Rietenos Seime pasiekė aukščiausią lygį, kai susipykę valdantieji ir opozicija antradienį nesugebėjo padidinti medikams atlyginimų. Kasdien su koronavirusu kovojantiems medikas trūksta ne tik elementarių apsaugos priemonių, bet ir parlamente sėdinčių politikų supratimo, kad ne jie, bet būtent medikai šiuo metu yra svarbiausi. Nesugebėję susitarti politikai ėmė kaltinti vieni kitus, bet visuomenė, pasak politologų, puikiai mato, jog šios pjautynės tėra asmeninių ambicijų tenkinimas. Tai, įsitikinę specialistai, neliks nepastebėta per ateinančius rinkimus. 

Seimo posėdis (nuotr. Fotodiena.lt)

Seimo posėdis (nuotr. Fotodiena.lt)

Politikų tarpusavio santykių aiškinimaisi pasiekė tokį lygį, kad kitą dieną po fiasko Seime jie ėmė kalbėti apie tarpusavio šleikštulį ir aiškintis, kas su kuo galėtų ar negalėtų derėtis.

Į diskusijas įsitraukė ir prezidentas su premjeru, kuris pažadėjo, kad nepaisant parlamentarų tarpusavio pykčių atlyginimai medikams bus padidinti.

„Padėkite į šalį asmenines antipatijas, ideologinius skirtumus, žmogiškuosius nesutarimus. Bent dabar. Bent šios mums visiems tikrai sudėtingos situacijos metu. Kada jau kada, bet šiandien Lietuvai ir jos žmonėms to mažiausiai reikia. Šiandien reikia sutelktų pastangų, bendro darbo ir sprendimų. Visiems kartu. Dėl tų, kurie Jumis pasitiki, kurie už Jus balsuoja. Taip pat ir dėl tų, kurie nėra didžiausi Jūsų gerbėjai ir niekad už Jus nebalsuos. Jie visi – mūsų žmonės. Lietuvos piliečiai“, – rašė premjeras.

REKLAMA

Prezidentas buvo dar kritiškesnis, nepriimtą sprendimą pavadinęs fiasko ir pasakęs, kad taip visuomenei duodama žinia, kad parlamentu negalima pasitikėti. 

Tokiai nuomonei pritaria ir dalis politologų, visuomenės, įsivėlusių į karštus debatus dėl to, kas antradienį nutiko Seime, kas kaltas ir ką daryti toliau.

Tiesa, šio spektaklio pagrindiniai aktoriai, Seimo pozicijos ir opozicijos politikai ir toliau sėkmingai svaidosi abipusiais kaltinimais sužlugdžius balsavimą dėl medikų atlyginimų kėlimo. Visgi politikos mokslų specialistai spėja, kad toks elgesys politikams atsirūgs ir gana greitai. 

Skandalai ir apsižodžiavimas neišgelbės

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algis Krupavičius sakė, kad antradienį Seimo nariai į posėdį susirinko nepadarę namų darbų. Tai, kas vyko posėdžių salėje, pasak politikos mokslų specialisto, atrodė išties blogai. 

„Iki plenarinio posėdžio reikėjo valdantiesiems ir opozicijai kartu sėsti ir sutarti, koks yra sprendimas. Net jei nebuvo padaryti namų darbai, plenarinio posėdžio metu buvo galima elgtis kitaip, buvo keli civilizuoti elgesio būdai. Buvo galima nutarti dėl atlyginimų pakėlimo daliai medikų, o kito posėdžio metu opozicija galėjo į darbotvarkę prašyti įtraukti klausimą dėl atlyginimo didino visiems medikams. Tokiu būdu vienas sprendimas būtų priimtas vakar, o kitas – artimiausiame Seimo posėdyje. Būtume apsiėję be skandalų ir sensacijų. Seimas būtų turėjęs kompromisinį sprendimą, bet nutiko priešingai, užsispyrė abi pusės“, – kalbėjo profesorius. 

REKLAMA

Anot jo, dabar turime rezultatą, kai nėra jokių sprendimų, tik pažadai. O sutarimą reikėjo rasti jau vakar. „Žinia tokia, kad abi pusės nėra teisios. Nė vieni, nė kiti nepadarė to, ką turėjo“, – sakė A. Krupavičius.

Seimas dėl šio neįvykusio sprendimo gavo kritikos dozę ne tik iš visuomenės, bet ir iš prezidento.

„Šalies vadovas jau ne pirmą kartą kritikuoja Seimą karantino metu. Buvo net pasakyta, kad Seimas išjungė mikrofonus ir kažkur iškeliavo. Kažkiek tiesos tame yra, nes Seimas tikrai daug laiko praleidžia diskutuodamas, kaip turėtų dirbti, bet nedirbdamas. O štai paskutiniame posėdyje Seimas jau vijosi įvykius ir priiminėjo karantinui reikiamus ir būtinus sprendimus. Seimas negalėtų atlikti parlamentinės karantino kontrolės funkcijų“, – svarstė A. Krupavičius, anot jo, prezidentas jau prieš kurį laiką „inicijavo kritikos bangelę prieš Seimą“.

Politikos mokslų specialistas sakė, kad kol sunku prognozuoti šios krizės poveikį būsimiems rinkimams, bet galima spėti, kad premjeras susirinks tam tikrus populiarumo taškus.

„O štai Ramūnas Karbauskis, kaip valdančiosios daugumos lyderis yra matomas per mažai, nesiima iniciatyvų. Prieštaringai bus vertinamas ir Aurelijus Veryga, nes tikrai klaidų padaryta ir tos klaidos nepripažintos. Per daug vietos ir laiko jo veikloje buvo skirta viešiesiems ryšiams“, – kalbėjo profesorius, įsitikinęs, kad opozicijai dabartinė jų obstrukcinė veikla politinių dividendų taip pat neatneš. 

Jie atstovauja sau, bet ne mums

O štai politologas, Vilniaus universiteto docentas Tomas Janeliūnas įsitikinęs, kad politikai vakar Seime pasielgė tiesiog gėdingai. Seimui, pasak politologo, trūksta suvokimo, kad situacija kritinė. 

REKLAMA

„Seimas nekeičia savo įpročių. Nesuvokia, kad tokios krizės akivaizdoje, reikėtų persvarstyti ir atsisakyti bandymų akcentuoti savo frakcijų ir politinių jėgų iniciatyvas. Nes tokiu atveju Seimas gali būti labai neefektyvus priimant tuos sprendimus, kurių reikia labai greitai“, – sakė T. Janeliūnas. 

Anot jo, kritiniu atveju reikėtų imtis netipinių sprendimų ir nugalėti priešpriešas, nutarti, kokiais klausimais bus ieškoma kompromisų. Tiesa, kol kas nesimato, kad taip būtų daroma. 

<a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'><a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'><a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'><a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'><a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'>Ramūnas Karbauskis</a></a></a></a></a>, Gabrielius Landsbergis

Ramūnas Karbauskis, Gabrielius Landsbergis

„Tai konkrečių asmenų ambicijų ir interesų klausimas, psichologiniai dalykai, bet ne atstovavimas rinkėjams. Šia prasme tie politikai nebeatstovauja visuomenei, bet atstovauja savo asmeninėms ambicijoms. Tai didelė tragedija valstybėje, nes net ir krizės atveju negalime pasikliauti, kad politikai priims reikalingus, racionalius sprendimus. Šioje vietoje optimizmo nematau“, – liūdnai sakė politologas. 

Jis tikino, kad spaudimas iš visuomenės ir prezidento šiuo atveju yra būtinas.

„Aš girdžiu kritiką, kad nereiktų reaguoti emocingai, atskirti, kas ką daro, nes ne visi kalti. Visgi šiuo atveju prezidento ir visuomenės spaudimas turi būti aiškus ir ryškus, gal net emocingas, nes joks kitas poveikis Seimo nariams nepadarytų įspūdžio. Nesiveliant į smulkmenas, kas kaltas, reiktų skatinti peržiūrėti principą, kuriuo remdamiesi jie priiminėja įstatymus, siūlo projektus“, – sakė T. Janeliūnas. 

Jis mano, kad prezidentui taip pat neužtenka pasakyti savo nuomonę, jis turėtų tarpininkauti, brėžti gaires, kažką siūlyti. 

REKLAMA

„Prezidentas turėdamas visuomenės pasitikėjimą, jos lūkesčius galėtų realizuoti konkrečiais veiksmais, ne tik nuomonės išreiškimu. Čia aš galiu reikti nuomonę „Facebook“, nes esu pilietis, kuris reaguoja. Bet prezidentas turi daugiau funkcijų“, – kalbėjo politologas. 

T. Janeliūnas įsitikinęs, kad artėjantys rinkimai tarpusavyje kovojančioms partijoms neatneš gerų žinių, jei šie nepakeis nuomonės.

„Visuomenei nėra svarbu kas ką siūlė, kodėl vienas ar kitas dalykas nėra priimtas. Visi pavargę, visuomenė aiškiai mato, kad politikai pjaunasi. Taigi, bus susidurta su dar didesniu nepasitikėjimu iš visuomenės pusės“, – kalbėjo politologas. 

Prezidentas pasipiktino

Prezidentas mano, kad reikiamo sprendimo nepriėmę politikai nedirbo savo darbo ir neįvykdė pažado. G. Nausėda tikisi, kad trečiadienį Seimas nebekartos tos klaidos.

„Tikiuosi, kad užteks ir sveiko proto, ir, pagaliau, sąžinės jausmo, kad šiandien tas sprendimas būtų priimtas ir mes nustotume pykdyti visuomenę ten, kur tai yra visai nereikalinga, kenksminga visomis to žodžio prasmėmis“, – kalbėjo prezidentas.

Jis žadėjo, kad jeigu tai nebus padaryta, iniciatyvos imsis pati Prezidentūra. „Jeigu Seimas nepriims sprendimo, jeigu jie yra vienas kito atžvilgiu alergiški, tiksliau, pasiūlymų atžvilgiu alergiški, tai gal mes pateiksime tokį įstatymo pakeitimą ir teiksime jį Seimui, bet aš labai noriu tikėtis, kad šito nereikės“, – sakė G. Nausėda.

Antradienį Seime įstrigo siūlymas ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose dirbantiems medikams mokėti nuo 50 iki 100 proc. didesnius atlyginimus karantino laikotarpiu.

REKLAMA

Per priėmimo procedūrą pritarta konservatorių Antano Matulo ir Raimundo Martinėlio pataisai, kad paskelbus karantiną visiems sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams būtų mokama 50 proc. jų pastoviosios darbo užmokesčio dalies dydžio priedas.

Tiems, kurie dirba su ypač pavojinga užkrečiamąja liga sergančiais pacientais ar vykdo epidemijų profilaktiką, būtų skiriami nuo 100 iki 150 proc. priedai. Pritarus šiai pataisai, valdantieji nesiregistravo viso projekto priėmimui, todėl nepavyko surinkti būtino minimalaus 71 Seimo nario skaičiaus.

Tiesa, valdantieji taip pat nesėdi sudėję rankų, jau trečiadienį po antradienio fiasko jie pateikė naują siūlymą didinti koronaviruso židiniuose dirbančių medikų algas. 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto vadovė „valstietė“ Astos Kubilienė bei jos frakcijos kolega Darius Kaminskas registravo pataisą, kad ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose dirbantiems medikams atlyginimų koeficientai būtų didinami nuo 60 iki 100 procentų.

Atlyginimai būtų keliami atsižvelgiant į konkretaus sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojo vykdomų funkcijų pobūdį, sudėtingumą ir atsakomybės lygį, darbo krūvį. Padidinti atlyginimai būtų skaičiuojami nuo karantino pradžios. Karantinas siekiant šalyje suvaldyti koronaviruso plitimą paskelbtas kovo 16 dieną.

Portalas tv3.lt primena, kad 2018 metų duomenimis Lietuvoje dirbo 13 680 gydytojų,  2 823 odontologų, 22 770 slaugytojų bei akušerių. Vidutinis gydytojo atlyginimas neatskaičius mokesčių siekia 2,5 tūkst. eurų. 

Juozas
2020-04-01 19:01:33
Aš už medikų atlyginimų didinimą 100%! Tačiau tiems medikams ,kurie važinėja į niekines komandiruotes už vaistų platintojų pinigus ir atveža covid-19 dovanėles savo klientams ir kolegoms- iškelti baudžiamąsias bylas.... Dabar ligoninės tampa ne gydymo, o užkrėtimo įstaigomis ......
....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Birute 2020-04-01 23:19:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar cia ne tas gerb, Janeliunas "profesorius", kuris isvadino valstiecius parazitais? O Krupavicius ne virusologas, ne epidiomologas, o seimos Grybauskaites gydytojas? Kaip visada "apzvalgininkai" libkonservines siuksles.
Visa ta chaosa, destrukcijas kelia konservatoriai. Priimdami si populistini sprendima norejo uzsidet sau pliusiuka.   ATSAKYTI
Barbora 2020-04-01 20:36:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bloga nuo tokių rašliavų   ATSAKYTI
Vagys ir aferistai 2020-04-01 20:18:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vyti lauk juos visus iš Seimo į ligonines padirbėt be jokių apsaugos priemonių ir atlyginimo pamokėt minimumą!    ATSAKYTI
Išvykėlis 2020-04-01 20:13:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai todėl žmogeliai ir bėga iš savo Tėvynės neapsikentę to purvo. Gaila, kad Lietuvoje likę tautiečiai nieko nedaro, kad sutramdyti tuos pasipinigautojus.   ATSAKYTI
Vilimantas 2020-04-01 19:46:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juk Lietuvoje įprasta.Asmenys pasiekę tam tikrą lygį yra neliečiami.Taip buvo,taip yra ir taip bus.O "runkeliams demokratiniu pagrindu"surengiami rinkimai,kaip ypatingos gerovės valstybėje.   ATSAKYTI
Raganų medžiokle 2020-04-01 19:25:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ten visi lygoniai ar lygos ar ne lygos jų priimti įstatymai tik į rudąją, svarbiau kad jiems tuos 4 metus prasitrinti ir milijoną sau pasidaryti o kas už Seimo jie ir pro langus galėtų šikti jei įstatymas leistų    ATSAKYTI
Valdas 2020-04-01 19:24:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Duok dieve tiems, kas prieštaravo medikų atlyginimų padidinimui, užsikrėsti Covid-19. Tik tada gali būti vėlu.   ATSAKYTI
Regina 2020-04-01 19:22:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ponams parlamentarams nuimti atlyginimus ir atiduoti medikams, arba tokius nevykėlius be apsaugos priemonių varyti prie ligonių juos prižiūrėti. Medikams trūksta elementariausių apsaugos priemonių, o ponai parlamente sėdi su pačiom geriausiom kaukėm, argi negėda. Labai graudu žiūrėti į išpūstus nuo sėdėjimo pilvus ir ,,veidelius'' vos telpančius į ekranus. Kada užsidarys pedagogų klaidų dury   ATSAKYTI
Vaidas 2020-04-01 19:16:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką jie dolbajobai supranta Vaidas.    ATSAKYTI
vidutisss2 2020-04-01 19:03:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kalti kam ranka nekilo balsuoti--o ipatingai kurie spaude pries--- susilaike dar pusiau durnius o kas pries visiskas durnius--   ATSAKYTI
milda 2020-04-01 19:03:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
zmones stebi ju rietenas ir daro isvadas oi neprides balsu liberalams ir "lansbergieciams"   ATSAKYTI
P.Morkūnas 2020-04-01 19:39:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kad konservatoriai balsavo už, o kolchoznikai pabėgo nuo balsavimo  
Pranas 2020-04-01 19:41:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kad konservatoriai balsavo UŽ medikų algas, o kolchoznikai pabėgo iš balsavimo visai  
Ele 2020-04-01 20:01:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu. Tik nesuprantu kaip kai kurie žmonės skaito.. Konservatoriai pateikė pataisą, kad būtų padidinti atlyginimai absoliučiai visiems medikams, nesvarbu kokios srities ir ką dirbantiems. O tai nerealu dabartiniu metu, juk ir taip brangiai mums šis karantinas kainuos. Tokiu būdu opozicija sužlugdė siūlymą ženkliai padidinti algas tiems medikams, kurie kovoja su epidemija.   
Juozas 2020-04-01 19:01:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš už medikų atlyginimų didinimą 100%! Tačiau tiems medikams ,kurie važinėja į niekines komandiruotes už vaistų platintojų pinigus ir atveža covid-19 dovanėles savo klientams ir kolegoms- iškelti baudžiamąsias bylas.... Dabar ligoninės tampa ne gydymo, o užkrėtimo įstaigomis ......
....
   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Kraupaus įvykio vieta Mažeikių r. (nuotr. stop kadras)
Penktadienį Mažeikių rajone, Birbiliškės kaime paleisti šūviai pražudė policijos pareigūną, o jo kolegę – sužeidė. Žudikas visą dieną buvo ieškomas gausių policijos pajėgų, ...
Nužudyti policijos pareigūnai (tv3.lt fotomontažas)
Penktadienį Lietuvoje, Mažeikių rajone, tarnybos metu nušautas tyrėjas Saulius Žymantas. Deja, tai nėra nei pirmas, nei, veikiausiai, paskutinis atvejis, kuomet vykdydami savo ...
Studentai (nuotr. 123rf.com)
Lietuvai vaduojantis iš COVID-19 infekcijos gniaužtų šalies universitetai šiemet susiduria su rimtu iššūkiu – kaip saugiai suorganizuoti iškilmingą diplomų įteikimo ceremoniją. ...
Poliklinika (nuotr. stop kadras)
Karantinas švelninimas, tačiau kai kurie sergantys tautiečiai, ilgus mėnesius laukę tyrimų, siuntimų pas gydytojus, ar net operacijų, vis dar tebelaukia. Mat ne visos šalies ...
Meška (nuotr. stop kadras)
Išskirtiniai video kadrai. Į Girią prie Anykščių atklydo  Lietuvoje yprastai negyvenantis gyvūnas – meška. Rudają atėjusią paskanauti į žvėrių jaukyklą užfiksavo anykštėnų ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų