Konstitucija reikalauja, kad rinkimai būtų sąžiningi ir teisingi, bet tokiais negalima pavadinti Lietuvos savivaldybių rinkimų, teigia teisininkas K.Čilinskas, komentuodamas  Vyriausios rinkimų komisijos pranešimą, kad vien per kovo 28 dieną vykusį VRK posėdį buvo konstatuota, jog net 129 naujai išrinkti savivaldybių tarybų nariai neatsisako savo buvusių pareigų ir neima savivaldybės tarybos nario mandato. Iš viso jų yra daugiau kaip du su puse šimto. Tai - įvairių partijų veikėjai, Seimo nariai, europarlamentarai. Jų vietas užims kiti, kurių žmonės gal būtų nerinkę. Bet kuriuo atveju rinkėjai čia neturi pasirinkimo galimybės, sako K.Čilinskas.

Anot advokato, visiems aišku, kad savivaldybės tarybos mandato atsisakantys politikai įsirašo savivaldybių tarybų rinkimų sąrašus rinkėjams apgauti, kad rinkėjai balsuotų už tarybos narius, tarp kurių bus patyrusių ir rinkėjams žinomų politikų. Tačiau po rinkimų tie politikai rinkėjams atsuka užpakalį ir su juo vėl įsitaiso Seimo nario ar Europarlamento kėdėje.

Pasak teisininko, siekiant sumažinti šį rinkėjų mulkinimą, būtina imtis bent dviejų priemonių. Pirma, į savivaldą kandidatuojantys Seimo nariai ir kiti, kurie turi atsisakyti turimų pareigų, kad galėtų tapti savivaldybių tarybų nariais, turi kartu su kitais kandidato dokumentais pateikti pasižadėjimą, kad išrinkti, jie atsisakys turimų pareigų, kliudančių būti savivaldybių tarybų nariais. Beje, čia reikia priminti, kad statutinių pareigūnų atžvilgiu Seimo nariai šiuo požiūriu yra reiklūs: Seimo narių priimtas įstatymas reikalauja, kad pareigūnai 65 dienas iki rinkimų iš viso išeitų iš savo pareigų, nebūdami garantuoti, ar bus išrinkti. Todėl nėra rizikuojančių. Taip politikai mažina konkurentų skaičių.

Na, o antra priemonė rinkėjus apgaudinėjantiems politikams: jie turėtų būti svarstomi ir baudžiami pagal Politikų elgesio kodeksą už šiame kodekse nustatytų sąžiningumo, padorumo, pagarbos žmogui ir valstybei reikalavimų pažeidimą, teigia K.Čilinskas.

Demokratija.eu informacija


Rašyti komentarą...
A
Andrius
2011-04-04 19:58:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nelegalus farsas yra labai blogai.

Kur kas priimtinesnis mums yra legalus farsas.

Atsakyti
0

D
D
2011-04-05 09:00:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Komentuodamas pranešimus apie masinius mandatų perleidimo atvejus, K. Čilinskas vadina tai "nelegaliu farsu". Stabdant tokią praktiką, jis siūlo svarstyti rinkimus laimėjusius, bet pasitraukiančius asmenis pagal Politikų elgesio kodeksą, t.y. jis nesiūlo naikinti pačios mandatų perdavimų galimybės, o tik bausti už pasinaudojimą tokia galimybe (buvusios kadencijos savivaldybių tarybose užfiksuoti 657 mandatų perdavimo atvejai). O kaip siūloma elgtis su rinkimuose neišrinktais asmenimis, tampančiais tarybų nariais? Jų neišrinkimą nulėmė rinkėjų visuma, o patekimą valdžion - vieno žmogaus parašytas maždaug tokios prasmės tekstas: "Vietoj savęs skiriu deputatu neišrinktą kandidatą Petrą". Toks "deputatas Petras" vis tiek liks neišrinktu rinkimuose - juk vieno vienintelio žmogaus valios pareiškimo nevadinsime rinkimais.
Atsakyti
0

P
PP
2011-04-08 09:38:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
LR Konstitucija neveikia praktiškai ,nors jau praėjo 20 Nepriklausomybės metų.Kam tada kritikuojam kaimynus baltarusus? Ne vykdoma parlamentinė kontrolė ,nebaudžiami atsakingi pareigūnai,prasidėjo linčo teismai. Ar tai nuo deklaruojamo ES Demokratijos veikimo ar netvarkos ir valdymo atskaitomybės nebuvimo?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų