Rašyti komentarą...
Nuorodą nukopijuota
reanimacija (nuotr. TV3)

Ieškantiesiems lengvų kelių atsikratyti nereikalingų kilogramų pavojinga „užkibti“ ant įvairiausių stebuklingus rezultatus žadančių liekninančių tablečių ar kitų panašių produktų. Nors jų siūlytojų nestinga tiek internete, tiek kitose prekybos vietose, gydytojai kategoriški – tokius preparatus galima vartoti tik su mediko priežiūra. To nepaisantys savo lieknėjimo eksperimentą gali užbaigti ir reanimacijos palatoje.

REKLAMA

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras patvirtino, kad teko gydyti ne vieną pacientą, kuris į skyrių pakliuvo dėl šalutinio liekninančių preparatų poveikio. 

Gydytojas pabrėžia, kad nusprendus savarankiškai vartoti tokius preparatus rizikos praktiškai išvengti neįmanoma. Anot jo, kai kurios dietos gali baigtis ne tik reanimacijos skyriuje, bet dar blogiau – nuvaryti į kapus. 

„Žmogui gal atrodo, kad jis geria tuos preparatus ir viskas gerai, tačiau turiu nuliūdinti – taip toli gražu nėra. Yra kelios grupės tokių preparatų ir kiekvienos jų šalutiniai reiškiniai skirtingi. Bet vienas dažniausių šalutinių reiškinių – poveikis centrinei nervų sistemai. Tai gali sukelti psichozę, paskatinti mintis apie savižudybę, atsirasti kraujo spaudimo sutrikimų. 

Robertas Badaras

Robertas Badaras

Pavyzdžiui, prieš kelis metus Lietuvą buvo užplūdę preparatai su sibutraminu, veikliąja medžiaga, turinčia įtakos neuromediatoriaus serotonino sintezei. Serotoninas reguliuoja ne tik apetitą, bet ir nuotaiką, emocijas, miegą, bet gali sukelti ir kliedesių. Dėl šios priežasties sibutraminas buvo uždraustas“, – kalbėjo toksikologas.

REKLAMA

Deja, nors oficialiai tokie preparatai yra uždrausti, norintieji jų vis dar sugeba rasti internete.

„Tai yra ypač rizikinga, mat internetu platinami vaistai turi mokslu nepagrįstas dozes. Jei prieš 11 metų leistina sibutramino dienos dozė buvo 10–15 mg, platinant preparatą internetu jo kiekis vienoje tabletėje siekė 28,5 mg. Tai – neleistina, žalinga dozė. Tikrai praktikoje buvo tokių atvejų, kada dėl tokių preparatų vartojimo asmenims atsirado kepenų funkcijos pažeidimai“, – įspėjo Lietuvos dietologų draugijos prezidentė, gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit.

REKLAMA

R. Badaro pastebėjimu, jei žmogus užsiima saviveikla arba aklai vadovaujasi internete rastais patarimais, tai visada yra susiję su vienokia ar kitokia rizika. 

„Ir visiškai nesvarbu, kokiu būdu tas preparatas bus vartojamas – geriamas, leidžiamas ar dar kaip nors kitaip. Kitas reikalas, jei tai daroma su specialisto, turinčio mediko diplomą, ne kokio nors mitybos specialisto, guru, gyduolio ir pan., priežiūra. Viską, kas yra susiję su sveikata, turi reguliuoti medikas“, – pabrėžė jis.

Ne mažiau pavojingi deriniai

Toksikologas pabrėžė, kad rimtai „prisižaisti“ galima ir vartojant liekninamąsias arbatas.

„Tikrai esame turėję labai sunkių atvejų, kai pas mus pakliūna pacientai, varginami nesuvaldomo pykinimo, vėmimo, tuo metu krenta ir spaudimas, atsiranda širdies ritmo sutrikimai.

REKLAMA

Tos arbatos lyg ir visiems žinomos, tačiau ištyrinėjus sudėtį rasti tam tikri farmakologiniai preparatai, kurie yra uždrausti Europoje. Kaip šie produktai pakliūna žmonėms į rankas? Deja, interneto laikais viskas labai paprasta“, – konstatavo toksikologas.

R. Badaras atkreipė dėmesį, kad žalingai veikia ne tik konkretūs preparatai, bet ir jų deriniai. 

„Čia vienas plius vienas gali būti septyni. Vieną preparatą duos kaimynė, kitą žmogus įsigis iš interneto, dar kitą – nusipirks vaistinėje. O kad jie tarpusavyje nedera ir gali sukelti skaudžių pasekmių, visai nepagalvojama“, – pastebėjo gydytojas.

REKLAMA

Dietologė Rūta Petereit (bioklinika.lt nuotr.)

Dietologė Rūta Petereit (bioklinika.lt nuotr.)

Jam antrindama dr. R. Petereit pabrėžė, kad pirmiausia reikia atskirti, kas tai yra per preparatas – ar žolelės, ar tabletės, ar dar kokia kita medžiaga.

„Pirmiausia svoriui mažinti turėtų būti koreguojamas gyvenimo būdas ir tik antroje vietoje atsiduria farmakoterapija – gydymas vaistais.

Šiuo metu remiantis mokslo pagrįstomis rekomendacijomis Lietuvoje egzistuoja tik du tokie preparatai – vienas vaistas veikia per žarnyną ir yra skirtas mažinti riebalų pasisavinimą, o kitas paveikia dvi svarbiausias smegenų sritis, ypač pogumburio lankinį branduolį ir mezolimbinę dopaminerginę atpildo sistemą, kuri stiprinamai veikia mūsų elgseną, o kartu ir apetitą. Tačiau šiuos vaistus gali skirti tik gydytojas, tuomet ir žalos sveikatai jais nepiktnaudžiaujant nebus“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Einama sveikatai pavojingu keliu

Kalbėdama apie liekninančias arbatas, žoleles, dr. R. Petereit skubėjo pabrėžti, kad tai nėra moksliškai pagrįstos veikimo priemonės.

„Jos pasižymi diuretiniu, t. y. skysčius varančiu, mikro ir makro elementus šalinančiu poveikiu. Vartojant tokias priemones svorio netenkama ne riebalų sąskaita, bet sveikatai nepalankiu, net grėsmingu būdu. 

Reikia suvokti, kad nekeičiant gyvenimo būdo tokios drastiškos priemonės jokių stebuklų neatneš. Kaip kilogramai atsirado ne per vieną dieną, taip ir jiems netekti prireiks laiko. Aišku, jei jau yra sutrikę alkio ir sotumo jausmai, tada išties gali būti skiriami vaistai“, – kalbėjo gydytoja dietologė.

REKLAMA

Jos teigimu, dažniausiai liekninančius arba vidurius laisvinančius preparatus mėgsta vartoti jaunos merginos. 

„Išgėrus jų išties galima pasijausti geriau, nes išsivalius žarnynui poros kilogramų netenkama. Tačiau reikia labai atidžiai žiūrėti, kokia yra veiklioji medžiaga, ar vėliau nebus pripratimo. Yra labai daug pacientų, kurie pripranta prie vidurius laisvinančių vaistų ir be jų vėliau nebegali išsituštinti“, – pastebėjo dr. R. Petereit.

Gydytoja pasakojo, kad dažniausiai sulaukianti jau nusivylusių pacientų, ne kartą bandė mažinti svorį, tačiau nesėkmingai, nepasiekė norimo rezultato.

REKLAMA

„Kitas variantas – būna pasiektas tik trumpalaikis efektas ir vėliau kilogramai grįžta su kaupu. Tokių pacienčių tikrai pasitaiko.

Reikia suvokti, kad jei žmogus mažina svorį tokiu būdu, pirmieji kilogramai krenta skysčių arba liesos kūno masės sąskaita. Sumažėjus raumenims, sulėtėja medžiagų apykaita. O tai nėra sveika, nes vėl kilogramus priaugame riebalais. Todėl atsiranda dideli svorio svyravimai. Todėl kitą kartą mažinti svorį yra kur kas sunkiau“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.  

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI