Į Lietuvos kelius išriedėjo dar 20 naujų neįgaliesiems vežti pritaikytų autobusiukų

Skaityk lengvai

Neįgaliųjų reikalų departamentas (NRD) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos baigė įgyvendinti valstybės investicinį projektą, pagal kurį 2016–2018 metais nupirkta ir neįgaliųjų organizacijoms panaudos pagrindais perduoda 60 autobusiukų. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis devynviečių „Peugeot Boxer Combi“ mikroautobusiukų raktelius įteikė jau 20 paskutinių neįgaliųjų organizacijų.

Autobusiuke įrengto keltuvo išbandymas (Aldonos Milieškienės nuotr.)
15

NRD direktorė Asta Kandratavičienė neabejoja – prieš ketverius metus priimtas sprendimas savivaldybių atrinktoms ir jose registruotoms neįgaliųjų organizacijoms skirti po autobusiuką, kuriuo būtų teikiamos transporto paslaugos neįgaliesiems, pasiteisino. Pasak jos, transporto paslauga neįgaliesiems – gyvybiškai būtina. Atokiuose šalies kampeliuose, kur viešasis transportas važiuoja du kartus per dieną, o kai kur – ir vos dusyk per savaitę, žmonės negali dalyvauti neįgaliųjų organizacijų veiklose ir renginiuose, jiems sunku pasiekti gydymo įstaigas, išvykti į ekskursijas. A. Kandratavičienė įsitikusi, kad savivaldybėms skirti neįgaliesiems vežti pritaikyti automobiliai iš esmės pakeičia šių žmonių gyvenimo kokybę.

REKLAMA

(15 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Į Lietuvos kelius išriedėjo dar 20 naujų neįgaliesiems vežti pritaikytų autobusiukų

Paskutiniai autobusiukai pritaikyti geriausiai

Trečiasis valstybės investicinio projekto „Specialaus transporto, pritaikyto neįgaliesiems, įsigijimas ir paslaugų teikimas savivaldybių teritorijoje“ etapas buvo pats sėkmingiausias. Tarptautiniu viešuoju pirkimu, įvertintu daugiau kaip puse milijono eurų, pasak NRD direktorės A. Kandratavičienės, domėjosi daugelis, net kinai. Vis dėlto šįkart automobiliai nupirkti iš bendrovės „Peugeot“. O kadangi ji automobilius pasiūlė pigiau nei ankstesni tiekėjai, prie sutaupytų lėšų pridėjus dar šiek tiek pavyko įrengti juose keltuvus.

Automobilių įteikimo ceremonijoje dalyvavęs socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis pabrėžė, kad pavėžėjimo paslaugos neįgaliesiems labai reikalingos visose savivaldybėse, nes tai suteikia galimybę dalyvauti visuomeniniame gyvenime, dirbti ir bendrauti – jaustis svarbia visos visuomenės dalimi. Ministras pasidžiaugė, kad šįkart neįgaliesiems bus perduoti visiškai sukomplektuoti automobiliai: su žieminių ir vasarinių padangų komplektais, patikima saugos diržų tvirtinimo įranga, keltuvais. Pasak L. Kukuraičio, ankstesniuose automobiliuose buvusios nuovažos – ne pats geriausias ir patogiausias būdas į autobusiuką patekti rateliais judantiems žmonėms, todėl, jeigu šis projektas ateityje bus tęsiamas, turėtų būti perkami būtent taip pritaikyti autobusiukai. 

Balti „Peugeot Boxer Combi“ autobusiukai išriedėjo į Birštono, Druskininkų, Elektrėnų, Neringos, Kauno ir Vilniaus miestus bei Ignalinos, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Klaipėdos, Molėtų, Prienų, Rokiškio, Skuodo, Šiaulių, Širvintų, Trakų, Vilkaviškio ir Vilniaus rajonų savivaldybes.

REKLAMA

Skandinaviškas keltuvas atitiko visus reikalavimus

A. Kandratavičienė sako, kad atsiradus galimybei autobusiukuose įrengti keltuvus, buvo imta analizuoti, kokie jie galėtų būti. Norėta, kad šiuose automobiliuose tilptų trys neįgaliųjų vežimėliai, todėl buvo svarbu, kad keltuvas būtų šiuolaikiškas, kompaktiškas, neužimtų daug vietos, kad būtų saugu ir patogu į automobilio saloną patekti ne tik rateliuose sėdinčiam, bet ir jį lydinčiam žmogui.

„Ėmėme domėtis, ką turi Skandinavijos šalys, teirautis, kokie keltuvai ten įrengiami, – pasakoja A. Kandratavičienė. – Rinkomės iš keleto variantų – jų tiekėjai buvo atvežę, prie automobilių primontavę keletą modelių. Ilgai diskutavom, vertinom daugelį aplinkybių. Vis dėlto galutinai apsispręsti padėjo mūsų komisijos nariai – neįgaliųjų vežimėliais judantys Jonas Bernatavičius, Nijolė Milkevičienė. Geriausias ekspertas – rateliuose sėdintis žmogus, kuris tuo keltuvu ir naudosis.“

Pasirinktas kompaktiškas, paprastai sulankstomas ir automobilio išorėje montuojamas keltuvas. Jį autobusiukų vairuotojams pristatęs UAB „Autovici“ pardavimo vadybininkas Aivaras Dementjevas keletą kartų pademonstravo jo veikimo principą, atsakė į visus klausimus ir palinkėjo saugių kelionių.

Pirmasis ilgai lauktas automobilis

NRD direktorė neabejoja, kad, turėdamos specialiai pritaikytus automobilius, neįgaliųjų bendruomenės taps savarankiškesnės, galės labiau pasirūpinti žmonėmis, kuriems transporto paslaugos labai reikalingos.

„Dvylika metų dirbu neįgaliųjų draugijoje, visą šį laiką savivaldybės prašiau autobusiuko. Ir štai pagaliau naujutėlio „Peugeot Boxer Combi“ automobilio rakteliai – mūsų rankose, – džiaugiasi Skuodo rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Raminta Zabitienė. – Jau prieš trejus metus žinojome, kad jį gausime, todėl iš anksto ruošėmės – savivaldybei teiktame socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projekte nusimatėme daugiau veiklų, įtraukėme dalį degalams būtinų išlaidų.“

REKLAMA

Pirmininkė sako, kad į draugijoje organizuojamas veiklas neįgalieji bus vežami nemokamai, bet vykstant į Klaipėdą, Kauną ar Vilnių už patirtas degalų išlaidas reikės susimokėti. Po vieną į tokias keliones neįgalieji nevažiuos (jos bus planuojamos iš anksto), tad ir patirtos išlaidos bus išdalintos visiems. Pasak pirmininkės, žmonės neprieštarauja, kad reikės prisidėti, svarbiausia, kad jais bus pasirūpinta, visada bus nuvežti, kur reikia.

Savivaldybės, teikdamos NRD nevyriausybinę organizaciją, kuriai turėtų būti skirtas automobilis, įsipareigojo prisidėti prie jo išlaikymo. R. Zabitienė džiaugiasi, kad savivaldybė pažadėjo įdarbinti patyrusį vairuotoją, kompensuoti draudimo išlaidas. Neringos miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkė Liucija Olšauskienė taip pat labai dėkinga savivaldybei, prisiėmusiai visas su autobusiuko eksploatacija susijusias išlaidas.

Neringos miesto neįgaliųjų draugija iki šiol autobusiuko taip pat neturėjo, o iki Klaipėdos, kur žmonėms dažnai reikia vykti į gydymo įstaigas, dializių procedūras – 50 kilometrų. Pirmininkė neabejoja, kad turint pritaikytą autobusiuką, organizacijos veiklose galės aktyviau dalyvauti ir Preiloje, Pervalkoje, Juodkrantėje gyvenantys neįgalieji. „Nuo Juodkrantės iki Nidos – 30 kilometrų. Prie viešojo transporto prisitaikyti labai sunku – autobusas atvažiuoja arba labai anksti, arba pasirinkus vėlesnį nebėra su kuo grįžti“, – sako L. Olšauskienė ir priduria, kad tai buvo didžiulė kliūtis, trukdžiusi žmonėms įsitraukti į įvairias veiklas.

REKLAMA

Džiugesio neslepia ir Jiezno žmonių su negalia sąjungos pirmininkė Augenija Stoškuvienė. „Naujasis automobilis – tai mūsų veiklos įvertinimas ir pati geriausia dovana 5-osioms organizacijos gyvavimo metinėms. Dabar galėsime ne tik į gydymo įstaigas ar sveikatinimo procedūras žmones nuvežti, bet apsilankyti ir Birštone vykstančiuose koncertuose, spektakliuose, išvažiuoti į ekskursiją. Juk neįgaliesiems reikia tų pačių dalykų, kaip ir visiems.“

Vietoj nusidėvėjusio – naujas automobilis

Tarp 20 naujų autobusiukų naudotojų nemažai ir tokių, kuriems „Peugeot Boxer Combi“ autobusiukas – jau antras ar net trečias (pavyzdžiui, Elektrėnų neįgaliųjų draugijai) NRD skirtas automobilis.

Kauno miesto neįgaliųjų draugija buvo iš tų, kurios dar 2002-aisiais gavo neįgaliesiems vežti pritaikytus autobusiukus. Organizacijos pirmininkas Ignas Mačiukas tikina: autobusiukas niekada nestovėjo garaže, o nuolat teikdamas transporto paslaugas techniškai nusidėvėjo, surūdijo. „Jau neįveikėme techninės apžiūros, – sako I. Mačiukas. – Senuoju automobiliu negalėjom saugiai vežioti žmonių. O reikia ir į dializes, ir į treniruotes rateliais judančius sportininkus nuvežti. Dažnai sulaukiame skambučių, prašančių parvežti neįgalų žmogų iš ligoninės ar kitos vietos.“

Antrojo automobilio raktelius atsiėmė ir Birštono savivaldybės neįgaliųjų draugijos pirmininkė Julija Senavaitienė. Pirmuoju organizacija naudojosi 11 metų. „Autobusiukas dar važiuoja, bet jau dažnai

genda, reikia nuolat remontuoti, – neslepia pirmininkė. – Todėl, pasitarę su savivaldybe, nusprendėme prašyti naujo automobilio, ir esame labai juo patenkinti. Senasis buvo nešildomas, be kondicionieriaus – nei žiemą, nei vasarą neįgalieji jame nesijautė labai patogiai. Naujajame viskas kitaip.“

REKLAMA

Kauniečiai, birštoniškiai, kaip ir nemažai kitų neįgaliųjų organizacijų, nusidėvėjusius autobusiukus grąžina NRD. Šiuo metu departamentas turi 84 automobilius: 60 ką tik nupirktų naujų ir 24 grąžintus, kurie bus parduoti aukcione. Tarp grąžinamų pasitaiko ir turinčių keltuvus. Jeigu jie nebuvo intensyviai eksploatuoti ir dar tinkami naudoti, šiuos keltuvus galima išmontuoti ir pritaikyti kitų organizacijų autobusiukams.


Rašyti komentarą...
J
Jonas
2019-09-29 17:11:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Idomu kodel šie mikroautobusai neatitinka konkurso techninių sąlygų ir buvo pristatyti puse metų vėliau negu buvo numatyta tech. sąlygose? Čia kvepia kažkokiais nesąžiningais susitarimais...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų