Jau kurį laiką nerimsta aistros dėl šešiolikmetės paauglės Gretos Thunberg išsakomų idėjų ir noro pakeisti pasaulį. Aišku tik viena – abejingų ji nepalieka: vieni karštai pritaria jos aistringoms kalboms, kiti mano, jog tai tik išpaikintos mergaitės dėmesio troškimas, o treti kaltina Aspergerio sindromą. Kas yra šis sindromas ir kaip jis pasireiškia, portalui tv3.lt pasakoja profesorė, gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė psichoterapeutė Sigita Lesinskienė.

Greta Thunberg pripažino turinti Aspergerio sindromą (nuotr. Scanpix, 123rf.com)

Greta Thunberg pripažino turinti Aspergerio sindromą (nuotr. Scanpix, 123rf.com)

Aspergerio sindromas (AS) yra lengva autizmo pasireiškimo forma. Medikė skuba pabrėžti, kad šio sindromo negalima vadinti liga, tačiau priduria, kad beveik visi vaikai turintys autizmo bruožų patiria dideles patyčias dėl savo negebėjimo greitai prisitaikyti prie juos supančios aplinkos.

Vaikai, turintys AS išvaizdą, niekuo neišsiskiria iš kitų vaikų, turi gerus arba labai gerus intelektinius gebėjimus, tačiau pasižymi empatijos stoka, socialinio bendravimo sunkumais, o jų pasirenkama emocijų išraiška gali pasirodyti netinkama. Vietoje pajautimo ir intuicijos jie dažniausiai vadovaujasi mąstymu, išmoksta elgesio ir bendravimo taisykles.

REKLAMA

 „Pirmiausiai reikia pasakyti, kad kiekvienas suaugęs ar vaikas, turintys autizmo bruožų, yra skirtingas. Jie turi ir bendrų bruožų, bet kiekvienas iš jų yra labai savitas. Juos jungiantis bruožas – sunkumai bendravime, žodiniame ir nežodiniame, polinkis aktyviai, intensyviai domėtis kokia nors sritimi.

Taip galima paaiškinti ir Gretos Thunberg reakcijas, kurias pagavo žiniasklaida, galbūt, ji reagavo tiesiog per daug įdėmiai, teatrališkai, tačiau ji stulbinančiai taikliai pasakė tiesą, kurią mums visiems baisu girdėti ir suvokti, todėl įsijungia gynybinės reakcijos visuomenė ima vertinti kalbėtoją, kalbos formą, bet ne turinį.

Asmenys, turintys AS bruožų, nemoka meluoti ir apgaudinėti. Jie nemoka užsidėti daugiasluoksnės kaukės, kur vieną galvoji, bet kitaip elgiesi, nes taip reikalinga situacijoje, stebėti ir atsižvelgti į kitų reakcijas ar panašiai. Jie negali vienu metu sulyginti keleto vienu metu pasireiškiančių komunikacinių signalų ir jiems sunku bendrauti. Jie yra ganėtinai tiesmukiški – ką jie galvoja ir jaučia – tą jie sako ir daro“, – teigia medikė.

Itin gilinasi į dominančias sritis

Apie tai, kad Gretos kalba gali būti surežisuota arba jai tiesiog pakišta, žmonės pradėjo kalbėti po to, kai paauglė pasimetė išgirdusi jai užduodamus klausimus. Tačiau prof. S. Lesinskienė sako, kad tai normalu, nes šį sindromą turintiems  žmonėms yra sunku prisitaikyti prie spontaniškai kylančios situacijos.

„Čia tikrai tiktų tiek lietuvių, tiek kitų senų tautų senoji išmintis, kuri yra užkoduota pasakose. Turime daug pasakų, kur trys broliai ieškodami laimės turėdavo įvykdyti įvairias užduotis. Trečias brolis visada būdavo kvailelis, bet jis sakydavo tiesą, jis buvo atviras ir nuoširdus, bet jo niekas neklausydavo, o tai, ką darydavo „išmintingieji“ vyresnieji broliai, baigdavosi blogai.

REKLAMA

Žmonės gali sakyti, kad Greta Thunberg turi sutrikimų ir ji nežino, ką kalba, bet iš tikrųjų ji tuo gyvena, tuo dega ir sako savo tiesą. Ji buvo pasirašiusi tą kalbą, todėl tikrai norėjo tą pasakyti“, – sako S. Lesinskienė.

Medikė nurodo, kad suaugusieji, turintys AS, savo srityje gali būti išties puikūs darbuotojai: nemeluoja, neapgaudinėja, viską daro pagal instrukcijas. Nesklandumų kyla tik tuo atveju, jeigu spontaniškai keičiasi jiems įprasta situacija.

Atsiskleidžia darželyje

Jog vaikas gali turėti AS, galima neįtarti iki to laiko, kuomet jis pradės lankyti darželį ar mokyklą. Atsidūrus kolektyve pradeda ryškėti tokio vaiko skirtumai: jam sunku bendrauti su kitais bendraamžiais, jam gali būti sunku susikaupti, jis turi išskirtinius ir labai aiškius pomėgius, nelinkęs prisitaikyti, atsižvelgti į kitus.

Šiems vaikams sunku pajausti ir suprasti situaciją bei nuspręsti, kaip derėtų elgtis joje atsidūrus. Pavyzdžiui, kartais jie gali supykdyti aplinkinius garsiai komentuodami ir sakydami tai, kas jiems šauna į galvą, nors tai ir reikėtų nutylėti.

Iš tiesų, AS bruožai pasireiškia ir kūdikystėje, tačiau juos suprasti yra sunkiau: vaikas būna itin ramus arba, atvirkščiai, labai dirglus, judrus. Jiems pasireiškia įvairūs miego sutrikimai (dažni pabudimai, jautrus miegas), išrankumas maistui, nerangūs kūno judesiai.

Daugumai vaikų būdingas ir padidėjęs jautrumas aplinkos dirgikliams: garsams, vizualiniams stimulams, įvairiems prisilietimams, kvapams, skoniui, švarai ir panašiems dalykams. Tačiau jie pasižymi per mažu jautrumu skausmui, temperatūros pokyčiams, todėl jie lengvai gali iškęsti alinantį karštį ar šalčiausias žiemos dienas.

REKLAMA

Autizmo spektro turintiems vaikams labai nesiseka kūno kultūros pamokoje, nes jiems sunku prisitaikyti prie greitai ir spontaniškai besikeičiančių situacijų. Jų judesiai dažnai stokoja vikrumo, yra nerangūs. Jiems reikėtų sudaryti individualią programą kūno kultūros pamokų metu, vengti estafečių, grupinių žaidimų.

Aspergerio sidromą turinčiam vaikui labai tiktų individuali sporto šaka, pavyzdžiui, lengvoji atletika, plaukimas, orientacinis sportas, stalo tenisas, kai žaidimas labai aiškus, rezultatas priklauso tik nuo jų pačių. AS turintys vaikai dažnai nemoka pralaimėti, nelinkę derintis prie komandos, jie nemėgsta būti kontroliuojami, nemėgsta, kai juos mokina, jiems vadovauja. Reikalingi išankstiniai susitarimai, žodžius palydint simboliais, vaizdine struktūra.

Dažniausiai būna atstumti

S. Lesinskienės atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad 2000 metais Vilniaus mieste turėjo gyventi apie 500 AS turinčių vaikų, kuriems reikalinga pagalba.

Dažniausiai tokie vaikai turi daug problemų mokyklose: dėl savo neįprasto elgesio dažniausiai sulaukia itin didelių patyčių. Pasak medikės, įsigilinus į tokių vaikų istorijas neretai galima pamatyti, jog jie patiria patyčias, dėl adaptacijos sunkumų būna pakeitę net keletą mokymosi įstaigų.

AS turinčiam vaikui galimi paūmėjimai, kuriuos iššaukia sunkumai mokykloje: 1, 5, 8-9 klasėse. Pirmoje klasėje tenka prisitaikyti prie mokyklos keliamų reikalavimų, buvimo su būriu vaikų. Penktoje klasėje vaikui sunku naujai prisitaikyti pereinant iš pradinės mokyklos sistemos. Vyresnėse klasėse daugiausiai problemų kelia patyčios, jaunuolių vienišumas ir negebėjimas prisitaikyti prie bendraklasių.

REKLAMA

Vaikams turintiems AS reikalinga pagalba, kaip bendrauti ar elgtis būnant su kitais žmonėmis. Tam neužtenka vien tik žodinio išsireiškimo – jiems labiau įsimena įvairi vaizdinė medžiaga, grafikai ir schemos.

Nediagnozuotas sindromas lydi žmones visą gyvenimą. Dažniausiai jie aplinkinių laikomi keistuoliais. Jei nebuvo kreiptasi pagalbos, tokių žmonių elgesyje matosi ryškūs bendravimo sutrikimai, kraštutiniais atvejais jie patenka į kalėjimus, dėl keistų ir, atrodytų, nemotyvuotų nusižengimų. Sėkmingais atvejais jie labai daug pasiekia moksle, mene, kompiuterinių technologijų srityje ir kt.

 

xxL
2019-10-01 21:00:44
Tokios Gretos gestape ir NKVD puikiai atliko savo darba. Nezinau ar ji autiste bet kad ji labai nelaiminga ir nekencia visos zmonijos tai akivaizdu ir ji tai pasake kaltindama ne save kad devi rubus, skraido lektuvais ir naudoja elektronine iranga bet kitus zmones. Ligoniai ES siuo metu turi visas privilegijas. Kuo durnesnis tuo daugiau demesio.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
... 2019-10-03 18:40:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu ji stoja į suaugusiųjų pasaulį kalbėti apie pasaulio problemą, kurios nereikia spręsti paskubomis, kaip buvo parašyta 500 mokslininkų laiške skirtam JT, žmonės turi teisę kritikuoti ją kaip bet kurį kitą suaugusį.    ATSAKYTI
Lina 2019-10-02 10:46:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai, kad Greta sulaukia tiek daug nepasitenkinimo, kritikos ir "analizių" tik parodo visuomenės tolerancijos kiek kitokiems žmonėms stoką, kad pilka masė labai jau nemėgsta baltų varnų, nes jos priverčia galvoti, priverčia jaustis nepatogiai. Iš išsakytos kalbos jokių sutrikimo bruožų visiškai nesimato: yra emocijos, yra intelektuali mintis, yra puiki anglų kalba. Jei nežinotumėte, kad ši mergaitė turi sutrikimą, nieko neįtartumėte, bet kai išgirdote gal kai kuriems pirmą kartą girdimą diagnozę puolėte svaidytis kaltinimais.
O tokioms tetoms, kurios analizuoja nepilnametį vaiką ir savo analizes talpina internete galiu tik pasakyti, kad tai yra žema.    ATSAKYTI
Anią 2019-10-02 07:48:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai dabar aš, vis galvojantis kad mus mulkina skriaudžia ir apipisinėja valdžia- turiu kokį tai sindromą, nes norėčiau tai išrėkt visa gerkle visam pasauliui, o tie kurie tai puikiai žino- mato, ir tyli- sindromo neturi.   ATSAKYTI
Dziusas 2019-10-02 07:25:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Tokius vaikus reikia nuodyti kas negadintu oro savo haliucinacijomis   ATSAKYTI
Vaida 2019-10-02 08:24:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Turėtų jumis teisėsaugos atstovai susidomėti ir tikrai pasodinti keliems metams kol suprasite ką savo komentare parašėte. Va jūs ir be diagnozės esate tikrai ligonis.  
Vadovu veidai. 2019-10-02 03:34:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Analizuokit esanciu valdzioje asmenu veidus..   ATSAKYTI
elena 2019-10-01 22:03:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kokie greiti smekti kai patys nesat susidure su ta problema, mano anukas turi si sindroma, nuo pat vaikystes jis buvo kitoks, niekada nemeluos, be galo gabus matematikai, o va skaityti ismoko tik ketvirtoje klaseje, sake kaip galima tiek daug raidziu isiminti, kartais paeina is mokyklos uzsikimses ausis, sako pe daug triuksmo visur.... neziuri i akis arba jei pasai tai tik akimirkai ir suka akis i sali... siaip labai geras vaikas, jautrus, mylintis i labai labai grazus....profesoe labai taikliai apibudino , o bezine kose srebkit patys, i dekokit Dievui kad netektu su tuom susidurti   ATSAKYTI
Jostis 2019-10-01 21:27:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Labai geras vaistas - beržine košė.    ATSAKYTI
xxL 2019-10-01 21:54:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Psichinio ligonio negalima lupti, nes si greta ko gero nelabai supranta aplinkos, bet turi ideja fix kuria palietus ji nonstop kalbeti galetu. Palikime ligonius ramybeje.   
xxL 2019-10-01 21:00:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tokios Gretos gestape ir NKVD puikiai atliko savo darba. Nezinau ar ji autiste bet kad ji labai nelaiminga ir nekencia visos zmonijos tai akivaizdu ir ji tai pasake kaltindama ne save kad devi rubus, skraido lektuvais ir naudoja elektronine iranga bet kitus zmones. Ligoniai ES siuo metu turi visas privilegijas. Kuo durnesnis tuo daugiau demesio.    ATSAKYTI
Anią 2019-10-02 07:51:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ypač pederastai  
Gaila jums 2019-10-01 20:34:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Greta tai tikrai žinoma veikėja o s.lesinskiene ką čia tokia?? klientų trūkumas? Reklama susimąstė pasidaryti ??? Daugiau palaikančių Greta būtų kitaip gyventume   ATSAKYTI
xxL 2019-10-01 21:01:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tos Gretos niekas nezinojo kol jos nepareklamavo Merkel ir Co.   
švedas 2019-10-01 20:24:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
glušė paprasciausia,pamoku nedaranti.   ATSAKYTI
Palmira 2019-10-01 20:15:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Esu gydytoja neurologė.Kaip ir gerbiama straipsnio autorė gydytoja psichiatrė psichoterapeutė, irgi tikrai nemanau, kad Aspergerio sindromas yra blogas dalykas. Tik jį reikia jį atpažinti ir su tokiais asmenimis mokėti bendrauti. Jei nėra kraštutinumų, labai gabūs, bet uždari žmonės. Turi pajautą, supranta farsą. Tai tarsi atskiros pianetos mūsų bendruomenėse. Įsiklausykime į juos. Bet jie tikrai neprisitaikys prie blogos aplinkos faktoriaus niekada. Manau, tai aplinkos ir mūsų pačių veidrodis ir sanitarai.
"Klinika tau" direktorė Palmira Ruikaitė.
Kaunas.    ATSAKYTI

Top Video

Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
REKLAMA
Reda galėtų pasididžiuoti didžiausia varlių kolekcija Lietuvoje (tv3.lt fotomontažas)
Pabandykite įjungti savo fantaziją ir įsivaizduoti prieš savo akis štai tokį reginį namuose: mažomis varlytėmis padabinta patalynė, dar nuotaikingesnėmis aplikacijomis varlėmis ...
Alma Adamkienė
Prezidento Valdo Adamkaus šeimoje – pakilios nuotaikos. Insultą patyrusi jo žmona Alma Adamkienė sparčiai sveiksta ir jau yra perkelta į reabilitacijos skyrių. Naujienų ...
Alicijos progresas (nuotr. asm. archyvo)
Alicija Krausnauskaitė, gyvenanti Kauno rajone, per ketverius metus atsikratė 40 kg. Nors merginai tik 25 metai, ji teigia, kad vieną dieną suprato, jog nebegali žiūrėti į ...
Šuns ir kačiuko draugystė (nuotr. stop kadras)
Nepaprastai žavus vaizdo įrašas paplito internete. Jame užfiksuota, kaip išgelbėtą kačiuką į savo globą priima ne kas kitas, o milžiniškas šuo. Šis keturkojis taip pat buvo ...
Jehovos liudytojų sueiga JAV (nuotr. stop kadras)
Iki šiol viena iš labiausiai įvairiais mitais apipintų religinių bendruomenių be abejonės yra Jehovos liudytojai. Kaip atrodys pasaulio pabaiga, kodėl Jehovos liudytojai negali ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų