Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai penktadienį savo „Facebook“ paskyroje pasidalinus Klaipėdos policijos tyrėjų prašymu detaliai atskleisti dar lapkričio pabaigoje žiniasklaidoje paviešinto anoniminio vienos uostamiesčio ligoninės medicinos darbuotojų skundo dėl patiriamo mobingo detales, medikams telieka konstatuoti: „Raganų medžioklė prasidėjo“.

(nuotr. Fotodiena.lt)

(nuotr. Fotodiena.lt)

„Ką gi, mieli kolegos medikai, kurie iškėlėte mobingo ir psichologinio smurto problemas gydymo įstaigose, pasidalinsiu naujausia informacija.

Štai pavyzdys, kaip vienos iš Klaipėdos gydymo įstaigų vadovas toliau planuoja savo veiklą. Išvados – labai paprastos, t. y. ligoninės vadovo ir Mero nuomone, istorijas apie problemas išsigalvojo pati ministerija, įstaigoje viskas gerai ir jokios problemos neegzistuoja. Maža to, kreipėsi ir į teisėsaugą dėl neva pažemintos vadovo ir įstaigos garbės“, – dėstė ministras.

Įrašas „Facebook“ paskyroje

Tokią situaciją jis įvardijo kaip apgailėtiną kasdienybę, tačiau žadėjo likti principingu ir „to ramybėje nepalikti“.

REKLAMA

„Vadovai ne sprendžia problemas, o bando ieškoti kaltųjų kitur. Kažkaip Klaipėdoje tai tampa simptomiška...

Su policija, be abejo, bendradarbiausime, o kolegas medikus noriu nuraminti, kad mes to ramybėje nepaliksime. O tokiais veiksmais įstaigos vadovas mūsų neįbaugins. Priešingai, artimiausiu metu planuojamas kitas mobilios ekspertų komandos vizitas į kitus miestus!“ – sakė A. Veryga.

Paprašyta išsamiau pakomentuoti situaciją ministro patarėja Lina Šriubėnė-Bušinskaitė informavo, kad SAM bendradarbiaus su Klaipėdos policijos komisariato tyrėjais, tačiau sieks užtikrinti, kad būtų apsaugoti galimai pažeisti parašiusiųjų anoniminį skundą interesai.

„Ministerija visada glaudžiai bendradarbiauja su teisėsauga, dabar tai irgi – ne išimtis. Bus pateikta visa informacija, kurią galime pateikti. 

Kadangi vyksta ikiteisminis tyrimas, mūsų komentaras bus tiek, kiek galime komentuoti. 

Svarbiausia, ką šiuo atveju norime akcentuoti yra tai, kad mūsų tikslas ir pareiga – užtikrinti, kad būtų apginti tų žmonių galimai pažeisti interesai, kurie parašė anoniminį skundą. Jie neturėtų tapti situacijos įkaitais, negali nukentėti ir kitaip būti baudžiami už tai, kad išdrįso prabilti viešai ir įvardinti galimas problemas, kurios sveikatos sektoriuje seniai buvo vieša paslaptis. Kitaip tariant, SAM tikslas yra užtikrinti, kad būtų apgintas viešasis interesas.

Ministro patarėja Lina Bušinskaitė – Šriubėnė (nuotr. Justinio Auškelio/Fotodiena.lt)

Juk jei bus baudžiami ir persekiojami tie, kurie kalba apie galimas problemas, mobingą ir kitus sunkumus, situacija sveikatos sektoriuje nesikeis. Dabar yra tas metas, kai situacija pradeda keistis, medikai vis dažniau išdrįsta viešai prabilti apie tai, kas vyksta, ko neturėtų būti. Ir žmonės už tai neturi būti galimai persekiojami. Tai, SAM nuomone, jau būtų viešojo intereso pažeidimas", – rašoma portalui tv3.lt atsiųstame atsakyme.

REKLAMA

Be to, priduriama, labai nesinorėtų, kad tai taptų tradicija ir įstaigų vadovai, kai jiems nepatinka tai, ką kalba dirbantys darbuotojai, kad tokiu būdu imtųsi galimų keršto priemonių. 

„Tenka tik apgailestauti, kad vienos iš Klaipėdos ligoninių vadovas nusprendė ne spręsti problemas, bet galimai pradėti „raganų medžioklę“. 

Tad SAM, siekdama užtikrinti, kad nebūtų paneigta anoniminių pranešimų esmė bei pažeistas viešasis interesas, kreipsis konsultacijos į STT ir Ganeralinę prokuratūrą", – komentavo L. Šriubėnė-Bušinskaitė.

Ligoninė kreipėsi į teismą

Portalas tv3.lt primena, kad dar rudenį, po skaudžios tragedijos, kai nusižudė jaunas Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) gydytojas, ministerija suskubo reaguoti į įvykius – sukūrė anoniminę pagalbos liniją medikams, ragino netylėti apie darbe patiriamą emocinį smurtą. 

Netrukus į anoniminę ministerijos dėžutę atėjo ir minėtasis Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) gydytojų ir slaugytojų laiškas. Jis buvo paviešintas Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje.

Skundo autoriai informavo apie psichologinį smurtą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Jie sakė nenorintys viešinti vardų, nes gyvena baimėje. 

„Baimė tvyro kuluare. Mes visi bijome vyr. gydytojo, nes pažeminti ir nuskriausti žemesnį pareigomis yra labai lengva. Ko mes bijome? Aš sumažinsiu jums algą, nusiųsiu dirbti į labai sunkų skyrių, pažeminsiu pareigose, be to, aš galiu atleisti iš darbo ir apskritai: ką noriu – padarysiu. Mes visi esame priklausomi nuo darbo, nes turime šeimas, krūvas bankinių įsipareigojimų.

REKLAMA

Ligoninė

Vyr. gydytojas pareigas eina nuo 1982 m. Po paskutinio perrinkimo jaučiasi ypač drąsiai ir ramiai, žemina darbuotojus. Esant darbinei problemai bijai kreiptis. Neduok Dieve, pasakysi ne tą sakinio konstrukciją – užsikabins už vieno žodžio, nes, anot jo, tai yra netinkamas išsireiškimas. Pamiršti, ko atėjęs, nes jauti ypatingą įtampą, išmuša iš vėžių. O kur dar pasakymas „aš viską žinau, čia – ne problema“, – buvo rašoma laiške.

Ypač darbuotojų kantrybė neatlaikiusi, kai esą vyr. gydytojas pareiškęs, kad ligoninėje psichologinių problemų nėra. 

Reaguodamas į šį paviešintą anoniminį laišką ligoninės vadovas Vincas Janušonis pareiškė, kad tokia informacija neatitinka tikrovės ir žemina KUL ir jos darbuotojų garbę bei pakerta pasitikėjimą jais. 

Dėl to buvo kreiptasi į teisėsaugos institucijas, todėl sausio pradžioje SAM sulaukė Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariato prašymo pateikti detalią dėl šio skundo turimą informaciją.

„Prašome jūsų pranešti kokiu būdu, kada ir iš kur gautas anoniminis laiškas, kurį Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga paviešino Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje? Prašome nurodyti visą turimą informaciją, susijusią su minėtu laišku, t. y. siuntėjo el.paštas, telefono numeris, anketiniai duomenys, IP adresas (nurodant datą, laiką minučių sekundžių tikslumu)“, – tokią informaciją pateikti prašoma ministro paviešintame policijos kreipimesi į ministeriją.

Darbuotojai dėl mobingo kreipiasi vangiai 

Paklausta, kaip vertina tokią situaciją, Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) vadovės pavaduotoja Jurgita Sejonienė neslėpė, kad ministerijos pozicija tokiose situacijose dažnai lieka dviprasmiška. 

REKLAMA

„Minėtoji nelaimė RVUL išjudino medikus, jie buvo raginami ieškoti pagalbos. Tačiau kai buvo sulaukta šio skundo, jis buvo atmetamas. 

Taip išeina, kad yra deklaruojama, organizuojama pagalba, bet anoniminis skundas iškart atmetamas, pateikiamas kaip nedėkingas, nesiekiant realiai išsiaiškinti situacijos, kiek ji gali būti tikra“, – kalbėjo ji.

LMS atstovės teigimu, ne vienos ligoninės medikai vangiai skundžiasi dėl tokių problemų, nes bijo, kad į tai nebus atsižvelgta, niekas nebus ištirta arba kaip tik bus daromas kažkoks poveikis.

„Be abejo, kalbant apie KUL, nėra objektyvu vadovybei neatlikus jokio tyrimo iškart neigti pateiktus duomenis, kad tai netikra. Kita vertus, gali būti, kad visoje ligoninėje situacija tikrai nėra labai bloga. Tačiau yra ne viena įstaiga, kur atskiruose skyriuose susidariusios kritinės situacijos, kai kurie skundai irgi buvo paviešinti. Įvairių ligoninių, net tų pačių Santaros klinikų darbuotojai, kreipiasi į profsąjungas, bet tai nėra paprasta išspręsti“, – aiškino ji.

Anot D. Sejonienės, dabar viskas persikėlė į darbo grupę ministerijoje, kuri turėtų  užtikrinti psichologinės pagalbos organizavimą, kur turėtų būti sprendžiamos tokios krizės. 

„Tačiau viskas yra įstrigę, niekas nežino, kokios priemonės bus priimtos. Juo labiau neaišku, kokia ministerijos atsakomybė tokiu atveju, ypač kai kalbame įstaigose, kurių steigėja yra ji pati“, – dėstė ji.

Savo ruožtu kai kurie internautai pašiepdami situaciją abejojo galimu ištyrimo kokybiškumu, mat net laiško adresatas nurodytas neteisingai – „Valstybės Sveikatos ministerija“. 

Taip
2020-01-13 13:16:10
Vyt lauk abu užsitupėjusius krienus, tiek Janušonį iš universitetinės, tiek Sąlygą iš jūrininkū.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2020-01-16 05:38:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durniukams galiu truputį paaiškinti, čia yra UAB Lievata, čia viskas normalu, jei atsirastų kokia kita šalis su didesniu bezpridielu- visi varytų ten.   ATSAKYTI
Teisybe 2020-01-15 11:38:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuo 1982 m Janusonis karaliauja kaip dievas,,o ir skyriu vyr gydytojai sedi po n metu ,ten vyti visus lauk ir gerai pakratyti pries isvijant ta miesto ligonine ,ten klanas o ne gydytojai, ,visi turi po kelias privacias poliklinikas ,is kokiu pinigu,jug jie tai algas mazas gauna,   ATSAKYTI
Laima 2020-01-14 10:00:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir kaip Jus galvojate kodėl yra tokia situacija ? Yra tik vienas paaiškinimas - karaliukai sėdi savo sostuose po 20-30metų, ir jie pradeda elgtis kaip savo darže - noriu tą darau, noriu nedarau. Apue Janušonį legendos jau sklinda, kaip jaunas paneles į darbą priėminėja. Gaila kad nė viena neišdrįsta pasiskųsti...nes tada kiek nervų kainuotų o ir darbo tikrai neberastum...užuojaura ten dirbantiems...situacija puikiai žinoma, bet....kol nebus priimtas įstatymas dėl kadencijų ribojimo, tol visiškai niekas nesikeis....    ATSAKYTI
Klaipėdietė 2020-01-14 09:02:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nuo šito "vadovo"kenčia netik medicinos darbuotojai ir personalas,bet ir visi į šią gydymo įstaigą papuolę pacientai.Vieša paslaptis kad šios įstaigos paslaugos prilygsta morgo paslaugoms,ten sunkų ligonį nuvežt tik numarint,o negaluojantį tik dar labiau susargdint.Kol šitas užsisėdėjęs ir kelnes senai pratrynęs vadovas vadovaus įstaigai tvarkos ten nebus.Beje noriu pabrėžt kad ir gerb.Sąlyga daugybę metų vadovauja Jūrininkų ligoninei,bet ten tvarka visada buvo ,ta ligoninė visada buvo pacientui patrauklesnė,tad būti vadovu reik sugebėti,o šito Janušonis niekada nemokėjo,visada jo vadovaujama ligoninė buvo prasčiausia.   ATSAKYTI
Sergantis 2020-01-13 20:32:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodėl jūrininkų ligoninėje reikia tris mėnesius laukti Talono pas kardiologas.tiesiog protu nesuvokiama.pas kardiologą .o visur rašo jei skauda krūtinę ar širdį kreipkitės nedelsiant.   ATSAKYTI
Sergantis žmogus 2020-01-13 20:27:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jūrininkų ligoninėje pas kardiologas patekti iš vis nėra šansų reikia laukti tris mėnesius ir tai dar reikia gaudyti kada bus skelbiami talonai   ATSAKYTI
Ingrida 2020-01-13 20:13:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šioje ligoninėje ir dėl pacientų aptarnavimo kyla klausimų, labai įdomiai.
Viena ligonė kai gulėjo, vaistus liepė pirktis, nes neva skyrius neturi,kol nesusiskambinome su VLK.
Po to reikėjo pervežti i kitą,savo rajono ligoninę, tai liepė mokama to rajono med.automobilį paimti.
Irgi neva tokių paslaugų neteikia.
Ir kol nesusižinojo, kad jie privalo pervežti ,tol į kalbas nesileido.
Absurdas visiškas.


   ATSAKYTI
LT 2020-01-13 20:11:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na kiek jau kartu buvo diskutuojama, kad butina keisti ilgai uzsisedejusius vadovus? Kame problemos, kodel nevykdomas toks nutarimas?   ATSAKYTI
Medikė 2020-01-13 19:26:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kažkada turėtų ateiti eilė ir Kauno klinikoms. Keista, kad dar neatsirado nebijančių ypač turėtų ką pasakyti slaugytojos apie savo pagrindinę vadovę ir jos rengiamus konkursus pareigoms užimti...    ATSAKYTI
Kostas 2020-01-13 18:27:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerbiamieji, pasakykite man, kurioje gydymo įstaigoje neima kyšių? O, kam juos duodate, a??? Neduokite ir su kyšiais bus baigta :)))   ATSAKYTI
Kostė 2020-01-13 19:25:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O straipsnis apie kyšius?    ATSAKYTI
Jonas 2020-01-13 18:20:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir kazlauskaite reiketu vyt lauk nebezino kas per persona esanti stai ir akiu gydytoja vietoj kad padetu kratosi nuo saves siuncia kitur ar taip turi elgtis gydytojas dar moteris   ATSAKYTI
Dovilė 2020-01-13 17:40:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jau visų provincijų sindromas. Ligoninėse bijo vyr.gydytojo, o Klaipėdoje visi bijo mero. Sako labai kerštingas šitos kunigaikštystės valdovas. Vienintelė viltis Vilnius?   ATSAKYTI
Virginija 2020-01-13 19:44:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klaipėdos universitete studijavau slaugą prieš 8 metus. Praktinius užsiėmimus turėjom tiek KUL, tiek jūrininkų ligoninėje ir iš ties, tarybinius laikus primenančio darbuotojų užspaudimo teko pajusti ir pamatyti. Man, atvykusiai iš Santaros klinikų, tai matyti buvo keista.    ATSAKYTI
PacienteKlaipedos 2020-01-13 16:51:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O kur tas mobingas, gal pacientu, juk sie tyli ir bruka i kisenes medikams penkiasdešimtines uz vizita ir simtines uz ka nors sudetingesnio med, senesnio rango tik tie kur neseniai baige studijas nelaukia kisene aykišę, tai gal juod ir terorizuojs ,seniai   ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-13 16:16:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip. Versti iš postų tokius avinus ir bus tvarka, nėra ko tepliotis su antžmogiais.   ATSAKYTI
Esmė 2020-01-13 16:02:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
tame, kad ligoninių vadovai per ilgai uzsibūna užimamose pareigose ir pradeda jaustis kaip asmeniniame UAB-e, būtina vadovų rotacija...    ATSAKYTI
Ne 2020-01-13 14:40:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Bet tai yra tiesa kas sėdi valdžioj jie mano kad jiems yra suteikta teisė tyčiotis brudai visi yra valdžioj sėdintis jie mano kad yra neliečiami niekas nesuteikė teisės jiems ir žmonės turėtų kuo daugiau viešinti tokius brudus    ATSAKYTI
klaipeda 2020-01-13 14:38:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
sitie ligonines vadovai parazitai. isnaudoja ir nemoka atlyginimu. Juos vyti lauk ir kausus ant galvos uztraukti.   ATSAKYTI
Jo 2020-01-13 14:31:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Merus, visus tuos brudus lauk ir į teisma   ATSAKYTI
Xxx 2020-01-13 14:00:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Nu virsune, truksta zodziu, ta ligonine reikia gerai pakratyti prokuraturai ir fntt. Jauciu nevelgui Grubliauskas bego ginti Janusonio dideli pinigai viesi pirkimai, konkursai dalintis juk reikia ar nebus tik kaip su Grigeo tipo nieko nezinau. Kada baigsis ta korupcija , kada jie pries jau.   ATSAKYTI
Taip 2020-01-13 13:16:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Vyt lauk abu užsitupėjusius krienus, tiek Janušonį iš universitetinės, tiek Sąlygą iš jūrininkū.    ATSAKYTI
Vilimantas 2020-01-13 14:23:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Ponui ,matyt nepatinka demokratija, ar laisvos Lietuvos,principiniai vadovavimo būdai ?   ATSAKYTI
Vilimantas 2020-01-13 14:29:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Laisvoje Lietuvoje - nepatinka,galima ir pačiam išeiti...   ATSAKYTI
Medikas 2020-01-13 23:59:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Janusoniui iki Salygos tai kaip iki menulio ir atgal. Jurininku ligonines darbuotojai dziaugiasi savo vadovu ir tikrai skyriuose buvo dziugi nuotaika kai direktoriauti liko Salyga. Jeigu yra problema, tai nuejus tiek pas Salyga, tiek pas Smaguriene busi isklausytas.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Pas kaimynus besisvečiuojantis Nausėda paragino lenkus nepamiršti brolybės (nuotr. stop kadras)
Įprastai įspūdingomis masinėmis kovos scenomis pasižyminti Žalgirio mūšio inscenizacija Lenkijoje šiemet neįvyko. Dėl koronaviruso apsiribota kuklesniu 610-ųjų kautynių metinių ...
Iki izoliacijos uzbekai dar spėjo apsilankyti milžiniškame Kauno prekybos centre (nuotr. stop kadras)
Net 21 naujas koronaviruso atvejis Lietuvoje nustatytas per parą. Tai – pastarojo mėnesio rekordas. Žinoma, kad užsikrėtę iš Uzbekijos į vieną Kauno logistikos ...
Biblioteka (nuotr. stop kadras)
Ne vieną dešimtmetį bibliotekoje dirbantys asmenys išgirdo reikalavimą – privalote išlaikyti lietuvių kalbos egzaminą, kitaip neteksite darbo. Valstybinės kalbos inspekcijos ...
Ligoninė (nuotr. stop kadras)
Vienas iš Covid-19 sergančių Uzbekistano piliečių šokdina Abromiškių reabilitacijos ligoninę, kurioje šiuo metu yra gydomas. Vyras grasina, kad, jei nesulauks medicininės ...
Astravo atominė elektrinė (nuotr. SCANPIX)
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) pranešė trečiadienį pradedantis tikrinti savivaldybių, esančių šimto kilometrų zonoje nuo Astravo atominės elektrinės, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų