Požymiai, išduodantys prostatos ligas

Sklando klaidinga nuomonė, kad vyresnio amžiaus vyrai su šlapinimosi sutrikimais ir lytinės funkcijos pakitimais turi tiesiog susitaikyti, juk „jau nebe tas amžius, kad viskas būtų kaip anksčiau“. Žinoma, bėgantys metai daro savo, tačiau tai sakyti tikrai nereikėtų – kiekvienas vyras nusipelno kokybiško gyvenimo, kurio netrikdo nei apatinių šlapimo takų simptomai, nei erekcijos sutrikimai. Šiuolaikinė medicina siūlo daugybę galimybių, leidžiančių sugrąžinti maksimalų komfortą. Svarbiausia suprasti, kad pats vyras turi mylėti ir rūpintis savimi – tuomet ir organizmas „veiks“ sklandžiau. Pakalbėkime apie gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus ir jos diagnostikos ypatumus. 

Prostatos ligos (nuotr. Shutterstock.com)

REKLAMA

Apie galimą gerybinės prostatos hiperplazijos vystymąsi praneša įvairūs su šlapinimusi susiję nepatogumai 

GPH paliestų vyrų skundai dažniausiai yra susiję su šlapinimosi nepatogumais. Tai gali būti: 

· padažnėjęs šlapinimosi poreikis ir dieną, ir naktį; 

· susilpnėjusi šlapimo srovė; 

· sudėtingesnė šlapinimosi pradžia ir pabaiga; 

· sunkumai, norint ištuštinti šlapimo pūslę; 

· diskomfortas šlapinantis; 

· šlapimo nelaikymas ir kt. 

Tačiau šie simptomai pasireiškia ne visuomet, nors prostatoje jau vyksta negrįžtamų pakitimų. Būna ir taip, kad apie patologinės būklės vystymąsi praneša jau gana sudėtingos komplikacijos, pavyzdžiui, šlapimo takų infekcija ar ūminis šlapimo susilaikymas. Kaip išvengti galimo GPH „pražiūrėjimo“ ir dėl jos didėjančių tam tikrų komplikacijų rizikų? Paprastai – būtina reguliariai lankytis pas gydytoją urologą ir rūpintis savo „vyriška“ sveikata taip pat, kaip ir bet kuria kita organų sistema ar kūno dalimi. 

Kaip įvertinamas gerybinės prostatos hiperplazijos simptomų sunkumas? 

Tam naudojamas specialus klausimynas, vadinamas Tarptautine prostatos simptomų skale (TPSS). Tai yra pasauliniu mastu patvirtinta diagnostikos priemonė, padedanti įvertinti GPH sunkumą, vystymąsi ir paskirto gydymo efektyvumą ir (arba) numatyti gydymo keitimo poreikį. Joje galima rasti tokių ir panašių klausimų, padedančių numatyti labiausiai pacientą varginančius simptomus ir apsvarstyti tinkamiausią gydymą: 

REKLAMA

· „Kiek kartų pastarąjį mėnesį jutote, kad baigus šlapintis Jūsų šlapimo pūslė nebuvo visiškai tuščia?“; 

· „Kiek kartų pastarąjį mėnesį kėlėtės nusišlapinti naktį?“ 

· „Kiek kartų pastarąjį mėnesį pastebėjote, kad besišlapindami kelis kartus nustodavote ir vėl pradėdavote šlapintis?“ 

· „Kiek kartų pastarąjį mėnesį Jums buvo sunku sulaikyti šlapinimąsi?“. 

Papildomas klausimas apie paciento gyvenimo kokybę leidžia suprasti, ar pacientas dėl patiriamų simptomų patiria daug nepatogumų. Jis skamba taip: 

· „Jeigu Jums reikėtų visą savo likusį gyvenimą nugyventi esant tokiai šlapinimosi būklei, kokia ji yra dabar, kaip Jūs dėl to jaustumėtės?“ 

Pacientas į klausimus turi atsakyti kuo nuoširdžiau, pasirinkdamas skaitinę reikšmę, geriausiai atitinkančią jo būklę ir (arba) savijautą bei klausime paminėtų atvejų skaičių. Vėliau suskaičiuojama balų suma ir įvertinamas galimas GPH sunkumas: 

· „0 balų – šlapinimosi sutrikimo nėra; 

· 1–7 balai – lengvas šlapinimosi sutrikimas; 

· 8–18 balų – vidutinis šlapinimosi sutrikimas; 

· 19–35 – sunkus šlapinimosi sutrikimas.“ (informacija paruošta, naudojantis LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl priešinės liaukos hiperplazijos diagnostikos ir gydymo vaistais aprašo patvirtinimo. Šiame viešai prieinamame dokumente galima rasti daugiau informacijos apie GPH ir specifinius jos simptomus, gydymą, diagnostiką ir pamėginti savarankiškai užpildyti klausimyną). 

REKLAMA

Ligos diagnostikai itin svarbus išsamus klinikinis ištyrimas 

Vienas svarbiausių tyrimų – digitalinis - rektalinis tyrimas, kurio metu per tiesiąją žarną pirštais apčiuopiama prostata ir įvertinami tam tikri jos ypatumai: 

· Dydis; 

· Forma; 

· Konsistencija; 

· Paviršiaus nelygumai ir kt. 

Taip, tai nėra malonus ir itin liaupsinamas fizinis tyrimas, tačiau jis yra labai reikšmingas ligos diagnostikai ir padeda gauti daug naudingos informacijos apie vyro prostatos būklę. 

Taip pat atliekami kraujo tyrimai, leidžiantys įvertinti inkstų funkciją, specifinio prostatos antigeno rodmenis. Gali būti paskiriami ir šlapimo tyrimai, parodantys, ar nėra šlapimo takų infekcijos, hematurijos ir panašiai. Taip pat vertinama, koks šlapimo kiekis užsilieka šlapimo pūslėje. Tam, kad būtų atmestos ar patvirtintos kitos galimos diagnozės, gali būti paskiriama biopsija bei kiti tyrimai. 

Šiuo straipsniu raginame vyrus ir jo partneres rūpintis sveikata – į apatinių šlapimo takų simptomus geriau nenumoti ranka ir: 

· jau dabar pradėti koreguoti savo gyvenimo būdą, pavyzdžiui, atsisakyti žalingų įpročių, daugiau judėti ir sveikiau valgyti, 

· apsvarstyti augalinių vaistinių preparatų, padedančių simptomiškai gydyti GPH, vartojimą (puikus pavyzdys – Prostamol Uno minkštosios kapsulės), 

· su savo gydytoju urologu aptarti kitų medikamentinių ir nemedikamentinių gydymo būdų poreikį, 

· Visais atvejais dėl vaisto vartojimo ar galimo šalutinio poveikio pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojami vaistai gali pakenkti sveikatai.

 

Parodykite savo artimiems vyrams, kad jie Jums brangūs!

 

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų