Seniai žinoma tiesa, kad Romoje reikia elgtis taip, kaip elgiasi romiečiai. Tačiau kai kuriose šalyse tampa dar aktualiau nesielgti taip, kaip nesielgia vietiniai. Pristatome 12 „šiukštu bau!“ dalykų, kurių nevertėtų daryti svetimuose kraštuose, jei norite išlikti sveikas ir laisvas.
1. Viešai peikti karališką šeimą Tailande
Tailandas labai gerbia savo monarchiją, todėl nenuostabu, kad viešas jos įžeidimas gali užtraukti nemenką bausmę.
Būtent taip ir atsitiko Oliveriui Juferiui, 57 metų išeiviui iš Šveicarijos, kai šis padauginęs alaus sudarkė karaliaus Bhumibolo Adulyadejo atvaizdą. Tailando teismas skyrė šveicarui 10 metų įkalinimą (iš 75-ių galimų). Visa laimė, kad vėliau laisvės atėmimo bausmė buvo panaikinta to paties įžeistojo valdovo.
2. Viešai rodyti jausmus Dubajuje
Šiame turistų traukos centre yra nelegalu vaikščioti susikibus už rankų, ką jau kalbėti apie atviresnį jausmų reiškimo būdą. Jei seksite britų porelės (šią liepą įsimylėjėliai buvo užklupti besimylintys viename iš Dubajaus paplūdimių) pavyzdžiu, rizikuojate kaipmat atsidurti kultūrų sandūros epicentre, t. y. Dubajaus teisme.
3. Rūkyti Butane
Vien įsivežti rūkalus į šią mažytę Himalajų šalį yra brangu – muitinėje privalėsite sumokėti 100 proc. įvežimo mokestį. O rūkyti viešoje vietoje dar brangiau: tai gali užtraukti 500 litų siekiančią baudą. O jei dėl kokios nors priežasties būsite pagauti pardavinėjantys tabako produktus, tai jus ilgam įkiš į Butano kalėjimą.
4. Piešti grafičius Singapūre
Sienų marginimas grafičiais Singapūre yra tik viena iš išsamaus draudžiamybių sąrašo. Reikia nepamiršti, kad griežtai baudžiama ir už šiukšlinimą, neatsargų ėjimą per gatvę ar tualeto vandens nenuleidimą.
Visai neseniai vienas amerikietis paauglys buvo sučiuptas bepurškiantis aerozolinius dažus ant mašinų. Už tai jis buvo įkalintas, nubaustas pinigine bauda ir keturiais lazdos kirčiais (tradicine kūno bausme Singapūre).
5. Susitikinėti su vietiniu Irane
Irano teisė draudžia ne musulmonams susitikinėti su musulmonų moterimis. Už tai daugeliui Iraną lankiusių vakariečių jau teko pabuvoti kalėjime. Tačiau, kaip matyti, Iranas turi problemų ir su savo šalies žmonių tarpusavio santykiais. Vos prieš savaitę populiarus Irano pažinčių tinklalapis buvo valdžios uždarytas ir apkaltintas „prostitucijos sklaida“.
6. Turėti šaunamąjį ginklą El Salvadore
Siekiant apmalšinti smurtą, šioje centrinės Amerikos šalyje buvo įvesti griežti licencijos reikalavimai visų tipų šaunamiesiems ginklams. Keli turistai buvo sulaikyti dėl tariamų šių taisyklių pažeidimų, nepaisant to, kad anksčiau šalies atstovai buvo patvirtinę turimų ginklų legalumą. Istorijos moralas: ginklus geriau palikti namie, nes kitaip laukia ilgi mėnesiai El Salvadoro kalėjime.
7. Turėti kvaišalų Indonezijoje
Laikyti narkotikus yra itin neapdairu ir nesveikinta bet kurioje šalyje, tačiau išvis neapdairiausia yra laikyti juos Indonezijoje. Šios šalies įstatymai, numatantys atsakomybę už bet kokį disponavimą kvaišalais, yra griežčiausi pasaulyje. Už tai nusikaltėlis yra sušaudomas „mirties būrio“, neatsižvelgiant į jo kilmės šalį.
8. Paskersti karvę Indijoje
Nors klaidinga manyti, kad visi indai „garbina karves“, tačiau jos paskerdimas daugelyje Indijos valstijų yra iš tiesų neteisėtas. O Indijos konstitucija įtvirtina oficialią gyvūno apsaugą. Tikrovėje vos keli pažeidėjai kada nors buvo nubausti, bet nederėtų pamiršti, kad tai gali užtraukti didžiulę piniginę baudą ir įkalinimą iki 5 metų.
9. Duoti meškučiui Mahometo vardą
Mokytoja Gillian Gibbons patyrė tai savo kailiu, kad leido savo studentams parinkti vardą pliušiniam žaislui. Šie pavadino jį Mahometu, o mokytoja buvo apkaltinta religinės nesantaikos kurstymu. Nors vėliau teismas pasigailėjo ir Gillian išvengė 40-ies rimbo kirčių, visgi nelaimėlei teko ištverti aštuonias arešto dienas. Aišku kaip dieną, kad Sudano įstatymai, vienaip ar kitaip susiję su islamu, nėra juokų objektas.
10. Išvežti antikvarinius dirbinius iš Turkijos
Įsigijus pribloškiantį suvenyrą Turkijoje išsyk džiūgauti nevertėtų. Pirmiausia, patartina išsiaiškinti, ar suvenyras nepatenka į plačią „antikvarinio dirbinio“ sąvoką pagal šalies teisę. Nes tokiu atveju, jei trūks leidimų šioms gėrybėms išsivežti, vietoj skrydžio namo įgysite galimybę susipažinti su Turkijos kalėjimo vienute.
11. Išlenkti stiklelį Saudo Arabijoje
Saudo Arabijos įstatymai draudžia bet kokį alkoholio vartojimą šalyje. Vis dėlto tam tikruose rajonuose išeiviams leidžiama nusižengti šiai taisyklei su sąlyga, kad tai vyks tyliai ir už uždarų durų. Tačiau tiems, kurie apskritai nenori prisiimti rizikos, geriausias patarimas yra išvis ten nevartoti alkoholio. Bausmė, numatyta šalies įstatymais už šį nusižengimą, – viešas išplakimas.
12. Įsilaužti į kieno nors namą JAV
Jei vis dėlto vienokios ar kitokios aplinkybės jus priverstų įsilaužti į kieno nors privačią teritoriją JAV, mes patartumėmė dar kartą gerai pamąstyti. Daugiau nei pusė namų šeimininkų turi nuosavus ginklus, ir įsibrovėlių likimas kulka į kaktą gali būti išspręstas dar gerokai prieš atvykstant policijai. O JAV teisinė sistema savo ruožtu yra itin atlaidi naudojimuisi būtinąja gintimi, kuomet įsibraunama į privačią teritoriją.