-06-14 22:08:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Iš kur jūsų tokių menko proto priviso? Ot, sugalvojo medikas (pav. poliklinikos chirurgas) ir nedirba, užsidarė namuose ir verkia .... ar jūs turite nors kiek proto? ar jums būnant medikui, kas nors leistų sėdėti namuose ir nedirbti, ir dar algą mokėtų. Atleistų ir vietoje atlyginimo gautumėte špygą taukuotą. Ot tada pažiūrėtume iš ko gyventumėte ir kokiom ašarom verktumėte. O jei gautumėte iš savo darbdavio minimumą, jau ne tik antro darbo ieškotumėte, bet ir kaip daugelis lietuvaičių antro darbo patrauktumėte toli nuo tėvynės. Kai medikų dar labiau apmažės, galėsit gydytis internetu arba pas maximos pardavėjas (lai jos teneįsižeidžia).  
X 2020-06-04 13:44:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kokie pinigai medikam nieko nedaro nuotoliniu budu aplamai minimuma moket tik ...maxsimos pardavejom reiktu dviguba moket o ne medikam   ATSAKYTI
Gintaras 2020-06-04 13:41:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Amžinos lietuviškos problemos. Ir už prastovas ne visi minimalių atlyginimų išmokas gavo. Darbdaviai pasidalino: pusę sau ir pusę (200€) darbuotojui. Štai toks lietuviškų darbdavių supratimas. Aukščiau sėdintys susižeria sau :) Tokie turėtų grąžinti pinigus į biudžetą ir tai mažų mažiausia, ką galima padaryti. Sodinti už grotų reikėtų.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stop kadras)
Paradoksas: vasara – atostogų metas ir tiems, kurie pagal įstatymus atostogų neturi. Tai – Seimo nariai. Plenariniams posėdžiams artėjant į pabaigą, ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Per praėjusią parą užregistruoti penki nauji koronaviruso atvejai: trys Vilniaus ir po vieną Klaipėdos ir Utenos apskrityse, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės ...
Trys tūkstančiai lietuvių pradėjo išskirtinį mėnesį – 30 dienų be liemenėlės (nuotr. stop kadras)
Trečdaliu daugiau nei pernai šalies moterų liepos mėnesį pradės atsisakiusios dėvėti liemenėles. Kai kurios akcijos dalyvės nevynioja žodžių į vatą – šį aprangos aksesuarą ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų