Ar žinojote, kad šeimos gydytojas, siųsdamas kito lygio specialisto konsultacijai, privalo nurodyti bent tris įstaigas, kur dirba tokios kvalifikacijos gydytojas? Deja, realybė rodo ką kita – daugelis gydytojų pacientą iškart užrašo konsultacijai toje pačioje įstaigoje, nors ją asmuo gali pasirinkti laisva valia.

(Fotodiena/Kristupas Kolodzeiskis)

(Fotodiena/Kristupas Kolodzeiskis)

Kalbėdamas apie šią problemą Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas Šarūnas Narbutas ją iliustravo neseniai asociacijos atlikto tyrimo rezultatais.

„Kai darėme apklausą apie eiles ir priemokas gydymo įstaigose, kartu klausėme, ar gydytojai nurodo tris įstaigas, kur jie galėtų atlikti tyrimus. Didžioji dalis įstaigų liepia eiti ir laukti eilėje pas save, nors turi pareigą nurodyti, kur galbūt eilė yra mažesnė.

Pavyzdžiui, klausdami to, kas aktualiausia onkologiniams pacientams – apie radiologinius tyrimus, paaiškėjo, kad 70–80 proc. atvejų visi tyrimus liepė darytis toje pačioje įstaigoje. Ir tik 10–18 proc., kaip privaloma, rekomenduodavo tris įstaigas. Taigi tik mažoji dalis gydytojų sugeba rekomenduoti kelias įstaigas ir vykdo galiojantį įstatymą, kiti tiesiog ignoruoja ir vadovaujasi senesne tvarka“, – konstatavo POLA atstovas.

REKLAMA

Šlubuoja informacinė sistema

Kartu jis atkreipė dėmesį, kad čia koją itin kiša ir tai, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iki galo nesusitvarko su išankstine pacientų registravimo sistema. 

„Kad ir kas būtų viešai skelbiama, ši sistema normaliai neveikia. Prie jos kaip ir galima prisijungti, bet į sistemą prisijungusių įstaigų yra mažuma, keli pirminės sveikatos priežiūros centrai ar statutinių pareigūnų gydymo įstaigos. 

Taip pat turime sergu.lt, kur realiai nematai visų gydytojų konkrečių laikų. Nes būna taip, kad gali atrodyti, jog visi laikai užimti, o nuėjus į gydymo įstaigą paaiškėja, kad gydytojas gali priimti“, – komentavo Š. Narbutas.

Jo manymu, kol negalima matyti, kiek konkreti įstaiga konkrečiai tą dieną turi šiuo metu registruotų pacientų, pagal tai, kiek gydytojai gali juos priimti, situacija dėl eilių nesikeis.

Šarūnas Narbutas

Šarūnas Narbutas

„Ir toliau galime kalbėti apie korupciją, apie galimybę „apeiti“ eilę susimokėjus, ko mastai yra milžiniški. 

Yra įstatymai, kurie turėtų būti vykdomi, bet nei ministerija ką daro dėl to, nei, natūralu, ir gydymo įstaigos tuo vadovaujasi. O kai pacientai kuo skundžiasi, tada atkerta, kad čia jūsų lūkesčiai nepagrįsti, kad reikalaujame nebūtų dalykų. Bet jei gyvename teisinėje valstybėje, jei kas įstatymus priėmė, jais turėtų būti ir vadovaujamasi“, – kalbėjo POLA prezidentas.

Pašnekovas konstatavo, kad pacientų į kitas įstaigas „paleisti“ poliklinikos nenorinčios dėl labai paprastos priežasties – taiз jos neteks apmokėjimo už paslaugas. 

REKLAMA

„Pacientai yra vaikštantis „pinigų krepšelis“ ir įstaiga nenori, kad jis išeitų kitur. Ir kai gydymo įstaiga sako, kad jiems pacientas svarbiausia, reikia suvokti, jog turima omenyje, kad jo pinigai ateitų, o ne kad pacientas gautų pagalbą, kada ji jam reikalinga“, – pastebėjo Š. Narbutas.

Kartu jis pridūrė, kad neretai įtaigos galinčios rasti pasiteisinimą, kodėl nenurodo kelių galimų variantų.

„Tą privaloma padaryti, kai matoma, kad pagal valstybės nustatytus terminus pas specialistą nepavyks patekti. Jei radiologinio tyrimo reikia laukti ilgiau nei mėnesį, tai gydytojas privalo nurodyti, kurioje įstaigoje paslaugą gali gauti greičiau. Tačiau jei eilė yra iki mėnesio, jis nebūtinai nurodys tą įstaigą, kur ta eilė gal trunka tik savaitę“, – aiškino pašnekovas.

Įstaigą gali laisvai pasirinkti

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėja Žydrūnė Baigienė patvirtino, kad gydytojas, išduodamas siuntimą, turi informuoti pacientą, kur tokios paslaugos teikiamos – turi nurodyti bent 3 įstaigas. 

„Atkreipiame dėmesį, kad pacientas turite teisę laisvai pasirinkti, kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje pageidauja gauti siuntime nurodytas asmens sveikatos priežiūros paslaugas (gali pasirinkti ir kitą įstaigą, nebūtinai siunčiančio gydytojo rekomenduotą). 

Svarbu tik kreiptis į įstaigą, sudariusią sutartį su paciento gyvenamosios vietos teritorine ligonių kasa dėl šių paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo. Gydytojo siuntime negali būti nurodyta konkreti įstaiga ar specialistas. Be to, pacientas ir pats gali rasti gydymo įstaigų, turinčių sutartį su TLK, jų svetainėse“, – informavo Ž. Baigienė.

REKLAMA

Kartu ji priminė, kad informaciją apie eiles pacientas gali rasti VLK interneto svetainėje.

Ministerija: problema egzistuoja

Savo ruožtu SAM džiaugiasi jau veikiančia išankstine pacientų registravimo sistema ir tvirtina, kad ji jau veikianti.

„Siekiant užtikrinti vieningą, visiems pacientams ir gydymo įstaigoms vienodai prieinamą sistemą efektyviam pacientų srautų valdymui ir jų duomenų apsaugai, išankstinė pacientų registracijos (IPR) sistema „sergu.lt“ integruota į e.sveikatos sistemą. 

Ši integracija jau veikia, gydymo įstaigos pasirašo sutartis su VĮ Registrų centru ir jungiasi prie sistemos. Šiuo metu tą padariusios jau yra 60 gydymo įstaigų. Dalis jų kaip tik šiuo metu apmoko darbuotojus, taip pat pirmosios gydymo įstaigos (pavyzdžiui, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė) jau ir deklaruoja laikus IPR IS. 

Žinoma, pasiruošti naujovėms reikia laiko, kad būtų galima užtikrinti sistemos efektyvumą, patogumą vartotojams“, – aiškino elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus patarėja, laikinai vykdanti vedėjo funkcijas, Vilma Telyčėnienė. 

Tačiau kartu ji sutiko, kad problema egzistuojanti, nes skirtingos įstaigos naudoja skirtingas pacientų registracijos informacines sistemas, tad jos neleidžia matyti visų gydymo įstaigų specialistų užimtumo.

„Todėl prie sistemos prisijungus visoms Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausančioms gydymo įstaigoms, SAM nuomone, tai leis efektyviau planuoti gydytojų darbo laiką, o pacientams – laiku gauti sveikatos priežiūros paslaugas“, – pabrėžiama ministerijos atsiųstame atsakyme.

Portalas tv3.lt jau rašė apie tai, kad pacientai, patys to nežinodami, už paslaugas gydymo įstaigose gali sumokėti du kartus.

Specialistė
2020-01-03 06:23:15
Ministerijos šulams-pabandykite prisiregistruoti pas kardiologą pvz. į Klaipėdos Jūrininkų ligoninę.Tokios betvarkės su registracija pas specialistus niekada nebuvo.Pacientai net nesulaukia registracijos.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Pilietis 2020-01-08 13:59:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o ką daryt su tokiu šeimos gydytoju, kuris net siuntimų nerašo, pats beveik visas ligas gydo?sakysit keisti - kur kaimo žmogeliui važinėti pas šeimos gydytoją?tokios netvarkos kaip dabar tai turbūt nebuvo niekada. svarbu tik prieš kameras sakyti - tirkitės, eikit pas šeimos gydytoją, jums priklauso tyrimai pagal programą.Juokinga ir tiek, reikia visus kalbančius klerkus į kaimą atvaryt, bet pusmečiui. ir dar duok dieve, kad tik susirgtų...    ATSAKYTI
Gjng 2020-01-08 00:03:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad administracija liepia ten pat registruoti, kad nepabėgtų pacientas į privačią.    ATSAKYTI
Pil.... 2020-01-05 10:58:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prie ko čia gyd., visose įstaigose, siatemose yra taip jei pats nežinai savo teisių ir galimybių tu info niekur negausi. Ar tai bus ta pati poliklinika, sodra ar ta pati mokesčių inspekcija ir t.t. Pas mus nėra tokios žmogiškosios sistemos, kad informuoti kitą apie jo teises, galimybes.   ATSAKYTI
Irena Unikauskiene 2020-01-05 06:32:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, žinote, tokių eilių niekada nebuvo. Du mėnesius laukti konsultacijos? Gėda! Gėda!    ATSAKYTI
Jo 2020-01-04 19:55:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na jo, siuntimas III lygio apžiūrai, pas specialistą, o kur registruotis, tai vėjo paklausk. Nurodo miestą, o tada, kaip nori. Jeigu tam mieste kelios įstaigos, tai rinkis pats, kur čia turėtų tikti... Maždaug, aj, rašom ten ir gerai bus....   ATSAKYTI
Juozas 2020-01-04 11:42:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano atvejis ... pagaliau islaukes eileje menesi laiko , pakliunu pas gydytoja konsultacijai .Vos uzmetes i mane aki , pareiske , kad su manim viskas aisku ir israse , be jokiu tyrimu , trejus naujos kartos vaistus . Parvykus pas seimos gydytoja , ji patrauke peciais ir pasiunte su tokiu pat siuntimu pas kita specialista . Minciu daug ir visos jos nekokios !   ATSAKYTI
Draudimai svarbiau 2020-01-03 19:30:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nėra kada aiškinti gyventojams, kai reikia galvoti apie naujus draudimus. Tokia strategija pasiteisino - net opozicijai tinka, nes medicinoje pokyčiai nepageidaujami, kloaka neišsemiama. Nežino gyventojai, užtat ramiau miega cha cha cha.   ATSAKYTI
Joo 2020-01-03 10:46:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Slubuoja ne informacine sistema, o Verygos absurdiski leidiniai(tipo istatymai). Kada pagaliau ji ismes is ministro kedes? Sitokio jovalo sveikatos sistemoje dar nebuvo jokioje salyje.   ATSAKYTI
PP 2020-01-03 09:53:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
SAM tinkamai neinformuoja Lietuvos gyventojų per visuomenines informavimo priemones apie jų teisias ir gydytojų pareigas. Žmonės lieka kvailio vietoj ,o biurokratas kartoja ,kad įstatymo nežinojimas neatleidžia LR piliečio nuo atsakomybės. Prichvatizatorius per privačias TV ir radiją užsiima reklamomis-hiperbolėmis ,o ne reikalinga eiliniam piliečiui informacija   ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-03 09:31:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pinigai svarbiau už žmones. Visur tas pats... Gauna iš valstybės ir dar žmogus susimoka. Išrašo siuntimą ir lauki dvi savaites, kol priims. O su trauma kreipiantis dar įdomiau: būni apšauktaa, kad reikėjo iš anksto vizitą registruoti, lyg žinotum kada susižalosi. Superinė mūsų valstybėje tvarka, nieko nepridursi.   ATSAKYTI
Je 2020-01-03 12:15:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Je. Lietuvos valstybėj nedirba valstybės valdymo kontolė ,neinformuojami valstybės vadovai ,nėra grįžtamo ryšio valdymo sistemoj. Sistema be gr ryšio užgeneruoja ir subyra. Ar ilgai dar gyvuos Lietuvos laukinis kapitalizmas?  
Specialistė 2020-01-03 06:23:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ministerijos šulams-pabandykite prisiregistruoti pas kardiologą pvz. į Klaipėdos Jūrininkų ligoninę.Tokios betvarkės su registracija pas specialistus niekada nebuvo.Pacientai net nesulaukia registracijos.   ATSAKYTI
Jo 2020-01-04 23:10:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip tai nėra pas kardiologus,Jūrininkų poliklinikoje,o gi pas Rimkute ,sėdi kai ropė,nieko neišmano,talonų pas ją visada.Kas su ja nesusidūrė,tai ir nežino kokia iš jos kardiologe  

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
REKLAMA
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą (nuotr. stop kadras)
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą – jautinį kaspinuotį. Specialistai sako, kad tokie parazitai pastaraisiais metais buvo retenybė, bet mėgstančių ...
S. Jurgelėnas ir V. Žala (nuotr. Organizatorių)
Ir geriausias, ir skaudžiausias Dakaras. Taip galima apibūdinti šiemetinį Vaidoto Žalos ir Sauliaus Jurgelėno pasirodymą. Lietuvos ekipažas tapo pirmuoju Baltijos šalių ...
Lukiškių kalėjimas (Justino Auškėlio/Fotodiena.lt nuotr.)
Turto bankas buria ekspertų komandą, kuri teiks siūlymus, kaip pritaikyti Lukiškių kalėjimą visuomenės poreikiams. Ieškoma keturių architektų, keturių kūrybininkų, trijų ...
Teršalai pateko ir į Nerį (nuotr. stop kadras)
Prieš kelias savaites uostamiestyje pakilusi ekologinės taršos banga vilnija per visą Lietuvą. Savaitgalį Neryje, greta Vilniaus nuotekų valyklos ir vos už kelių kilometrų nuo ...
STT sulaikė Panevėžio miesto merą R. Račkauską (nuotr. JP/Gedimino BALČIŪNO)
Panevėžio apylinkės teismas pirmadienį mėnesiui nuo pareigų nušalino Panevėžio miesto merą Rytį Račkauską, sulaukusį naujų įtarimų dėl prekybos poveikiu. „Įvertinus visus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Policija ramina: viešins trikojų vietas ir atskleidžia, kiek kilometrų leidžai viršyti
DABAR RODOMA
Kraupus radinys Kauno aerodrome: specialistai ieško kaltininkų
DABAR RODOMA
Lenkijoje sparčiai plintant paukščių gripui tikrina mėsą ir Lietuvoje: deja, pažeidimų apstu
DABAR RODOMA
800 naujagimių Lietuvoje dienos šviesą išvysta galimai paveikti alkoholio
DABAR RODOMA
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą
DABAR RODOMA
Girtą naujagimį pagimdžiusios moters advokatas: negimęs kūdikis nėra žmogus
DABAR RODOMA
Pranešama, kad galimai paaiškėjo Neries teršėjai
DABAR RODOMA
Po gaisrų – kita stichija: Australijoje iškrito neįtikėtino dydžio kruša
DABAR RODOMA
Internete paplito šokiruojantis visiškai nuogos sulaikytosios įrašas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų