Vyriausybė pritarė beveik 1 mlrd. eurų vertės socialinių priemonių paketui, kuris turėtų padėti gyventojams ir darbdaviams greičiau atsitiesti po karantino.

Ką išgelbės šios priemonės – šalies ekonomiką ir gyventojus ar valdančiuosius, kurie dalins pinigus prieš pat rinkimus? Kalbėjome su ekonomistu profesoriumi Romu Lazutka.

Laba diena. Kaip jūs vertinat Vyriausybės pažadėtas subsidijas ir 200 eurų išmokas darbo netekusiems žmonėms ir pensininkams. Ar tai tikrai padės užkurti ekonomiką, ar tai labiau padės valstiečiams laimėti rinkimus?

Laba diena. Tikrai, dėl pagalbos rinkimų metu man sunku vertinti, nesu specialistas rinkimų technologijų, bet suprantama, kad labai sunku bus nuslėpti, kad tokį taikinį jie tikrai turi. O vertinant iš socialinės politikos pozicijų, žinoma, tai yra nesąmonė.

Taip elgtis negalima. Man atrodo, netgi blogiau – tai yra tiesiog diskreditacija tos vadinamos gerovės valstybės, tada kiekvienas gali paskui pirštu rodyti – štai, kaip yra naudojamos lėšos, skirtos pagalbai žmonėms. Taip jos neturėtų būti naudojamos.

REKLAMA

O kodėl neturėtų? Juk kaip tik daug kalbėta apie tai, kad reikia tiesioginių subsidijų?

Buvo laikas, kada daug kas galvojo, kad žemė plokščia, bet nėra bet kokios tiesioginės subsidijos. Jeigu kalbam apie 200 eurų vienkartinę išmoką beveik milijonui gyventojų, tai reikia turėti galvoj, kad tie pinigai gali būti įvairiai panaudojami. Ir nebūtinai milijonui gyventojų, nes tas milijonas yra labai įvairus.

Kaip buvo pranešta, kad tiesiog pensininkams, tai pensininkai yra labai įvairūs. Yra pensininkai, kurie dar ir dirba. Yra pensininkai, kurie gauna pora pensijų, viena iš jų yra apie tūkstantį eurų teisėjo pensija ir plius dar iš „Sodros“ ta nedidelė pensija. Taip pat yra žmonės, kurie gyvena šeimose ir vienas yra pensininkas, kitas – milijonierius.

Taigi visiškai nebūtina šitaip švaistyti lėšas, kita vertus, ką reiškia vienkartinė išmoka? Jeigu kalbama apie tai, kad reikia paskatinti vartojimą – žmonės paprastai apsisprendžia, vartoti ar ne, žvelgiant į ateitį, ir labai svarbu yra lūkesčiai žmonių.

Todėl jie netgi skelbiami, kokie gyventojų lūkesčiai apie ateitį, tai bendrą ekonominę ateitį, jų ateitį. Jeigu žmogus žinotų, kad jam yra padidinta pensija ir ji bus mokama kiekvieną mėnesį, tada jisai planuoja, kur pinigus leisti. Jeigu jis gaus vienkartinę išmoką, tai jis gali pagalvoti, aha, gal dar bus juodesni laikai, tai reikia ją pasilaikyti.

O kaip jūs būtumėt siūlęs naudoti tą vieną milijardą eurų?

Ten yra keletas priemonių. Viena iš jų, be jokios abejonės, smerktina, jeigu pasigilini į turinį, tai vienkartinė išmoka rugpjūčio mėnesį, kitos yra taiklesnės, viena iš jų yra nauja išmokų rūšis ieškantiems darbo. Tą išmoką netgi mes, nevyriausybininkų ir mokslininkų aljansas sukurtas ir pasiūlėm, surašėm priemones ir pateikėm Vyriausybei, ir Seimui.

REKLAMA

Pasiūlėm tokią priemonę todėl, kad yra kai kuriose šalyse išmoka tarpinė tarp socialinio draudimo ir darbo išmokos, kurią moka „Sodra“ apdraustiems žmonėms, netekusiems darbo, o paskui, jeigu žmogus visiškai be pajamų, tada gauna socialinę pašalpą iš savivaldybių.

Tai tarpinė kai kuriose šalyse yra darbo ieškantiesiems, kad jie nekristų ant žemiausio laiptelio. Juo labiau, kad ieškantis darbo žmogus dar turi kitokias išlaidas papildomas, ir, be to, tai yra tam tikra motyvacija. Trys laipteliai, jeigu nesistengsi, neieškosi darbo,  tai lipsi žemyn tais laipteliais. Tai yra pagrįsta.

Bet vėl – siūlymas mūsų buvo, kad ta išmoka būtų minimalių poreikių dydžio, kurį yra pripažinusi ir ši Vyriausybė, pasitvirtinusi šiuo metru 257 eurai. Tai jie nesugebėjo tą dydį pasiūlyti, siūlo 200 eurų. Ir plius dar ta išmoka, o buvo siūloma komplekse su nedarbo draudimo išmoka.

Apie nedarbo draudimo išmoką reikia atskirai kalbėti šioj situacijoj. Bedarbiai iš tikrųjų yra stigmatizuojami. Nedarbo išmoka dažnai pavadinama kaip pašalpa, neteisingai, irgi požiūris toks neigiamas. Tai yra finansinė paslauga – žmonės dirba, moka „Sodrai“ įmokas ir jie tikrai be jokios pajuokos turėtų oriai kreiptis į „Sodrą“, kada jie netenka darbo.

Nes jau užsidirbę tą išmoką. O, profesoriau, šią schemą, šį paketą kritikavo K. Maniokas, sakydamas, kad kaip verslas yra leisgyvis, tai tas darbo vietų subsidijavimas gali sukurti zombių ekonomiką. Kai verslas arba leisgyvis, arba miręs, o darbo vieta subsidijuojama. Sutinkate su tokiu požiūriu?“

REKLAMA

Tikrai verta dėmesio pastaba todėl, kad reikia turėti galvoj, kad bet kurios krizės yra sanitaras. Tai yra, kai kurie verslai prisitaiko ir gyvuoja toliau, nauji netgi įsikuria ir kai kurie miršta, bankrutuoja ir panašiai. Tai, žinoma, kad tokios beatodairiškos subsidijos gali palaikyti tą kvėpavimą tam tikrų verslų, kurie paskui vis tiek užges.

Bet, žinoma, čia yra argumentuojama, kad yra remiami darbuotojai, žmonės, ne vien tik verslas. Bet čia irgi turėčiau pastabą, kad, turint galvoj, kokia Lietuvoj darbo rinka, tai paplitę vokeliai, tai yra savanoriškas išėjimas iš darbo. Čia kabutėse. Ir dabar didžioji dalis žmonių, kurie išeina iš darbo, jie išeina savo noru.

Ką tai reiškia? Kad žmogus krizės metu paliktų savo darbo vietą? Darbdaviai tiesiog paragina jį paprašyti ir išreikšti tą norą.

Balerina..
2020-05-01 01:06:15
Europa dave 1,5 milijardo...o,jau raso,kad 1 milijardas,o kur kiti dingo ! Juk kiekviena valstybe gavo is Europos,kad padetu zmonems,tie 200 euru,toesiog kysis pries pat Balsavima ! Kitose valstybese jau seniai isdalinti pinigai, o,Lietuva ,dar tik svarstoooo. O gali pasikeisti Beskvernio ir Naisiu caro nuomone....ir neuzuosite kur dingo.. Bet,cia galima skustis i Europos Parlamenta....Daktarams kelkite dvigubai algas,mokytojams,gaisrininkams..o,ne Verygai ir vyriausybei. Lietuviai,vyriausybe,keiskites,bukite teisingi ir saziningi ! Cia duoti pinigai Europos,o ne jusu...asmeniski.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2020-05-05 15:38:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai įdomu, kokiu būdu pensininkai nukentėjo nuo covid 19 , kad jiems mokėti po 200€ ? Gal pensijos sumažėjo ?Ar jų nemokėjo?   ATSAKYTI
Lazutka,ne visi pensininkai yra yra te 2020-05-03 12:58:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lazutka,ne visi pensininkai yra teisininkai,dauguma kaip Jus sakote gauna is Sodros ta nedidele pensija.Dauguma pensininku neturi pinigu nusipirkti is spekuliantu,kuriuos Jus vadinate verslininkais apsaugos priemoniu.Daugelis kaukes renkasi is konteineriu.   ATSAKYTI
Rrr 2020-05-02 18:28:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Figa jums pensinikai   ATSAKYTI
Onutė 2020-05-02 14:17:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu didesnes sumas duotų ,tai KAS liktų ,,varguoliams " iš Lietuvos Banko ?! Paskaitykite apie tai straipsnį ,, Bankininkų gerovei: mėsa ir slyvos už biudžeto pinigus " KĄ veikia Seimo Audito komitetas su pirmininke p.Ingrida Šimonyte ?! Tragedija....   ATSAKYTI
2020-05-02 11:08:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lazutka- vienas rimčiausių ekonomistų. Ir sąžiningas. Visi kiti, šmėžuojantys per tv (mauricai..), tik bankų pakalikai. Lazutkos komentarai visada teisingi, ir šiame straipsnyje taip pat.    ATSAKYTI
Dana 2020-05-02 09:42:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aišku nesąmonė.Stai Anglijoje padalino po 10 000 svarų,Vokietijoje po 12 000euru.Akivaizdu,kad rūpinasi o čia muzikaliai perka rinkimus tik po 200 EUR.   ATSAKYTI
Volis 2020-05-05 23:51:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
12k Vokietijoje??? Aš ten dabar gyvenu, kauše tu... neskiri 12k nuo 1.2k   ATSAKYTI
sy padla 2020-05-02 08:49:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
,,,ekonomista,,,,isvyt velniop is darbo , uz tokius kliedesius    ATSAKYTI
tfiu ... 2020-05-02 08:47:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
anot sio Lozoriaus lozankes , milijonus ir milijardus gali ysisavint tik bankininkai VasiLEuskai mesai ,saslykams prostituciu ir prostitutu uzsakymams ,koncertu edant saslyka klausymuj... na o darbo zmoguj duot 200 euru --didelis griekas , jis gali nusirist y dugna ...persies ,persigers ir nugais ...nebus kam dirbt --isstips islaikytiniai Lazutkes   ATSAKYTI
Zita 2020-05-02 00:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kada siaučia Maras .SENIAIUSIEJI DAR IŠLIKE SENJORAI .....VISŲ PIRMA PAMENA KARO LAIKMETI .panašus ivykiai turejo sunkias pasekmes mirtinguma .Manau kad apie komplikacijas detaliai nereikėtų ,krauti informacijos .tokios kalbos ironija .JAUTRESNĖS PSIHIKOS ŹMONĖMS .....VISKAS STABILIZUOSIS .MIRTINGUMAS NRIŠVENGIAMAS NATURALIAI IŠEINANČIAM ANAPILN ŽMOGUI.VISADOS HAOSAS SUJAUKIA PSIHIKA VIEN TIK PASIKLSUSIUS APIE KOMPLIKACIJAS .LL   ATSAKYTI
seniukelis 2020-05-01 15:04:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ar liausitės pensininkus vadinti prostitutėmis , taip sakant , parsiduodančiais už pinigus.Iki rinkimų dar pusmetis , ne vienas balsuos pas dangaus vartus ...O jūs?Jei duodat , tai visiems . Ir visi tegu juos praperka savo mažų miestelių , mažose miestų parduotuvėse ,tegu papuotauja po karantininio maisto,tegu atsigauna ir paremia restoranus, kavines , kad išjudėtų iš mirties taško.Ir nesvarbu ar pats senolis , ar jo anūkas bus pamalonintas -svarbu, kad tie pinigai grįš iš kur atėjo.Ech, jūs ekonomistai,...   ATSAKYTI
Ilka 2020-05-01 12:00:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lazutka senas nukaršias vilkas, darbdaviams tikrai asmeniškai nevalia duoti pinigų ,tik darbininkams ,o pensininkams ir negalią turintiems ir negaunantiems 300eur. reikia išmokėti vienkartinę 200 eur pašalpą
,kirpykloms ir t.t.kurie mokėjo nuomą ir priversti nedirbti ,kas ant savęs dirbo ir mokėjo mokesčius,tai turi valdžia paremti , ne tik 200eur. Ir reikia tik panorėti ir surasti tuos žmones kuriems reikia paramos , nėra sunku ,tik tegul šiknas pakelia nuo minkštu kedžių ir bus tvarka.   ATSAKYTI
Linas 2020-05-01 11:34:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Daug tauškalų, naudos jokios. Nupezęs pliurpalas.    ATSAKYTI
Linas 2020-05-01 11:33:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Daug tauškalų, naudos jokios. Nupezęs pliurpalas.    ATSAKYTI
Antanas 2020-05-01 09:29:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kodel lazutkai nedavet   ATSAKYTI
Mikalda 2020-05-01 08:59:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kas pasidarė su Lazutka? Ar tik neapsirgo žmogus? Visada pasisakydavo už pinigų davimą už nieką, o dabar staiga pasisako prieš? Patariu skubėti pas daktarą - gal dar ne per vėlu.   ATSAKYTI
Bruklinas 2020-05-06 09:18:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paseno, nusišneka nėra ką skaityti. Pinigai skirti žmonėms turi būti išmokėti dabar, o ne už kelių mėnesių.
   ATSAKYTI
As 2020-05-01 08:37:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
lazutka tu cia didziausia nesamone esi!!!!!!!   ATSAKYTI
As 2020-05-01 08:36:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
didziausia nesamone tai tad lazutka!!!   ATSAKYTI
WC 2020-05-01 07:37:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visokie "ekonomistai"lazutkos ,mauricai ir kt.veilokai,kaip jie man patinka.Kokie ekonomistai-tokia ir lietuvos ekonomika.Komandiruokim juos pvz. i amerika ir po metu pamatysime ,kad ji pavirto i afrika.Geriau jau eitu dirbt prie statybu,tai nors kokia nauda butu.   ATSAKYTI
Henka 2020-05-01 05:36:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Reiketu ta jarda perduot lianzberg dinastijum.   ATSAKYTI
Po 500 euru visiems pensininkams, 2020-05-01 01:32:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Pensininkams,kurie gauna mazas persijas,duokite po 500 euru,ir dabar,o ne pries pat balsavima ! Visiems zmonems privaloma ismoka !   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vaidotas Beniušis  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
„Įsisukus į tokį darbų tempą su nusivylimu turiu konstatuoti, kad nebespėju visko padaryti, ką norėjau, patarėjai nespėja apžioti visų dalykų“, – 2019-ųjų gruodį atvirame ...
Ovidijus Lukošius (nuotr. stop kadras)
Po metų darbo atsiskaitydamas Lietuvos gyventojams prezidentas Nausėda tikina esantis kitoks nei jo pirmtakai – esą stengiasi kalbėti su žmonėmis neįžeidinėdamas ir ...
Laura Mociūnaitė (Lietuvos banko nuotr.)
Antrąjį šių metų ketvirtį kainų augimas Lietuvoje yra pastebimai sulėtėjęs. Nors infliacija pagal vartotojų kainų indeksą birželio mėn. padidėjo iki 1 proc. (gegužės mėn. siekė ...
Gydytojas Robertas Adomaitis (nuotr. stop kadras)
Po karantino daugeliui pacientų sunku ne tik patekti pas gydytoją, bet ir prisiskambinti gydymo įstaigai. Visgi, medikai atvirai dalijasi savo nuomone, panašu, kad gyvenimas ...
Gediminas Milieška
Koronaviruso protrūkis ir jo sukelta krizė dar kartą priminė apie pasaulio ir ekonomikos trapumą. Nors palyginti su daugeliu Europos šalių Baltijos valstybės kol kas gana ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų